IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 70717273>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 16:56
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

Сега за нешто друго...
Утрово шефов на работа ме подбра понеделнички... пчелке, ова пчелке она, вака, така, и не престанува... си мислам ..да му плеснам
една шлаканица...дали ќе ми го заврти и другиот образ ??? или ќе ме казни ??? 

Дали Господ мене ќе ми прости за денешниве мои грешни мисли ... ???
Eve sto veli samiot Hristos za toa, vo svoeto objasnuvanje na Beseda na Gorata nameneto za ludjeto na denesnicata:

... "Obratite pažnju na sledeću zakonitost: ako ste se o svog bližnjeg ogrešili isključivo u mislima, upućujući mu misli bez ljubavi, misli zavisti, žudnje za osvetom, misli ljubomore ili mržnje, nemojte ići k njemu da biste sa njim o tome porazgovarali. Znajte: vaš bližnji ne poznaje svet vaših misli. A ako mu ga otkrijete rečima, on će onda o njemu razmišljati. Dođite samo k Meni, Hristu, koji Sam u vašem unutarnjem, i pokajte se zbog svojih misli i uputite istovremeno duši bližnjeg pozitivne, nesebične misli, misli moljenja za oproštaj i misli unutarnje povezanosti. Onda ću Ja poništiti ono što je prouzrokovano u mislima. A ako onda ne budete više mislili isto ili slično, biće vam i oprošteno.

Shvatite: ako govorite bližnjem o svojim ljudskim mislima, možete pod određenim okolnostima pokrenuti u njemu ono ljudsko, koje je upravo u procesu preobražaja. Ono bi se onda ponovo moglo pokrenuti u vašem bližnjem. On će onda opet početi da misli i govori negativno i ponovo će se opteretiti. ..."


Изменето од Majkl - 06.Јули.2009 во 16:57
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 17:20
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Ne e vazno koj ova go kazal. Vazno e deka izrekata e vo pravo. Iako jas ne sum budist, vo ovaa kazana mudrost gledam golema vistina i zatoa rekov AMIN.








Иако човекот религии направил - повеќе од триста
Мудроста БОЖЈА чиста од секогаш била и ќе биде иста
За спасение на сите таа, се отелотвори во Исуса Христа!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 19:38
Originally posted by Hamza Hamza напиша:

Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)

Интересен потпис има атеистов.Потпис кој оди во прилог на верниците. Впрочем така е и со целата атеистичка догма, не се ни свесни колку со нивното негирање го потврдуваат потврденото!

Ај малце,размислете за потписот на атеистот.


Ај не бави се со мојот потпис туку со тоа што го кажувам. За светлината не можеш да ми раскажуваш ако си слеп, затоа што не знаеш како изгледа.

Атеистичка Догма, која ли иронија газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Ниедна ваша дискусија не ви оди во прилог, само докажувате дека него го нема, што тоа е потврдено? Го виде ти лично бог или?


Изменето од Ateist - 06.Јули.2009 во 19:46
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 19:41
Za ater na vistinatal, slepiot nikogash nemozhe da ja razbere temninata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 19:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za ater na vistinatal, slepiot nikogash nemozhe da ja razbere temninata.


За атер на ВИСТИНАТА, слепиот не ја гледа светлината. А ниту заблудените предметот на нивната заблуда.
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 20:41
Originally posted by Ateist Ateist напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za ater na vistinatal, slepiot nikogash nemozhe da ja razbere temninata.
За атер на ВИСТИНАТА, слепиот не ја гледа светлината.


Pa, tokmu zatoa!

Za da mozhe slepiot da ja razbere temninata toj prvin treba da ja vidi svetlinata.

Sto e ubavo koga se razbirame.   

Изменето од Messenger - 06.Јули.2009 во 20:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 23:27
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za ater na vistinatal, slepiot nikogash nemozhe da ja razbere temninata.


За атер на ВИСТИНАТА, слепиот не ја гледа светлината. А ниту заблудените предметот на нивната заблуда.


Да се разбираме!!! големо%20гушкање


Изменето од Ateist - 06.Јули.2009 во 23:28
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 00:31
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Ne e vazno koj ova go kazal. Vazno e deka izrekata e vo pravo. Iako jas ne sum budist, vo ovaa kazana mudrost gledam golema vistina i zatoa rekov AMIN.
Абе види сеАнамигнување! Секој човек (верник) да го прашаш, ќе рече дека ги прифаќа сите морални и општо-човечки вредности од другите религии, но сепак секој си стои на/зад својот господ! Кога е така, кога од друга религија прифаќате се што е добро, зошто сите не се обедините во една единствена религија? Знам, ова звучи малку хипотетички, но ... да си прашам!плазење


Eden den ke se sluci lugeto na Zemjata da se obedinat vo edna religija, toa e proreceno vo Biblijata

Sto se odnesuva do mene,nema problem ama jas ne sum moken toa da go napravam.

Vo Biblijata pisuva deka eden den celata Zemja ke se ispolni so poznavanje na Gospoda kako sto moreto se polni so voda.(Avakum 2:14)
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 00:34
Аман веќе, Во библијата пишува она...... во библијата пишува ова.....
Библијата ли ги дава сите одговори????
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 00:35
јас сум моќен да те поздравам КИНГУУУУУУУУУУУголемо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 00:36
Originally posted by Ateist Ateist напиша:



Originally posted by Ateist Ateist напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za ater na vistinatal, slepiot nikogash nemozhe da ja razbere temninata.
За атер на ВИСТИНАТА, слепиот не ја гледа светлината. А ниту заблудените предметот на нивната заблуда.
Да се разбираме!!! големо%20гушкање


E pa, ako de... toa go mislev i jas koga ti go spomnav slepiot. I toj e zabluden od negovoto slepilo.

Dali e zabludata od temnina, svetlina, boi, muzika, tishina... ne e vazhno. Vazhnoto e deka treba da se zapoznaat obete strani na parichkata za da se razbere nejzinata sushtina.

Sega se razbravme, neli ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 00:37
Originally posted by anakin anakin напиша:

јас сум моќен да те поздравам КИНГУУУУУУУУУУУголемо%20гушкање



Pozdrav i do tebe Anakine, alal da ti e ako si tolku moken .
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 00:39
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Аман веќе, Во библијата пишува она...... во библијата пишува ова.....Библијата ли ги дава сите одговори????


Ne.

No dava nasoki.

I ako nekoj e vernik (tuka podrazbiram za povekjeto koi doagjaat na ovoj podforum), togash normalno deka Biblijata kje ja spomnuva kako referenca. Bi bilo chudno ako ne e taka.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 00:39
ма не е до силата него до карактеротголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 70717273>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.