IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Нил Армстронг никогаш не стапнал на месечината?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нил Армстронг никогаш не стапнал на месечината?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 20:31
Originally posted by YODA YODA напиша:

Имам прочитано дека Земјата е шуплива, ама мене тоа како факт многу малку ми значи пошто многу малку менува ако не се искористи правилно. Ако вака "земски" работи не се толку substantial, тогаш како би биле "месечевите" ?
И да биле и да не биле на Месечината јас пак леб ќе јадам.
одлична поента мастер Јода! Меј д` форс би вит ју!

Изменето од Majkl - 18.Октомври.2008 во 20:31
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 00:24
E sega jas znam muabet deka snimkata e najverojatno lazna,no deka Amerikancite sepak bile na mesecinata.
No koga stignale vo tie uslovni nemozele da snimaat,i za opravduvanje da ne ispadnat budali napravile snimka v studio.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 19:49
Originally posted by YODA YODA напиша:

Имам прочитано дека Земјата е шуплива, ...

Еј да бе стварно. плазење И јас имам читаноголема%20насмевка Доказ: ако не е шуплива ќе биде премногу тешка и ќе нема да се врти.задоволство Само сега се натегаат колку е голема шуплината и дали се зголемува. Ако тоа се потврди, еден ден земјата ќе станела толку лесна што сонцето ќе ја оддувало. И ете ти апокалипса. Остварување на ... ај да не ширам понатаму.
Факт е дека Земјата е шуплива. Факт е дека човекот е создаден од земја! Ма што јас „трабуњам“голема%20насмевканамигнување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 01:32
Тема: Нил Армстронг никогаш не стапнал на месечината?

Abe ajde... Jas go vidov, so sopstveni oci...
DeepBlue
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 09:28

Се качи ли човекот на Месечината?

21:00 | 24.02.2010 | Автор: Шпиц

/ 1. Вселената е исполнета со ѕвезди!
„Вселената е исполнета со мали точки од светлина (ѕвезди). Зошто тие не се забележуваат на фотографиите?“
- Ако некогаш направите фотографија ноќе (надвор), ќе забележите дека бледите далечни објекти не се забележуваат. Тоа не е затоа што воздухот ги блокира, тоа е затоа што светлината од светлите објекти во нашата близина го осветлуваат филмот.
2. Големите ровери
„Нема шанси големото возило што се движеше на Месечината да го собере во малиот модул со кој слетаа!“.
- Роверот беше многу умешно конструиран, направен од многу лесни материјали и можеше да се склопи во волумен колку еден поголем куфер.
3. Фантомски камерман
„Како е можно една од снимките на леталото како ја напушта површината, да биде следен од камера нагоре кон небото? Кој снимаше со камерата?“.
- Сигурно дека фотографот Ед Фендел ќе беше далеку посреќен доколку беше на Месечевата површина,

наместо на неговото место во контролата на мисијата. Тој навистина беше во Хјустон и далечински ја контролираше телевизиската камера на лунарниот ровер, кој остана на површината.
4. Нема кратери на местото на слетување
„Кога леталото се приземји, неговиот моќен мотор не направи длабок кратер на правливата површина“.
- Под слојот од прашина, Месечината е направена од цврсти карпи. Прашината и песокот кој беше таму беше „отфрлена“ како што кажуваат астронаутите и како што се гледа на филмот од слетувањето.
5: Смрт од метеор
„Вселената е преполна со супербрзи микрометеори, кои ќе пробијат низ леталото и ќе ги убијат астронаутите“.
- Вселената е неверојатно голема. Секако дека има непроценливо голем број мали парчиња, кои патуваат низ Сончевиот систем со брзини и од околу 190.000 километри на час, но волуменот на вселената прави нивната густина да биде многу мала. А како дополнително, скафандерите имаат еден слој на кевлар, кој треба да ги заштити од таквите мали парчиња со кои можат да се соочат.
6: Течна вода на Месечината
„За да оставиш стапка, потребно е да има влага во почвата, нели?“.
- Не секогаш. Ако земете малку сув, добро иситнет песок како прав, многу е лесно да направите стапки на него и да ги задржите нивните форми. Честичките си ја задржуваат својата форма поради триењето меѓу нив.
7: Испечен филм

„На Сонце, температурата на Месечината може да достигне вредности при кои филмот (покрај другите работи) би се стопил“.
- Никој не оставал незаштитен филм на топлата површина на Месечината. Целиот материјал се чувал во соодветно заштитени канистри.
8: Повеќекратни сенки
„Сенки од повеќе агли се гледаат на сликите од Месечината. Дали имаше повеќе од еден извор на светлина, како што е голем студиски рефлектор?“.
- Астронаутите ги правеле нивните фотографии на ридест, добро осветлен дел од површината, додека сонцето било близу до хоризонтот. Замислете да правите фотографија од некого на брдовито поле со снег, кое се движи за време на полна Месечина, која пак е близу до хоризонтот. Контурите на земјата ќе предизвикаат сенки во многу различни должини.
9: Астронаути што светат во темно
„Ако астронаутите ја напуштат безбедноста на Ван Аленовите појаси, зрачењето ќе ги убие“.
- Астронаутите од Аполо поминаа низ овој појас за помалку од четири часа за време на целото патување. Тоа не е нешто посериозно од тоа да направиш скенирање на градите. Надвор од појасот, зрачењето многу опаѓа и е опасно само при многу долги временски периоди.
10: Знамето што се вее
„Американското знаме изгледа како да се вее на „Месечевиот ветер“.
- Ако погледнете подобро, ќе забележите дека краевите на знамето се затегнати цврсто. Ефектот на веење се направил кога астронаутите намерно искривиле дел од знамето, за подобар впечаток.

Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 09:34
ам то нема Месечина- како ке кацнеш на нешто што не постои


Изменето од да бе - 28.Февруари.2010 во 09:34
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 19:25
Е ова е више премногу!тага

Трауми ќе имам...

Првин дознав дека Дедо Мраз не постои а сега и ова...плазење
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 19:29
не спаѓа ова во мистерии по мое мислење.
инаку не се замарам околу армстронг и неговото газење по месечината.
одам подалеку во универзумот, истражувам дали има нешто таму далеку во бексрајот
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 19:34
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

не спаѓа ова во мистерии по мое мислење.
инаку не се замарам околу армстронг и неговото газење по месечината.
одам подалеку во универзумот, истражувам дали има нешто таму далеку во бексрајот

Уживај бејб.
Месечината ти е премногу блиску.
Дури ја гледаш со голо око.плазење
Ти...гледај...во бескрајооооот...голема%20насмевкаголема%20насмевка
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 20:25
Originally posted by да          бе да бе напиша:

ам то нема Месечина- како ке кацнеш на нешто што не постои
  даpameten odgovor na ,.,...epten glupavo prashanje!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Lyn Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Јануари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lyn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2013 во 02:29
http://www.youtube.com/watch?v=Pvk3Cg9gPNM

нормално дека не стапнал.ако успеале еднаш зошто не го повторат тоа?досега сигурно напреднала тенологијата

Изменето од Lyn - 16.Јануари.2013 во 02:30
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2013 во 14:24
...devojko'' ( ako si voopshto toaзбунетост)..,
...otkako toa  go napravile ushte ,...mislam ...pet pati!

...otkako  toj... prv se ''kachil'' na nea!
Изменето од gonzo - 17.Јануари.2013 во 22:05
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2013 во 18:34
Нил Беше на месечината...крај на муабетот.
Ленс Армстронг пак сега вежба за да оди на Плутон со точакот, само нешто гумите го дупат и затоа неколку пати се одложи тргнувањето.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93556
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2014 во 08:58
Теории на заговор: Американците никогаш не слетале на месечината, сето тоа го режирал Кјубрик!


Астронаутите Армстронг и Олдрин се гледаат како на снимките од слетувањето на Марс го поставуваат американското знаме. Но, тоа на видеото изгледа како да се виори, што не е можно ако нема атмосфера и воздух кои знамето би го држеле исправено...
Голем број на луѓе се’ уште не веруваат дека човекот слетал на месечината и тврдат дека за тоа постојат бројни докази. Најчесто се споменуваат фотографските недостатоци и сомнителната светлина.

Теориите на заговор отсекогаш ги интересирале и фасцинирале луѓето. Сигурно сте слушнале неколку верзии за убиството на Кенеди, дека слетувањето на месечината е изрежирано во студио или дека Елвис е жив, а Хитлер не умрел во берлинскиот бункер во 1945 година.

„Ова е мал чекор за човек, но огромен за човештвото“ – рекол Нил Армстронг во 1969 година, додека го правел првиот човечки чекор на месечината. Со него на мисијата Аполо 11 по површината на месечината одел и Баз Олдрин. После нив двајцата, во следните три години, уште десетина луѓе чекореле по површината на Земјиниот сателит.


Но, уште од емитувањето на првото слетување се јавиле многу теории дека се’ е лажирано и дека луѓето никогаш не слетале на месечината. На фотографиите и снимките се барани недоследности во секој детал.

Токму слетувањето на месечината, судејќи по преданоста на оние кои тврдат дека се’ е лажирано, е една од најсилните теории. Оние кои веруваат во теоријата дека патот на месечината е лажиран најчесто тврдат дека НАСА снимила низа слетувања на месечината во студио и тоа со користење на реквизити, астронаутски костими и софистицирано светло. Исто така често се тврди и дека во времето на Студената војна САД немале доволно пари да праќаат астронаути на месечината, и дека лажирањето во секој случај било поевтино. Но и тоа би го направиле доволно уверливо. На СССР би им пратиле пораки дека имаат подобра технологија. Но, тие имале доволно стручни луѓе и квалитетна опрема да знаат дали снимките се лажни и не предупредиле дека слетувањето е лажно. Освен12-те астронаути кои шетале по месечината, шестмината кои ги пратиле со летала, и уште шесте кои орбитирале околу месечината, на Аполо проектот работеле и повеќе од 400.000 луѓе. За да успее целата завера, сите тие би требало да молчат за тоа.


Инаку, некои од најпопуларните аргументи на заговорниците на приказната за лажираното слетување се токму овие:

На сликите од месечината никаде не се гледаат ѕвездите

Ова е детал кој теоретичарите на заверата често го користат: никаде нема ѕвезди и се’ зад астронаутите изгледа како големо црнило. Се поставува прашањето дали не би требало да се гледаат милиони ѕвезди, ако месечината нема атмосфера? Често како аргумент за црнилото се наведува дека НАСА тешко би можела да ја мапира положбата на секоја ѕвезда, и дека намерно оставиле црна позадина, а како изговор понудиле лош квалитет на фотографиите.

Од каде на месечината карпа со буквата С?

На една од фотографиите од месечината се гледа и карпа на која изгледа како да е напишана буквата С. Теоретичарите на завера можат тоа да го земат во прилог на своите теории и да тврдат дека се работи за кулиса која останала погрешно свртена, па ознаката се гледа и на камера. Буквата изгледа и прилично правилно, па не го признаваат објаснувањето дека би можело да се работи за природна појава.


Зошто сенките на месечината имаат различни должини?

На месечината сонцето е единствен силен извор на светлина и би било логично сите сенки да се паралелни, но на сликите од месечината гледаме дека сите сенки паѓаат во различни правци. Затоа заговорниците заклучуваат дека тоа мора да значи дека околу астронаутите имало повеќе извори на светлина.

Знамето на месечината се вее

Астронаутите Армстронг и Олдрин на слетувањето поставуваат американско знаме. Но, тоа на снимката изгледа како да се виори, што не е можно ако нема атмосфера и воздух, кои би го држеле знамето исправено.


Астронаутите скокале поврзани со жици и се’ било пуштено во забавена снимка

Некои убедуваат дека астронаутите ги снимиле како скокаат во студио додека биле поврзани на тенки жици, а дека НАСА го забавила видеото за да се добие впечаток дека скокаат низ вакуум. Имало дури и случаи кога луѓето се обидувале да повторат слични снимки.

Каде е ударниот кратер?

Ако НАСА навистина слетала на месечината со капсула, околу неа би требало да има кружен кратер како трага, но на фотографијата таа не се гледа, туку изгледа како модулот од капсулата нежно да е поставен на месечината.

НАСА ги користела истите позадини на различни фотографии

Фотографиите од мисијата Аполо 15 изгледале као да имаат идентична позадина, иако НАСА вели дека се снимени на далечина од неколку километри, а теоретичарите на заговор лесно би помислиле дека НАСА едноставно ја користела истата кулиса за различни сцени. Сомнителен е и високиот квалитет на фотографиите, но станува збор за тоа дека астронаутите снимиле огромен број фотографии, а објавени се само најдобрите кои се снимени со Хаселблад 500 ЕЛ камери со Цајс оптика.


Стенли Кјубрик теорија

Освен сите останати теории, постои и приказната дека американската влада го ангажирала познатиот режисер Стенли Кјубрик да им помогне да ги лажираат првите три слетувања. Оваа теорија има две верзии. Според првата, до Кјубрик пристапиле во 1968 година додека филмот 2001: Одисеја во вселената бил во пост-продукција и дека НАСА била фасцинирана од ефектите во филмот, а според втората Кјубрик пред тоа бил ангажиран, и славниот филм бил „генерална проба“ за самите слетувања.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.