IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Феномен на клеточно помнење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Феномен на клеточно помнење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 11:54
Originally posted by xman xman напиша:

едноставно кажано, срцето си работе автоматски, за разлика од дишењето на пример, шо можиш да го контролираш по твоја желба, срцето неможиш!
Автоматски?!
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 18:29
Освен мозокот, можно е и срцето да е орган кој што меморира настани и навики. Неколку примери од реалниот живот ги ставија научниците во голема дилема.

При првиот случај, пациент со трансплантација на срцето добил и незапирлива желба за брза храна, која што пред операцијата не ја консумирал. Се испоставило дека 24-годишниот Дејвид Вотерс од Австралија органот го добил од тинејџерот Каден Делани, кој дневно јадел најмалку по еден хамбургер.

Теоријата дека и срцето има меморија уште повеќе добилa на тежина со примерот на осумгодишно девојче што добило срце од десетгодишно дете кое било убиено.

По трансплантацијата девојчето имало кошмари за убиецот на својот донор. Според соништата девојчето толку прецизно го идентификувало убиецот, што полицијата успеала да му влезе во трага и тој подоцна бил осуден.

Научниците посочиле дека постојат најмалку 70 случаи на трансплантација при што пациентите ги промениле своите навики и во нив се рефлектирале карактеристиките на дарителот на органот.
--------------
http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1237998/Heart-transplant-patient-gets-craving-food-eaten-organ-donor.html
-------------
Можеби се‘ уште научно непотврдено, ама овие примери укажуваат на такво нешто.
Којзнае, можеби ќе треба да се сменат некои досегашни сфаќања за нашиот организам.

Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 21:20
Докажано е постоење клетки во срцевиот мускул идентични на мозочните.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 02:43
Ne postoi "kletochno pomnenje". Toa e samo momentalen "nauchen" termin so koj se stava na strana onoa za shto denes naukata ne mozhe da dade zadovolitelen odgovor - kako mozhe primachot na transplantot da gi primi i sekjavanjata i chuvstvata na donorot?

Bidejki naukata e materijalistichka, edinstvena opcija za nea pretstavuva deka kletkite na presadenot organ na nekoj nachin gi poseduvaat posochenite neshta. Ova e tolku nadvor od nauchniot um, iskustvo i znaenje, shto i samite nauchnici ja sogleduva apsurdnosta na sopstvenata teorija... no za sega nema shto drugo da kazhat... ednostavno soocheni se so zid koj ja stava vo prashanje seta moderna nauka.   
Изменето од Messenger - 10.Септември.2010 во 14:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 14:57
Pred izvesno imav prilika da sledam edno izlaganje na Dr.Bruce Lipton (koj e lekar i doktor po biologija, nekogashen profesor na University of Wisconsin Medical School, kako i istrazhuvach vo Stanford University) vo koe toj gi izlozhuvashe nagovite iskustva vo domenot na biologijata na kletkite dobieni so istrazhuvanjata vo sferata na kloniranjeto i transplantiranjeto.

Podatokot koj mene posebno mi privleche vnimanie e deka kletkite se predavateli i premnici na informacii vo opseg koj do denes voopshto ne bil poznat ili za koj ne se govorelo poshiroko od povekje prichini.

Kako eden interesen primer na megjusebna komunikacija megju kletki na organi, koi duri i ne pripagjaat na isto telo, e faktot deka koga dve srca kje se postavat edno do drugo, po izvesno vreme, tie samite kje go sinhroniziraat svoeto poedinechno chukanje vo eden zaednichki unison i kje chukaat kako po dogovor.

Ne bi shirel sega so objasnuvanja kako se izgradeni kletkite, koi im s organelite i kako tie funkcioniraat, no samo bi potsteil deka bilogijata tvrdi oti komunikacijata (primanje i predavanje na informacii) na kletkite e po hemijksi procesi, preku razmena na molekuli, sto korespondira so Njutonoviot model koj veli deka Svetot e materija. Toa e bazata na koja se potpira i gradi farmacevtskata industrija na lekovi.

No ako toa e tochno, togash kako dvete srca, spomnati pogore, koi poteknuvaat od dva razlichni choveka i ne se povrzani megjusebno, go sinhroniziraat svoeto chukanje bez da bidat vo mozhnost hemijski da razmenat informacija za sebe ???

Vlezete vo realnosta a kvantnata mehanika. Taa veli deka Svetot e energija i deka vo sushtina razlichnoto nivo na taa energija ja determinira interpretacijata na materijata onaka kako sto ja percepirat kletkite i taa ja odreduva mozhnosta na realiziranje na nejziniot potencijal kako takov. Atomite i molekulite vsushnost se elektromagnetski polinja.

Kletkite, nivnite komuni i ultimativno organite i slozhenite organizmi energetski se povrzani megjusebno.


Gi spomnavme dvete srca i sinhronizacijata vo nivnoto chukanje. Toa se sluchuva bidejki tie ne samo sto energetski komunicirale megju ostanatite kletki i organi od teloto na lugjeto od koi originalno poteknuvale, tuku energetski komuniciraat i megjusebno.

Sto se sluchuva koga tie kje bidat presadeni vo telata na drugi lugje? Od iskustvo znaeme deka lugjeto koi dobile transplanti imaat sekjavanja i afiniteti koi im pripagjaat na donorite. Taka, na primer, se sekjavaat na sluchki koi nikogash ne im se sluchile, sakaat hrana koja nikogash ne im se dopagjala, sakaat neshta koi nikogash ne gi sakale do togash i t.n.


Kletkite, megju ostanatite receptori, imaat i takanarecheni "sopsteni raspoznavachi". So niv tie gi prepoznavaat kletkite od sopstvenata komuna. Dokolku napravat kontakt so kletka od svojata komuna tie ja prifakjaat, a dokolku napravat kontakt so tugja kletka tie ja otfrlaat.

Ako se eliminiraat ovie receptori togash kletkata ne mozhe da pravi "sopstveno prepoznavanje" i stanuva generichna (bez identititet) i mozhe da bide stavena vo bilo koja druga komuna (vo chovek, zhivotno ili ptica) i taa nema da bide otfrlena.

Kletkata ja prima informacijata za identitetot preku svoite snezori (anteni), a toa znachi deka toj identitet e NADVOR od nea.

Koga se transplatiraat organi, kletkite na transplatiraniot organ so svoite "anteni" kontinuirano i neprekinato se konektiraat so donorot na organot, teloto vo koe originalno postoel i od koe e izvaden. I dodeka donorot e zhiva lichnost nekako mozheme da se soochime so faktort na razmena na energetskata informacija megju zhivite tela, no donorite chesto pati se mrtvi lugje.

I sega doagjame do poentata na ovoj komentar: kletkite od doniraniot organ vospostvuvaat kontakt so lichnosta (informacijata) na umreniot chovek! So drugi zborovi, umiranjeto na onoa sto nie go prepoznavame kako materijalno telo ne e istovremeno i umiranje na lichnosta (energija, duh... narechete ja kako sto sakate). Taa energija, kompletno so site kvaliteti na lichnosta koja zhiveela vo onaa nam poznata materijalna forma, postoi i natamu nadvor od mrtvoto materijalno telo. Vsushnost ova dokazhva deka individualnata chovekova energija (duhot) ne e lokalizirana vo teloto, tuku se naogja nadvor od nego. Zatoa kletkite na transplantiraniot organ ostvaruvaat kontakt so energijata na svojot star sopstvenik (donorot), iako ne se naogjaat vo negovoto, tuku vo sosem drugo strano telo! Koga teloto umira, energijata koja go odrzhuvala, konstruirala i harmonizirala, ostanuva da postoi i ponatamu, bez razliika sto nejzinata materijalna kontrukcija povekje ne postoi. NASHIOT IDENTITET EGZISTIRA NADVOR OD NASHETO TELO!P.S. Fenomenot na "presaduvanje" na sekjavanjata i chuvtsvuvanjata se sluchuva so presaduvanje na srceto bidejki vo neko ima kletki koi po svojata gradba se slichni kako i onie na mozokot. Mozokot e glavniot organ za komunuikacija megju materijalnoto telo i nashata energetska egzistencija (identitet). Treba da se razbere deka toj ne e mesto kade shto se skladiraat sekjavanjata i znaenjata, tuku e interfejs so koj nie doagjame vo kontakt so niv. Nashiot mejkup, znaenje, iskustvo, afiniteti i s'e onoa shto ne pravi nie da sme NIE ne se naogja vo mozokot, tuku preku mozokot nie ostvaruvame kontakt so niv. Znachi ne postoi "kletochno pomnenje", tuku kletkite se konektiraat so pomnenjeto. Koga toj proces na konektiranje i trasportiranje na informaciite se sluchuva vo nashiot mozok i srce naukata toa go gleda kako bukvalno da izlaga od kletkite, pa zatoa smeta deka seta taa informacija e smestena nekade vo niv.

Изменето од Messenger - 10.Септември.2010 во 15:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 15:32
Нашите биолошки рецептори download ират податоци за нас надвор од нашето тело или подобро речено, од садот во кој се наоѓа нашето тело.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 18:42
Ne bi shirel mnogu vo folozofija ili religija, no bi sakal da posocham neshto interesno.

Imeno, budistite velat deka nie imame materijalno telo i energetsko telo (vitalna energija, bioenergija, astralno telo, suptilno telo...). Dodeka materijalnoto telo ima odreden rok na traenje koe go odreduvame so nashiot zhivoten vek, onoa drugoto e eden aspekt od nashiot vechen kontinium i toa neprekinato patuva od eden vo drug zhivot. Za nego se veli deka se naogja vo sredinata na srceto.

Intresno e kako pred iljadnici godini budistite otkrile neshto shto nam denes ni pretstavuva misterija bez soodveten odgovor - kako i zoshto pri transplatacija na srce pacientot dozhivuva psiholoshko morfiranje so donorot?

Изменето од Messenger - 06.Јануари.2011 во 18:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 19:12
nishto chudno !да

...ako dolgo primale naredbi od eden centar,..pa , najverojatno i drugo neshto od toj centar dopira do site kletki,
.. a ne samo toa shto im e potrebno na niv samite da funkcioniraat  isparvno........
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.