IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА во НАТО: кога, како, зошто...?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА во НАТО: кога, како, зошто...?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7374757677 79>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 11:53
Znachi teshko deka kje se izborime za Macedonia.
Gospod neka ni e napomosh.


...i ti pochna realen da stanuvash..изненадување
 
a za toa deka komshijata si ja krstil plantazata svoja so tvoeto ime,..збунетост
 
pa , neli be,...makedonija se prostirala na daleku pogolema povrshina od ovaa shto ja ima sega,.."izvornata" makedonija?
 
zoshto togash deka si ja krstila so tvoe ime?
 
koga toa togash bila teritorija koja opfakja mnogu povekje od toa shto ti imash ...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 12:14
Originally posted by brza brza напиша:

Znachi teshko deka kje se izborime za Macedonia.
Gospod neka ni e napomosh.


...i ti pochna realen da stanuvash..изненадување
 
a za toa deka komshijata si ja krstil plantazata svoja so tvoeto ime,..збунетост
 
pa , neli be,...makedonija se prostirala na daleku pogolema povrshina od ovaa shto ja ima sega,.."izvornata" makedonija?
 
zoshto togash deka si ja krstila so tvoe ime?
 
koga toa togash bila teritorija koja opfakja mnogu povekje od toa shto ti imash ...


Да, тоа се историски факти кои не може да се порекнат. Но при сила нема правдина. Мислам дека ќе се сложиш со оваа констатација. А згора на се за нив е важна 1913 година и перодот од 100 години или поточно 2013 година и тие свесно го користат тој документ до максимум, а нашиве сегашни и предходни и верувај и идни политичари  во време од четири години што попрво да прават?....да мислат на себе и сопственото конто или на народот.
На народот малку УТРЕ..си имаат тие своја прогрма за работа. Народот им треба само во предизборни кампањи.Со завршување на изборите народот го ставаат во стелиризатор за да не се инфицира до наредните предизборија оти пак ќе им треба.
Но, сега и во стелиризаторите има инфицирани елементи кои во кампањата пред тоа се инфицирале и делуваат врз останатиот народ во стерилизаторот и електоратот се инфицира најмогу од оној вирус кој е и најмногу присутен и така станува збрка кај народот а политичарите и едни и други власт/опозиција мудро го користат моментот на раздорот и уште повеќе инфекции и кртови пуштаат меѓу него. Па затоа ни се случува ова кое ни се случува.



,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 12:28

...1913 година и перодот од 100 години .....

A,shto toa?збунетост
..znam deka britanija i portugalija imale dogovor na koristenje na territorijata na homg kong ( makao) na 99 god,
...i koga stasala godinata , bez mnogu gundjanje,..( osven ona , na 50 godini da si ja zadrzi nezavisnosta od peking vo ekonomijata)...im bea vrateni!изненадување
koj , vo taa famozna '13 godina so tebe nekoj potpishal neshto slichno?
 dali ti si imal svoja drzava togash?
..ili pak se fakjate na ona,
...ako nekogash  si napravi makedonecot nekakv" si drzava, deka vo istiot"moment( ili koga ke dostasa) ,
 
.........celata geografska teritorija narechena makdeonija, ...ke i ja vratat nejze!
 
kakva glupost?!изненадување
 
...na neroden petko,..ne samo kapa ,..tuku i odelo da mu skroish,..za koga ke porasne da mu "bide"...
 
sveshto !...navistina..изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 12:55
a bre,..bidete ednash barem realni...i zadrzete si go ona shto vekje (gospod vi go dal),  go imate,
..a ne da mi sonuvate za nekakvi vrakjanja na teritorii i shto ja znam kakvi prava na nekoi shto kidnale na"sigurno"koga im stanalo "pogusto" vo zivotot!изненадување
... a mislam i deka pak ke se povtori neshto slichno ako i tuka stane pogusto...od toa shto beshe pred nekoja godina!
 
...zatoa pokazalecot na slepoochnica i ,....


Изменето од brza - 31.Октомври.2010 во 12:56
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 15:10
Originally posted by brza brza напиша:

...1913 година и перодот од 100 години .....

A,shto toa?збунетост
..znam deka britanija i portugalija imale dogovor na koristenje na territorijata na homg kong ( makao) na 99 god,
...i koga stasala godinata , bez mnogu gundjanje,..( osven ona , na 50 godini da si ja zadrzi nezavisnosta od peking vo ekonomijata)...im bea vrateni!изненадување
koj , vo taa famozna '13 godina so tebe nekoj potpishal neshto slichno?
 dali ti si imal svoja drzava togash?
..ili pak se fakjate na ona,
...ako nekogash  si napravi makedonecot nekakv" si drzava, deka vo istiot"moment( ili koga ke dostasa) ,
 
.........celata geografska teritorija narechena makdeonija, ...ke i ja vratat nejze!
 
kakva glupost?!изненадување
 
...na neroden petko,..ne samo kapa ,..tuku i odelo da mu skroish,..za koga ke porasne da mu "bide"...
 
sveshto !...navistina..изненадување


Buk*reshkiot dogovor za davanje na teritorii od makedonija na Atina i na Sofija a ostanatiot ovoj deneshniov e daden na togashen Belgrad koj del so Vtoroto Zasedanie na AVNOJ na 29.11.1943 godina a potoa so Prvoto Zasedanie na ASNOM na 02.Avgust 1944 godina go gubi zatoa shto e resheno so konstituiranjeto na togashna FNRJ Makedonija poveke da ne e juzjna banovina na Srbija nego samostojna federalna ednka so svoeto sopstveno vekovno ime Makedonija, odnosno Republika Makedonija.

 
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 16:00

 
1. KOGA? Ne znaeme. Zavisi od Grcija i nejzinata (ne)popustlivost.

2. KAKO? Koga Grcija ke se zadovoli da go smenime imeto ili Grcija kje popusti ( tesko vtorata rabota)

3.ZOSTO?  E zosto de ?збунетостMozeme da ostaneme strateski partneri( nadvoresni ) na NATO , no i da si barame drugi alternativi ako vekje nemaat razbiranje za nasiot problem deka ne sakame imeto da go  menuvame.
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 16:16
koga nema da sakame
so sila kje ne napikaat tamu
tie se procueni KONTRASHI
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 16:51
Buk*reshkiot dogovor za davanje na teritorii od makedonija na Atina i na Sofija a ostanatiot ovoj deneshniov e daden na togashen Belgrad koj del so Vtoroto Zasedanie na AVNOJ na 29.11.1943 godina a potoa so Prvoto Zasedanie na ASNOM na 02.Avgust 1944 godina go gubi zatoa shto e resheno so konstituiranjeto na togashna FNRJ Makedonija poveke da ne e juzjna banovina na Srbija nego samostojna federalna ednka so svoeto sopstveno vekovno ime Makedonija, odnosno Republika Makedonija.
 
...ova jas ne mozam da go razberam ,...изненадување
 
shto ustvari sakash da kazesh...збунетост
 
..rabotata beshe dali tebe lichno ( mislam na nekoja drzava makedonija shto togash , vo momentot, taka se vikala) ti bila odzemena nekoja teritorija kojashto ke treba da ti se vrati..."sledniot vek"?

ili pak , nekoj si razmisluva kako shto ...mozokot mu "fakja"!изненадување

zoshto nekoj tebe bi ti vratil teritorii koi shto   ne ti bile odzemeni,..bash na tebe!
 
inache,..ima mnogu oblasti koishto se protegaat niz povekje drzavi , pa niedna , ako nekogash stane posebna drzava,  nema da  insistira deka seto toa bilo nejzino,..kako shto tuka se  misli..
 
a, eve veruvam i deka tibet ke bide nekogash posebna drzava i ne veruvam deka ke kaze posle deka ...celiot e niven!
 
a,dodushe ne veruvam i deka nekoj drug ke se fati za toa deka ne smee da se vika bash taka ,
 ..ama , toa e vekje ,..druga prikazna koja shto ne moze da se pomesha so ovaa tuka...vo nieden sluchaj!

 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:34
Originally posted by brza brza напиша:

Buk*reshkiot dogovor za davanje na teritorii od makedonija na Atina i na Sofija a ostanatiot ovoj deneshniov e daden na togashen Belgrad koj del so Vtoroto Zasedanie na AVNOJ na 29.11.1943 godina a potoa so Prvoto Zasedanie na ASNOM na 02.Avgust 1944 godina go gubi zatoa shto e resheno so konstituiranjeto na togashna FNRJ Makedonija poveke da ne e juzjna banovina na Srbija nego samostojna federalna ednka so svoeto sopstveno vekovno ime Makedonija, odnosno Republika Makedonija.
 
...ova jas ne mozam da go razberam ,...изненадување
 
shto ustvari sakash da kazesh...збунетост
 
..rabotata beshe dali tebe lichno ( mislam na nekoja drzava makedonija shto togash , vo momentot, taka se vikala) ti bila odzemena nekoja teritorija kojashto ke treba da ti se vrati..."sledniot vek"?

ili pak , nekoj si razmisluva kako shto ...mozokot mu "fakja"!изненадување

zoshto nekoj tebe bi ti vratil teritorii koi shto   ne ti bile odzemeni,..bash na tebe!
 
inache,..ima mnogu oblasti koishto se protegaat niz povekje drzavi , pa niedna , ako nekogash stane posebna drzava,  nema da  insistira deka seto toa bilo nejzino,..kako shto tuka se  misli..
 
a, eve veruvam i deka tibet ke bide nekogash posebna drzava i ne veruvam deka ke kaze posle deka ...celiot e niven!
 
a,dodushe ne veruvam i deka nekoj drug ke se fati za toa deka ne smee da se vika bash taka ,
 ..ama , toa e vekje ,..druga prikazna koja shto ne moze da se pomesha so ovaa tuka...vo nieden sluchaj!

 



Za neshtata da ti bidat jasni- kako shto vo sushtina ti se jasni, DA.
No, ne na mene lichno nego na makedoskiot narod/jas ni e spogodbeno odzemeno i dodeleno na vladenie na Grcija  (i dela na Bugarija - no za bugarija e diskutavbilen nachinot nakoj i e dade delot ) koja treba do/vo 1913 da i go vrati a Makeonija togash Juzjna banovina na Srbija.
Mislam deka sum jasen zoshto |oficijalna Atina i stravuva pa i analogno na toa gi pravi i nepostojnitte i nepotrebni problemi.



,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 19:25
Со Бук*решкиот договор, можеби малку се забега од темата, но ништо страшно. Сепак, во контекст на тоа би сакал да дадам свое видување.
После 2013 година не очекувам никакво, а најмалку спектакуларно, поместување на тековите на зацртаната политика кон Македонија. Прашање е дали воопшто ќе се отвори тоа прашање.
Зошто имам скептичен однос по тоа прашање?
1. дали нашиве (кои тогаш ќе бидат на власт) ќе иницираат да се види што после истекот на 100-те години од договорот?
2. дали „меѓународната“ ќе дозволи такво нешто?
Но, и да се случи тоа „Отворање“, повторно сум скептик. Зошто?
Па, кога во денешно време не се почитуваат никакви важечки резолуции на ООН, никакви основни човекови права, никакви Хелсиншки конвенции, никакви меѓународни договори („меѓу две страни“) и тоа под патронатство на ООН ... кога се се’ решава само од политички интерес на помоќните држави, тогаш зарем е за очекување да се направи нешто за Македонија по 2013?
не 

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 19:41
кога Македонија во Нато...?
па јасно е кажано...
кога ќе се реши спорот со името...

off topic...
колку што знам...
во Бук*решкиот договор никаде не стои...
дека некој на некого треба...
да враќа територии...


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 19:41
Белосветските не трпат некој да ги  критикува. Иако нема да се скараат односно да вратат со исто темпо, на еден нивни својствен начин ќе удрат онаму кај најмногу боли (по ј**ца-знаат само мажите колку таму болинамигнување).
Е сега зошто ова увертира, заради ова

Европските дипломати ја опоменаа владата да не го навредува Фуере


Не велам дека и јас не го мислам кажаното, не велам дека и јас не би напишала ваква колумна и ас не би се извинила.Ама мене и покрај сите тешкотии со сиромаштијата ми е полесно од Влатко Ѓорчев, оти јас не сум политичар, не ја преставувам земјата.
Од моето зборење, навредување на висок европски преставник Македонија нема да има зијан.
Од зборовите на политичарите- ќе има и тоа долгорочно.
Затоа. ако сакаме во ЕУ и НАТО (јас нејќум премиерот ќе мора да се извини јавно ( а тајно нека си му честита на Влаткоа што им обруси во лице). Така прави ЕУ, така и ние-Со нивни камен по нивна глава.
Ако сакаме во ЕУ и НАТО, поинаку не можетага
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 23:34


Прочитав од вас дека сме биле за потсмев? Па секако дека сме за потсмев!

1. На ниту една тема нема дебата ЗА ТЕМАТА и се ни е “таратур“ салатичка.
2. Секоја тема завршува на препукување на линијата ВМРО и СДСМ, Киро, Бранко, Албанци, Грци....
3. Наместо корисна размена на мислење (и негово почитување) имаме размена на етикетирање, погрдни зборови само затоа што на другиот не му се допаѓа мислењето на некоја друга индивидуа... и не сме биле за потсмевање?

Море добро кога не не претставуваат низ светот како земја на исфрустрирани “кловнови“ со ограничен апсект кон нештата!

Изменето од Buggyman - 02.Ноември.2010 во 23:37
Homo homini lupus est...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 23:59
No, ne na mene lichno nego na makedoskiot narod/jas ni e spogodbeno odzemeno i dodeleno na vladenie na Grcija  (i dela na Bugarija - no za bugarija e diskutavbilen nachinot nakoj i e dade delot ) koja treba do/vo 1913 da i go vrati a Makeonija togash Juzjna banovina na Srbija.
Mislam deka sum jasen zoshto |oficijalna Atina i stravuva pa i analogno na toa gi pravi i nepostojnitte i nepotrebni problemi.



...a, shto mu e odzemeno na  makedonskiot narod?збунетост
 dali togash imal drzava na celata geografska teritorija so imeto makedonija?
 
pa, da vikash deka neshto mu odzele!
 
..toj ednostavno  ziveel na del od taa teritorija , koja shto posle taa godina bila konechno "razdelena" na poveke drzavi ,
..dodeka ,..od "vistinskata" seushte nemalo ni traga ni glas..изненадување
 
i kako mozesh da kazuvash voopshto deka neshto mu zele,
 koga ima mnogu narodi koishto ziveat vo povekje sosedni zemji,
 
i zarem sega "osnovnata" im vika na sosedite deka neshto im zele...?
 
zerem tibet e samo vo edna drzava?
 
i koga utre ke bide i toj nezavisen,...shto?збунетост
 
 
ke im soli pamet na drugite delovi deka  se , ustvari , nivni
 
,..a be ajde!
 
 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7374757677 79>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.