IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Инфекција на уринарни патишта
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инфекција на уринарни патишта

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Инфекција на уринарни патишта
    Испратена: 16.Јули.2008 во 15:16
за година дена три пати имам проблеми со ешерихија коли,која ми прави инфекција на мочниот канал.секој пат ја лечам со разни антибиотици и улвин чај,чај од брусница,чај од магдонос и успешно се лечи за 10-20 дена.проблемот е во тоа што повторно ја закачувам.и не знам како да го спречам тоа.мислев дека ја закачувам и вагинално и во мочниот канал при сексуален однос(од самата себе,и покрај трудот за најдобра можна хигиена-подложна сум на бактеријата), но вчера прочитав дека ешерихија покрај тоа што живее во дебелото црево живеела и во вагината.тоа дека е нормална микрофлора во дебелото црево ми е јасно, но во вагината? се зачудив на тоа .знае ли некој дали е ова точно?ако е така тогаш значи дека инфекција од оваа бактерија може да се добие само доколку таа дојде до мочниот канал?имал ли некој вакво искуство?доколку некој знае нешто за ова  ве молам нека ми пише.и ако знае како да го спречам повторувањето на инфекцијата.навистина ми прави проблеми.симптоми се-печење при мокрење,често мокрење,чувство за мокрење и покрај тоа што реално не ми се мокри,парталчиња од бело прање низ урината,тежок мирис на урината.дознав дека со пиење на капсули од брусница и витамин ц,може да се спречи појавување на оваа бактерија, бидејќи таа не сака кисело.исто така дека може да се спречи да се закачи при односи  на следниов начин-пред односите да мокрите,да се напиете чаша вода,и веднаш по односите повторно да измокрите,за да ја исфрлите од мочниот канал доколку таа навлезе во него.се надевам дека некој ќе ми каже плус некоја информација за ова.поздрав.и се надевам дека сето ова што го напишав ќе му помогне и на некој од вас.поздрав
Кон врв
nena34 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1435
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nena34 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 15:47
Imunobor uro - epten se dobri od uskustvo , gi ima vo Zegin i se na prirodna baza , rakovodi se spored upatstvoto .Mozes da gi zmas i vo kombinacija so bilo kakov lek sto ke ti go prepisat , na prirodna baza se , veke kazav .Imunobor uro
Bidi izvor sto pretekuva a ne bunar so zastoena voda,davaj i primaj ljubov bez granici
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 19:01
Fala mnogu na odgovorot.Ako moze da mi kazes samo dali ima opredeleno vreme na upotreba za da se stekne imunitetot ili potrebno e postojano da se pijat?I kolku cinat otprilika?Fala uste ednas
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 20:30
Друг пат наместо чај од брусница (кој има само 20% брусница во него) земи брусница во таблето ид Свансон или пак суви брусници. Ги има во продавниците за здрава храна. Ова не е стриктно за Ешерихија коли туку за било каков проблем со уринарните патишта.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 22:03
jas veke mesec i polovina pijam kapsuli od brusnica i super mi e.fala bogu.no sepak fala za odgovorot blueprayerсреќа
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 22:25
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

за година дена три пати имам проблеми со ешерихија коли,која ми прави инфекција на мочниот канал.секој пат ја лечам со разни антибиотици и улвин чај,чај од брусница,чај од магдонос и успешно се лечи за 10-20 дена.проблемот е во тоа што повторно ја закачувам.и не знам како да го спречам тоа.мислев дека ја закачувам и вагинално и во мочниот канал при сексуален однос(од самата себе,и покрај трудот за најдобра можна хигиена-подложна сум на бактеријата), но вчера прочитав дека ешерихија покрај тоа што живее во дебелото црево живеела и во вагината.тоа дека е нормална микрофлора во дебелото црево ми е јасно, но во вагината? се зачудив на тоа .знае ли некој дали е ова точно?ако е така тогаш значи дека инфекција од оваа бактерија може да се добие само доколку таа дојде до мочниот канал?имал ли некој вакво искуство?доколку некој знае нешто за ова  ве молам нека ми пише.и ако знае како да го спречам повторувањето на инфекцијата.навистина ми прави проблеми.симптоми се-печење при мокрење,често мокрење,чувство за мокрење и покрај тоа што реално не ми се мокри,парталчиња од бело прање низ урината,тежок мирис на урината.дознав дека со пиење на капсули од брусница и витамин ц,може да се спречи појавување на оваа бактерија, бидејќи таа не сака кисело.исто така дека може да се спречи да се закачи при односи  на следниов начин-пред односите да мокрите,да се напиете чаша вода,и веднаш по односите повторно да измокрите,за да ја исфрлите од мочниот канал доколку таа навлезе во него.се надевам дека некој ќе ми каже плус некоја информација за ова.поздрав.и се надевам дека сето ова што го напишав ќе му помогне и на некој од вас.поздрав


edna odpricnite moze da e ako imas prekumeren seks pri sto se traumatizira samiot kanal, sto e preduslov za infekcija, a vo vaginat zivee vo tolku niski incidentalni koloicini sto e mozna infekjcija bez nekavi preduslovi. MOzno e da imas namalen t.n lokalen imunitet - zatoa zemi vitamini, koristi kondomi, i samo po edna -dve partii ne poveke
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 13:06
pa toa go pomisliv i jas,deka e od premnogu seks.zatoa sto obicno koga imavme pocesto seks so partnerot togas imav takvi problemi.sega si pazime,fala na sovetotголемо%20гушкање
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 14:31
da ima bolest sto se vika ,,honney moon cystitis,, - ti teknuva neli -
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Idealno_Losha Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Idealno_Losha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 15:04
Zemi caj Tahebo vo vitali ja go ima efikasen e pa probaj
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 17:46
Primotren koj se dava po shema uspehno ja lekuva ovaa bakterija za 20 dena vo kombinacija so visoki dozi na vitamin C (najmalku 1 gram dnevno) i specijalna meshavina na nekolku vidovi na chaevi specijalno nameneta za ovaa bakterija koja se prodava vo bilna apteka.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 21:55
Може и чај од оригано........
МИР со сите
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 14:27
Лоша работа е Циститисот, еднаш закачена Еширихија Коли може многу лесно да се намножи повторно и активира при пад на имунитетот.
Јас не би додала ништо повеќе отколку другите членови но само еден мал совет кој верувам дека девојката со проблем го знае веќе како и останатите; по голема нужда хигиенското чистење на анусот и опкружувањето треба да се врши од напред према назад (популарно бришење задник со тоалетна хартија) значи никако да се брише од анусот према вагината зашто многу лесно се пренесува бактеријата и др. работа; ако веќе си имала незаштитени односи со дечкото голема е веројатноста дека си му ја пренела бактеријата и постојано си ја пренесувате во круг, дури и џабе е кондом ако тој веќе ја има.
Кај мажите малку поинаку се манифестира и може и да не забележува особено ако е заразен пократок период.
Нека направи и дечкото урино-култура и доколку и тој ја има еширихијата треба да се лечи и да имате исклучиво заштитени односи за време на терапијата и строга хигиена на рацете исто така зашто многу лесно се пренесува.
И за Цистит се знае да се избегнуваат настинки, синтетички гаќи, танги, влошки кои ја задржуваат влагата на површината подолг период зашто се идеални услови за намножување на бактеријата која во број над дозволеното може да предизвика сериозни здравствени проблеми.
Обавезна консултација со лекар(се подразбира), да не се земаат лекарства на своја рака и стандардно многу течности како увин чај и многу е добар сок од боровинки, оние црвените Cranberry Juice за да се мокри почесто и исфрла бактеријата преку мокрачата.
Доколку се придржуваш до терапијата и останатите корисни совети од доктор и луѓе со слични искуства би требало да се излечи циститот и доколку се повтори да не биде толку често.
Со среќа, знам како е

Изменето од GlenKlouz - 05.Март.2009 во 14:28
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 20:11
Zapoznaena sum so seto toa, no sepak fala za sovetite. Jas eve posle dolgi 8 meseci pak ja zakaciv eserihija, ja izleciv za 10 dena so antibiotici i tableti Nocist, na baza na brusnica i uvin caj, mesavina nekoja, dobri tableti. Maka mi e sto i pokraj seto vnimanie sto go posvetuvam pak se povtoruva bakterijata. moram nekako imunitetot vo toj predel da go zasilam. Mi preporacaa kapsuli od brusnica i vitamin c, kombinirani. I za imunoboru uro se mislam. a mi rekoa i za aloe vera gel za pienje, bil mnogu dobar za imunitet, no i mnogu skap,od 1000 do 2000 denari 1 litar. I trael 1 mesec. Ako mu pomagaat informaciive na nekoj milo mi e. a isto taka i ako moze nekoj da mi pomogne za sto da se odlucam od ovie tri raboti ke mi bide mnogu milo:)Pozdrav do site
Кон врв
picky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај picky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 00:55
Aloe vera gelot mozebi e skap, ama e mnogu efikasen, brat mi imase nekoi infekcii za 1 mesec mu se sredi se so aloe vera...samo sto e mnogu gaden za pienje...плазење%20злонамерно
големо%20гушкање
No expectations, no disappointments!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.