IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Одбојка
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Одбојка

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 17:28
Форца Волеј без пораз до тронот

Со оглед на тоа како се претставивме во текот на првенството, очекувавме да ја одбраниме титулата во три добиени сета. Форца Волеј моментално е поквалитетен тим, а за тоа говори и фактот дека титулата ја освоивме без пораз, изјави тренерот на Форца Волеј , Горан Славков

Одбојкарките на Форца Волеј очекувано ја одбранија титулата во домашното првенство. Тие во финалната серија славеа со 3:0 во победи над нивниот вечен ривал Работнички Ф. Најтрофејниот македонски женски одбојкарски клуб не успеа во третиот напревар на гости да ја продолжи неизвесноста за титулата и загуби со 3:1 (25:21, 23:25, 25:22, 25:22).
-Со оглед на тоа како се претставивме во текот на првенството, очекувавме да ја одбраниме титулата во три добиени. Меѓутоа се надевавме дека Работнички Ф ќе покаже многу повеќе во плејофот. Форца Волеј моментално е поквалитетен тим, а за тоа говори и фактот дека титулата ја освоивме без пораз, изјави тренерот на Форца Волеј , Горан Славков.

Со третиот пораз шпедитерките не успеаја да ја вратат титулата. Ова е втора сезона како Форца Волеј не му дозволи на Работнички Ф да ја покаже својата доминација што ја имаше во претходните години.
-Форца Волеј е поквалитетен тим за нијанса од нас во моментов. Ние почнавме со реконструкција на тимот кој треба да донесе добри резултати во иднина. Сега сме свртени кон освојување на Купот на Македонија и покрај тоа што имавме шанси да ја продолжиме неизвесноста за титулата. На третиот натпревар одигравме . Едноставно ги надигравме, но неколкуте судиски грешки доведоа до тоа Форца Волеј полесно да ја одбрани титулата, вели тренерот на шпедитерките Тихомир Пауновски.


Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 15:34
Одбојкарите подобри од Тунис на „Трофеј Македонија 2009“

Македонска машка одбојкарска репрезентација со победа стартуваше на „Трофејот Македонија 2009“ што од вчера се игра во салата во Градски парк во Скопје.

Во првото коло, синоќа Македонија го победи Тунис со 3:1, по сетови 25:18, 25:22, 23:25 и 25:23.

Во првиот натпревар на турнирот, Словенија ја победи Црна Гора со 3:2.

Второто коло се игра денеска. Македонија во 20:15 часот игра против Црна Гора, а пред овој дуел од 17:45 часот играат Словенија и Тунис


Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 18:51
Prvpat pishuvam vo rubrikata sport. Mojot omilen spor e odbojka na plazza (zzeni) Toa e eden mnogu atraktiven sport. Ke se obidam preku nekolku fotografii da vi ja prestavam negovata atraktivnost.


Najnapred da ukazzam deka i gospodinot George Bush p]Pomladiot koj svoevremeno beshe spostvenik na profesionalen fudbalski tim e isto taka golem fan na ovoj atraktiven sprt - shto samo ukazzuva deka vistinskite vljubenici vo sportot se dobro upateni vo ubavinite na ovoj sport



na ovaa fotografija gospodinit Bush dava soveti za pravilen stav pri servata



Inaku dobriot servis e rechisi osvoen poen (90%) Zatoa devojkata koja igra na mrezza i dava skrishno znak so prstite na devojkata koja servira kade da ja upati topkata







Devokjkata na mrezza toa budno go prati



Sleduva uigrana kombinacija...



Изменето од Anthony - 22.Јуни.2009 во 19:18
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 19:31
Sekoj osvoen poen e moment na neizmerna radost











Se nadevam deka uspeav da vi go doblizzam ovoj nesomneno atraktiven sport
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 19:15
многу ми е криво што не фатив ваква одбојкарска спортска опрема сршено%20срце



само не знам колку се практични ......ама се прекрасни..........мечтаење  мечтаење


Изменето од bijonse1 - 28.Јуни.2009 во 19:15
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 19:27
  Податотека:Volleyball%20game.jpg

Одбојката

е колективен спорт кој се игра на таков начин што две екипи, одвоени со висока мрежа, ја префрлуваат топката преку мрежата до противничката екипа. По сервирањето од страна на едната екипа, играчите од другата екипа имаат право до трипати да ја удрат топката пред да ја префрлат топката преку мрежата. Поен се добива кога топката ќе падне во полето на противничката екипа, ако противничката екипа не успее правилно да ја префрли топката назад во полето на нивниот противник или ако противничката екипа заработи фаул.

Се игра до добиени три сета при што во секој сет треба да се освојат 25 поени, освен во евентуалниот петти сет кога се игра до добиени 15 поени. При тоа, победничката екипа мора да има два поени разлика во однос на противничката екипа,при освојувањето на потребниот број поени за победа во тој сет. Во спротивен случај, сетот продолжува се додека некоја од екипите не направи разлика од два поени.

 Правила и прописи

Полето за игра е правоаголник, со димензии 18 Х 9 м, окружен со слободна зона, која од сите страни е широка најмалку три (3) метри. Слободниот простор за игра е просторот над теренот за игра кој е слободен без никакви пречки. Слободниот простор за игра мора да биде висок најмалку седум (7) метри мерено од површината на теренот.
Одбојката е спорт кој се игра помеѓу две екипи на терен поделен со мрежа.Постојат различни верзии, со што се нуди разновидност на играта. Целта на играта е топката да се префрли преку мрежата и да падне во противничкото поле, а воедно да се спречи таква акција од страна на противничката екипа.Екипата има право на три контакти за враќање на топката (со исклучок на блокот) Топката се уфрла во игра со сервис преку мрежа во противничкото поле од страна на серверот.Надигрувањето продолжува додека топката не падне во полето за замени, оди во аут или ако екипата не успее да ја врати на правилен начин. Во одбојката екипата победува во надигрувањето со освојување на поен. Ако екипата која е на прием на сервисот победи во надигрувањето, таа добива поен и да сервира, а играчите од таа екипа се поместуваат за едно место во правец на движење на стрелките на часовникот...................мечтаење  љубов

 



Изменето од bijonse1 - 29.Јуни.2009 во 17:35
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 23:07
Спортски еротски фоткиголема%20насмевка
Wow
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
MarijaGjakovska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MarijaGjakovska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 17:10
da prasam nekoj da ne znae kade ima negde u sk club za odbojka?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.