IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Живот после смрт?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Живот после смрт?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 02:18
Темплариус :„Terminot ZIVOT POSLE SMRTA e malku kontradiktoren kako moze posle smrt da se zivee????? Ako toa i postoi, togas znaci, deka za vreme na zivotot isto moze da se bide mrtov - poigrajte se se ovie zborovi i ce vidite sto ce dobiete.....?????„

Зависи како го сфаќаш зборот СМРТ. За многумина тоа е само кратка фаза на преминување од една состојба во друга. СМРТ и не постои бо смисла на конечен крај - бидејќи ни една енергија не се губи ами преминува од еден вид во друг а што е нашата свест ако не енергија? Таа додуша го користи човечкото тело, мозокот и тн. за да се изрази себе си но не е телото само по себе. Телото по 70,80,100 години умира но душата т.е. свеста на она ЈАС продолжува да егзистира. За жал многу од религиите фактите за животот по смртта ги измешале со приказни за да можат да го манипулираат народот.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 14:23
Ako ne ja svatime smrtta kako konecno nesto koe trae togas kako da ja svatime kako premin vo nesto?????
Vo sto togas preminuvame ??????
Ako zivotot i smrtta ne se apsolutni togas i dvata segmenta na postoenjeto i zivotot kako svesno postoenje i smrtta kako nesvesno postoenje se isti i kako takvi se ponistuvaat togas logicno doadjame do zaklucoko deka ili ednoto ili drugoto trae beskonecno zasto ako svesta e energija togas kako sto velis ti taa ne se menuva samo preminuva od eden oblik vo drug sto pak doveduva do eden proces ili vreme traenje koe ne e konecno i e zarobeno vo beskonecen krug koj pak ima anomalija teznee da se zatvori no nikogas ne se zatvara koga bi imale odgvor sto se slucuva posle smrta togas toj krug bi se zatvoril .... No da pojdeme od faktot deka ako zivotot zapocnuva vo edna tocka a toa e radjanjeto ili ako sakate zacnuvanjeto na embrionot togas prasanje embrionot pred da nastane nema energija a sekoja energija za da bide energija mora da ima svoja golemina za da mozeme da ja definirame kako enrgija togas kako od nisto embrionot nastanuva i stanuva covek koj ima energija ?????
Posle toa da zemem kak zavrsna (za nekoi pocetna tocka) e smrtta kade sto velime deka energijata za koja ne znaeme deka postoela zasto embrionot ja nema sem ako ne ja nasledil od roditelot no vo toj slucaj ce mora da dojdeme do zaklucok deka energijata na roditelot se trosi za vreme na smrtta se slucuva da ja snemuva enrgijata koja voopsto ja i nemalo (znaci se raboti za nesto drugo) ili pak ja imalo ja snemuva - no go snemuva i onaa naseto svesno jas koe e stvoreno tuka na ovaa planeta .... sevo ovaa tolku zbunuvacko moze da ne dovede samo do eden zaklucok (barem mene) nitu radjanjeto e pocetok nitu smrta e kraj a toa pomoedju niv i psle niv ne znam sto e no e nesto ???????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 16:40
Животот е вечен, само обликот како тој ќе се изрази е минлив. Еден од тие облици е раѓање во материјалниот свет, кога влегува душата во телото друг пак умирањето, заминувањето од овој свет кога душата трајно го напушта телото кое пак се распаѓа соодветно природните закони.
Ако го соблечеш палтото и го фрлиш па тоа почне да пропаѓа(на пр. молци почнат да го јадат или некој го запали итн), ти сепак продолжуваш да постоиш, можеби во друго палто или без палто. Така е и со душата и телото.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2008 во 02:51
nemozam da svatam zaremima uste luge koi se plasat od prostorijata vo koja bile nivnite do vcera zivi roditeli...BI BILA SREKNA KOGA BI IMALA MOZANOST BAREM ZA MIG DA GI VIDAM...iako odamna me napustija
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2008 во 06:13
Господ некои живи ги нарекува мртви
А некои мртви ги нарекува живи
Живот не значи да имаш тело, но да имаш знаење, да имаш вистина
Затоа Исус рекол, Ја сум Вистината

Кон врв
Delux Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delux Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2008 во 16:19
Ako chovekot e telo, togash smrtta se sluchuva i tolku.
No, chovekot ne e telo, i zatoa velat dushata ne umira.
Teloto umira bidejki e vo materijalen univerzum: sostaveno e od materija, energija, prostor i vreme.
Dushata ne e materijalen univerzum.
Od shto e sostaveno "Jas"?
Lichnosta, samoto bitie, izvorot na zivotot, ne e sostaveno od materijalen - fizichki univerzum, i kako takvo, toa e nad fizichkiot univerzum, zatoa shto ne e podlozno na negovite zakoni.
Lichnosta nosi telo. Da, teloto e mashina, i vie go upravuvate. Hehehe, zvuchi interesno, no aj poglednete go ova od ovoj aspekt: VIE go upravuvate VASHETO telo. Ako ne go upravuvate, toa se stremi da ostane nepodvizno, osven ako nekoja nadvoreshna sila ne go pomrdne.

VIE ne ste telo. VIE imate telo.

Prashanje do vas:
Koj ja chita porakava?

Odgovorot bi trebal da bide "JAS".
Toa e dushata.
Dali "JAS" moze da umre?
Ne.

Ova ne' nosi kon mnogu drugi temi i oblasti i prashanja.
Za ova se diskutira iljadnici godini.

Prashanjeto e: SHTO SI TI?
TELO? MOZOK?

Mozokot ne donesuva odluki. TI GI DONESUVASH.


Velat dushata ne moze da se vidi, dopre ... i zatoa teshko e da se poveruva vo toa - deka chovekot e dusha. Toa e tochno od ovoj apekt: dushata ne e materija, energija ... zatoa ne moze da se dopre, pomirisa, vidi so ocihite itn.
Zatoa nosite tela. Taka moze da ve vidat. Zamislete se bez telo. Koj kje ve vidi?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 01:10
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Животот е вечен, само обликот како тој ќе се изрази е минлив. Еден од тие облици е раѓање во материјалниот свет, кога влегува душата во телото друг пак умирањето, заминувањето од овој свет кога душата трајно го напушта телото кое пак се распаѓа соодветно природните закони.
Ако го соблечеш палтото и го фрлиш па тоа почне да пропаѓа(на пр. молци почнат да го јадат или некој го запали итн), ти сепак продолжуваш да постоиш, можеби во друго палто или без палто. Така е и со душата и телото.



A mozebi nema ni palto ni nisto ednostavno edno sovrseno nisto ....nikoj ne moze da dokaze sto ima ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 01:55
Ne znam dali ja sfati poentata na Majkl.

Rabotata e sto svesta (dushata) privremeno se zdomuva vo materijalnoto telo vo ovoj momemnt na egzistencija, no so izumiranjeto na teloto ne izumira i taa, tuku go napushta.

Toa e kako da si vo avtomobil i odish na nekoj pat. Koga ke pristignesh na celta, go napushtash avtomobilot. Ti ne si avtomobilot iako izgleda taka bidejki si vo nego, tuku toj e samo tvoe privremenoto vozilo za vreme na patuvanjeto.

Inaku, nemozhe Kreacijava da bide "sovrsheno nishto", koga e ochebijno deka e neshto, pa duri i da se slozhime deka e edna nasha iluzija. Taa sepak postoi kako energija, taa e merliva i menliva, minuva od edna forma vo druga, egzistira kako manifestacija bez obzir koj kako ja interpretira.

Изменето од Messenger - 23.Јуни.2008 во 02:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 02:02
A mozebi nema ni palto ni nisto ednostavno edno sovrseno nisto ....nikoj ne moze da dokaze sto ima ....
E TOA E TOA....SUSTINATA...BOLNA VISTINA.........
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 02:17

moon, тоа не е "болна вистина", туку "болна претпоставка".

За да биде нешто вистина, треба да биде добро потврдено и докажано. Имаш некаков доказ дека човекот е само материја т.е. само еден систем од посебно организирани материјални честички? Или пак доколку не, имаш ли некаков доказ дека по смртта настанува нихилација на човечкиот дух?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 02:23
ZA MENE E FAKT BIDEJKI SUM UBEDENA POTPOLNO VO TOA...A NE DEKA NE VE SOSLUSUVAM-ISSLUSUVAM....NO NE SEKOGAS SE SOGLASUVAM
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 02:27
Факт е нешто што се докажува. Факт е објективен и неоспорлив аргумент, најчесто научен аргумент.
Додека цврстата убеденост во нешто се нарекува вера.
Значи не е факт, туку вера. Ти веруваш дека смртта е точка на постоењето на човекот.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 02:34
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

ZA MENE E FAKT BIDEJKI SUM UBEDENA POTPOLNO VO TOA...A NE DEKA NE VE SOSLUSUVAM-ISSLUSUVAM....NO NE SEKOGAS SE SOGLASUVAM

ZA MENE E FAKT SETO ONA STO GO CUVSTVUVAM,JAKA INTUICIJA
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 02:41
Далтонистот чувствува дека жолтата и портокаловата боја се една иста боја. Дали тоа е факт?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.