IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - CERN
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

CERN

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 00:34
ahhhh lele ... kolku ubavo izgledaat teoretski rabotite ... свиркање
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 19:08

Следната недела обид за создавање на Големата експлозија

На 30 март научниците во Големиот хадронски аксцелератор ќе се обидат да ги судрат честичките со најголема енергија до сега.
 
Опитот ќе биде изведен во исти услови што владееле во моментот на Големата експлозија, со која пред 13,7 милијарди години настанала вселената. Ова во вторник го објавил Институтот од Швајцарија ЦЕРН.

ЛХЦ е сместен во кружен тунел долг 27 километри под француско-швајцарската граница. Моментално работи со 3,5 тери електрон волти, најголема енергија која била постигната досега. “Првите обиди за судир на 7 ТеВ планиран е за 30 март“, пишувало во соопштението од ЦЕРН.

Според кажувањето на генералниот директор Ролф Хауер за тоа да дојде до судир ќе биле потребни часови или денови.

Повеќето судрувања ќе создадат мини Големи експлозии создавајќи податоци што 1.000 научници треба да ги анализираат со години. Тие сметале дека можат да ја откријат темната материја, за која се претпоставува дека сочинува 25 отсто од вселената. Нејзиното постоење никогаш не било докажано.
 
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 19:10
More toa da ne bide smrak na svetot? голема%20насмевкаплазење
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 19:13
Ајде  Сани ,немој и ти да почнеш да веруваш во апокалипсатаголема%20насмевка
 
На 1-ви  Април  те чекам на темаванамигнување


Изменето од renatax - 24.Март.2010 во 19:14
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 13:26
НОВ ПОГОЛЕМ УРЕД ЗА СУДИРАЊЕ НА ЧЕСТИЧКИ

Научниците од Европската организација за нуклеарни истражувања (CERN) кои планираат со помош на хадронскиот судирач на честички (Биг Бенг) да ги откријат тајните на универзумот, не сакаат на застанат само на тоа. Во моментов тие имаат цел да изградат уште поголем уред со помош на партнери од целиот свет.

Плановите за следниот проект, тунел долг 50 километри, чија вредност се проценува на десет милијарди евра, вчера беа претставени на францускиот претседател Николас Саркози на конференција во Париз.

- Ако сакаме да направиме амбициозен уред, тогаш тој треба да е глобален уред, изјави директорот на CERN Бери Бариш.

Целата идеја зависи од тоа кој ќе сака да биде домаќин на овој проект и колку е подготвен да плати. Во принцип, интернационален линеарен судирач може да биде изграден било каде во Светот.

Бариш, кој е професор на калифорнискиот институт за технологија, ги претстави своите предлози во Јапонија, Русија и САД.

Исто така, Бариш изјави дека научници од Кина, Индија, Канада, како и од други држави ќе бидат вклучени во проект кој ќе проба да открие „зошто сме ние навистина овде“.

Оваа нова машина ќе биде наследник на 10 милијарди вредниот Голем хадронски судирач (Биг Бенг) кој е активиран во септември 2008-ма година, а по неколку покасно тој беше исклучен поради прегрејување. CERN морал да вложи 40 милијарди долари во програмот за поправка, а судирачот беше повторно вклучен во ноември минатата година. Од тогаш тимот на експерти кој работат на судирачот објави серија успеси, а во март прв пат дојде до успешно судирање на два зраци протони.

Веќе подолго време се размислува за следниот чекор, а научниците сега мораат да најдат извор за финансирање, изјави водечкиот физичар кој се занимава со честичките, Гај Вормсер. Тој се надева дека машината ќе започне со работа во 2020-та или 2025-та година.

- Наместо да судира протони, новиот судирач ќе ги забрзува електроните и нивните нематријални еквиваленти, рече Вормсер.

Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 23:48
Кај ќе го сместат овој сега, кој ќе понуди повеќе пари? вртење%20со%20очи
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 02:12
Znaete shto e interesno... na naichnicive nikako da im uspee da go napravt onoa shto go naumile.

Pred nekoe vreme chitav nekolku komentari od onie koi rabotat na ovoj proekt i ovie velat deka imaat nkakvo chudno i neodredeno chuvstvo deka nekoja nepoznata intencija (sila, svest...) postojano da im go rasipuva eksperimentot so banalnosti i nepredvidlivi raboti, samo za da ne im uspee da go ostvarat toa shto go naumile.   

Interesno, neli?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 08:30

Може треба повеќе да им веруваат на чуствата...може и не треба да си ја довршат работата....голема%20насмевка

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2010 во 13:34
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

CERN.
...spijte mirno!!!...nasoceniot snop na cesticki sto trebase da se sudrat, se razminale...изненадување!!!!sleduva povtoren obid...ovojpat na malku povisoka temperatura..!задоволство....site drzavjani na RM koj se na privremen prestoj vo ovie drzavi ,se cuvstvuvaat dobro i zasega srekni i veseli....!!!

 

...od postojaniot dopisnik na crnata dupka.големо%20гушкање

 

 

 

 

..denes 10 .9 2008...17 .00 h....povtorno isto!samo mal del od snopot na nasocenite cesticki se imaat sudreno...!pak promasaj na vekot.....смеење...минатата недела се судриле!
..се залепиле од јачина на судирот!
..тунелот останал читав.

..нашите сеуште трагаат по една честичка,незнам точно ккако ја викаат...ама знам дека ќе ја најдат...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2010 во 15:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znaete shto e interesno... na naichnicive nikako da im uspee da go napravt onoa shto go naumile.

Pred nekoe vreme chitav nekolku komentari od onie koi rabotat na ovoj proekt i ovie velat deka imaat nkakvo chudno i neodredeno chuvstvo deka nekoja nepoznata intencija (sila, svest...) postojano da im go rasipuva eksperimentot so banalnosti i nepredvidlivi raboti, samo za da ne im uspee da go ostvarat toa shto go naumile.   

Interesno, neli?
da be!изненадување
 
...izgleda deka gospod ne saka da  se doznae,...kako toj toa go ...napravil!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 01:26
Koj znae brza, koj znae... ?

Mozhebi i nekoi od nuchnicite ne se potpolno komfortni so idejata na eksperimentot, pa ne sakaat da se realizira... koj znae?

Mozhbi postoi nekakov vgraden samoodrzhuvachki mehanizam vo Kreacijava koj ne dozvoluva dopiranje vo nejzinite temelnite osnovi za da ne se rasturi... koj znae?

Inaku znam deka sega, nezadovolni od rezultatite, planiraat da izgradat ushte pogolem akcelerator.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 10:17
e,da , koj da znae?збунетост
 
...a, dali brakjata Right odma poletale ,...shtom im padnalo na pamet  da go napravat toa?збунетост
 
...dali internetov od prva im uspeal i...den denes e so ista fizionomija kako koga pochnal?збунетост
 
...dali  oto-motorite otsejogash bile vakvi kakvi shto se denes?збунетост
 
...dali...dali e se ,..ama bash se,...isto kako shto bilo ....koga se "otkrilo"?збунетост
 
...ili mozebi se ima nekoja "caka"  (od nekoj postavena),...kojashto ja zakochuva rabotata?изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 19:05
Koj znae... ?

Rabotata e shto nie sega znaeme i diskutirame za raboti koi uspeale, a ne za moreto neshta koi otishle vo zaborav bidejki bile promasheni teorii...

Zatoa, koj znae... mozhebi eden den kje doznaeme.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 14:27


Па еве, научниците од Церн се пофалија дека експериментот конечно дал резултати.
Успеале да создадат и задржат (во делови од секунда) честички антиматерија за испитување:

Antimatter held for questioning


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.