IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 00:41

Овој необичен USB стик на дизајнерот Mac Funamizu е иновативен и уникатен бидејќи е направен од стакло и овозможува да ги видите податоците кои се складирани. Секако не се мисли на реалните податоци, туку на светлината што ги претставува податоците. Секој вид на податок има различна боја – розова е за слики, сина е за документи и зелени за филмови. Кога нема светло, нема податоци на USB стикот. Прилично едноставен концепт и нешто што досега не се појавило на пазарот.

.....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 21:39
 
 

Nokia денес го претстави Oro, паметен телефон кој спаѓа во премиум класата на производи. Оro е позлатен со 18-каратно злато, дисплејот е изработен од сафирно стакло, а куќиштето е обложено со фина шкотска кожа.

Корисниците на Nokia Oro со сигурност ќе бидат луѓето на кои им значи престижот и изгледот на нивниот мобилен телефон. Океј, да бидеме искрени - луѓето со длабоки џебови.

Кога ќе се тргнат настрана сите фини материјали, Nokia Oro е како секој друг паметен телефон - работи на најновата верзија на Symbian оперативниот систем наречена Anna, има дисплеј со големина на дијагонала од 3,5 инчи, камера со резолуција од 8 мегапиксели која снима видео во 720р резолуција и WiFi конективност.Изменето од Ninja 35 - 25.Мај.2011 во 21:40
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2011 во 21:44
Новата Нокиа N9....мобилниве веќе личат на се, освен на телефони....тага
 
 
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 23:37

Екстремно! Мобилен телефон наменет за авантуристи


Casio G-Shock Phone е мобилен телефон наменет за љубителите на природата и планинарењето. Не затоа што е многу еколошки или „зелен“ туку затоа што може да работи во екстремни околности, а отпорен е на голем број физички влијанија. 

Во природа и на планинарење најчесто се оди кога сакате да одморите од гужвите, од работата, од компјутерот и интернетот. Но сепак природата е непредвидлива, а несреќите не се реткост. Затоа, колку и да сакате да избегате од цивилизацијата и придобивките на модерното живеење, сепак треба со себе да понесете и телефон. Ако не за друго, тогаш за „не дај Боже“.

Но, нерамните терени, планините, снегот и дождот не се баш природна околина за вашиот мобилен придружник. И постарите модели, оние кои не се со екран чувствителен на допир, имаат слаби точки и лесно се кршливи при пад, или пак престануваат да работат и при мал допир со вода.

За вакви случаи идеален е Casio G-Shock Phone. Го претставија на CES 2012 и всушност за него се знае многу малку, но сепак најважното (за разлика од сите други телефони) не е „под хаубата“, туку е самата хауба. Изработен е од цврста пластика со метален заден дел, а екранот од страните е заштитен со дополнителни пластични обвивки кои што служат за физичка заштита. Така, овој телефон слободно можете да го пуштите од височина од 3 метри и да не се мислите дали ќе падне на суво или во вода. Водата нема да претставува никаков проблем, само треба да биде до длабочина од 10-тина метри и притисок од максимум 1 бар и нема страшно. Телефонот ќе продолжи да си работи без проблем.

Од останатите спецификации единствено се знае само дека поседува камера со блиц и дека ќе работи на Андроид оперативен систем кој во себе ќе содржи низа апликации кои ќе им користат на авантуристите и планинарите. Нема информации каде и кога ќе се појави, иако веќе многумина го очекуваат со нетрпение.

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 14:45
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2012 во 19:32
Во Монако претставен најтанкиот OLED телевизор
....a ovie od tuka seushte ne znaat  od koj k*r...proizlelgle! Click for a larger view
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2012 во 22:47
Samsung“ го најави новиот „Galaxy“ уред, -„Galaxy Grand“. Со изглед на „Note II“ и со спецификации на „Galaxy S II“, уредот најверојатно ќе ја претставува средината на моменталната понуда на „Samsung“.

„Galaxy Grand“ ќе има1.2GHz dual-core процесор со 1Gb RAM, а ќе поседува и 8Gb простор за складирање, Android 4.1.2, задна камера од 8 мегапиксели и предна од 2 мегапиксели, со батерија од 2,100 mAh.

Иако многумина ќе се воодушеват од неговиот TFT LCD екран од 5 инчи, набрзо ќе се разочараат поради неговата резолуција од 800 х 400 мегапиксели.


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2013 во 23:30


http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=13659


..голема конкуренција на бугарскиот тим истражувачи на "дното" на светот.

...патоказна табла...пошта на БП А.Д.,само 11 км одалечен од Св.Климент Охридски,а неколку десетици од Врвот Гоце Делчев.голема насмевкаИзменето од zagor - 09.Февруари.2013 во 23:36
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2013 во 13:05

Samsung Galaxy S4 пристига во Македонија, може да се нарача од Vip


Најновиот паметен телефон на Samsung, Galaxy S4, наскоро ќе пристигне во Македонија. Но, наместо да чекате редици, ќе може да го нарачате од Vip. За секоја нарачка ќе може да се добие Samsung футрола. Но, пред да нарачате ќе треба да ги прегледате цените според тарифата. Цените се движат од 10.000 денари со NoLimit тарифата, до 36.500 денари за само телефон.

Samsung Galaxy S4 доаѓа со 5-инчен екран, и иако дизајнот не е многу поразличен од претходникот S3, најголемите новини се супериорните технички спецификации и вградените функционалности на телефонот. Galaxy S4 има опции за скролање со очите, SmartPause за паузирање на видеото ако се тргне погледот, AirView за попап екранче да прегледате мејл додека гледате фотографии, Group Play за поврзување на телефони преку NFC, Аdapt Displej кој го менува светлото ако читате многу текст и куп други функционалности спакувани во Android 4.2.

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 12:20
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2013 во 08:01
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 18:58
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2014 во 15:12
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2014 во 15:19
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.