IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Естетска операција на нос
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Естетска операција на нос

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 21:24
Страв ми е од такви ствари.
Цел отечен да бидеш за еден нос? голема%20насмевка

Јас си го сака мојов, прчаст ми е ама убав. плазење
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
ritai Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ritai Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 20:25
Dali se lezi vo bolnica posle operacijata na nos?
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 21:23
Мислам дека хоспитализацијата трае 2 дена,потоа се вадат тампоните од носот и пациентот може да си оди дома олеснет за 30.000 денариголема%20насмевка
Пост- оперативниот период трае еден месец,а потоа пациентот се враќа во нормално секојдневие без завои, а крајните резултати се добиваат после 6 месеци,а во некои случаи и до една година.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 21:49
Доколку се одлучите за ринопластија...
Ринопластија, или повторно моделирање на носот, е една од најраширените постапки за пластична операција. Ринопластијата може да ви го намали или зголеми носот, може да ја смени формата на работ и сводот од носот, може да ги намали ноздрвите или да го смени аголот на носот во однос на горната усна. Истотака, таа може да поправи и некои вродени аномалии и може да помогне во решавањето на проблемите со дишењето.

Најпогодни кандидати за ринопластија
Ринопластијата за зголемување, го подобрува вашиот изглед, ја зголемува вашата самодоверба; меѓутоа, резултатите може и да не одговараат на вашите идеали. Размислете внимателно за вашите очекувања пред да се одлучите за операцијата и дискутирајте за тоа со вашиот хирург.

Најпогодните кандидати за ринопластија се оние кои се со очигледна деформација на носот и кои сакаат тоа да им биде поправен. Доколку физички сте здрави и реални сте во очекувањата, можете да бидете добар кандидат.

Ринопластијата може да се изведе со цел да се постигне естетскиот идеал или за реконструктивни цели, а и како што се вродените аномалии или корекциите на проблемите за дишење.

Возраста е значаен фактор. Голем број на хирурзи не сакаат да вршат операции на млади луѓе кај кои сеуште не е целосно завршен процесот на растење – тоа е возраста околу 15-17 години кај девојките а кај момчињата малку подоцна, некаде на возраст од околу 17-19 години. Важно е да се земе во обѕир социјалниот и емоционалниот план на младиот човек и да се биде сигурен дека тоа е негова сопствена воља а не воља на неговите/нејзините родители.

Обезбедувајќи вршење на операцијата на ринопластија од страна на искусен хирург, компликациите се ретки и од мал степен. Како и да е, секогаш има веројатност од компликации како што се, крварење на носот, реакција на анестезија, и мошне ретко, инфекција. Можете да го намалите ризикот со внимателно придржување кон советите на вашиот хирург и пред и после операцијата.

Кога ринопластијата се изведува во внатрешноста на носот, после операцијата не се видливи лузните; кога се користи “отворената“ техника, или кога широките ноздрви се стеснуваат, на основата од носот се јавуваат мали, неприметливи лузни кои, обично се невидливи.

Приближно еден од петнаесет пациенти може да побара повторна постапка – на пример; тоа може да биде корективна хирургија на мала деформација. Корективната хирургија обично е мошне мала операција.

После операцијата

После операцијата, особено во текот на првите 24 часа, ќе почувствувате отекување на лицето. Може да имате лесна болка на носот и тапа главоболка. Носните завои ќе го спречат дишењето преку нос; ве молиме да не ги чепкате носните завои. Било кои нелагодности може да се стават под контрола со аналгетици препишани од страна на вашиот лекар. Првиот ден од операцијата, би требало да лежите со главата во крената позиција (со исклучок кога одите во WC).

Во текот на два-три дена ќе осетите отекување и црвенило околу очите кои се зголемуваат и кои го достигнуваат врвот. Ладните облоги ќе го намалат отекувањето и ќе направат да се чувствувате подобро. Во секој случај, подобро ќе се чувствувате отколку што ќе изгледате. Отекувањето и црвенилото ќе исчезнат во текот на две недели (Некои тешко-приметливи отекувања кои само вие и лекарот ќе ги приметите, ќе исчезнат во текот на неколку месеци). Поради отекувањето, работ од вашиот нос ќе изгледа повеќе кренат отколку што навистина е, кое ќе помине штом помине отекувањето.

Може да имате лесно течење на носот во текот на првите неколку дена после операцијата; тоа е очекувано. Истотака во текот на неколку недели може носот да ви биде затнат. Штом ткивата заздрават, хирургот може да ве замоли да во текот на една недела редовно да ги испразните нечистотиите со издувување преку носот. Носните завои ќе бидат отстранети во текот на неколку дена (оваа постапка не е болна) и ќе се чувствувате поудобно. Гипсот ќе биде отстранет недела дена подоцна; меѓутоа, понекогаш може да затреба поставување на гипс по вторпат. Конците во внатрешноста од носот ќе исчезнат сами по себе. Конците на колумеллата (ринопластија со “отворена“ техника) ќе бидат отстранети во текот на 5-7 дена.

Формата или положбата на септумот може да се измени за да се отвори пат за дишење. Или искривените делови од септумот може да се отстранат. Носниот гипс се користи за да се сочува новата форма на носот и да се намали отекувањето (едема).

ух ми се...згадитага
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 22:33
Ti se zgadi od shto?
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 22:51
..од клипот што го гледав...а и од сликите...a и текстов..не ми е..убав..кога го читам се навраќам на тоа што го гледавзамисленост
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2010 во 13:12
Носот не игра голема улога во животот но многумина кој сметаат дека имаат естетски проблем и здравствен, целосно ги поддржувам во нивната намера да се подложат на овој оперативен зафат, секако притоа избирајќи врвен стручњак на ова поле.
Малку различен пример ќе дадам ама многупати слушам од некои ликови кои изгледаат исклучително убаво дека-не е важна убавината, туку каков си како човек.
Ќе ги прашам истите тие луѓе како би се чувствувале да не изгледаа толку доброи да не привлекуваа толку внимание кое го добиваат секој ден.
Кога нешто ужасно не ти се допаѓа на сопственото тело и на твоето лице и многу влијае на твојата самодоверба и како те доживуваат луѓето поради тој нос, уши и сл. сметам дека личноста која секојдневно се соочува со ниски навреди од типот на големината на носот, влијае многу негативно на психата и доколку има можност тоа да го промени со пластична операција-Па зошто да не?
Секоја чест на оние кои си се сакаат онакви какви што се, но подршка и за оние кои решаваат да го изменат она што го сметаат за недостаток или што ќе направи да се чувствуваат добро во својата кожа.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.