IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Инфекција на уринарни патишта
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инфекција на уринарни патишта

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
devica28 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devica28 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:03
Moze li nekoj da mi kaze,so pravenje na urinokultura,osven eserihia ,koi uste bakterii najcesto moze da se najdat...i dali so istite caevi i antibiotici se lekuvaat ostanatite bakterii,i dali i kandida bi mozela isto da bide otkriena so urinokultura
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:05
Kandida se otkriva so ginekolo[ki pregled....so bris...i se lekuva so kanesten vaginaleti i krem za nadvotesna upotreba...no ne bi bilo loso da konsultiras ginekolog...posigurno e i moze da se raboti za druga bakterija ili infekcija....i trihormoni moze da zadava problemi a zenite ja imaat i taa cesto
Единствената работа што стои помеѓу нас и тоталната среќа е реалноста.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:09
Обично, освен ешерихија која има повеќе подвидови односно специи, уринарната инфекција може да е предизвикана и од Ентерококус (стептококус фекалис), потоа Протеус мирабилис...
Со чај верувај, што и да ветува чајот, бактерија не можеш да излечиш, но секако пиењето чај за овие работи ќе помогне при “плакнење“ на меурот.

Единствено научно потврдено средство а не е антибиотик е МанозаД, вид полисахарид кој буквално ја откачува бактеријата од ѕидот на бешиката. Кошта ѓаол ипол, го нема кај нас (не ни чуле кутриве кај нас за тоа), па јас го набавив од Сплит (нема нус ефекти, безбеден и за бебиња).

Кандида со уринокултура-што знам, таа се гледа и ан микроскопски размаз на урина, спорите и се како топчиња. Ни таа со чај не се лечи-кој ќе ти каже ќе те излаже, само со Канестен маст/вагиналети...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
devica28 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devica28 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:25
Blagodaram....malku sum vo panika...dadov urina za urinokultura i dobiv rezultat vo koj pisuvase ..urina kontaminirana .poveke od tri vida bakterii..ve molime povtorno da napravite urinokultura i da se pridrzuvate kon praviloto za zemanje urina ..i sega se zbuniv,ova so poveke od tri vida me isplasi,pa treba da ja povtoram urinokulturata...mozete li da mi kazete nesto okulu ova....dali nenormalno da se imapoveke vidovi bakterii
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:28
Не е ненормално на денешно време и не се плаши направи ја повторно уринокултурата но направи си и гинеколошки преглед чисто да си тргнеш мисли од глава немора да значи дека е нешто опасно...
Единствената работа што стои помеѓу нас и тоталната среќа е реалноста.
Кон врв
devica28 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devica28 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:36
Pravam redovni pap-testovi ,dosega ne sum imala nikakvi problemi ..pred dva meseci na naodot imav zaokruzeno kokoidni bakterii,znaci ova sepak e povrzano..toa se tie bakterii..tuka e i eserihija i stafilokoka i dr...a inaku nemam nikakov simptom sto ukazuva za urinarna infekcija...nemam peckanje nitu bolno mokrenje...tuku onaka samoinicijativno ja pravam urinokulturata..ke se obidam da gi najdam i jas tie Menozad od Hrvatska,dokolku ima potreba ...mnogu blagodaram za sovetite
p.s do koj stepen moze da e opasno prisustvoto na tie razni bakterii vo urina? pozdrav
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:36
Да да, не е ненормално, не се плаши.
Една можност е садот да бил контаминиран, а друга-да се размножиле повеќе од една бактерија.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
devica28 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devica28 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 12:14
Marija Magdalena ..,ve molam da mi ja kazete cenata za Menozad ....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 15:38
Маноза-Д, кошта 35 евра или 256 куни.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 16:29
Go postaviv prasanjevo vo temata infekcii, no ne dobiv odgovor se uste, pa ajde i tuka ke si prasam...patem, zdravo maria magdalena :)

Znaci, jas i deckoto imame seksualni odnosi bez prezervativ, bidejki prezervativite mi go iritiraa vaginalniot kanal i mnogu cesto dobivav eserihia...

na papa testot mi najdoa lesna infekcija so kandida, bidejki vizuelno nisto nema, a od simptomite samo nekogas znaese da me zapece dole pri mokrenje...

deckoto mi e obrezan od zdravstveni pricini, koja e sansata da sum mu ja prenela kandidata, bidejki znam deka se naseluva pod kozickata na glavickata...a toj nema kozicka, i me interesira koja e sansata?

kako i da e jas koristam kanesten vaginaletki, a na nego ke mu kupam kanesten krema so koja ke se macka barem edna nedela, taka mi rece ginekologot...

pozdrav

Изменето од sweet angel - 03.Мај.2010 во 16:30
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 12:07
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Обично, освен ешерихија која има повеќе подвидови односно специи, уринарната инфекција може да е предизвикана и од Ентерококус (стептококус фекалис), потоа Протеус мирабилис...
Со чај верувај, што и да ветува чајот, бактерија не можеш да излечиш, но секако пиењето чај за овие работи ќе помогне при “плакнење“ на меурот.

Единствено научно потврдено средство а не е антибиотик е МанозаД, вид полисахарид кој буквално ја откачува бактеријата од ѕидот на бешиката. Кошта ѓаол ипол, го нема кај нас (не ни чуле кутриве кај нас за тоа), па јас го набавив од Сплит (нема нус ефекти, безбеден и за бебиња).

Кандида со уринокултура-што знам, таа се гледа и ан микроскопски размаз на урина, спорите и се како топчиња. Ни таа со чај не се лечи-кој ќе ти каже ќе те излаже, само со Канестен маст/вагиналети...


Марија,секоја чест за податокот за Д-Манозата,оваа информација може да помогне на многумина за да се решат од Ешерихија.
Со долготрајна употреба на антибиотици се намалува имунолошкиот систем кај пациентите,а за жал бактеријата станува резистентна на нив.
Како начин на лекување без антибиотик би ја предложила специјалната мешавина на тревки од Матија Пауновски,подготвена на начин како што е наведен на упатството,потоа Е-капките кои можат да се набават  и кај нас преку дистрибутери и секако Д-Манозата.
Еве линк за повеќе информации околу овој магичен полисахарид.


Изменето од renatax - 03.Јули.2010 во 12:09
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Mim3 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mim3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 12:03
Да ве прашам.Значи редовно ја вршам хигиената, но на пример многу брзо после туширање осекам непријатна миризба на гаките и доколку не користам дневни влошки тогаш би ми биле мокри. Значи немам исцедок туку онака како мокра течкост и не знам што е проблемот,Дали некој знае некои лекови нешто
Кон врв
nn Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 19:14
http://www.amazon.com/Progressive-Labs-U-Tract-D-Mannose-gms/dp/B000VZ1BL6
Na ovaa stana moze da go najdete istiot proizvod Manoza_D za poniska cena ako imate moznosti da naracate online so kartica

Im blagodaram na site za informaciite, mnogu mi pomognaa
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 19:40
Навистина пониска цена од онаа во Хрватска.                                      Пред неколку месеци јас нарачав Д-Маноза за мој родител,после 4 месечна антибиотска терапија стана резистентен на сите антибиотици,па мораше да се премине  на јакнење на имунолошкиот систем и третман со овој полисахарид,но за жал не стигнавме да го употребиме...............
Би го замолила членот погоре да ни каже дали после користење на Д-Манозата успеа да се ослободи од досадната Ешерихија Коли???
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.