IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАДE СE ПОЈАВУВА  СИЛАТА НА ИСУС ХРИСТУС?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАДE СE ПОЈАВУВА СИЛАТА НА ИСУС ХРИСТУС?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Jorj98 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jorj98 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 19:14
Верувај и ќе ја видиш силата Христова. Меѓутоа,никако
немој да Го искушуваш Бога.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 22:06
И преку верата Христос да се всели во срцата ваши. ( Ефешјаните 3:17)

Силата се појавува преку верата и крштевањето, како и во љубовта.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 18:44

Момче родено без раце и без нозе - пример за пожртвуваност и хуманост

Во 1990 година Ник Вујичиќ ја добил наградата „Австралиски млад граѓанин на годината“ за својата храброст и истрајност

Австралиецот со српско потекло Ник Вујичиќ е роден без раце и без нозе, но тој не дозволил оваа „ситница“ да го спречи максимално да ужива во животот. Ова 26-годишно храбро момче, чие тело е само торзо, игра фудбал и голф, плива и сурфа иако нема екстремитети. Тој има мало стапало на левиот колк кое му помага да одржува рамнотежа и да удира. Ник го користи стапалото и за да работи на компјутер, за пишување со пенкало и за земање предмети, се вели во приказната што за него ја објави британскиот весник „Дејли мејл“ .

- Јас си го викам пилешко копанче и би бил изгубен без него. Кога сум во вода лебдам зашто белите дробови претставуваат 80 отсто од моето тело, па стапалото ми служи како пропелер - се шегува Ник, кој е роден во Мелбурн, но сега живее во Лос Анџелес.

Поради својата религија, тој е евангелистички христијанин, решил да остане сексуално неискусен додека не стапи во брак, иако во минатото има долгогодишни љубовни врски. Ник е многу скромен, но постојано добива брачни понуди. Тој би сакал да се ожени и да формира семејство, но чека да се појави вистинската девојка - вели Стив Апел од Лос Анџелес, пријател и публицист на Ник.

БЕЗ ОДГОВОРИ

Кога Ник се родил татко му бил толку шокиран што морал да излезе од собата за да поврати, а неговата потресена мајка успеала да се натера да го земе в прегратка дури кога наполнил четири месеци. Медицината не нашла објаснување за неговиот хендикеп, ретко нарушување наречено фокомелија, па Ник и неговите родители со години бараат одговор зошто тоа му се случило токму нему.

- Мајка ми беше медицинска сестра и многу внимавала во бременоста, но сепак се обвинуваше себеси за мојата состојба. На почетокот на моите родители им беше многу тешко, но тие сторија се' за да ме направат независен. Татко ми ме стави во вода кога имав 18 месеци и ме охрабруваше да научам да пливам, а ме поттикна да ги засакам и фудбалот и скејтбордот - вели Ник.

Таткото на Ник бил компјутерски програмер и сметководител, па го научил својот син да пишува со тастатурата уште кога имал шест години. Мајка му измислила специјално пластично помагало за да може тој да држи пенкало. И покрај ризикот од исмевање и од малтретирање, тие, сепак решиле да го испратат Ник во нормално училиште.

- Тоа беше најдоброто нешто што можеа да го направат за мене. Ми беше многу тешко, но така станав независен - вели Ник, кој дипломирал финансиско планирање и недвижен имот.

Тој се движел со помош на електрична инвалидска количка, а за него се грижел тим од негователи, но на училиште сепак го задевале, го исмевале и го малтретирале поради неговата состојба.

- Кога имав осум години бев во голема депресија. Еден ден отрчав кај мајка ми расплакан и и' реков дека сакам да се самоубијам. Бев студен и огорчен, го мразев Господ што ме створил ваков и се плашев од помислата што ќе биде со мене кога родителите нема да бидат тука да се грижат за мене. Можам да си ги мијам забите со четка прицврстена на ѕидот и да си ја мијам косата со сапун на пумпа, но многу нешта е невозможно да ги направам - вели тој.Кога имал 10 години се обидел да се удави во бањата, но за среќа, обидот му бил неуспешен.

СИБОЛ НА ТРИУМФОТ НАД РАЗЛИЧНОСТА

Со помош на религијата, пријателите и семејството тој успеал да се извлече и да стане интернационален симбол на триумфот над различноста. Тој сега е мотивациски говорник и досега има посетено повеќе од 24 држави и зборувал пред групи од повеќе од 110.000 луѓе.

- Кога имав 13 години прочитав статија за хендикепиран човек што успеал да постигне многу и истовремено да им помогне на другите. Сфатив дека Господ не' створил вакви за да им дадеме надеж на другите. Тоа беше инспирација за мене и решив да го искористам животот за да ги поттикнам другите луѓе и да ги ок*ражам, да бидам благодарен за тоа што го имам и да не се лутам за нештата што ги немам. Сега се гледам во огледало и си велам дека иако немам раце и нозе, никој не може да ја одземе убавината на моите очи. Сакав да се концентрирам на доброто што го поседувам - вели Ник.

Во 1990 година тој ја добил наградата „Австралиски млад граѓанин на годината“ за својата храброст и истрајност. Ник почнал да патува низ светот и во 2008 година заминал на Хаваи каде што се запознал со сурферскиот мајстор Бетани Хамилтон, која преживеала напад од ајкула кога имала 12 години и ја загубила едната рака.

- Бетани е восхитувачка. Таа ме научи да сурфам и иако на почетокот бев преплашен кога ги почувствував брановите се' се смени и јас почнав да уживам - вели тој.Ник набрзо потоа научил како да направи тројно свртување за 360 степени со даската за сурфање, а тој потфат за 48 часа го „ставил“ на насловната страница на магазинот „Сурфер“.

- Никој во историјата на сурфањето не успеал да го направи тоа, но јас имам многу низок центар на гравитација, па затоа имам одлична рамнотежа - вели тој.Пред две години Ник се преселил во Лос Анџелес и планира да продолжи да патува низ светот, па годинава ќе ги посети Јужна Америка и Средниот Исток.

- Им кажувам на луѓето да продолжат да стануваат кога ќе паднат и секогаш да се сакаат себеси. Ако можам да охрабрам макар еден човек, тогаш мојата работа во овој живот е завршена - вели тој.


Што да каже човек на ова?

“Мојата сила се познава во слабоста“-Исус

Навистина, ова момче заслужува секаков респект, речиси сите ние знаеме да мрмориме и да бидеме џангризави за работи кои неможат да се споредат со ова...

Некогаш Бог допушта и вакви страдања, но, ова момче ја нашло својата сила во Исус, а јас сметав дека заслужува место на нашиот подфорум.




МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 21:07
Silata na Isusa e vo nash*te srca, vo verbata, vo nash*te zivoti, vo nash*te radosti i stradanja, silata na Isusa e nasekade okolu nas...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 17:49

Mnogu trogatelna prikazna za toa sto moze verata da stori vo zivotot na eden covek.


Ti blagodaram Maria Magdalena za prikaznata za ovoj golem covek.

Bog neka go blagoslovi ovoj hrabar i mlad covek da gi isnpirira i drugite luge ponatamu.AMIN!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 04:09


       Prikaznata za Luther B. Bridgers (1884-1948)

Luther B. Bridgers e eden od najpoznatite peaci na gospel(duhovna) muzika vo svetot na site vreminja.

Kako mlad bil svestenik i edna vecer koga bil vo edno malo gratce vo Amerika na Bogosluzba, bil razbuden od telefonot vo sobata. Toa bil rastrepereniot glas na negoviot prijatel koj mu soopstil deka se slucilo golema tragedija- se zapalila kukjata i izgorela zaedno so negovata sopruga i dvete deca. Na site mozni nacini se obiduvale da gi spasat,no plamenot bil prosiren na site strani i trite dusi zaginale zarobeni vo kukjata koja izgorela do temel.

Luther samo ja spustil slusalkata i ostanal vkocanet.
" Toa ne e vistina! Ednostavno, toa ne moze da bide vistina!" Go opfatila dusevna zbrka. Pocnal da seta niz sobata potpolno izguben i opfaten so bolka. Izlegol od hotelot vo koj prestojuval.Cekorel niz praznite ulici bez cel,ocajnicki obiduvajki se da ja zadrzi samokontrolata.

Negoviot svet bil srusen...Vo potragata po smiruvanje, dosol do golemata reka sto tecela niz toj grad. Vodata go privlekuvala kako magnet." Nejzinite temni dlabocini se lek za mojata bolka- si pomislil. Sto ke mi e zivotot bez moite najdragi? " Zivotot bez niv mu izgledal nevozmozen. Toj zbor nevozmozen mu odeknuval vo glavata.
Ponatamosnoto ziveenje mu izgledalo nevozmozno i besmisleno. Ne mozel da ja podnese tragedijata i edinstvenoto resenie go gledal vo dnoto na rekata...

No, dlabokata vkorenetata verba i ljubov kon Boga ne ostanale nemi vo taa teska situacija. Pocnal da se bori samiot so sebesi. Na kraj, padnal na kolena i duri togas od suvite oci mu potekla reka solzi, a so niv, od dlabocinite na dusata i molitva so koja baral od Bog sila da ja sfati i da ja izdrzi taa tragedija. Borbata traela dolgo, no sepak toj go otkril patot i povtorno zastanal na noze. So pomos na svojata vera vo ISUS, toj pocnal da pisuva pesni i da pee pesni za svojot Gospod.

Povtorno se ozenil i sozdal novo semejstvo i prodolzil so zivotot.

Negovite pesni se edni od najpoznatite vo Hristijanskiot svet, i negovata muzika e prekrasna.

Svojata bolka ja pretocil vo pesna, izrazuvajki gi svoite cuvstva niz muzika i tekstovi od koi Hristijanite sirum svetot crpaat inspiracija i duhovna radost i vo ubavite , no i vo teskite momenti vo nivniot zivot.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 23:46
Во трпението.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 16:41
Vo umot...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
pane_juventus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1048
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pane_juventus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2009 во 19:32
Nasekade.
ISUSE VERUVAM VO TEBE.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 02:59
Originally posted by pane_juventus pane_juventus напиша:

Nasekade.ISUSE VERUVAM VO TEBE.


                    AMIN !
Кон врв
LSFC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1004
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LSFC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 04:42
Vinagi vo tacniot moment se pojavuva negovata sila.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.