IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Жаби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Жаби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
n1k0La Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ride To Live Live To Ride

Регистриран: 31.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај n1k0La Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 19:37
Otvori Se Zezame ! Da Ne Vlezeme Sose Vrata!
Кон врв
Didi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Summer flower

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Didi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 10:08

Srekata vo tvojot zhivot zavisi od ubavinita na tvoite misli....
Кон врв
deranger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Visokogorska strazha

Регистриран: 22.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deranger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 18:17

Simnat od visokite planini
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2010 во 21:44
Перуанската отровна жаба верна до гроб

Во дождовните шуми во Јужна Америка откриен е првиот моногамен водоземец. Со генетско тестирање е откриено дека мажјаците и женките на перуанската отровна жаба им се верни на своите партнери.

Додека ги проучувале, научниците забележале дека овој вид целосно му се посветува на одгледување на потомството, во што се крие и тајната на нивната верност.

- Ова е прво вистинско откритие на моногамни водоземци, изјави професорот д-р Џејсон Браун од Универзитетот Источна Каролина во Гринвил во САД.

По парењето, женката ги става јајцата на површина на листот. Кога се формираат полноглавци тогаш се сместуваат во мали водени базени каде нивните родители се грижат за нив. Кога полноглавците се гладни, мажјакот ја повикува женката која ги носи неоплодените јајца, со кои ги храни своите млади.

Новите експерименти покажаа до која граница оди нивното заедништво и верност. Многу животни се моногамни, па можат да се пронајдат парови кои остануваат заедно до крајот на животот. Новите студии и генетски испитувања покажуваат дека многу моногамни врски кај животните се само обична фарса. Постојат многу примероци од животински видови кои ги изневеруваат своите партнери кога имаат таква можност.

Врз основа на ДНК примероци земени од возрасните жаби и нивните наследници, откриено е дека перуанската жаба му е верна на својот партнер до гроб.


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2010 во 22:27
zoshto go nema vekje?тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 17:17
http://www.zooskopje.com.mk/deca/FROG1.JPGhttp://www.duiops.net/seresvivos/galeria/ranassapos/Red-eyed%20Tree%20Frog.jpg

Изменето од bijonse1 - 25.Февруари.2010 во 17:17
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 17:23
http://www.frogsonice.com/froggy/images/toad.jpghttp://www.frogsonice.com/froggy/images/wild28.gif
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 17:24
http://www.frogsonice.com/froggy/images/soutoad0.jpghttp://www.frogsonice.com/froggy/images/retrfrg0.jpg
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2010 во 15:00
моите срцки
Bombina variegata-Жолта огнена жаба
Изменето од sanja-a - 08.Декември.2010 во 15:01
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 06:36

Бакнежот ќе ја убие жабата

 - Во светот на бајките жабата со бакнеж се претвора во принц. Во вистинскиот живот само еден допир може да убие други суштества и да предизвика сериозни проблеми кај луѓето. Април е Месец на жабите и иако поголемиот број луѓе веруваат дека ако допреш жаба нема да ти се направат брадавици, жабите се преносители на болести.
Можат да ги заразат луѓето со тенија и салмонела, вели Џерми Гудман, директор на зоолошката градина "Туртл бек" во Вест Оринџ, Њу Џерси. И двете болести може да предизвикаат сериозни компликации ако веднаш не се пружи лекарска помош.
Човечките дланки содржат природни соли и масла што ја иритираат кожата на жабата, така што ако со гола рака ги допрете овие водземци им предизвикувате сериозни проблеми, а можеби и смрт, вели Девин Едмондс од Медисон, Висконсин. Едмондс е автор на прирачникот за сопственици за миленичиња "Водни и копнени жаби", објавен минатиот месец.
Меѓутоа жабите може да бидат добри миленици за одреден тип луѓе. Нема да уживате и да си играте со нив како со куче, мачка или папагал, вели Едмондс, но ако сте љубител на аквариуми, ќе сакате водни и копнени жаби.
"Најмногу што ќе може да си поиграте со жабата е да ви земе крекер од рака", вели Едмондс во неговото електронско писмо од Мадагаскар каде работи на проектот за зачувување на водоземци.
"Сите копнени жаби некогаш биле и водени, но водените не можат да бидат само копнени", објаснува тој. Има жаби кои се доволно големи да изедат змија или птица и толку малечки што може да се сокријат зад зрно ориз

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 05:13
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2014 во 08:36
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.