IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Што кријат пирамидите во Египет?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што кријат пирамидите во Египет?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 22:44
eh, anthony, anthony... Ne sakam da se natprevaruvam so tvojata nacitanost, pogotovo sto nikako da se sretneme "online"...

Razvojot na covestvoto pocnuva daleku pred Egipet...Etrurci se vikale prvite civilizirani, a te molam nekogas odgovori mi zosto gi smetaat za civilizirani...

Na Krit sigurno imalo stolbovi, ama mozebi Korintski...

A bosancive dobri graditeli, mashala... :))) go zaebale i Ajfel a?

hmmm... pak nesto oklu romantikata... Tie tvoi vonzemjani, osven ako ne bile so dosta "retro" vkus za nacin na ziveenje... Sto majka baraat da ziveat vo karpi i kamenja, koga mozele da si donesat "elementi sto gi nema na zemjata", a isto taka sa ekoloshki??!...

...Kazi kolku dobro romance bese - a sega gledam deka uste e - "Marti Misterija", a?

pozz...
DeepBlue
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 09:52
Pa dobro - jas nesakam so nikogo da se natprevaruvam. Eve ti si pobednik. Ti si ponachitan od mene.
Razvojot na choveshtvoto pochnuva daleku pred Egipet- se soglasuvam.
Za toa deka Etrurci se vikaale prvite civilizirani - nemozzev a da ne se iznasmejam...i toa slatko do solzi. Prati mi izvor na ova tvoe tvrdenje.
Znachi prashanjeto e ako dobro razbiram "zoshto gi smetaat a civilizirani" ili shto e toa "civilizacija" ?
Civilizacija= civilis =civen = gragjanin =chovek koj shto zzivee vo grad= zzitel vo naseleno mesto vo koe vazzat odredeni pravila na odnesuvanje (zziveenje).
Ako dobro prochita shto jas pishuvav prethodno - kje razberehse deka jas sporev deka ne e tochen faktot deka civilizacijata na antichkite Grcie e najstara vo Evropa i nikade ne navedov deka Egipetskata civilizacijata e najstarata vo svet Megjutoa ukazzav deka piramidite kako gradba koja e svojstvena za postarite civilizacii (ne se stretnuvale vo Evropa) od starogrchkata civilizacija.
Faktot na piramidite otkrieni vo Bosna ukazzuva deka postoela civilizacija postara od onaa na antichkite Grci
Eaktot na starosta od 6000god pred nashata era na ovie piramidi koj go utvrdile germanskite geolozi (edni drugi geolozi datiraat na fantastichni 12.000 godini pred nashata era) e ona shto najmnogu zbunuva - prochitaj si na koe nivo se ostanatite civilizacii vo istiot period -pred se mislam na onie na istok , na onie na bliskiot istok i na onie vo severna i severnostochna Afrika. Vo toj period od piramidi nemalo aber nikade pa ni vo Egipet.(da ne me razbersh pogreshno piramidi ima i vo Kina i se smeta deka tie se postari od Egipetskite)
Dali ti mozzesh da pretpostavish kolkava organiziranost na odredena grupa lugje podrazbira izgradba na edna piramida? Dali mozzesh da pretpostavish deka piramida ne se gradi na "ura" - tuku deka za toa e potrebno odreden pogolem broj lugje koj se vnatreshno hirearhiski silno organizirani - plus poseduvaat pogolemi resursi od hrana za potrebite na graditelite vo eden podolg period? Znaesh li kakov e razvojot na zemjodelieto vo Mesopotamija na primer(kako najrazvieno agro podrachje vo toj period) i dali lugjeto tamu uspevale da proizvedat vishok od hrana? Sporedi go pdrachjeto na Mesopotamija (Tigris i Eufrayt - nad 300sonchevi denovi) so podrachjeto na Visoko(50km severno od Saraevo) Za razvoj na lugjeto do takov vid na organizacija koj ovzmozzuva gradenje na piramidi potrebni se dolgi vremenski periodi izrazeni vo vekovi. Lugjeto koj go dozziveale takviot stepen na razvoj ostavile istoriski tragi zad sebe na poshiroki geografski reoni.
Kazzi mi kade se tragite od civilizacijata shto gi gradela piramidite vo Bosna?
Aj sega prochitaj vo tvojata seriozna struchna literatura i daj mi seriozen odgovor ...
Koluku za vionzemjanite - i karpite- pak pogreshno si me razbral- jas drugo napishav.
I na kraj - ako vekje se zanimavash so ovie raboti ne mozze da neznaesh deka edna odd hipotezite za postoenjeto na zzivot na ovaa planeta veli deka toj e donesen od vslenata.
I posledno - ne gi otfrlaj ideite na shvajcarecot Erich von Däniken pred gi prochitash... Ima neshto

Изменето од Anthony - 15.Ноември.2008 во 10:03
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 10:13
Tokmu toa e civilizacija, da poednostavam - organizirano ziveenje...tocno...
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 10:23
Za piramidite vo Bosna... ne znam nesto ne sum vo tek vo posledno vreme, no ne slusnav da se krena nekoja golema "prasina" okolu niv...

A za Erih von Deniken, tipicen primer za naucnik koj se samounistil... kako go napravi toa - postavil teorija i ja tretira kako fakt... bez bilo kakov dokaz...

taka e za mnogu raboti... teoriite ne se fakti... dodeka ne se dokazat
isto kakvo vo pravoto - ne si vinoven dodeka ne se dokaze sprotivnoto...
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 10:29
Sumeri, ne etrurci... greska u cekori...
vo prethodniot napis napisa linija na razvoj na covestvoto, pocnuvajki od Egipet... prvite moras sekogas da gi spomnes.... ne bi bilo fer.
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 10:51
I na kraj, da rezimiram, bidejki pak ne se citame vo isto vreme, dosta od ova sto ni go kazuvas e teorija...

Pazi teorija sega, ke ti ja izvadam od rakav:
Mars bil naselena planeta so lugje. Dostignale neviden tehnicko-tehnoloski napredok, mnogu pogolem od ovoj sto nie sega go imame. Uspeale da sozdadat eden od idealite kon koi tezneeme - celata rabota da ja vrsat drugi mesto nas - Sozdale vestacka inteligencija. Bidejki covekot e najsovrsenata masina za rabota koja ja poznavame, taa vestacka inteligencija bila mnogu slicna na covekot. Samo gi napravile pomali i pozolti... tolku sovrseno gi napravile, sto ne morale ni da gi pravat, sami si se razmnozuvale...bile kjutlivi, pametni i mnogu vredni...no eden den se osvestile i ja svatile svojata polozba. Taka zapocnala vojna megju niv i lugjeto. Vojnata dostignala takvi razmeri, da ja unistile celata planeta. Samo mal del od dvete strani uspeal da se spasi, i vo vselenski brodovi da stigne do zemjata, edinstvena druga planeta vo okolinata pogodna za zivot...
Lugjeto se naselile na Atlantida, zoltite artefakti na Mu, vtoriot legendaren kontinent. Vojnata prodolzila i na zemjata, no ovojpat skoro celosno se unistile samite, zaedno so kontinentite na koi ziveele... Denes, belata rasa poteknuva od lugjeto od mars, zoltata od vrednite artefakti, a crnata se ednostavno zemjanite...

Ako ne mi ripnat antirasistite, so ovaa teorija ti objasnuvam mnogu raboti - i nastanokot na rasite, i mitot za atlantida, i dali mars bil naselen ili ne...
Ajde sega ovaa glupost sto ja napisav da kazeme deka e fakt, bez bilo kakov dokaz, pa da se sporime niz svetot...
Dokazi, decko, dokazi...
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 10:56
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Sumeri, ne etrurci... greska u cekori...
vo prethodniot napis napisa linija na razvoj na covestvoto, pocnuvajki od Egipet... prvite moras sekogas da gi spomnes.... ne bi bilo fer.


Jas priznavam koga gresam, ti premolcuvas...
DeepBlue
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 11:25
Pojavata na pismeneosta (= prvi koj uptrebile pishani simboli) se pripishuva na drevnite Sumeri -megjutoa i toa kako fakt ne e sosema siguren- sum sretnal nekoi informacii koj velat deka Arievcite vo Indija go upotrebuvale pismoto pred Sumerite , ponatamu imaa indicii deka i ludjeto vo severn Sudan isto taka bile pismeni pred Sumerite ...itn. Nikoj so sigurnost nemozze da kazze koja civilizacija e najstarata-shto e ushte edna golema kontroverza - nitu pak nekoj mozze da kazze koj e najstariot grad vo svetot-nekoi velat deka toa e Erihon nekoi Kerna itn. shto samo ukazzuva deka istoriskite fakti ne se fakti vo vistinska smisla na zborot i deka vo mnogu zavisi koj gi interpretira - shto vo krajna linija od istorijata pravi edna dnevnopolitichka pamfletologija.
Koga napishav linija na razvoj na choveshtvoto sekako mislev na linijata koja vodi kon Evropa.
Za okolu Erik Von Daniken kje ti kazzam deka daleku od toa deka e demantiran - naprotiv...
Problemot e shto koga vodechkite lugje vo naukata ( koj se sepak samo lugje so svoe ego i sueta) nemaat odgovor na neshto koe shto ochigledno se kosi so stavovite shto gi zastapuvaat togash ne samo shto se drzzat rezervirano tuku i odbivaat sekaov vid na sorabotka- ja pikaat glavata vo pesok i pochnuvaat so "dogmatizam"
Kje ti dadam samo eden primer kolku da me razberesh shto sakam da kazzam- neznam kolku znaesh za cherepot na "zvezdenoto dete" ? Cherepot e pronajden vo edna (vnimavaj sega!) piramida vo Meksiko - i ochigledno deka e humanoiden no ochigledno e daka mozzebi ne e od chovek.
Ponatamu, vrsheni se vednash analizi,neposredno posle okrivanjeto. Analizite pokazzuvaat deka mozzebi navistina cherepot ne e chovechki i deka mozzebi e od vonzemjanin (najdeni se izrastoci po temenite koski koj sigurno ne se karakteristika na chovekot, itn, itn) Samo sto se objaveni ovie rezultati - venash e frlen somnezz vrz ekspertite od laboratorijata , etiketirani se za sharlatanstvo itn, itn. Edna grupa lugje kojago poseduva cherepot i veruva deka ne e chovechki - odi ponatamu i saka da napravi DNA analiza na cherepot, shto sigurno kje ustanovi dali e toj chovechki ili ne...
I znaesh li shto se sluchuva? Nitu edna, ama bash nitu edna laboratorija NE PRIFAKJA da izvrshi DNA analiza shtom kje chue deka se raboti za cherepot na "zvezdenoto dete" Zoshto? Zaradi toa shto avtoritetot i rejtingot na onie prvite shto gi objavija rezultatite e zasekogash urnat. Svetot na naukata e retroaktiven a ne proaktiven i e dalku od toa da bide avangarden
Pozdrav

Изменето од Anthony - 15.Ноември.2008 во 13:44
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 11:35
Hmmm... Dobra tema... Da, sum slusnal za cerepot, normalno... Isto taka sum slusnal deka ne se pronajdeni nikakvi tragi od eventualna izrabotka, a takvo sovrsenstvo da napravi covekot so "alatkite" koi gi imal vo minatoto (trienje so pesok na pr. ), bi mu trebale nekolku iljadi godini...
E ova e "misterija"...
DeepBlue
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 13:48
Ne idi podaleku, sekoja zena ima triagolnik i koj znae kolku sokrila do sega
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 15:55
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Hmmm... Dobra tema... Da, sum slusnal za cerepot, normalno... Isto taka sum slusnal deka ne se pronajdeni nikakvi tragi od eventualna izrabotka, a takvo sovrsenstvo da napravi covekot so "alatkite" koi gi imal vo minatoto (trienje so pesok na pr. ), bi mu trebale nekolku iljadi godini...
E ova e "misterija"...


Samo kolku da nema zabuna- ti zboruvash za "izraboten" staklen(kristalen) cherep- pretpostavuvam ovoj



a jas zboruvab za ovoj



pogledni go ushte ednash vo sporedba so chovechkiot i kazzi mi ti shto mislish- od chovek li e?

It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 17:29
Dobro, jas ke bidam od onie "noevite", koi ja butaat glavata vo pesok i ne gledaat sto vsusnost se slucuva okolu niv...
By the way, ova veke go razbiram kako diskusija i objasnuvanje stavovi, daleku od toa da sakam da ti nametnam stav... Ete, ja prifativ ulogata na nojot...

Ke te citiram: "...ocigledno e deka MOZEBI ne e od covek..."; "...analizite pokazuvaat deka MOZEBI NAVISTINA cerepot ne e covecki i deka MOZEBI e od vonzemjanin..."
Ako izjavite na "ekspertskata" laboratorija sodrzela volku izrazi "mozebi" jas bi prestanal da go citam izvestajot i voopsto ne bi se zamaral da gi demantiram ili obvinuvam... Ednostavno ke gi pomnozam so nula...
POvtorno se somnevam deka bas niedna laboratorija denes ne bi prifatila da izvsi analiza, zatoa sto mozocite na naucnicite mislam deka ne rabotat taka... Tie ponekogas se tolku zaneseni od pronajdokot, sto voopsto i ne razmisluvaat kakvi posledici bi imal toj za covestvoto ponatamu... Dobar primer za toa e otkritieto na atomskata energija...
Ponatamu, mislam ( mnogu mislam, a? )deka na nekoj sepak mu odgovara ova da ostane misterija, a ne fakt...

Edno prasanje, na koe jas nemam odgovor, samo somnez... Dali mozebi mislis deka na naucnicite dosega im bilo strav da kloniraat covek, onaka cisto od radoznalost, da vidat dali mozat i kakvi rezultati ke dobijat?

Sto se odnesuva do cerepot, ovaka od slika ne bi mozel da ti kazam dali e od covek ili vonzemjanin... Ne bi mozel ni vo laboratorija, zosto ne znam sto bi pravel tamu, osven ako ima nekoja pozgodna laborantka ... Dodeka ne stane nesto fakt, bi mozel da mislam deka e rezultat na nekoja teska degenerativna anomalija na nekoj "ednostaven" covecki primerok, koj, kutriot, poradi anomaliite go zavrsil zivotot uste vo detstvoto... sonuvajki zvezdi...
pozz
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 17:45
E, uste nesto zaboraviv...
Svetot na naukata e pricinata poradi koja jas i ti komunicirame sega vaka...
A da, i jas se sl*gam deka cesto naucnicite ne gi postavuvaat problemite... Se slucuva samo da gi resat...
Fantazerite, sonuvacite, pisatelite, filozofite se od golema pomos za napredokot na covestvoto...
Iskreno, bi sakal duri i vecerva da me demantiraat, pa da pokazat deka covekot navistina ostvaril kontakt so dobronamerni vonzemjani... Dotogas, ke si ostanam... noj na zemja, ne vo nea so glavata

Go vide hologramot za vreme na izborite vo USA? Idejata kolku e stara? 2-30 godini? mozebi i poveke... Jas prvpat ja vidov kako dete vo "startrek"...
DeepBlue
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 17:51
Gledaj - ona "mozzebi" - toa e moj lichen stav
Okolu analizita - beshe napravena samo edna i toa mikroskopska. Rezultatite bea objaveni. Vo niv ne se veli "mozzebi" tuku- ako pochnam pak da pishuvam kje mi treba mnogu vreme.
Kako i da e - tie rezultati bea osporeni od nekoi svetski renomirani avtoriteti.
Lugjeto koj go poseduvaat cherepot - ne komentiraa- tuku sakaa da se izvrshi DNA analiza. Veruvaj mi, nemam namera da izmisluvam - kolku shto jas znam do den deneska niedna laboratorija koja mozze da izvrshi DNA na vakov tip materijal NE PRIFAKJA da go stori toa. Ednostavno odbivaat.
No vo pravo si. Edna ptica ne nosi prolet. Problemot e vo toa shto postojat i drugi vakvi -ajde da gi narecham - kontroverzni artefakti. Stavot na lugjeto od naukata e slichen - NE SAKAAT voopshto duri ni da diskutiraat - a voedno nitu demantiraat.
Ushte pogolem problem e shto NASA navistina krie mnogu od "dokazite" Informaciite za niv doagjaat od istite tie NASA oficiri -otkoga kje se penzioniraat ili otkoga kje ja izgubat sluzzbata
Mene ne mi e celta ovde da dokazzuvam bilo shto- forumov go smetam kako mesto za dobra zabava -

Изменето од Anthony - 15.Ноември.2008 во 17:53
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.