IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Дали некогаш сонцето ке го нема?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали некогаш сонцето ке го нема?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 12:36
Abe ke odime vo nekoja druga galaksija. Mislam nekoi ke odat, a nie ke sme mrtvi do togas. A ako se sluci dodeka nie sme zivi ke odat samo vrvnite licnosti, a nie ke umreme ovde kako "kucinja":S. A problemot e koga univerzumot ke prestane da se siri i ke pocne da se stesnuva. Togas se ke se unisti vo vselenata i ke treba da barame spas vo nekoj paralelen univerzum. Pozdrav
Кон врв
janeppmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janeppmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 13:22
Eeej luge be Nemate pojma kolku e blisku isceznuvajneto na sonceto.....Poblisku otkolku sto mislite...neznam tocno na pamet koja godina ke bidi ama imam napisano vo temata 2012 pa mozete da procitate sto ke se slucuva so svetot   ....a vasa rabota e dali ke veruvate ili ne
Кон врв
REGRUT Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај REGRUT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 17:23
sonceto site znaeme sme u4ele po predmetot fizika deka ke ja istrosi energijata ke se zgolemi za pojke pati i ke eksplodira a posle ke ostane samo belo dzudze i taka ama toa ke se slu4i za mn mn. mn. godini poveke i od 100
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 19:04
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

што ќе се случи кога еден ден сонцето ќе го нема? ќе биде вечно ноќ или пак до тој ден веќе земјата ќе биде уништена?или сонцето никогаш нема да изгини????
 
Според Библијата, Бог ќе создаде нови небеса и нова Земја, кои ќе бидат неуништливи. среќа
 
"Зашто, еве, Јас (Господ) создавам нова небеса и нова земја. Поранешните веќе не ќе се спомнуваат, ниту ќе ви доаѓаат на ум."
(Библијата, Пророк Исаија 65:17)
 
"А ние, според Неговото ветување, очекуваме нови небеса и нова земја, во кои ќе пребива правдата."
(Библијата, 2 Послание на апостол Петар 3:31)
 
"И видов ново небо и нова земја, зашто првото небо и првата земја поминаа"
(Библијата, Откровение на апостол Јован 21:1)


Изменето од EvAngelos - 19.Август.2008 во 19:06
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 16:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

што ќе се случи кога еден ден сонцето ќе го нема? ќе биде вечно ноќ или пак до тој ден веќе земјата ќе биде уништена?или сонцето никогаш нема да изгини????


Според Библијата, Бог ќе создаде нови небеса и нова Земја, кои ќе бидат неуништливи. среќа


"Зашто, еве, Јас (Господ) создавам нова небеса и нова земја. Поранешните веќе не ќе се спомнуваат, ниту ќе ви доаѓаат на ум."(Библијата, Пророк Исаија 65:17)


"А ние, според Неговото ветување, очекуваме нови небеса и нова земја, во кои ќе пребива правдата."(Библијата, 2 Послание на апостол Петар 3:31)


"И видов ново небо и нова земја, зашто првото небо и првата земја поминаа"(Библијата, Откровение на апостол Јован 21:1)


се согласувам со ЕвАнгелос, но ме интересира, дали кога ќе се создаде таа нова небеса,нова земја, дали и ние повторно ќе бидеме таму т.е. дали повторно ќе живееме?на таа небеса??
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 16:29
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:


се согласувам со ЕвАнгелос, но ме интересира, дали кога ќе се создаде таа нова небеса,нова земја, дали и ние повторно ќе бидеме таму т.е. дали повторно ќе живееме?на таа небеса??
 
Некои ќе бидат таму, некои не. Тоа зависи од нас самите. Доколку се изириме со Создателот на новите Небеса и новата Земја т.е. доколку се покаеме за гревовите, доколку ја прифатиме Христовата жртва како жртва за нашите греови и веруваме во Него - ние ќе бидеме наследници на тие нови Небеса и новата Земја.
 
"Во Домот на Мојот Татко има многу живеалишта; ако не беше така, Јас ќе ви кажев, зашто одам да ви приготвам место. И кога ќе отидам и ви приготвам место, пак ќе дојдам и ќе ве земам при Себе, за да бидете и вие каде што Сум и Јас."
(Исус во евангелие по Јован 14:2-3)
 
Исус во еден разговор со еден јудејски старешина по име Никодим, меѓу другото му рече:
 
"Исус му одговори и рече: „Вистина, вистина, ти велам, ако некој не се роди одозгора, тој не може да го види Божјото Царство. Никодим Му рече: „Како може да се роди човек, кога е стар? Зар може по вторпат да влезе во утробата на мајка си и да се роди?” Исус му одговори: „Вистина, вистина, ти велам: ако некој не се роди од вода и Дух, тој не може да влезе во Божјото Царство. Роденото од тело, тело е; а роденото од Дух, дух е. Не чуди се што ти реков: треба да се родите одозгора.”
(Eвангелие по Јован 3:3-7)
 
Ова духовно нановораѓање (одозгора) според Исус е неопходно за да бидеме во Божјото царство (тоа се всушност новите небеса и новата земја). А тоа нановораѓање се случува во моментот кога ќе поверуваме во Исус Христос, дека Тој е нашиот Господ и Спасител и дека сме спремни да го следиме и практикуваме Неговото учење.
 
Epa Ani4ka_xxxxxxxx, веруваш ли дека Бог се отелотвори преку Исус Христос, умре на крстот за твоите гревови, а потоа и воскресна на третиот ден и со тоа ти обезбеди вечен живот во Неговото царство?


Изменето од EvAngelos - 20.Август.2008 во 16:39
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 16:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

се согласувам со ЕвАнгелос, но ме интересира, дали кога ќе се создаде таа нова небеса,нова земја, дали и ние повторно ќе бидеме таму т.е. дали повторно ќе живееме?на таа небеса??

 

Некои ќе бидат таму, некои не. Тоа зависи од нас самите. Доколку се изириме со Создателот на новите Небеса и новата Земја т.е. доколку се покаеме за гревовите, доколку ја прифатиме Христовата жртва како жртва за нашите греови и веруваме во Него - ние ќе бидеме наследници на тие нови Небеса и новата Земја.

 

"Во Домот на Мојот Татко има многу живеалишта; ако не беше така, Јас ќе ви кажев, зашто одам да ви приготвам место. И кога ќе отидам и ви приготвам место, пак ќе дојдам и ќе ве земам при Себе, за да бидете и вие каде што Сум и Јас."(Исус во евангелие по Јован 14:2-3)

 

Tamu lugeto ke ziveat vecno neli? Ova e za zemniot raj neli?
P.S. Ani kako e mozno da se interesirame za isti nesta i da imame slicni mislenja? Pozdrav

Изменето од neo_wmaster - 20.Август.2008 во 16:35
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 16:47
Да neo, таму луѓето ќе живеат вечно, бидејќи смрт, болести, зло, страдање, солзи и сл. нема да постојат веќе. Сите овие работи се последица на гревот. Но гревот ќе биде избришан и се што е зло ќе биде уништено.
И ние луѓето сме зли и склони на грев (некој повеќе, некој помалку). Но казната за нашиот грев ја презеде Христос на Голготскиот крст каде беше распнат за нашите гревови, а со тоа не оправда нас пред Бог. Нас кои веруваме во Него.
По воскресението ние ќе добиеме нови, духовни, безгрешни и вечни тела. Тела кои нема да се распаѓаат, да се разболуваат и што е најважно од се, нема да умираат. Зарем не е тоа прекрасно? среќа
Да тоа е еванглието или во превод: "Радосната вест" за нас кои веруваме, дека Бог ни ги простува гревовите и ни приготвува место во Неговото прекрасно Царство. големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 17:35
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да neo, таму луѓето ќе живеат вечно, бидејќи смрт, болести, зло, страдање, солзи и сл. нема да постојат веќе. Сите овие работи се последица на гревот. Но гревот ќе биде избришан и се што е зло ќе биде уништено.
И ние луѓето сме зли и склони на грев (некој повеќе, некој помалку). Но казната за нашиот грев ја презеде Христос на Голготскиот крст каде беше распнат за нашите гревови, а со тоа не оправда нас пред Бог. Нас кои веруваме во Него.

По воскресението ние ќе добиеме нови, духовни, безгрешни и вечни тела. Тела кои нема да се распаѓаат, да се разболуваат и што е најважно од се, нема да умираат. Зарем не е тоа прекрасно? среќа

Да тоа е еванглието или во превод: "Радосната вест" за нас кои веруваме, дека Бог ни ги простува гревовите и ни приготвува место во Неговото прекрасно Царство. големо%20гушкање

A ke nemame fizicki tela neli? Kolku sto znam ke bideme samo duhovni bitija.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 19:21
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Epa Ani4ka_xxxxxxxx, веруваш ли дека Бог се отелотвори преку Исус Христос, умре на крстот за твоите гревови, а потоа и воскресна на третиот ден и со тоа ти обезбеди вечен живот во Неговото царство?


Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

можеби немам читано толку како тебе ЕвАнгелос, но барем знам и верувам во тоа што го створил Господ!
поздрав!
 
Господ ја створил Земјата, Небесата, дрвата, камењата, животните, луѓето, тебе и мене, и не е потребно да се верува во овие работи, затоа што се факти, видливи и опипливи. Јас те прашав нешто друго, дали веруваш дека Бог се отелотвори преку Исус Христос, умре на крстот за твоите гревови, а потоа и воскресна на третиот ден и со тоа ти обезбеди вечен живот во Неговото царство?
 
"Исус и рече: „Јас Сум Воскресението и Животот; кој верува во Мене - и да умре - ќе живее. И секој, кој живее и верува во Мене, нема да умре довека. Веруваш ли во ова?”"
(Евангелие по Јован 11:25-26)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 19:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Epa Ani4ka_xxxxxxxx, веруваш ли дека Бог се отелотвори преку Исус Христос, умре на крстот за твоите гревови, а потоа и воскресна на третиот ден и со тоа ти обезбеди вечен живот во Неговото царство?
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

можеби немам читано толку како тебе ЕвАнгелос, но барем знам и верувам во тоа што го створил Господ! поздрав!

 

Господ ја створил Земјата, Небесата, дрвата, камењата, животните, луѓето, тебе и мене, и не е потребно да се верува во овие работи, затоа што се факти, видливи и опипливи. Јас те прашав нешто друго, дали веруваш дека Бог се отелотвори преку Исус Христос, умре на крстот за твоите гревови, а потоа и воскресна на третиот ден и со тоа ти обезбеди вечен живот во Неговото царство?

 

"Исус и рече: „Јас Сум Воскресението и Животот; кој верува во Мене - и да умре - ќе живее. И секој, кој живее и верува во Мене, нема да умре довека. Веруваш ли во ова?”"(Евангелие по Јован 11:25-26)

 

Jas veruvam vo ova. Veruvam vo site nevidlivi dela na Bog, oti mene mnogu mi ima pomognato.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 22:35
nisto ne e vecno pa ni sonceto..!uste koga prv pat go vidov,pa do denes...se nekako pomalo mi izgleda..!!!...mora da zgine za nekolku (milionciki...)godini..!!!... epa sea..toa e..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 15:26
да, научниците велат дека еден ден и сонцето ќе згасне, но засега има уште прилично многу годинки да грее.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 11:17
Originally posted by Astra Astra напиша:

да, научниците велат дека еден ден и сонцето ќе згасне, но засега има уште прилично многу годинки да грее.

Помалце е меѓутоа познато дека сонцето енергијата ја црпи од ЕСМ (електро дистрибуција) а со милениуми веќе никој не ги плаќа сметките!

Вината луѓето ја префрлаат на вонземјаните, меѓутоа тие не живеат во сончевиот систем и нема што да плаќаат. Имаше за ова на Б2 телевизија, сега откога се приватизира Ел.Стоп. на МК и почнаа да ги исклучуваат неплаќачите голема е веројатноста и на сонцето да му направат едно клик и ќе се изгаси.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.