IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Морал
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Морал

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 03:23
He, he,  stom ne go praktikuvaat znachi ne postoi, bez obzir sto proklamiraat ili sto ti mislish za niv.намигнување
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 10:17
da , sekoj si ima svoi moralni normi .... zosto drugite go krsat moralot.... pa tie tokmu taka kako sto veli Messinger, go nemaat, samo propagiraat lazen moral kolku da izgledaat dobri vo ocite na drugite , edno zborat, drugo pravat.... licemerstvo ili samozalazuvanje....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 12:04
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da , sekoj si ima svoi moralni normi .... zosto drugite go krsat moralot.... pa tie tokmu taka kako sto veli Messinger, go nemaat, samo propagiraat lazen moral kolku da izgledaat dobri vo ocite na drugite , edno zborat, drugo pravat.... licemerstvo ili samozalazuvanje....

...propovednicite na Isus Hristos...popovite... velat... Ne me gledaj shto pravam...samo slushaj me shto zboruvam...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 12:56
da, tokmu zatoa i imav eden konflikt ... navodno vladata ja voveduva veroispovesta vo ucilistata da se vrati moralot.... i nema nisto loso vo toa sto ke gi ucat da ne lazat, da ne kradat.... ( a nie sto ne sme ucele veroispovest , akako da ni vikale da krademe i lazeme)

a jas velam kako ke go vrati vladata moralot so nekoe ucenje koe veli ne kradi, ne lazi.... koga i onie sto kradele i lazele slobodno si setaat , vladata znae i ne mrda so prst ....

kakov moral ke vraka , koga taa prva nema moral.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 13:00
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, tokmu zatoa i imav eden konflikt ... navodno vladata ja voveduva veroispovesta vo ucilistata da se vrati moralot.... i nema nisto loso vo toa sto ke gi ucat da ne lazat, da ne kradat.... ( a nie sto ne sme ucele veroispovest , akako da ni vikale da krademe i lazeme)

a jas velam kako ke go vrati vladata moralot so nekoe ucenje koe veli ne kradi, ne lazi.... koga i onie sto kradele i lazele slobodno si setaat , vladata znae i ne mrda so prst ....

kakov moral ke vraka , koga taa prva nema moral.

... nema da predava nieden clen na vladataнамигнување...niv nikoj nema da gi veruva... ke predavaat uciteli po veroanauka...teolozi... niv barem nekoj ke gi veruva...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 15:46
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...propovednicite na Isus Hristos...popovite...
 
Поповите проповедници на Исус Христос? газење%20од%20смеење Кога си видела ти поп да го проповеда учењето на Исус Христос дај не ме зезај, или можеби иронија е ова погоре? среќа
Поповите се само комерцијални агенти на МПЦ, а за да догураат до потенцијални проповедници, треба прво да ја научат "Оче наш", па потоа да земат еден семинар "Читање на Новиот Завет" (во хотелот Изгрев), е дури потоа може да се прави муабет за нешто повеќе голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tiger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 234
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2008 во 14:24
nekoj imaat poveke nekoj pomalku moral...mislam deka e prasanje na oset
Кон врв
mikeg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 305
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikeg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2008 во 14:31

MORALOT KAJ SITE E RAZLICEN

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2008 во 18:34
Moralot e iskinata stranica vo zivotnata kniga na mnogumina....
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 02:45
moralot ne e nistu drugo,tuku sistematski nacin da se unistat strastite na lugeto...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
emilyXX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilyXX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 03:08
Sekoj si ima svoj nacin na vrednuvanja na nestata i svoi principi koga stanuva zbor za moral na pr za mene e nemoralno da sedis u avtobus a do tebe stoi stara iznemostena licnos dodeka pak za drugi toa e sosema ok i ja sum platil karta i ona nema zasto da stanam. Spored mene moralot koj sto go "poseduva" edna licnos e tesno povrzan so karakterot. MORALOT E RELATIVEN
Кон врв
isus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај isus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 10:09
moralot vo Makedonija e prteteran
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 13:11

Пред неколку дена имав можност да присуствувам на роденденот на основачот на најголемата европска издавачка куќа BMG. Човекот на 87 год. возраст, одржа краток говор на кој пред се зборуваше за човечноста, дека треба да си поставуваме цели во животот кон кои ќе се стремиме со човечност...говорот беше многу силен и искрен и многу ме допре, ме трогна.

Тогаш ми допре до свест колку некои елементарни морални и етички норми во денешното општество се изгубени.
Како се се сведува на трка, натпревар, да се победи конк*рентот, како на такви говори на големи фирми поентите на говорите од овој тип се „ние сме најдобри, најјаки, а останатите нека цркнат“, на „целта ги оправдува средствата. Интересот сам по себе е доволна причина, оправдување за се што ќе превземам да ја остварам таа цел“. Најголем дел од луѓето по инерција го следат тој принцип не запрашувајки се до каде тоа би можело да ги доведе. Мислат на полните џебови кои сигурно нема и душите да им ги наполнат. И така се создава простор за една огромна празнина на планетава, која ќе се дуе како балон, но веројатно ќе пукне во еден момент....
 
Некој ќе ми рече:„батали, што се замараш. таков е светот денеска, прифати го тоа.“ Јас морам да прифатам дека живеам во многу несовршен свет, но не прифаќам неморал (не мислам тука на некакви старомодни малограѓански норми на однесување туку на општочовечки норми на почит, почит на интегритет, суверенитет, идентитет на една личност, на заедницата во која живеам или се наоѓам, отвореност и спремност за соработка и соживот...итн..среќа) и категорично го одбивам. Според мене, само така животот има вистинска содржајност и вредност.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 22:07
Ubavo e da se prochitat ovie zborovi... tie pokazhuvaat deka sepak svesta se ushte go vladee umot koj preku egoto postojano saka da ja nadglasa i da se pretstavi kako gospodar vmesto gospodarot.

Me raduva sto iskreno si go pochustvuvala toa bidejki toa e iskrata na prosvetluvanjeto i prviot chekor kon praviot pat.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.