IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Кал или Дарвин
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кал или Дарвин

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
jorgo86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jorgo86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Кал или Дарвин
    Испратена: 29.Јуни.2008 во 02:58
мислам дека насловот се објаснува

Изменето од jorgo86 - 29.Јуни.2008 во 02:59
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 03:01
... samo sto nedostasuva tvoeto mislenje koe bi trebalo da go dadesh so postavuvanjeto na temata, pred da gi prashah ostanatite sto mislat za toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 03:03
zamisli deka nema mislenje
mu vikat kal a sepak razmisluvaнамигнување

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 08:17
... kal...
...se custvuval osamen gospod... sakal drushtvo... i si sednal... ko decata na cas po likovno... i modeliral...ama mesto so  plastelin...so kal...i rabotel so tehnikata ...izvlekuvanje... bez dodavanje... si napravil dve isti figuri... i gi izlozil na izlozba... arno ama... ne zboruvale...
...i sega spored mazite...
... na dolniot del od glavata napravil edno malo dupce... koe pokasno se nareklo usta... i zatoa mazite pomalku zboruvaat... a na drugata figura... edno dupcishte ... ko peshtera... koe teshko se zatvora... i zatoa zenite usta zatoraat samo koga spijat...
... bidejki sakal malku da gi promeni... da bidat razlicni figurite...a i zatoa shto ne sakal da frla materijal... parceto shto go otkinal od ednata go zalepil dolu... megu noze kaj vtorata figura... ...
...samo shto gi oziveal... figurata na koja i beshe zemeno parceto... se pushtila po svojata sopstvenost... pa op ... vo usta... a ovoj mesto da se brani zagrglavil oci... se nalutil gospod... i otoril drugo gupce... za da moze ovaa prvata ako go ukrade parceto da go sokrie... arno ama... vo meguvreme... na figurata  so parceto i stanalo interesno ova krienje...kradenje...  pa pocnala pocesto da ja predizvikuva da igraat zaedno... pa so vreme gospod reshil da mu dari mok na pomiruvanje...na toa parce ... i taka svetot zapocnal so zemanje od edni... davanje na drugi.... so obidi za kradenje...pa pak vrakanje na ukradenoto... polnenje...praznenje....  igri bez granici...

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 11:55
... Дарвин...
... му се родило внуче на Дарвин :helou:, кое било многу темпераментно, навечер никако не можело да заспие пoрано како и сите останати деца и по цела ноќ врискало и лумпувало.
Затоа Дарвин решил да му чита приказни надевајќи се дека така ќе го заспие глупчо. Почнал со Црвенкапа , па со Пепелашка :pipi:, Петар Пан кул, Снежана и 7те џуџиња не%20вреден:olee:, Пинокио лажго... итн  но немало ефект, детето му приговорило: "Дедо, приказниве ти се бајати, де моде, дај кажи нешто ново, нешто поинтересно." мечтаење
Тогаш Дарвинчо почнал да ја користи својата бујна фантазија и од неговата уста почнале да излегуваат фантастични приказни...
"Многу многу одамна, пред милиони милиони години... :star: си постоело едно Ништо. На тоа ништо му било досадно, па си создало материја и енергија. Потоа тоа Ништо си создало и природни закони кои во тандем со слепите сили на природата почначе да ја готват вселената. Почнале да ја организираат материјата и од неа да прават галаксии, ѕвезди, планети, Сончев Систем, Земјата. Откако овие слепи и од Ништото создадени сили ја измесиле Земјата, тие си создале и една "прабиотичка супа" во која почнале да го куваат животот. Вулканите ја грееле ринглата, громовите ја мешале, а земјотресите ја треселе да не загори.. супата.
И така се создале првите органски материи. Потоа дошла добрата вила (kejt-d-grejt :pipi:) и го брцнала своето магично стапче во супата, промешала со него три пати, промрморела едно "чириба чири бу, хокус покус" и ОП се појавила првата жива клетка. забава
Потоа оваа жива клетка почнала жилаво да се бори против високите температури :violent1:, против ултравиолетовите зраци :duel:, против амонијачната средина :kickbox: и сите други смртни отрови за неа и некако, во својот прекраток живот, успеала да роди деца, па внуци, правнуци итн... кои воедно се и нашите прапрапрадедовци, прапрапрабабички голема%20насмевка.
Одеднаш Дарвин забележал како неговиот внук почнал гласно и неконтролирано да се смее :pos: превртувајќи се во постелата газење%20од%20смеење. Но сепак ова не го разочарало и тој упорно продолжил со приказната...:star:
И така, од овие клетки почнале да се создаваат многу посложени и посупериорни клетки. Одеднаш овие клетки почнале да се лактаат и да се тепаат за преживување bash така што појаките преживувале, а послабите умирале :nesvest:. Така започнала еволуцијата. (Ево што? :lud: - приговорило внучето - Ево..луцијата - му одговорил дедо Дарвинчно глупчо)
Потоа од овие супериорни клетки се создале и повеќеклеточните организми. Па од нив и рибите, па од нив водоземците, па птиците, па рбетниците, па мајмуните и на крај човекот. Сите тие скокале од еден во друг вид. nes(Детето не престанувалo со смеењето газење%20од%20смеење, но Дарвин бил упорен и со силна вера дека оваа приказна ќе го заспие неговиот внук)
Зебрите во недостиг на трева почнале да посегнуваат по плодовите од дрвјата. Така ги јаделе ниските плодови од дрвјата. Но кога тие се потрошиле, почнале да ги тегнат своите вратови за да каснат од повисоките плодови. И така, по пат на еволуција, им се издолжиле вратовите и од збрите настанале жирафите.
Влечугите исто така бегајќи од поголемите животни кои ги бркале за да ги лапнат, одеднаш, по пат на еволуцијата, им се олеснале коските, им се појавиле крилја и тие летнале високо на небото. Така настанале птиците.
Потоа мајмунот се избричл по телото, се зачешлал малку мајмун, вежбал малку гимнастика :sport1: и така се исправил, се опаметил и станал човек, како тебе мил внучко среќа
...Одеднаш Дарвин забележал дека неговиот внук се изморил од смеењето и слатко си заспал. зевање И тогаш си помислил:
 
"Woooww конечно смислив фантастична приказна која го заспа мојот палавко. Штом му се допадна на него, ќе му се допадне и на целиот свет. намигнување Брзо додека не сум ја заборавил да си напишам една книга од неа... којзнае можеби има и други деца на Земјава кои ќе ми поверуваат на приказната и ќе станам популарен еден ден "
...
 


Изменето од EvAngelos - 29.Јуни.2008 во 22:55
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 15:57
...bravo kolega... posle ke ja cueme mojata verzija za Darvin... a ti razmisli malku...za kal.... onaa koga gi pecel... 
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 16:31
ni ednoto ni drugoto, ja sum za treta opcija

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 22:08
...cal... verzija II
...si sedel gospod....osamen ..tazen... si reshil da si napravi drushtvo.... i zemal glina.... modeliral....modeliral... pa napravil tri figuri...
..prvata... ja stavil vo senka...
...vtorata...ja gleda ..gleda... pa ja stavi na sonce....
...tretata... neshto ne mu e kako drugite... crvenikava mu e glinata...
po nekoj den... gleda... crvenikavata dobra.... crnata...dobra... belata...namurtena... gi ozivuva i pushta koj kaj saka da odi...
..crvenata se zatrca kon shirinata...
...crnata... pod senka....
...belata stoi...se misli... pa trgna po crvenata... ja brka...ja maci.... ja seli...
...pa se navrti belata...kon crnata... ja maci...ja tepa...
... ja prashuvaat zoshto.... zatoa shto prva me napravi gospod i me frli vo senka... vas ve napravi otporni...aj da vidam kolku mozete da izdrzite....
... e sega ... beliot ne planirashe deka ... ke se rodi nekoj Obama...koj saka da ja prekine unishtuvackata misija na beliot..nad crniot ...nad crveniot....


Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 23:02
OVA E VEKJE POLITICKI
I SPAGJA VO DRUG PODFORUMголема%20насмевка

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:18
...na cas po veronauka:
...ucitelkata: dragi deca... nasheto sozdavanje e so cel.... gospod ne sozdal od kal... pepel i prav... nie treba da  go sakame gospod i blizniot svoj...  ne treba da pravime losho...treba da se rakovodime po 10 bozji zapovedi... ako pravime dobri dela...nashata dusha ke odi vo rajot...ako ne vo pekolot...  a teloto... pak ke se vrati  vo zemjata... ke stane pepel...prav... i ne veruvajte vo razni teorii i na luge koi vi velat deka nie nastanavme od majmuni...nash sozdatel e gospod...
...na cas po  biologija....
nastavnickata: dragi deca... nie pred mnogu milioni godini bevme majmuni... no so vreme..zaradi potrebite koi gi imavme poleka pocnavme da go menuvame svojot lik.... najprvo prednite noze pocnavme da gi koristime za da si nabavime hrana...pa potoa da si napravime alati... so koi ke rabotime da si go podobrime zivotot... pa za da begame pred neprijatelot... poleka se ispravivme na zadnite noze...  i poleka nashiot lik pocna da se transformira...  pod vlijanie na prirodata nastana promeni vo nash*te hormoni..pa nie poleka gi  izgubivme vlaknata od mnogu delovi od teloto... pa poleka ja otkrivme ubavinata na kozmetikata... modata... a za toa ni trebaa pari... pa se poveke pocnavme da razmisluvame kako da se zbogatime... i taka ja razvivme intelegencijata.... no nekoi luge i den denes mnogu cesto so svoite postapki nalikuvaat na nash*te dalecni predci...majmunite.... i ne veruvajte na tezite deka nas ne sozdal gospod od kal... veruvajte i na naukata...
decata:
збунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 00:12
ni toa, ni toa

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 00:16
Originally posted by IQ IQ напиша:

ni toa, ni toa

...e od septemvri... i toa ... i toa....
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 00:31
ako, ako, treba da si imaat opcii decata, da si odberat sami vo sho ke veruvaat a moze i dvete da ne se tochni ama ete

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 11:56
\

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.