IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Што кријат пирамидите во Египет?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што кријат пирамидите во Египет?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 18:04
Taka e...
Inaku mnogu se oddalecivme od originalnata tema...
Za piramidite...
Ova e fakt - Piramidite site gi ucime kako grobnici... No vo niedna od niv ne e pronajdeno nisto sto ukazuva deka se raboti za grobnica...
DeepBlue
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 18:32

Поздрав до двајцата...големо%20гушкање

Многу ви е интересна дискусијата, затоа и не сакав да ве прекинувам...
Сепак, вратете се на темата...намигнување
Кон врв
DarlinG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*Lara*Croft*

Регистриран: 09.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DarlinG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 20:50
piramidite se gradeni vo egipet kako grobovi za faraonite a toa so se izdlabeni tuneli sluzat za dusata da ispadne od piramidata i da otide vo rajot ili sl. luge dajte prestanete so ovie gluposti za vonzemjani. neli mislite deka e navredlivo za cela covekova civilizacija da vikame deka nekoj drug gi gradel a ne nie samite? covekot e poseben za se pa duri i za piramidi
Кон врв
ladyzaki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladyzaki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 22:13
citav deka neli koga prvpat gi otvorile grobovite tie luge potoa izumrele od nekoja misteriozna bolest(vo toa vreme tumacele taka)no vo denesno vreme naucnicite objasnuvaat deka vo grobovite imalo nekoja neaktivna bakterija koja ovie so otvoranjeto na grobovite se ja vdisile i ja vnele vo organizmot.Nepamtam dali ova go citav ili bese na TV .
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 23:01
leonardo da vinci, kopernik, galileo,mikelandjeloinki,maja,piramidite, stounhedz,actekite...ima mnogu raboti so se na "rubu znanosti" (ako nekoj ja gleda serijata na HTV)
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 12:17
Откриена тајната за смртта на Тутанкамон

Фараонот Тутанкамон, кој умрел пред 3.000 години, најверојатно починал од маларија во комбинација со наследната болест на коските - некроза.

Ова сознание е резултат на деталните ДНК и радиолошки истражувања спроведени врз неговата мумија, две мумии пронајдени во гробницата на фараонот, како и врз сите познати мумии од 18-та династија, на кој Тутанкамон и припаѓал.

Научниците со истражувањето успеаја да ги утврдат патолошки значајните и наследни заразни болести во семејството.

Дијагнозата за смртта на фараонот е поставена благодарение на генетските испитувања кои ги откриле низата малформации во семејството на Тутанкамон, како што се Кохлеровата болест, која посебно го погодила младиот фараон. Станува збор за ретка  болест на коските на стапалата кај децата, поради кои овој дел од телото го губи снабдувањето со крв.

Анализата, исто така, покажала трага од паразитот Пласмодиум фалципарум, предизвикувач на маларијата кај Тутанкамон и уште четири испитани мумии, пренесуваат француските медиуми, не наведувајќи од каде го добиле извештајот пред неговото објавување.

Резултатите на истражувањето, во среда, во Каиро, официјално ќе ги соопшти д-р Захи Хавас, главен секретар на египетскиот врховен совет за старини.

Истовремено, резултатите ќе ги објави и американската медицинска асоцијација.

Научниците со истражувањето успеаја да ги утврдат и семејните врски, односно досега не сосема познатото потекло на фараонот. Така, утврдено е дека таткото на Тутанкамон, кој умрел на возраст од 19 години по кратко владеење, бил фараонот Аменхотеп- познат и како Ехнатон. Но, анализите покажаа дека е исклучено негова мајка да е легендарната кралица Нефертити.

Мајка на фараонот е мумијата КВ35ЅЛ чие име останува непознато.


Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 20:55
Мистериозната сила на пирамидите


Веќе долго време се тврди дека пирамидите имаат необјаснива таинствена моќ. Имало обиди да се докаже дека тие, всушност, се магнет за космичките зраци или електрани на статичниот електрицитет. Постојат многу приказни за посетители на пирамидите кои подоцна биле во состојба да ја предвидат својата сопствена судбина. Туристите понекогаш се вкочануваат или се онесвестуваат.
Наполеон ги посетил кралските соби во Големата пирамида на 12 август 1799 година. По извесно време го замолил водачот да го остави сам. Кога најпосле заминал од пирамидата, Наполеон, освојувачот на Европа, бил блед и потресен. Кога го прашале што се случило, грубо одговорил: „Воопшто не сакам да зборувам за тоа“. Подоцна признал дека при престојот во Големата пирамида јасно ја видел сопствената иднина. Непосредно пред смртта на Света Елена се чинело дека сепак ќе му ја открие тајната на својот придружник. Рекол: „Не. Што вреди. Никогаш не би ми поверувал“.
Најчудните работи во врска со силата на пирамидите ги доживеале луѓето без образование, кои никогаш не биле во Египет. Тоа се оние кои имале доста успех користејќи картонски, метални или пластични модели направени прецизно спорд моделот на Големата пирамида. Таквите модели, според кажувањето на голем број луѓе, биле во состојба долго време да го одржат жилетот остар, храната свежа, да го засилат чувството на спокојство и задоволство, па дури и да помогнат во управувањето во судбината.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 10:08
Египетските фараони биле зависници од брза храна

Храната на боговите во древниот Египет, повеќе била гаранција за предвремена смрт, отколку за бесмртност,  открија научниците на Универзитетот во Манчестер во Велика Британија.

Богатите и вкусни закуски организирани за Египетските свештеници и нивните семејства, биле полни со масти, поради што и денес многу луѓе имаат проблеми со запушени артерии.

Научниците дошле до ова сознание врз основа на записите на ѕидовите на египетските древни храмови и компјутерско скенирање на остатоците на мумифицираните свештеници. Нивните остатоци покажаа значително оштетување на артериите, како и разни срцеви заболувања.

Во тоа време најмногу консумирале месо, живина, колачи, вино и пиво. Таквата храна била принесувана на боговите, секој ден по три пати, по што свештеникот ја носел дома и со неговото семејство ја јаделе.

Повеќето од храната која ја консумирале свештениците била полна со заситени масти, што ја вбројува во групата нездрава и брза храна. Тие јаделе специјален вид на леб натопен со маст, додека колачите ги правеле со животинска или растителна маст. Тие често консумирале месо од гуска, кое содржи околу 63 отсто маснотии. Нездравата исхрана била типична на владејачката класа. Во денешно време, лекари не препорачуваат повеќе од 30 отсто маснотии дневно.

Новите скенирања на 16 мумифицирани свештеници, покажа дека девет од нив имале запушени артерии и сите предиспозиции за различни срцеви болести.

- Запушување на артерии, предизвикано од храна богата со масти не се проблем само на модерните времиња. Тоа се случувала и порано, изјави проф. Росалие Давид, раководител на истражувањето за „Дејли мејл“.

Посиромашните Египќани немале вакви проблеми, бидејќи тие најчесто јаделе овошје и зеленчук. Мумифицирањето било резервирано само за високата класа, па не постојат остатоци од луѓе од пониските класи.

Кон врв
PrincezZ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PrincezZ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 02:56
Piramidite gi gradele vonzemjani toa mozete da go primetite na slikive:))) A zosto lugeto naednas zaboravile da gradat piramidi i zosto denes nikoj ne moze da objasni kako se gradeni :))

Only God Can Judge Me
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 04:22
Dokazano e deka piramidite se izgradeni od ludjeto, ludjeto deneska ne gradat piramidi bidejci nema potreba za toa, ne postojat faraoni povece... ...ima odlicen dokumentarec na BBC za gradenjeto na piramidite koj objasnuva eden od moznite nacini na gradba...

BBC-Building the Great Pyramid part 1
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 16:26
Во Египет откриена тајна врата за другиот свет
 

Голема тајна врата од црвен гранит стара околу 3.500 години беше откриена во Луксор, во гробница на висок чиновник на фараон, објави египетскиот министер за култура, Фарук Хосни.

Тајната врата за која старите Египќани верувале дека води во друг свет е откопана покрај храмот во Карнак.

Истата и припаѓала на гробницата на Усер, моќен советник или везир на кралицата Хатшепут, која владеела со Египет меѓу 1479 и 1458 година пред Христос.

На портата висока еден метар и 75 сантиметри има врежано верски текстови и различни наслови за Усер, како градоначалник, везир и принц, рече раководителот на канцеларијата за египетски споменици Захи Хавас.

„Вратата ја користеле и Римјаните. Тие ја зеле од гробот на везирот и ја вградиле во друг објект“, објасни раководителот на археолошките ископувања Мансур Бораик.
 

 
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2010 во 19:22
samo vo edna piramida nema grobovi, t.e. ne e grobnica, a taa e keopsovata piramida
vo nea se sluchuvale inicijaciski obredi vo kultovi
spored islamskite nauchnici eden den ke se soberat malite dzedzali(mali gaoli) za da go promoviraat dzedzalot(chovekot na zloto, magionichar), toj ke bidi kral na svetot i ke vladee so strav i so mech
ke gi izmami evreite i polovina od hristijanite, ama ne i vistinskite muslimani,
ke bidi ednook, vo fizichka smisla ili vo metaforichka smisla na zborot
inaku keopsovata piramida ja krie tajnata na reinkarnacijata
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 03:01
море од ко ги испокрадоа, не знам ни коски дали се уште може да се најдат збунетост
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 03:02
Originally posted by емил емил напиша:

Во Египет откриена тајна врата за другиот свет
 
.............
и кај води таа врата после збунетост


Изменето од Sunny - 06.Август.2010 во 03:02
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.