IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Универзален Живот - Прахристијани
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Универзален Живот - Прахристијани

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 242526
Автор
Порака
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2010 во 18:45
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Za da se znae dali e prorokot od Boga, treba prorokot da ima isto ucenje kako Bog: dali taa zena ja drzi Sabotata kako shto Bog rekol I Sinot Bozji pravel?
??, ? ????????? ???????? ??? ???????? ?? ???????? ?? ?????? ?? ??????.

?.?. Mesenger, ??????? ?? ???????????? ?? ?????? ????? ?????????? 2-3 ????? ?? ?? ???????? ?? ?????a ???????????(?? ??. ?? ??????????? ????? - ????????????? ??? ?????? ?????...


I drugi denominacii imaat svoi lideri koi ja drzat Sabotata, no toa ne znaci deka se proroci.

Najvazno e da ne se velicaat tie lugje, kako shto nikoj ne go velica Isaija. Moze da se kaze deka nekoj covek rekol neshto tocno, shto ne znaci deka sekjogash I se toj covek zboruva tocno I deka se shto kazuva e blagosloveno. Mnogu podobro e da se drzime I citirame Izvorot, a ne metodite I formite na izrazuvanje shto gi upotreb uva Izvorot. Toa prerasnuva vo sledenje na covek I velicanje nba covekot. Toa e idelopoklonstvo.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2010 во 19:47
Originally posted by sk sk напиша:

I drugi denominacii imaat svoi lideri koi ja drzat Sabotata, no toa ne znaci deka se proroci.
Сигурно дека не значи. Но зошто тогаш претходно прашуваш:
Originally posted by sk sk напиша:

Za da se znae dali e prorokot od Boga, treba prorokot da ima isto ucenje kako Bog: dali taa zena ja drzi Sabotata kako shto Bog rekol I Sinot Bozji pravel?
Имено, ти си тој кој што прв праша дали Габриеле од Вирцбург ја држи саботата, а јас само ти одговорив на прашањето. Да ти одговорев не, да одговроев дека го држи вторникот наместо саботата, тоа не ќе чинеше. Сега испаѓа џабе и што ја држи саботата...

Имам впечаток sk дека тебе не те интересира вистината за нештата туку по секоја цена да го оповргенш она кое НЕ го познаваш, при тоа нанапред создавајќи предрасуда за истото. Полека малце, еве на пр. прочитај зошто во денешно време се објавува Бог повторно? Не очекувам да се согласиш со кажаното, но биди барем фер запознај се пред да коментираш за работите.
Originally posted by sk sk напиша:

Najvazno e da ne se velicaat tie lugje, kako shto nikoj ne go velica Isaija. Moze da se kaze deka nekoj covek rekol neshto tocno, shto ne znaci deka sekjogash I se toj covek zboruva tocno I deka se shto kazuva e blagosloveno. Mnogu podobro e da se drzime I citirame Izvorot, a ne metodite I formite na izrazuvanje shto gi upotreb uva Izvorot. Toa prerasnuva vo sledenje na covek I velicanje nba covekot. Toa e idelopoklonstvo.
Се согласувам. Идолопоклонството е спротивно на првата заповед Божја примена уште преку пророкот Мојсеј. Христос е патот, вистината и животот и никој не доаѓа кај Небесниот Отец освен преку Христа. Вистинските божји пророци само укажуваат на тоа, но никогаш не се истакнуваат себе си како личност.

*****************
п.с. Mesenger, бидејќи се оддалечуваме од темата можеш последните 3-4 поста да ги префрлиш во некојa посоодветна(на пр. во Универзален живот - прахристијани или некоја друга...)
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2010 во 19:59
Ostavi ja zenata na raat. Taa ke si odgovara pred Boga isto kako ti I jas. Jas te prashav za ne za Sabotata za da znam dali taa ima isto mislenje kako I drugi denomninacii za nedelata. Tolku za toa.

Bog se pojavuva na zemjata od pocetokot na razni nacini, ne samo vo posledno vreme, no nekoj porano, nekoj podocna go naogja.

Za temata ... Se soglasuvam so moderatorot dekja Sinot Bozji ne rekol deka e Bog, tuku toa e covecka izmislica.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 21:33
Првиот степен од духовното школување „Поблизу Мој Боже до Тебе„ објавен од царството Небесно:

Внатрешен пат
Степен: Ред




link: ftp://ftp.universelles-leben.org/pub/Makedonski/s121mk.pdf


„Задача на душата во земно руво е да се облагороди, како би се приближила до својата цел - божественоста. На степенот на редот важи: Доведи ги во ред своите мисли. Зауздај го својот говор. Профини ги своите сетила. Ние, исто така, го чистиме и своето минато, за јасно и свесно да завладееме со она што нам секојдневно ни приоѓа. Преку самоспознавањето стануваме послободни. Колку повеќе го совладуваме своето човечко јас, толку е поголема силата на љубовта во нас, ние зрачиме и блескаме посилно и стануваме се повеќе несебични.


Целата книга е достапна онлајн на македонси јазик на горниот линк под сликата.

Изменето од Majkl - 23.Мај.2011 во 21:36
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 22:14
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


„Задача на душата во земно руво е да се облагороди, како би се приближила до својата цел - божественоста. На степенот на редот важи: Доведи ги во ред своите мисли. Зауздај го својот говор. Профини ги своите сетила. Ние, исто така, го чистиме и своето минато, за јасно и свесно да завладееме со она што нам секојдневно ни приоѓа. Преку самоспознавањето стануваме послободни. Колку повеќе го совладуваме своето човечко јас, толку е поголема силата на љубовта во нас, ние зрачиме и блескаме посилно и стануваме се повеќе несебични.



Mnogu verno !


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2011 во 13:25
Онлајн бесплатно на македонски јазик, достапни се:

Големите космички учења на Исус од Назарет
до Неговите апостоли и ученици кои можеа да сфатат
- Животот на луѓето вистински исполнет со Бога -




link: ftp://ftp.universelles-leben.org/pub/Makedonski/s134mk.pdf

Христос во своето отрковение дадено преку божјата пророчица Габриеле, на 31. декември 1991 во Брегенц, Австрија објави:


„Вие живеете во големо време. Тоа е највисокото космичко време; бидејќи Духот на животот, Бог во Мене и Јас во Него, го излеваме највисокото: Апсолутниот Закон.

О видете: Ова е време кое никогаш повторно нема да дојде врз човештвото. Апсолутниот Закон, даден и подучуван од директниот извор - Бог, ви го покажува вашето вистинско Битие, вашето духовно наследство, така за да сосема постепено дојдете до спознанието и препознавањето дека сте вистински деца на Нај Возвишеното.

Преку ова, препознајте дека Апсолутниот Закон даруван во сите детали, веќе го симболизира крајот на материјалистичкото време. Бидејќи апсолутноста е апсолутна. Вон тоа, нема ништо друго.„


од издавачот: „Исус од Назарет постојано собирал околу себе поединци од Своите апостоли и ученици и ги упатувал во големите космички врски, во вечниот Закон. Овие учења кои не се никогаш запишани, Христос ги објавил сега по прв пат во нашето време на духовен пресврт, за сите луѓе кои го бараат Бога.

Читателот кој е во состојба да го отвори своето срце, ќе осети
што се случува низ ова учење: Христос нè допира и во нашата душа се буди сеќавањето на еден поинаков живот, живот на небесата.„


(и двете горни книги можат да се добијат поединечно, но и заедно со уште 5 други се достапни како една цела книга со наслов Внатрешен пат - збирно издание)

Изменето од Majkl - 24.Јуни.2011 во 13:28
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2011 во 14:43
 
Majkl   линкот не се отвара  не%20знам
 
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2011 во 22:42
Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

 
Majkl   линкот не се отвара  не%20знам

 
Линкот работи, но текстот е во пдф формат, за да може да се чита потребно е да се има инсталирано Acrobat Reader.

Бесплатно може да се симне тука
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2011 во 17:09
Есента е на прагот, земјоделците полека ја привршуваат жетвата. Повод тоа прахристијаните, од кои дел се бават со мирољубиво земјоделие, во околината на Вирцбург, заедно со вестојавителката и пророчица Божја - Габриеле одржаа средба со наслов: “Од крвавиот култ до благодарност за жетвата„.

Излагањето може да се прочита на англиски јазик на следниов линк:



Благодарност за жетвата





Изменето од Majkl - 20.Септември.2011 во 17:10
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2011 во 18:35
На хрватски јазик пред некое време излезе од печат книгата:



Животна школа за овладување со животот - 1.дел


Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2012 во 16:10
Штотуку налетав на интересно интервју од 27.04.2007, со еден теолог, социолог и производител на вегетаријанска храна, по верско убедување прахристијанин - следбеник на духовната заедница Универзален Живот; Во интервијуто зборува за пропаста на оваа цивилизација, за будноста, браковите од ист пол, за источните учители, идолатријата и црковните догми...

целото интервију може да се прочита на следниот линк:

Интервију: Судбините се натрупуваат и стегаат
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 242526
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.