IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дали боли срце?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали боли срце?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Donna_ocean Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Donna_ocean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали боли срце?
    Испратена: 05.Август.2008 во 22:39
dali moze da boli srce/

Изменето од mamma - 06.Август.2008 во 01:18
donnnaaaaaaa
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 00:06
може... мене ме боли, буквално, кога ќе се изнервирам нешто или кога некој ме повредува
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 00:39
Edna vikashe-"Srce ne boli...ednash ke te stegne i..."
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
DJAKONDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Султанот на Феникс

Регистриран: 28.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15052
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DJAKONDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 01:20
srceto ne, a dushata da
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. Dzaki

Кон врв
DJAKONDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Султанот на Феникс

Регистриран: 28.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15052
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DJAKONDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 01:20
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

може... мене ме боли, буквално, кога ќе се изнервирам нешто или кога некој ме повредува
 
toa e muskulot koj se naogja blizu do srceto
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. Dzaki

Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 17:06
Originally posted by DJAKONDO DJAKONDO напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

може... мене ме боли, буквално, кога ќе се изнервирам нешто или кога некој ме повредува


toa e muskulot koj se naogja blizu do srceto


па не знам што е, ама осеќам вистинска болка...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 08:42
Originally posted by Donna_ocean Donna_ocean напиша:

dali moze da boli srce/


Може, како не може, и тоа “убаво боли срце“. Ако зборуваме за физички причинители, боли кај воспаление на срцевите обвивки: миокардот, ендокардот...Тоа настанува како последица на други воспалителни процеси во организмот (дури и синусна инфекција предизвикана од некоја стрептокока на пример може да удри на овој витален орган)

На психичка основа-ни тој термин “ме боли срцето не е попусто кажан“, срцето боли, како не боли....

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 21:03
Боли...како не боли...па секој орган боли, зошто срцето не би болело?
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 14:57
Дали силна тахикардија може да го оштети срцето (120 пулс во минута), која потоа е смирена со 80 мг.пропранолол?
Куме? Хитно!!!
 
Поздравтрепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 12:39
moze no i ne mora,zavisi od vozsrasta , dali ima nekakvo prethodno stradanje na srceto itn, Ako imala nekakvi tegobi treba da se javi na kardiolog, a ako se raboti za mlada osoba i nemala bolka - togas verojatno se raboti za paroksizimana tahikardija koja verojtano se dolzi na zamor, nesonica, mnogu kafe, cigari, alkohol, koka-kola itn.pozdrav
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 13:13

Bachios, благодарам на одговорот. Инаку за млада...пааа...зависи, 38 години, без срцева болестцрвенеење Поздрав и до тебе.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 13:26
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

moze no i ne mora,zavisi od vozsrasta , dali ima nekakvo prethodno stradanje na srceto itn, Ako imala nekakvi tegobi treba da se javi na kardiolog, a ako se raboti za mlada osoba i nemala bolka - togas verojatno se raboti za paroksizimana tahikardija koja verojtano se dolzi na zamor, nesonica, mnogu kafe, cigari, alkohol, koka-kola itn.pozdrav
Aj малце појасни те молам. Јас имам скоро 21 год. а од дете сум со тахикардија и аритмија. Удари ми достигнуваат 115-120 во мин. На лекар ми рекоа не е ништо страшно. Мада мене не ми е баш „ништо страшно„ некому толку да му е кога трча а мене кога лежам.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 13:37
vidi ,,stitna zlezda,,- ili podobro napravi eden hormoski status, osobeno za tiroidnite hormoni, inaku ne e normalno toa. No ako stois mnogu, mngou pred PC toa da znaete steti na srceto
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 13:39
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Bachios, благодарам на одговорот. Инаку за млада...пааа...зависи, 38 години, без срцева болестцрвенеење Поздрав и до тебе.verojatno se raboti za paroksizimalna tahikardija, koja ako nema sinkopi, te nesvestica ili nesto drugo ne e nesto strasno, no sepak za toa treba da se napravi EKG - ili EKG holter(24 casa EKG)
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.