IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Вести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 61>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 14:24

ЗА ЕКС СПОНЗОРОТ НА РАБОТНИЧКИ МЕРОДАВЕН Е ОСНОВНИОТ СУД 1 ВО СКОПЈЕ ВО ВРСКА СО СЛУЧАЈОТ "ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ"

"Кометал" не ја признава арбитражата на ФФМ!!!

Тешко дека Ѓоре Јовановски во блиска иднина (тука говориме за денови или недели) ќе ги добие парите од страна на "Кометал" иако го доби спорот на Арбитражата (комисија на ФФМ) против некогашниот спонзор на Работнички. Велиме тешко зошто како што велат нашите информации од страна на канцеларијата на Вардар (како што е познато пред три недели 'Кометал' се пресели во таборот на соседот) тие не ја признаваат Арбитражната комисија на ФФМ. Уште повеќе тие имаат поднесено кривични пријави до претседателот на Арбитражната комисија која ја предводи Трајан Бендевски (наку професор по правни науки) и останатите членови. Според нашите информации, договорот меѓу тогаш Работнички и Јовановски не бил пријавен до ФФМ. Во него стоело дека за сите непочитувања од двете страни надлежен бил Основниот суд 1 во Скопје. Значи Арбитражата не можела да арбитрира во овој спор. Исто така за неколку дена закажано е првото рочиште во Основниот суд 1 во Скопје во врска со овој случај.Тие 42.000 евра ќе ги плати "Кометал"

Нашите информации од таборот на "Кометал" велат дека во случај Основниот суд 1 во Скопје да пресуди во корист на Ѓоре Јовановски тогаш "Кометал" а не сегашното раководство на Работнички ќе ги плати тие 42.000 евра. Цифра за која Јовановски го тужи Работнички тогаш Кометал. Имено, при примопредавањето на клубот, "Кометал" и сегашниот претседател на шампионот Драган Поповски (и тој ни ја потврди информацијата) се договориле евентуално ако се загуби спорот со Јовановски парите да ги исплати сегашниот спонзор на Вардар.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 14:29

Papers: Reds in for Berba?

15/07/2008 08:19
United step up Berba pursuit
United will hold further negotiations with Tottenham Hotspur today over the possible transfer of Dimitar Berbatov. Despite having had an opening offer in excess of £20 million rejected, United hope to reach an agreement with Tottenham for the Bulgaria forward. Ferguson and his players depart for a preseason tour to South Africa tomorrow and would like Berbatov to join them at some point on the trip.
Staff reporter, The Times

Изменето од да бе - 15.Јули.2008 во 14:30
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 18:04
hmm

Berbatov confident of making dream move
Dimitar Berbatov is determined Tottenham’s hard-line stance over a proposed move to Manchester United will not wreck his dream of Champions League football next season. United have not agreed a fee with Spurs and have not raised last week’s initial £20m bid. But despite insistence form Tottenham that a new approach is not welcome, Berbatov has told those close to him that he expects to be a United player come the close of the transfer window. Sir Alex Ferguson is prepared to play a waiting game for Berbatov, given the Bulgaria striker is his only major transfer target of the summer. Sources at United confirmed there is no prospect of Berbatov joining them on their tour of South Africa and Nigeria, but negotiations will gather pace upon their return in a fortnight’s time.
Simon Cass, Daily Mail
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 16:57

СПОРЕД ИЗБОРОТ НА ГЕРМАНСКИОТ "БИЛД"

Панчев во Топ 20 промашувања на Бундес лигата

* Фудбалерот на векот во Македонија на листата на "Билд" е на 9. место на најголемите трансфер промашувања во историјата на германскиот фудбал

Фудбалерот на веков во нашава земја, Дарко Панчев, е сместен меѓу Топ 20 најголеми трансфер промашувања во германската Бундес-лига според изборот објавен во вчерашниот број на еден од најтиражните германски медиуми "Билд".

Трансферот на Панчев во 1995 година од милански Интер во Дизелдорф со висина од 1.200.000 тогашни германски марки е оценет како деветто најголемо промашување во историјата на германскиот фудбал.

"Панчев за Дизелдорф одигра само 14 натпревари и постигна 2 гола", пишува "Билд".

Според германскиот весник број еден промашување е трансферот на Аргентинецот Хуан Пабло Сорин кој во 2006 година за 3.000.000 евра мина од Виљареал во Хамбургер. На второто место е Јан Симак кој во 2002 година за 6,5 милиони евра мина од Хановер во Баер Леверкузен, додека трет Алекс Алвес кој за 7,6 милиони евра од Крузеиро се пресели во Херта. На листата се и Јури Џоркаеф, Томас Бертхолд, Јон Дал Томасон, итн.

"На многу клубови им се случува залудно да се расфрлаат со финансиски средства за фудбалери кои се најавуваат како херои а се покажуваат нула", истакнува во својот број "Билд".

ТОП 20 "КИКСЕВИ" ВО БУНДЕС ЛИГАТА

1. Хуан Пабло Сорин (Виљареал - Хамбургер) 3.000.000 евра

2. Јан Симак (Хановер - Баер Л) 6.500.000 евра

3. Алекс Алвес (Крузеиро - Херта) 7.600.000 евра

4. Јорг Алберц (Глазгов Р - Хамбургер) 5.000.000 евра

5. Карлос Алберто (Ботафого - Вердер) 8.000.000 евра

6. Карл Дел'Хе (М'гладбах - Баерн М) 650.000 евра

7. Золтан Себешчан (Ујпешт - Баер Л) 6.000.000 евра

8. Игор Беланов (ЦСКА - М'гладбах) 1.000.000 евра

9. Дарко Панчев (Интер - Фортуна Д) 600.000 евра

10. Марко Рајх (Луцерн - Келн) 3.000.000 евра

11. Јури Џоркаеф (Интер - Кајзерслаутерн) 1.800.000 евра

12. Томас Бертхолд (Рома - Баерн М) 800.000 евра

13. Јон Дал Томасон (Милан - Штутгарт) 7.500.000 евра

14. Виктор Икпеба (Монако - Борусија Д) 7.500.000 евра

15. Ален Мекнили (Селтик - Баерн М) 1.650.000 евра

16. Анибал Мателан (Бока Јуниорс - Шалке 04) 4.800.000 евра

17. Бени Лаут (Минхен 1860 - Хамбургер) 4.100.000 евра

18. Андреас Д'Алесандро (Ривер Плата - Волфсбург) 9.000.000 евра

19. Бент Кристенсен (Брондби - Шалке 04) 2.500.000 евра

20. Луизао (Гремио - Херта) 2.000.000 евра

И меѓу најлошите трансфери во Италија

Само пред две години милионскиот трансфер на Дарко Панчев од белградска Црвена Звезда во италијанскиот шампион Интер исто така тогаш во класификацијата на "Газета Дела Спорт" беше избран во најлошите Топ 10 во историјата на италијанскиот фудбал.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 16:57

ИСКУСНИОТ ИГРАЧ ЗА ВРСКА НА ШАМПИОНОТ, БОЈАН МИХАЈЛОВИЌ, ГО ИМА РЕЦЕПТОТ КАКО РАБОТНИЧКИ ДА ГО ПОБЕДИ ИНТЕР БАКУ ВО РЕВАНШОТ

Стрпливо, мудро, да ја сочекаме својата шанса...

*"Ништо не е готово, имаме добар резултат, но нема потреба да нападнеме со сите сили. Ќе играме мудро, стрпливо и ќе ја чекаме својата шанса која кога тогаш ќе се појави", вели Михајловиќ, кој има проблеми со задната ложа на левата нога

Остануваат уште четири дена до реваншот од двомечот меѓу шампионите на Македонија и Азербејџан. Интер Баку во првиот дуел на свој терен не ја искористи својата шанса која ја носи домашниот терен. И покрај иницијативата и покрај големиот број шанси Работнички, поточно одбраната на нашиот шампион на чело со голманот Љупчо Кметовски не прими гол и успеа заедно со останатите фудбалери кои настапија да се изборат за одлично реми од 0:0.

Добар, одличен резултат, но с$ уште ништо не е готово. Интер Баку покажа дека е квалитетен тим, но сега нашите шанси се зголемуваат, се игра на "Градски", се игра пред домашна публика. Самодовербата пред мечот во вторник од ден на ден расте во нашиот табор и аналогно на тоа оптимизмот е зголемен.

Сепак, нема еуфорија, токму она што го посакува тим - менаџерот Бобан Бабунски. Сите се свесни дека ги очекуваат "пеколни" 90 минути со гостите од Азербејџан.

Особено тоа го знае искусниот играч за врска Бојан Михајловиќ, кој одиграл десетина вакви важни мечеви во дресот на шампионот и има огромно искуство кога треба да се игра на резултат.

" Точно. Ништо не е готово. Имаме добар резултат, но тој резултат може и да 'излаже' во некоја рака. Сега некој ќе посоветува дека треба да се 'тргне' во напад од првата минута и што побргу да се постигне гол. Мислам дека таа тактика ќе биде погубна за нас. Треба да бидеме мирни, стрпливи, да ја сочекаме нашата шанса која кога тогаш ќе дојде. Можеби шансите се наша страна, но Интер покажа дека знае да игра фудбал и затоа мислам дека воопшто нема да биде лесно. Накратко треба да одиграме паметно ако сакаме пласман во 2. квалификациско коло", вели Михајловиќ.

Инаку, тој има мали проблеми со задната ложа на левата нога. Вчера не тренираше, Бабунски го штедеше. Сепак, Михајловиќ важи за голем борец и нема шанси, како што напомена самиот, овој дуел да го пропушти.

З. Ѓоршоски

КВАЛИФИКАЦИИ ВО ЛШ 1. КОЛО (РЕВАНШ)

РАБОТНИЧКИ - ИНТЕР БАКУ


(0:0 прв меч)

22.07.2008 (вторник)

Почеток: 17:00 часот.

Градски стадион во Скопје. Капацитет: 15.000 гледачи. Судија: Асаф Кенан. Помошници: Дени Красиков и Еитан Гринберг (сите од Израел).

ТВ пренос на А2

Оние љубителите на фудбалот кои не ќе можат дојдат на "Градски" и да навиваат за нашиот шампион ќе можат да го следат натпреварот низ директен ТВ пренос на А2 телевизија. Преносот почнува во 16:55, а мечот во 17:00 часот.

Идризи и Поповски не се договорија

Менсур Идризи не е повеќе член на Работнички. Според неговите зборови, тој не успеал да се договори со претседателот Драган Поповски и сега е во потрага по ангажман.

"Познато е дека јас минатата полусезона бев на позајмица во Шкендија ХБ како фудбалер на Работнички. Имав желба да се вратам во Работнички, но не успеавме да се договориме со раководството на клубот, поточно со претседателот Поповски и решив кариерата да ја продолжам во некој друг клуб", ни изјави Идризи.

Прес в понеделник, во 12 часот

Работнички ќе одржи прес - конференција за новинарите в понеделник, во 12 часот, во ресторанот "Маракана". Повод, секако, е претстојниот реванш натпревар со Интер Баку. На него покрај дел од играчите, тим - менаџерот Бабунски се очекува да присуствува и претседателот Драган Поповски.

Карантин во хотел Карпош

Фудбалерите и стручниот штаб ќе заминат во карантин во х. Карпош во понеделник. Тоа е новата база на "романтичарите" од кога на местото тим - менаџер дојде Бобан Бабунски. Да потсетиме дека во времето на Ѓоре Јовановски во карантин се одеше во х. Амбасадор, понекогаш и на Средно Водно. Додека кога стратег беше Драгољуб Беквалац базата беше хотелот Белви.

И Секуловски во конк*ренција

Како што н$ информира помошникот на Бабунски, Љупчо Марковски, дефанзивецот Владимир Секуловски, кој дојде од Вардар, подготвен е да одговори на задачите во дефанзивата на нашиот шампион. Да се потсетиме, Марковски не патуваше во Баку, тој ги водеше тренинзите на оние играчи кои останаа во Скопје меѓу кои беше и Секуловски, кој ја "одлежа" суспензијата од еден меч поради картони.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 16:58

АЛЕКС ФЕРГУСОН ГИ СМИРИ НАВИВАЧИТЕ НА ЈУНАЈТЕД ПО СОСТАНОКОТ СО ПОРТУГАЛЕЦОТ

Роналдо останува!

По два месеци шпекулации и неизвесност, менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон вчера прв пат јавно проговори за иднината на Кристијано Роналдо и неговиот можен трансфер во Реал Мадрид. Тој откри детали од минатонеделниот состанок со португалскиот репрезентативец и објави дека добил уверување оти и следната сезона ќе игра во актуелниот англиски и европски првак. Тоа е големо олеснување за навивачите на Манчестер Јунајтед кои во последните недели постојано беа во исчекување на одлуката околу иднината на најдобриот фудбалер во Премиер-лигата за минатата сезона.

"Состанокот помина во најдобар ред, мислам дека двете страни јасно ги кажаа своите ставови. Можам да ви потврдам дека Роналдо и идната сезона ќе биде фудбалер на Манчестер Јунајтед и нема да биде продаден. И досега немаше никакви причини за паника, бев на одмор и не сакав ништо да го наруши мојот мир. Не се исплашив бидејќи фудбалерот се уште е под договор и сите права врз него ги има Манчестер Јунајтед. Одлучивме постојано да молчиме и мислам дека е правилен пристап, с$ држевме во тајност и она што јас му го реков на Роналдо остана само меѓу нас", рече Фергусон.

Манчестер Јунајтед од вчера се наоѓа на турнеја во Јужна Африка каде ќе одигра три пријателски натпревар, а синоќа Фергусон одржа уште една прес-конференција на која го потврди останувањето на Роналдо. За тоа време, Португалецот се наоѓа во Португалија каде заздравува од операцијата на скочниот зглоб што ќе го одвои од терените околу три месеци.

"Го посетив во Португалија и се помина во најдобар ред, нема никакви проблеми меѓу нас и така ќе остане. Првите четири недела ќе биде на патерици, потоа уште четири на рехабилитација, а последните четири ќе тренира. Планираме пауза од три месеци и нема да го форсираме брз да се врати. Сакаме да биде комплетно подготвен, без ризик бидејќи во спротивно можеме само да му ја расипеме кариерата", додаде менаџерот на Јунајтед.

Изјавата на Фергусон дојде само неколку часа откако претседателот на Реал Мадрид, Рамон Калдерон им порача на своите навивачи да се смират бидејќи Роналдо сигурно летово ќе се пресели на Сантијаго Бернабе.

Бербатов, најголема желба

Алекс Фергусон потврди дека летово сите сили ќе ги насочи кон ангажирање на напаѓачот на Тотенхем, Димитар Бербатов. Трансферот на Бугаринот беше главна тема во англиските медиуми, а отштетата што ја понудил изнесува меѓу 20 и 28 милиони фунти.

"Испративме понуда до Тотенхем и очекуваме наскоро да се заврши работата. Го следиме Бербатов подолго време, презадоволни сме од неговите квалитети и сметам дека би бил одлично засилување за нашиот напад", рече Фергусон.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 14:32

МАКЕДОНСКИОТ ШАМПИОН ДЕНЕСКА (17 часот) ВО ПОЗИТИВНО РАСПОЛОЖЕНИЕ ГО ОЧЕКУВА РЕВАНШОТ ОД 1. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО ВО ЛШ СО АЗЕРБЕЈЏАНСКИОТ ИНТЕР БАКУ

Ако има срце и к'смет...

* "По оние 0:0 од Баку сега самодовербата меѓу нас фудбалерите е на уште повисоко ниво. Повторно со една максимално концентрирана но и борбена игра сигурен сум дека можеме да дојдеме до следната рунда", вели капитенот Баже Илијоски

РАБОТНИЧКИ - ИНТЕР БАКУ

Градски стадион во Скопје. Капацитет: 15.000. Почеток: 17 часот. Главен судија: Асаф Кенан. Помошници: Дени Красиков и Еитан Гринберг (сите од Израел).

РАБОТНИЧКИ: Кметовски, Секуловски, Лазаревски, Крстевски, Лукмон, Аксентиев, Османи, Муарем, Итуа, Велковски, Илијоски

Тренер: Бобан Бабунски

ИНТЕР БАКУ: Симеонов, Гурбанов, Левин, Шишкин, Исмаилов, Златинов, Имамалиев, Арнаут, Петровиќ, Х. Мамадов, Гуглемон

Тренер: Валентин Ходукин

Без посериозни промени околу очекувањата во однос на првиот натпревар, сосема свесни дека повторно максималната борбеност, среќата но и сега дополнението од неопходен квалитет на теренот се единствените можности како надеж за продолжување на европското лето фудбалерите на македонскиот шампион во позитивно расположение го очекуваат денешниот реванш дуел од 1. квалификациско коло во Лигата на шампионите со азербејџанскиот Интер Баку.

Позитивните 0:0 од Баку отворено го оставаат во игра новиот состав на Работнички предводен од тим-менаџерот Бобан Бабунски, сепак, и покрај големите организациско-играчки промени, да го мине во овој случај фаворизираниот состав на "банкарите" од Азербејџан.

"Иако многумина не отпишуваа, одличната атмосфера меѓу нас фудбалерите уште во Баку не донесе до тој позитивен резултат", вели капитенот на Работнички, Баже Илијоски.

"Сега самодовербата е на уште повисоко ниво. Свесни сме за квалитетите на противникот, но повторно со една максимално концентрирана но и борбена игра сигурен сум дека можеме да дојдеме до пласман во следната рунда", дополнува Илијоски.

Од стручниот штаб како и претходно резултатски не се оптоварени очекувајќи подобро издание од она на "Тофик Бахрамов" во Баку.

"Резултатот не е императив, и тоа фудбалерите го знаат. Не сакаме воопшто да има некаков протисок врз играчите, а комплетната одговорност за евентуален неуспех ја презема стручниот штаб", вели тим-менаџерот Бобан Бабунски веднаш дополнувајќи:

"На фудбалерите е единствено да ги исполнат зададените задачи. Ние се уште сме во фаза на исполнување на некои свои идеи, визии за играта. Физички, технички и тактички не може да се каже дека сме комплетно подготвени, меѓутоа има подобрување од ден на ден и јас сум сигурен дека на овој реванш ќе бидеме далеку подобри од изданието во Баку, па секако тоа ни дава надеж и да очекуваме позитивен резултат посебно што сега играме и на домашен терен", истакна Бабунски притоа потенцирајќи дека нема некои големи можности за калкулации па може да се очекува на дуелот да играат без малку истите од Баку се разбира овој пат со нешто поизразени офанзивни задачи.

Доколку денеска се мине и тоа како незгодниот состав на Интер Баку, Работнички во 2. квалификациско коло од ЛШ веќе следната недела го очекува атрактивниот белградски Партизан.

"Иако во овој момент сме единствено концентрирани на средбата со Интер Баку, секако дека сите го посакуваме тој дуел. Мислам дека ако се повтори пожртвуваната игра од претходниот натпревар можеме да дојдеме до два големи натпревари со Партизан кои секако би биле на задоволство на целокупната домашна спортска јавност", истакна на вчерашната прес-конференција претседателот на Работнички, Драган Поповски.

В.Булатовиќ

Помош од "Легија 5" и "Комитите"

Од редовите на македонскиот шампион очекуваат подршка и од навивачите за кои ќе биде отворен влезот на Градскиот стадион денеска. Работнички меѓу другото денеска ќе ја промовира својата нова навивачка група "Легија 5".

"Секако очекуваме силна подршка од 'Легија 5' која е новорегистрирана наша навивачка група, меѓутоа секако и јавно ги повикуваме 'Комитите' кои се нашиот најголем навивачки бренд да ни помогнат во остварувањето на целта - пласман во следната рунда европски натпревари бидејќи во овој случај нема да се навива за Работнички туку за Македонија. Успешното наше претставување на меѓународната сцена е заеднички интерес", истакна претседателот на шампионот, Драган Поповски.

Секуловски место Михајловиќ

Бобан Бабунски на истите 18 фудбалери со кои отпатува во Баку ќе смета и за реванш средбата денеска на "Градски" со исклучок на повредениот Бојан Михајловиќ чие искуство и тоа како ќе недостасува во средниот ред.

На местото на Михајловиќ меѓу 18-те е левокрилниот дефанзивец Владимир Секуловски кој пак поради европскиот црвен картон од минатата сезона не беше на располагање за првиот натпревар во Баку.

Јокановиќ ќе "снима" на "Градски"

Шефот на стручниот штаб на белградски Партизан, Славиша Јокановиќ не оставајќи ништо на случајноста денеска на "Градски" ќе го "снима" својот противник во 2. квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Јокановиќ посакува сам да се увери во можностите на двете екипи, откако неговиот помошник Звонко Варга, пак, го следеше натпреварот во Баку. Од таборот на Партизан не кријат дека за свој противник го посакуваат македонскиот шампион.

БЛИЦ БЛИЦ БЛИЦ

- Раководството на Работнички со единствена цел добивање на што поголема подршка од домашните љубители на фудбалот се одлучи влезот на денешниот натпревар да биде бесплатен

- Директен телевизиски пренос од денешната реванш средба во ЛШ ќе има на А2 Телевизија

- Фудбалерите на македонскиот шампион на својата нова опрема од денеска се очекува да го промовираат и новиот спонзор "Муллер Висуал"

- Гостите од Азербејџан допатуваа со само еден претставник на медиумите. "Се надеваме да одиме во 2. коло и тогаш ќе ги има многу повеќе", коментираше низ шега вчера портпаролот на Интер Баку

АЗЕРБЕЈЏАНЦИТЕ СО ОГРОМНА САМОУВЕРЕНОСТ ДОПАТУВАА ВО СКОПЈЕ

Мамадов: "Посилни сме, ќе го докажеме тоа"


Со огромна самоувереност азербејџанските фудбалери вчера допатуваа во Скопје одработувајќи го и единствениот тренинг на Градскиот стадион од 17 часот во терминот на одигрување на денешната средба.

Во тимот тренерот Валентин Ходукин сега ќе го има и најдобриот напаѓач Хагани Мамадов кој комплетно се опорави од повредата поради која не настапи во Баку.

"Сега се чуствувам одлично. Јас бев подготвен и за првата средба меѓутоа тренерот не сакаше да ризикува. Многу сме подобри од вашиот состав, и тоа се виде веднаш. Посилни сме и ќе го докажеме тоа и во Скопје", ни изјави вчера Хагани Мамадов.

Што се однесува до составот Ходукун најавува две до три измени во однос на оној од Баку. За Белорусинот Белкевич сепак, како што вели Ходукин, нема да има место во првиот тим.

И Арнаут во комбинација

И Србинот Горан Арнаут кој допатува во Скопје ќе биде во комбинација за настап на денешниот натпревар. Фудбалерот од средниот ред иако се уште чуствува проблеми со зглобот се очекува да биде во стартниот состав на Ходукин.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 14:33

СЕ УШТЕ СЕ ОЧЕКУВА РАЗВРСКАТА СО СУСПЕНДИРАНИТЕ ФУДБАЛЕРИ НА НАЈТРОФЕЈНИОТ МАКЕДОНСКИ КЛУБ

Работнички не плаќа отштета за "вардарци"

"Ние не сме подготвени да плаќаме отштета за тие фудбалери, но очекуваме на некаква спортска колегијалност. Ако можеше Вардар да ги одведе сите фудбалери од Работнички, зошто да не бидат ослободени оние на кои не смета", вели Драган Поповски

Деновиве фудбалската јавност ја очекува разврската околу суспендираните вардарови фудбалери со кои од раководството на "црвено-црните" најавија дека се подготвени на разговори меѓутоа единствено доколку самите пројават желба за решавање на сопствената фудбалска судбина.

Голманот Јорде Георгиевски е засега единствениот од суспендираните кој е пред целосно наоѓањето заеднички јазик со Управата на "вардарци" и реализација на својот трансфер во албанскиот прволигаш Тирана, додека на пат за решение се Милан Перендија и Славен Станковиќ.

Од таборот на Работнички долго време се надеваат на пристигнување во своите редови на Душан Савиќ, Ѓорѓи Мојсов и на уште неколку фудбалери од Вардар кои се под етикетата суспендирани меѓутоа не се подготвени да реализираат класичен трансфер.

"Ние не сме подготвени да плаќаме отштета за тие фудбалери", категоричен е претседателот на Работнички, Драган Поповски. "Искрено, очекуваме некаква спортска колегијалност. Ако Вардар можеше да ги одведе сите фудбалери од Работнички и притоа да не плати никаква отштета, тогаш логично е сите оние на кои не се смета да добијат исписници посебно ако се знае дека новите спонзори немаа свој финансиски удел во нивните кариери", вели Поповски, кој наоѓа и друг мотив за добивање на неколкуте вардарови фудбалери во своите редови.

"Друга приказна е што нарушени се и некои принципи, па ете има и поделба на фудбалерите. Некои како Секуловски, Коруновски и Димче Ристевски добија исписници, а за останатите не може. Ние и натаму ја очекуваме разврската околу нивните жалби на одлуката на ФФМ. Ако од ФФМ се добие позитивен резултат за фудбалерите, тогаш еве јавно кажувам дека со фудбалерите ќе разговараме за премин во Работнички секако во зависност и од тоа кои ни се потребни, а отштета на друг клуб нема да плаќаме".

Раководството на "вардарци", пак, јасно посочи дека разговори и преговори со сите фудбалери ќе има, меѓутоа нема да се оди контра интересите на клубот па очекувано сите фудбалери ќе може да бидат слободни со платена соодветна отштета.


Комплетирано разграничување

И од двата соседски клуба потенцираат дека новата сезона ја очекуваат сосема разграничени притоа почитувајќи меѓусебните договори и за финансиската разделба.

"Од 1 јули фамилијата Костовски нема никакви обврски кон Работнички. Исто така склучивме меѓусебни договори околу финансиската распределба кои сигурен сум дека ќе се испочитуваат од двете страни. Што значи разграничувањето е целосно направено", истакна на вчерашната прес-конференција Поповски.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 14:34

И АНГЛИЧАНИТЕ НАПРАВИЈА ИЗБОР НА 10-ТЕ НАЈЛОШИ ТРАНСФЕРИ ВО ИСТОРИЈАТА НА ПРЕМИЕРЛИГАТА

Шева - најголемо промашување на Островот

Само неколку дена откако германскиот весник "Билд" ги селектираше 20-те најголеми трансфер-промашувања во Бунделсигата, се огласи и англискиот таблоид "Сан" кој исто така селектираше десет најлоши трансфери реализирани во историјата на англиската Премиерлига. На врвот на непопуларната листа се најде легендата на украинскиот фудбал Андри Шевченко, чиј трансфер од Милан во Челзи е оценет како најголема грешка во трасфер политиката на еден од премиерлигашите. Во редот на популарната листа се наредија и следниве фудбалери:

10. Хозе Антонио Рејес (Арсенал, 10,5 мил. фунти)

Младата шпанска фудбалска ѕвезда направи трансфер во Арсенал во 2004 година, но за време на трите сезони колку што беше присутен на "Хајбери", "топчиите" немаа никакво фајде. Постиган 16 гола на 69 средби во лигата и се покажа како неподобен за една ваква силна европска лига.

9. Џибрил Сисе (Ливерпул, 14 мил. фунти)

Квалитетот прикажан на средбите за Ливерпул ни оддалеку не кореспондира со платата и парите кои за него ги одвои Ливерпул. Дојде од Оксер на "Енфилд" во 2004 година како и Рејес, но одигра само 49 средби, откако долго време се жалеше на повреда. Ништо од најавата дека ќе биде наследник на Фаулер и Овен.

8. Дарен Бент (Тотенхем, 17 мил. фунти)

Минатата сезона дојде во Тотенхем, но во првата сезона не прикажа квалитет кој од него се очекуваше. "Спарси" платија цело богатство за него, а тој на 27 средби лани постигна само 6 гола. Ако сака барем делумно да ја оправда цената која ја држеше на пазарот лани, мора годинава да се наметне како лидер во тимот.

7. Адријан Муту (Челзи, 16 мил. фунти)

"Кокаин-мен" беше едно од првите капитални засилувања во новиот Челзи на Роман Абрамович. Постигна 6 гола на 27 лигашки средби за Челзи и го фатија под допинг. Се уште се тужи со Челзи околу неисполнетите обврски од договорот и неговото прерано раскинување.

6. Стив Марле (Фулам, 11,5 мил. фунти)

Кога Фулам се подготвуваше да наликува на Манчестер Ј. Стив Марле беше донесен да му даде една нова димензија на клубот. Играше во Лион и дојде како вистинска ѕвезда за огромна сума пари во таа 2001 година. Остана само како "потенцијална ѕвезда". Последните две сезони ги помина во Лориен.

5. Сергеј Ребров (Тотенхем, 11 мил. фунти)

Второ големо (најголемо) промашување во трансфер политиката на екипата на Тотенхем. Дојде на "Вајт Харт Лејн" во 2000 година за сума од 11 милиони фунти, а замина по 4 сезони со само 10 гола. Херојот на Динамо Киев во деведесеттите се покажа како целосно промашување за "Спарси".

4. Крис Сатон (Челзи, 10 мил. фунти)

Ова е доказ дека "сините" имаа "киксови" и пред ерата на Роман Абрамович. Сатон за голема сума на пари се најд ево дресот на Челзи во 1999 година, но остана само една мизерна сезона на "Стемфорд Бриџ". Постигна едвај еден гол на 28 одиграни средби, па замина во Селтик каде остана до 2006 година.

3. Ел Хаџи Диуф (Ливерпул, 10 мил. фунти)

Блесна на светскиот шампионат во2 002 и веднаш Ливерпул, но и редица други клубови се залетаа по него. "Црвените" извадија добра цифра и Ел Хаџи Диуф се пресели на "Ендфилд". Постигна само 3 гола на 55 одиграни средби за Ливерпул. Замина во Болтон, но и таму не покажа дека е голгетер од светски калибар.

2. Алберт Луке (Њукасл, 10 мил. фунти)

Голема сума за човек кој ќе одигра само 21 просечен натпревар е гоолемо промашување. Њукасл знаеше дека мора да донесе квалитетен напаѓач во 2005 година, но Луке се покажа очигледно како голем "кикс". Шпанецот кој имаше одлична репутација едвај еднаш успеа да погоди. Сега е во Ајакс. И таму не е на ниво на кое се наоѓаше во добрите денови во Ла Коруња.

1. Андри Шевченко (Челзи, 30 мил. фунти)

Роман Абрамович едвај чекаше да го купи. Го донесе за неверојатни 30 милиони фунти од Милан и се чини само го "исчисти ѓубрето" од дворот на "росонерите". шева не успеа да се наметне во составот кај Мурињо, но не беше во плановите и на Грант. Интересно, Луис Фелипе Сколари изјави дека следнава сезона ќе смета на него.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 14:21

ВО ДОМАШНИОТ ФУДБАЛ СИТЕ СЕ ЗАШТИТЕНИ ОСВЕН ОНИЕ КОИ ГО ИГРААТ ФУДБАЛОТ

Уште една сезона за "семки"

*Каде е тоа здружение на фудбалери!? До кога фудбалерите ќе играат по нотите на оние кои од година во година им даваат се помалку пари!?

Лесно им е на фудбалските газди кога на спротивната страна имаат неорганизирани, непрофесионални и фудбалери кои не си ја вреднуваат својата пот, знаење, труд... Пред нас е уште една нова сезона во која поголемиот дел од играчите ќе играат за "семки" ќе живеат со надежта и ќе бидат задоволно со една просечна плата од околу 200 евра. Тоа е жалната слика за еден просечен фудбалер во Македонија кој е принуден да молчи, да тренира и да чека. На прагот е 17. првенствена сезона во Македонија. А во неа фудбалот повторно ќе се игра за судиите, за делегатите и контролорите. Со оглед на финансиската моќ на прволигашите треба да се очекува и просечен фудбал, малку поблика но и се повеќе штрајкови. Штрајкови!? Ете Напредок прв почна а шампионатот сеуште не е почнат. Ќе имаме уште многу вакви слики!!! Нема пари. Сите тие фудбалски востанија брзо се задушуваат. Ден-два и пак на тренинзи, на натпревари. По некоја ситна пара за 5-6 фудбалери и крај на проблемите. А за договори, премии и да не трошиме зборови. Фудбалот во Македонија е тежок социјален случај и најлош во регионов. И не треба да не чуди што нашите екипи се сопињаат уште на првиот праг во евро-куповите - на првото село!!!

Каде е здружението на фудбалери!? Судиите се единствени, ете и тренерите делумно си го заштитија својот "бизнис". Сите се штитат а само оние кои го играат фудбалот остануваат на улица. До кога фудбалерите ќе играат по нотите на оние кои од година во година даваат се помалку пари. Фудбалот ни е на прагот на пропаст. Прашање е само до кога ќе трае ваквиот професионализам кој за жал е се поблиску до аматеризам. Но некој треба да ги "разбуди" овие наши фудбалери. Сите конци се во нивни раце. Треба да бидат единствени и здружени. Само така можат да се изборат за своите права затоа што тие играат фудбал а не судиите, делегатите или тренерите. Со молчење нема ништо да направат па така секој месец по некој клуб ќе си брка по некој фудбалер а оние другите ќе молчат и во себе ќе си повторуваат: "Добро што не сум јас". До кога со молчење!? До кога ќе имаме фудбалери автостопери, фудбалери кои се социјални случаи и фудбалери кои немаат пари да ги санираат повредите кои ги добиле играјќи за некоја од екипите. Фудбалери кои се безгласни им одговара на сите. На клубовите, на ФФМ...


Бегај надвор по секоја цена

Од година во година во Македонија квалитетот на фудбалот е се полош и полош. Има две-три екипи кои се борат за врвот а останатото речиси "боранија". Ниту една лига не може да оди напред доколку во секој преоден рок си одат по 10 до 15 од најдобрите фудбалери. Повеќето од трансферите се смешни но за играчите кои играат во домашниот шампионат важно е да бегаат што поскоро и преки земји од типот на Албанија, Азербејџан...да направат некоја пара и да осигураат преживувачка за некоја година.

Жанко Савов не ја доби поддршката

Фудбалерите сами се виновни за моменталниот статус кој го имаат во Македонија. Имаше обид за здружување. Се обиде Жанко Савов пред 3-4 година но од сето тоа нема ништо. Тој ја доби подршката од клубовите во кои немаше пари но не и од оние капитени кои беа со власта, со екипи кои има даваа по некоја пара... Но тркалото се врти па така тие екипи кои не ја дадоа подршката сега преживуваат ден за ден.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 14:21

ЗА "СТАРАТА ДАМА" СЕПАК НЕ ЗАВРШИ ПРЕОДНИОТ РОК

Јуве не се откажува од Аквилани

И покрај тоа што Клаудио Раниери објави дека со ангажманот на Кристијан Поулсен заврши преодниот рок за Јувентус, клубот сепак испрати понуда до Рома во висина од 25 милиони евра за младиот талент Алберто Аквилани. Торинскиот тим ело лето е во потрага по елитен фудбалер од средниот ред, во конк*ренција беше и Чаби Алонсо, но и навивачите поведуваа дека со ангажманот на Поулсен ова прашање конечно е решено.

Според италијанските медиуми, Аквилани во моментов заработува 900 илјади евра годишно во Рома, а неговиот договор истекува во 2010 година. Тој неодамна побара 2,5 милиони евра годишно за да ја продолжи соработката, но категорично беше одбиен од раководството на римскиот клуб со образложение дека Рома може најмногу да оди до 1,6 милиони. Тоа не е прифатливо за Аквилани бидејќи тој беше еден од носителите на играта на тимот од Олимпико и затоа најави дека ќе си замине.

Истите извори тврдат дека Јувентус е подготвен на Аквилани повеќегодишен договор за плата од 3,2 милиони евра по сезона, но во претстојниот период ќе треба само да ја убеди Рома да го продаде својот играч.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 14:22

КАПИТЕНОТ НА ИТАЛИЈА СРЕЌЕН ВО МАДРИД

Канаваро сака да го продолжи договорот со Реал

Столбот на одбраната на Реал Мадрид, италијанскиот репрезентативец Фабио Канаваро, вчера изјави дека има желба да го продолжи својот договор со шпанскиот шампион и по 2009 година, кога истекува неговиот актуелен документ.

"Се разбира дека имам намера да потпишам нов договор со Реал, немам никаква дилема дали сакам да останам во клубот. Пред да разговарам со било кој друг тим, предност има Реал", вали капитенот на "азурите" кој го крена шампионскиот пехар од Светското првенство во Германија пред две години.

"Постојат многу причини зошто сакам да останам во Реал. Овде пред секој меч има забава, музика и радост. Тоа е разликата меѓу шпанскиот и италијанскиот фудбал, во Италија ако се смееш, постои ризик да те обвинат дека не си доволно подготвен за натпреварот", изјавува Канаваро во вчерашното интервју за "Ел Мундо".

35-годишниот Канаваро, кој е поранешен фудбалер на Наполи, Парма, Интер и Јувентус, има договор со Реал кој истекува по финишот на сезоната 2008/09, а изјавата дека сака да продолжи со Реал доаѓа по неодамнешните изјави на неговиот агент дека ова е неговата финална сезона во Мадрид. Тој неделава се врати на тренинзи откако беше подложен на операција на скочниот зглоб на почетокот на јуни, поради што го пропушти Европското првенство во Австрија и Швајцарија во дресот на италијанскиот тим, а во вчерашното интервју изјави дека се уште е рано да му каже дефинитивно збогум на италијанскиот национален дрес.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
samir_sneijder Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мадридиста

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samir_sneijder Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 20:36
чекај бе ти цел весник ни напиша од каде овие вести???
OooOooOoOOooПразно..ОооОоОоОоООоО
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 20:50
тоа ми е работа друже плазење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 61>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.