IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Крај на Светот!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крај на Светот!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 19:07
Neo, ниту нибуру, ниту Planet X, ниту метеорот Apophis, ниту било која друга медиумска измишњотина нема ниту да и се доближат на Земјата. Според Библискиот часовник, пред да биде уништена Земјата прво треба да се појави човекот на гибелта - Антихристот и да возпостави еден унитарен диктаторски режим, да го возобнови храмот во Ерусалим, да влезе во него и да хули на Бог, да воспостави 7 годишен мир на блискиот исток и на половината (по 3.5 години) да се сврти против Израел и да ја започне познатата Армагедонска војна. Оваа војна ќе биде најголамата светска војна до сега и ќе загине две третини од популацијата на Земјата. На Земјата ќе има катастрофи од светски размери. Оваа војна ќе биде прекината на интервенција на Христос по што Антихристос ќе биде веднаш соборен. Потоа Бог ќе ја возобнови Земјата и ќе го воспостави илјадогодишното царство на Исус Христос (Милениумот) со Своите верници итн итн... отидов предалеку. Сепак, имај наум дека сцената на Антихристот веќе се подготвува. Читај Библија, слушај Христијански проповеди, слушај вести и ќе бидеш во тек со настаните.
Невозможно е да се знае цела Библија на памет, но знам доволно. намигнување


Изменето од EvAngelos - 22.Август.2008 во 19:07
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 19:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Neo, ниту нибуру, ниту Planet X, ниту метеорот Apophis, ниту било која друга медиумска измишњотина нема ниту да и се доближат на Земјата. Според Библискиот часовник, пред да биде уништена Земјата прво треба да се појави човекот на гибелта - Антихристот и да возпостави еден унитарен диктаторски режим, да го возобнови храмот во Ерусалим, да влезе во него и да хули на Бог, да воспостави 7 годишен мир на блискиот исток и на половината (по 3.5 години) да се сврти против Израел и да ја започне познатата Армагедонска војна. Оваа војна ќе биде најголамата светска војна до сега и ќе загине две третини од популацијата на Земјата. На Земјата ќе има катастрофи од светски размери. Оваа војна ќе биде прекината на интервенција на Христос по што Антихристос ќе биде веднаш соборен. Потоа Бог ќе ја возобнови Земјата и ќе го воспостави илјадогодишното царство на Исус Христос (Милениумот) со Своите верници итн итн... отидов предалеку. Сепак, имај наум дека сцената на Антихристот веќе се подготвува. Читај Библија, слушај Христијански проповеди, слушај вести и ќе бидеш во тек со настаните.
Невозможно е да се знае цела Библија на памет, но знам доволно. намигнување

Ova ne sum go znael. E sega kako sto ti kaza Hristos ke dojde kako covecko sustestvo ili kako duhovno sustestvo? A posle tie iljada godini na zemjata ke dojde vecnoto carstvo, zosto posle istekot na 1000 godini Satanata pak ke se pojavi na zemjata, Bog ke go unisti Satanata i ke dojde vecnoto carstvo?

Изменето од neo_wmaster - 22.Август.2008 во 19:43
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:05
Христос ќе дојде видливо со голема сила и слава и најверојатно со Своето воскреснато и прославено тело. Не знам точно како ќе изгледа, ама знам дека ќе биде видливо за сите.
Да како што кажа по тие илјада години Сатаната ќе биде повторно пуштен за кратко време на Земјата. Во истиот тој момент ќе настапи и второто воскресение т.е. воскресението на неверниците.
И по тоа кратко време, Сатаната заедно со своите приврзаници и секој што нема да биде запишан во Книгата на Животот ќе бидат фрлени во Огненото езеро.
По оваа драматична случка ќе настапи вечното Божјо Царство.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Христос ќе дојде видливо со голема сила и слава и најверојатно со Своето воскреснато и прославено тело. Не знам точно како ќе изгледа, ама знам дека ќе биде видливо за сите.

Да како што кажа по тие илјада години Сатаната ќе биде повторно пуштен за кратко време на Земјата. Во истиот тој момент ќе настапи и второто воскресение т.е. воскресението на неверниците.

И по тоа кратко време, Сатаната заедно со своите приврзаници и секој што нема да биде запишан во Книгата на Животот ќе бидат фрлени во Огненото езеро.

По оваа драматична случка ќе настапи вечното Божјо Царство.

Znaci sum pogodil. A posle kolku godini pretpostavuvas da dojde krajot na segasniot zaeban svet?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:39

Не знам. Ама претпоставувам наскоро, можеби поскоро отколку што мислиме, а можеби и неколку години подоцна. Можеби ние ќе го дочекаме, можеби нашите деца, можеби нивните деца.. но едно е сигурно, СИГУРНО ќе дојде среќа

Многу поважно од годините е прашањето:
Спремен ли си да го дочекаш доаѓањето на Христос? Се покаја ли за своите гревови? Ја положи ли својата вера во Него? Го прими ли на престолот на своето срце? Му дозволуваш ли да биде воланот на твојот живот или пак, како повеќето, го чуваш само како резервна гума во гепекот? Дали е Тој Господарот на твојот живот? Дали ги исполнуваш Неговите заповеди и поуки во твојот живот?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не знам. Ама претпоставувам наскоро, можеби поскоро отколку што мислиме, а можеби и неколку години подоцна. Можеби ние ќе го дочекаме, можеби нашите деца, можеби нивните деца.. но едно е сигурно, СИГУРНО ќе дојде среќа


Многу поважно од годините е прашањето:
Спремен ли си да го дочекаш доаѓањето на Христос? Се покаја ли за своите гревови? Ја положи ли својата вера во Него? Го прими ли на престолот на своето срце? Му дозволуваш ли да биде воланот на твојот живот или пак, како повеќето, го чуваш само како резервна гума во гепекот? Дали е Тој Господарот на твојот живот? Дали ги исполнуваш Неговите заповеди и поуки во твојот живот?

Me plasi toa sto ke treba da umreme za da dojde carstvoto bozjo. Kako i da e go ocekuvam negovoto doaganje i se nadevam deka ke dojde brzo. jas sum vernik i Bog me vodi niz zivotot.
Кон врв
janeppmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janeppmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 09:34
Vaka gi procitav vasite postovi se soglasuvam so site zatoa sto site imate po nesto tocno.najmnogu se soglasuvam so EvAngelos i neo_wmaster...imam mnogu knigi procitano mnogu emisii gledano. i spored site tie ne doaga karjot na svetot tuku doaga novata era.golden age ili zlatnoto doba koga isus ke se pojavi na zemjata na 12.12.2012.ovoj datum se spomnuva sekade kako mnogu vazen datum za istorijata na covekot. kako prvo ovoj datu spored Majanskoto smetajne na vremeto moze da se iskaze 13.0.0.0.0 ili 12.12.12.12.12 kraj na site dvizejna,zapirajne na vremeto(mislam deka toa veke se ima sluceno vo istorijata)maite so toa predviduvale kraj na svetot(taka mislat site ama toa e samo kraj na nasata era)

Spored crkvata se veli deka na 12.12.2012 ke se pojavel isus na zemjata i ke go vospostavi negovoto carstvo.e sega koga veke isus ke se pojavi na zemjata posle bitkata pomegu dobroro i zloto.. se veli spored nasa deka zemjata ke bide pogodena od meteorit ARMAGEDON..ova e mnogu cudno zatoa sto koga ke go prevedime zborot i ja sogledame negovata vistinska zadaca...dobivame          AR-planina, a MAGEDON e ima na ritce vo blizina na Erusalim. MAGEDON ti e isto sto i MAKEDON-majka bozica(vo prevod) I od seto ova mozeme da zaklucime deka Borbata pomegu dobroto i zloto ke zapocne na planinata na majkata bozica MODEA..

za bitkata pomegu dobroto i zloto ima poveke zapisi ostaveno vo "knigata na mrtvite" koja poteknuva od gradot na sonceto AMANECA(Heliopolis) vo Egiped.

Ima edna cudna rabota koja go povrzuva minatoto so idninata..toa e sto se veli deka koga ke dojdel Isus ke ima mir na zemjata koj ke trael 4000 godini,a dodeka vo istorijata ime eden period koj istoricarite ne sakaat da go spomenuvaat Toa e vremeto pomegu Neolit i Paleolit,toa vreme 4000godini nemalo nikakvi tragi od palezi,ubistva i unistuvajna.(4000 godini mir)

Isto taka prokletstvoto na Aleksanda Makedonski zavrsuva vo 2012godina(da ne go kazuvam sega opsirno ke go kazam dr pat,ama siguren sum deka go znaete)...

i ima uste edna cudna rabota zosto vo VTORATA svetska vojna Svajcarija ne bila ni doprena???????

I za kraj site ovie raboti gi ima predvideno NOSTRADAMUS vo negoviot dnevnik..toa e retka enciklopedija i mozete da ja procitate...    

Pozz do site i se nadevam deka ke go procitate ova bideki iako izgleda dosadno i mnogu dolgo sepak e interesno..
PS: ke napravam uste eden post kade ke go napisam toa sto go predvidel NOSTRADAMUS.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 11:28
Originally posted by janeppmk janeppmk напиша:

Vaka gi procitav vasite postovi se soglasuvam so site zatoa sto site imate po nesto tocno.najmnogu se soglasuvam so EvAngelos i neo_wmaster...imam mnogu knigi procitano mnogu emisii gledano. i spored site tie ne doaga karjot na svetot tuku doaga novata era.golden age ili zlatnoto doba koga isus ke se pojavi na zemjata na 12.12.2012.ovoj datum se spomnuva sekade kako mnogu vazen datum za istorijata na covekot. kako prvo ovoj datu spored Majanskoto smetajne na vremeto moze da se iskaze 13.0.0.0.0 ili 12.12.12.12.12 kraj na site dvizejna,zapirajne na vremeto(mislam deka toa veke se ima sluceno vo istorijata)maite so toa predviduvale kraj na svetot(taka mislat site ama toa e samo kraj na nasata era)

Spored crkvata se veli deka na 12.12.2012 ke se pojavel isus na zemjata i ke go vospostavi negovoto carstvo.e sega koga veke isus ke se pojavi na zemjata posle bitkata pomegu dobroro i zloto.. se veli spored nasa deka zemjata ke bide pogodena od meteorit ARMAGEDON..ova e mnogu cudno zatoa sto koga ke go prevedime zborot i ja sogledame negovata vistinska zadaca...dobivame          AR-planina, a MAGEDON e ima na ritce vo blizina na Erusalim. MAGEDON ti e isto sto i MAKEDON-majka bozica(vo prevod) I od seto ova mozeme da zaklucime deka Borbata pomegu dobroto i zloto ke zapocne na planinata na majkata bozica MODEA..

za bitkata pomegu dobroto i zloto ima poveke zapisi ostaveno vo "knigata na mrtvite" koja poteknuva od gradot na sonceto AMANECA(Heliopolis) vo Egiped.

Ima edna cudna rabota koja go povrzuva minatoto so idninata..toa e sto se veli deka koga ke dojdel Isus ke ima mir na zemjata koj ke trael 4000 godini,a dodeka vo istorijata ime eden period koj istoricarite ne sakaat da go spomenuvaat Toa e vremeto pomegu Neolit i Paleolit,toa vreme 4000godini nemalo nikakvi tragi od palezi,ubistva i unistuvajna.(4000 godini mir)

Isto taka prokletstvoto na Aleksanda Makedonski zavrsuva vo 2012godina(da ne go kazuvam sega opsirno ke go kazam dr pat,ama siguren sum deka go znaete)...

i ima uste edna cudna rabota zosto vo VTORATA svetska vojna Svajcarija ne bila ni doprena???????

I za kraj site ovie raboti gi ima predvideno NOSTRADAMUS vo negoviot dnevnik..toa e retka enciklopedija i mozete da ja procitate...    

Pozz do site i se nadevam deka ke go procitate ova bideki iako izgleda dosadno i mnogu dolgo sepak e interesno..
PS: ke napravam uste eden post kade ke go napisam toa sto go predvidel NOSTRADAMUS.

Ova so datumite e premnogu ocigledno. E sega ke ti odgovoram na drugite recenici sto si gi napisal. Isus ke se pojavi na zemjata koga so nea ke zavladee antihristot koj ke vladee so zemjata 7 godini. Koga Isus ke se pojavi ke go sobori od vlast antihristot i ke go vospostavi negovoto carstvo. Armagedon ne e meteor koj ke ja pogodi zemjata zosto Armagedonskata bitka e poslednata bitka koja ke se vodi na zemjata i ke bide bitkata megu dobroto i zloto. Ne gledaj premnogu filmovi so Bruce Willis kako toj ja spasuva zemjata. Isusovoto carstvo nema da bide 4000 godini tuku 1000 godini (prvoto carstvo), posle toa ke izleze Satanata od zatvor, no za kratko i togas ke stapi vecnoto Bozjo carstvo. Koja e taa 2012 koja ja spomna vo vrska so Ace Makedonski. I Svajcarija ostanala nedoprena bidejki vo nea se cuvalo bogatsvoto na Golemite Sili koi vojuvale vo II Svetska Vojna i imale skluceno taen pakt za nenapaganje na Svajcarija. Mislam deka me razbra dovolno. Pozdrav
Кон врв
janeppmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janeppmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 12:20
Mislam deka ne me razbra dobro ama nema vrska...a za toa za satanata koga ke se pojavi na zemjata imam napisano na forumot na milenko nedelkovski..pozz
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 18:02
Originally posted by janeppmk janeppmk напиша:

Mislam deka ne me razbra dobro ama nema vrska...a za toa za satanata koga ke se pojavi na zemjata imam napisano na forumot na milenko nedelkovski..pozz

Ne reklamiraj tugi forumi ovde, ova e sovet od moira.
Кон врв
janeppmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janeppmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 15:22
EHehehehe...ok ne reklamiram...
Кон врв
dark Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 20:21
abe luge bre dosta so toj kraj na svetot ne bidete tolku pesimisticki raspolozeni tuku uzivajte vo zivotot i ne se zamarajte so kraevi po sekoja logika zemjata koga togash ke "izumre" zashto sto bilo pominalo i sto ke bide ke pomine taka da zivejte si go zivotot
faster then light :D
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 21:10
во право си.
Не ет убо да живее чоек во страв.
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 21:19
Крајот е реалност. Без разлика дали ќе се замараме со него или не, тој ќе си дојде. Есенцијално важно е дали ќе го дочекаме крајот подготвени?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.