IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дали боли срце?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали боли срце?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 18:31
Originally posted by SRNA_ SRNA_ напиша:

Mi prepisaa atenolol od 100mg 1x1/4 ,znaci edna cetvrtina na utro.Srceto mi otcukuuva sega i pod 60/min.A i prtisokot kako da mi opaga.Go pijam 3-4 dena.Znae li nekoj dali e vaka samo na pocetok i ke se stabilizira poniskoiot krven pritisok(koj i onaka od sekogas go imav)i normalnoto otcikuvanje na srceto od 60-90/min?

srna.......ne znam kolku godini imas ......i zosto ti go prepisaja atenololot.......
dali za kardioloski(srcani)problemi ili pokacen krven pritisok.......da mi kazese
za ova pogore bi ti odgovorila mnogu opsirno.....голема%20насмевка
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 18:35
Originally posted by paris25 paris25 напиша:

i jas imav bolki pozadi na grbot i koga otidov na lekar srceto mi lupase
150 vo min i mi prepisa Atenanol posle nekolu dena uste imav bolki i lupanje do 130 i vo bolnica duri doprev edna nok so 2 infuzi bev i na kardiolog i na ekg i na exo na srce i mi vikat tahikardija i prolaps na miteralna valvula ama toa taka mi bilo od rogenje i ne stvaralo problemi vo funkcijata na srceto i sega poslednata kontrola 108 mi bese pulsot a veke pomina eden mesec pijam apcinja i imam teskoti pri odenje custvuvav kako nedostatok na vozduh i bolki vo grbot a si go meram doma pulsot 60 do 70 a pak imam bolki vo grbot imal li nekoj vakvi slicni problemi ?


bolki vo grbot e sirok poim.....potrudise da potocno objasnis kade-lokacijata na grbot......i vremetraenje i intenzitet na bolka pri miruvanje i dvizenje......... pa ke ti odgovoram nekoi raboti.....голема%20насмевка
Кон врв
vidivaka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vidivaka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 20:42
jas imav visok pritisok 150 so 100 i napraviv se pregled i se vored mi rekoja samo sum imal tahikardija i pijav apcina kratko vrem e i gi bataliv eve sea pritisoko mi e normalen 120 so 80 i nekogas nemozam da spijam na leva strana a zabrzani imam 88 pati vo min i nekogas zatreperuvam mozi nekoj d ami popmogni
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 17:12
i me ne nonstop mi curat usite suri od nervoza od panika i pritisoko mi se krevaod 120 so 80 do 135 so 90 dali e opasno
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 20:14
uspeav li da te promenam?? da vlijam na tebe???губитник
cekam pozitivni rezultati.....ајде
od tvojata samoinicijativna pomos na samiot sebe.....големо%20гушкање

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 20:09
Не знам како кај млади особи  по толку прегледи да се дијагностицира ,, немаш ништо само пролапс на миртрална валвула,,?????
можеби така е.......не знам  не%20знам
Но , ајде да научиме нешто за срцето............
за да ни биде појасно и да најдеме одговор на нашите здравствени проблеми...

Како работи срцето  
Што прави срцето?

Срцето е мускул со големина од една тупаница. Обично срцето чука околу 60 - 80 пати во минута. Со секое чукање, срцето пумпа крв низ телото. Крвта не тече самата по себе; потребно е срцето да чука ( стега ) и да пумпа крв низ крвните садови.
Секогаш кога чука срцето, срцевиот мускул се стега- вие мислите дека срцето како мускул не врши голема работа???е хе хеееее
Еве што прави срцето секој ден кај здравата личност..........
  • Пумпа околу 7 200 литри крв
  • Чука 100 000 пати
  • И зема само дел од секундата за да се одмори помеѓу секое чукање.
Терминот  cardiac  се однесува за срцето. Ѕидовите на срцето се направени од јак мускул наречен миокардиум. Миокардиумот е најјак мускул во нашето тело.  - Срцето пумпа крв од главата до прстите од нозете. Ниеден од ткивата и органите не би можел да преживее без кислородот и хранливите материи кои ги носи крвта...да

Каде се наоѓа срцето? која е улогата на срцевите залистоци ???

Срцето се наоѓа малку лево од центарот на градите. Градната коска го штити срцето. За дополнителна заштита, срцето е позиционирано внатре во градниот кош и помеѓу белите дробови.Иако не е во форма на љубовното срце, срцето е малку  зашилено во долниот крај.

Срцето има четири залистоци што функционираат како врати. Секој залисток има две работи...губитник Се отвораат за да овозможат крвта да тече внатре или надвор. Се затвораат за да оневозможат крвта да тече онаму каде што не треба. Срцевите залистоци ја држат крвта да тече во една насока низ срцето.....

Прекоморно-коморните залистоци се сместени во предкоморите. Тие го контролираат протокот на крв помеѓу горните и долните комори на срцето. Залистокот помеѓу десната предкомора и десната комора е трикуспидалниот залисток.Залистокот помеѓу левата предкомора и левата комора е митралниот залисток.

Полумесечестите залистоци се на горниот дел на коморите и тие контролираат протокот на крв надвор од срцето. Крвта течи од левата комора кон белите дробови преку плуќниот залисток. Крвта тече од левата комора кон телото преку аортниот залисток.

Е сега губитник Кога го слушаш чукањето на срцето преку стетоскоп, слушаш “луб-дуб“ “луб-дуб“. Тоа е кога залистоците од срцето се затвораат. Иако срцето има четири залистоци, залистоците се отвораат и затвораат двапати истовремено....ухх како да кажам размислувањепредкоморно-коморните залистоци се отвораат и затвораат во исто време. И полумесечестите залистоци се отвораат и затвораат во исто време. Затоа слушате само два удари “луб-дуб“ на едно срцево чукање, а не четири.........губитник

http://www.znanje.org/i/i26/06iv07/06iv0710/sa%20slikama/srca%20%282%29.jpg

Внатрешноста на срцето е поделена на четири делови или комори. Коморите се како одвоени простори што ја чуваат крвта пред да ја испумпаат кон телото. Секоја комора има залистоци што и дузволуваат на крвата да помине внатре и надвор.

Двете горни комори од срцето се наречени предкомори. Кога крвта тече кон срцето од телото или белите дробови, секогаш тече или во десната или во левата предкомора. Кога крвта тече кон срцето од белите дробови, секогаш тече во левата предкомора. Крвта тече истовремено во двете предкомори.Сега вака  губитник  кога предкоморите се полни со крв, тие се стегаат и ја туркаат крвта долку кон коморите во исто време.

Коморите се познати како комори за пумпање од срцето. Кога крвта излегува од срцето за да оди кон белите дробови, секогаш се испумпува од десната комора. Кога крвта излегува од срцето за да оди кон другите делови од телото, секогаш се испумпува од левата комора. Коморите се поголеми отколку предкоморите. Коморите се исто така многу јаки бидејќи треба да пумпаат доволно силно за да ја носат крвта низ целото тело.

Понекогаш десната и левата страна на срцето се наречени десното срце и левото срце. Десната предкомора и десната комора, се на десната страна од срцето ( истата страна како и десната реака). Левата предкомора и левата комора се на левата страна од срцето. Како и да е, кога гледате слика од срцето, десното срце е на левата страна.

Преградата наречена септум ги дели десната и левата страна на срцето. Септумот исто така ја дели крвта богата со кислород од крвта слаба со кислород. ............среќа

 Изменето од bijonse1 - 28.Јануари.2010 во 20:37
Кон врв
ivoanbebo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivoanbebo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2013 во 02:28
izvinete sakam da ve prasam imam uzasno cesanje vo grbot...potocno kazano bodezi...na gorniot del od grbot e samo i e najmnogu na pleskite ne znam so da pravam probav so sekakvo jadenje da se odkzam da ne enekoja alergija i toa si prodolzuva najcesto e koga odmaram za vreme na dvizenje nema voopsto..bev na doktor i mi dade nekoi apcinja za smiruvanje i edna mast mislam deka pise za suga koja e mnogu smesna...ne izvrsi nikakov pregled samo od opis mi gi prepisa toa trae veke 2 meseci...odnapred vi blagodaram
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2013 во 02:31
оди на масерка да да ти ги измасира коските малку и нема да имаш проблеми
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2013 во 02:32
Чешање и бодежи се две различни работи.
Кое од тие две го имаш?
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2014 во 18:21

Срцето навистина може да пукне по развод или разделба


Смртта на саканата личност го зголемува ризикот од мозочен удар.

По губењето на партнерот од која била причина, се зголемува ризикот од срцев или мозочен удар, а тоа значи дека срцето може да се „скрши и да распукне“ , тврдат лекарите.

Смртта на саканата личност го зголемува ризикот од мозочен удар 2,4 пати, утрвдиле дека научниците од Универзитетот Сент Џорџ во Лондон. Истотака, имунитетот слабее по разскинувањето на врската или разводот.

- Досега знаевме само дека тагата и жалоста може да предизвикаат негативни физиолошки реакции вклучувајќи промени во згрутчувањето на смртта, крвниот притисок нивото на стресни хоромони и отчукувања на срцето, вели за „Ен-би-си“ еден од истражувачите , доктор Сунил Шах, и додава дека сите наведени тегоби го зголемуваат ризикот од срцев и мозочен удар.

Британското истражување ги проучиле здравствените картони на 30.000 личности, на возраст од 60 до 89 години, кои помеѓу 2005 и 2012 година ги изгубиле партнерите, како и 83.000 луѓе од иста возраст чии партнери се уште се живи.

Научниците забележале повеќе од 50 срцеви удари, од кои 0.16 отсто  во првата и 0.08 отсто во втората група. Ризикот од срцев удар е најголем во текот на првиот месец по смртта на партнерот. Три месеци подоцна, стапката на смртност се изедначила во двете групи.

Некои поранешни истражувања покажале дека интензивниот стрес кај сите нас го активира „бори се или бегај“ одговорот на организмот. Тогаш доаѓа до зголемување на адреналинот или кортизолот, што може да предизвика големи оштетувања на срцето.

Не само што по смртта на партнерот, раскинувањето на врската или разводот сме тажни и депресивни, туку многу хронични болни забораваат редовно да земаат лекови,не се хранат добро и малку спијат. Некои луѓе се оддаваат  на алкохолот и дрогата. Деменцијата и Алцхајмеровата болест се присутни кај вдовиците и  вдовците, како и кај луѓето кои тешко го преживеале разводот.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Kate_Lazareva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kate_Lazareva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2016 во 13:28
Zdravo moeto ime e Katerina, imam 27 godini, pred izvesen period mi se pojavi golema bolka vo levata pleska na grbot odnosno vo predelot kaj srce. Koga ke me bocne custvuvam golema bolka vo grbot i steganje na gladniot kos i osekam tegobi na zeludnikot, povrakanje ostanuvam bez vozduh se zagusuvam. Ne mozam da legnam na grb nitu vo strana za da zaspijam, moram vo sedecka polozba da spijam. Otidov na lekar i mi prepisaa Novaminsulfon lichtenstein 500mg toa se kapki i se rastvaraat 30 kapki vo edna casa voda, no seuste gi imam bolkite sega samo se ublazeni. Ve molam dokolku znaete sto e da mi pomognete. Odnapred vi blagodaram
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2016 во 00:00
Здраво Кате, моето име е Суада и имам 23 години, набрзо ќе наполнам 24 и ќе го славам со моето друштво, кој се состои од многу малце ЛУЃЕ, ги бројам на една рака. Да не бегам од темата, штом си била на доктор, немој да се секираш. И мене често ме боли така, уосталом овие симптоми што ги наброја можат да значат и само дека те удрила промаја, голема, може да настинуваш, а може да биде и нешто многу сериозно. Не дај боже. Продолжи си со капките и редовно иди си на Лекар.
Според мене не е ништо сериозно. Помалку нервози и стресови, добро би ти дошле, купи си цвекло и јади зеленчук и овошје многу. Избегавај мрсна храна.
Трчај и така.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2016 во 23:54Изменето од bijonse1 - 25.Март.2016 во 23:05
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2016 во 23:57Изменето од bijonse1 - 25.Март.2016 во 23:05
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.