IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Richard Hakluyt, 1552-1616
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Richard Hakluyt, 1552-1616

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 17:32
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Па цела Бугарија на времето трпела од тие инвазии што биле на Узите, Петчензите, Протобугарите, Куманите, Кутригурите.......

Да не зборам тоа Гагите што ги имаат, од што настанале...

Точно.. само териториjата на Македониjа, като извнземен остров не е била засегната од варварски инвазии...
Ако е така - тогава градот Куманово от каде си носи името? А да си чул за првото турско племе заселено на Балканите уште во Х век и носешто името "Вардариоти"? Нешто ми напомньа за реката Вардар...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 17:33
Јас не викам дека немало инвазии во Македонија, ама со сигурност ова парче земја не било населено со Азијати....

А инаку кога веќе зборувате дека ние сме ист народ, да ние сме ист народ..во Софија во 1903 најмногу била населена од Македонците (30 000 на број) ама вие се побугарчивте го продадовте Македонизмот..





Изменето од Vladimir88 - 04.Август.2008 во 17:35
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 17:45
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Јас не викам дека немало инвазии во Македонија, ама со сигурност ова парче земја не било населено со Азијати....

А инаку кога веќе зборувате дека ние сме ист народ, да ние сме ист народ..во Софија во 1903 најмногу била населена од Македонците (30 000 на број) ама вие се побугарчивте го продадовте Македонизмот..





Азиjатите да не е мрсна дума? Вардариотите са селджуцки турци и идват од Азиjа. Куманите и печенегите - сшто. (да не забораим што шопите са наследници на печенегите, а у Македониjа има доста шопи). По време на византиjското владичество е мало и преселби на доста арменци и сириjци и други народи од пределите на Византиjското царство.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 18:00
Шопи во Македонија..
Знам дека на Кривопаланечки Шоп значи СЕЉАК ама Шопи во Македонија хммм..тешко...
За Вардариотите не одрекувам..али тие се сега словенизирани, и христијанизирани.. а Куманите и И Печенгите никогаш не се населиле во Македонија..
А Ерменци и Сиријци имало во Тракија, не во Македонија

Јас зборувам на крај крајава за Азијативе што ја нападнале Бугарија од сите страни.....


Изменето од Vladimir88 - 04.Август.2008 во 18:01
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 18:05
Јас незнам Дуле што не замарате тука по форумиве дека ние сме Бугари и незнам си што..
Вие баравте докази и сте ги добиле доста пати, гледате дека неможете ништо да ни докажете, едноставно баталете Историја, ако толку сакате да се дружите одете на другите теми, дружете се Македонците немаат ништо против тоа, што мрсите муда за Историја тука.....
Дошол Бугар да ми тврди дека дедо ми бил Бугар и дека сега јас треба да сум Бугар..
Абе иди бегај..

Изменето од Vladimir88 - 04.Август.2008 во 18:05
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 18:59
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


...Дошол Бугар да ми тврди дека дедо ми бил Бугар и дека сега јас треба да сум Бугар..


Дошол сум и тврдам што дедо ти е бил Бугар... ама не тврдам што и ти требе да си Бугар. Ти си веке Македонец и немам ни наj мала намера да сменам идентитето ти. Биди каковто си.
Но историjата треба де се знае такава каквато е била.   
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 19:02
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Шопи во Македонија..
Знам дека на Кривопаланечки Шоп значи СЕЉАК ама Шопи во Македонија хммм..тешко...
За Вардариотите не одрекувам..али тие се сега словенизирани, и христијанизирани.. а Куманите и И Печенгите никогаш не се населиле во Македонија..
А Ерменци и Сиријци имало во Тракија, не во Македонија

Јас зборувам на крај крајава за Азијативе што ја нападнале Бугарија од сите страни.....


Што не провериш при Георгиjа Пулевски за црните и белите шопи дека живеат?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 19:16
Дуле шопите и которците немаат ништо слично,едноставно шоп и которец на стар Македонски значи жител на висорамнина и жител во долина а не националностголема%20насмевка

Е сега да не мешаме дедовците бидејки вие Бугарите патите од "чукун дедо" проблем - имено никој не си ги знаете чукун дедовците - а тие што ги знаат и на пр. потекнуваат од Македонија или Мала Азија,Одрин тие не викаат дедо ми бил Одринец или Македонец туку викаат бил бугар - епа неможе бе дуле сите да се бугари,па имало и други луѓе на светот на крајот на краиштата и адам и ева ли биле бугари бидејки си настанал од нивголема%20насмевка

Треба да е јасно - бугарите се дојдени како освојувачи во буквална смисла,тие бугаризирале,пљачкале и уништувале за да создадат и изградат своја држава со своја култура и свои навики.Е сега бидејки словените им ја уништиле таа идеја и им наметнале словенски јазик,словенска култура и навики тоа бугарите ги ослободува од туркомонголското потекло бидејки се словенизирани но исто така ги ослободува и од името бугари - па словенизираните бугари немаат ништо заедничко со туркомонголските бугари - па словените во бунтот за време на христијанизирањето повеке од 80%туркомонголи заклале а тие 20% што останале морале да се христијанизираат и словенизираат учејки ја азбуката од Македонските просветители.
Каде денес може да се каже дека има бугар,може да се каже дека има бугар у татарстан и околината а на Балканот или у бугарија бугар нема - тоа се мизијци,словени,авари,татари,траки,одринци и др. ама туркомонголски бугари нема у бугаријанамигнување
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 19:31
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Дуле шопите и которците немаат ништо слично,едноставно шоп и которец на стар Македонски значи жител на висорамнина и жител во долина а не националност


Се согласувам што шопите не са отделна националност. Моабетот беше што шопите са поврзани со Печенезите.. Според историците името "шопи" произлиза от печенежкото племе "Цопон". После разгромот на печенезите от Византиjците, те са заселени во Софиjско и Осоговско.
На почеток послушаj шопски песни од село Оризари (Македониjа). Нема никаква разлика од песните на шопите во Софиjско:

Македонски Шопи
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 19:32
А ако е така кои се тогаш которцитезбунетост
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 19:39
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А ако е така кои се тогаш которцитезбунетост

Не знам... Чувал съм само за село Которци.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 19:42
Аман бе,зар има нешто и ти да незнаешголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 19:51
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Аман бе,зар има нешто и ти да незнаешголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Се пак сум само градежен инженер... немам претенции за историк. Но сум лубопитен... Та кажи нешто за которците (во Интернет нема ништо особено)
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 20:09
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Шопи во Македонија..
Знам дека на Кривопаланечки Шоп значи СЕЉАК ама Шопи во Македонија хммм..тешко...
За Вардариотите не одрекувам..али тие се сега словенизирани, и христијанизирани.. а Куманите и И Печенгите никогаш не се населиле во Македонија..
А Ерменци и Сиријци имало во Тракија, не во Македонија

Јас зборувам на крај крајава за Азијативе што ја нападнале Бугарија од сите страни.....


Што не провериш при Георгиjа Пулевски за црните и белите шопи дека живеат?


Што да проверам, се знае Пулевски бил чистокрвен Македонец..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.