IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - КОШАРКА - новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОШАРКА - новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 21>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 16:31

ДЕНЕСКА, ВО СКОПЈЕ, ПОЧНУВА ЖЕНСКОТО ЕП ОД ДИВИЗИЈАТА "Б" ЗА СЕЛЕКЦИИ "ПОД 18" ГОДИНИ

Брз "излез" од психолошката блокада

"По повторената ждрепка на групите, се паднавме во најтешката група на ова првенството" - вели селекторот Костовски. "Ако се земе предвид квалитетот, и особено оној момент дека ќе се игра во Скопје, каде девојчињата играат под дополнителен притисок, важиме за аутсајдери во групата. Но ќе се бориме да одиграме што е можно поквалитетно и на едно завидно ниво да ја претставиме нашата кошарка".

По точно педесет дена работа дојде момент да се види што и колку може нашата женска јуниорска репрезентација.

Во улога на домаќин, Македонија, и селекцијата "под 18" години тргнува во битка за што подобар пласман на ЕП од Дивизијата "Б", кое од денеска па до 15 август ќе се одржува во нашиот главен град.

Но, за жал на навивачите, не во салата "Борис Трајковски" (на крајот испадна прескапа), туку во "Јане Сандански", односно малата сала во СРЦ "Кале".

Како и да е, тој податок не менува многу во плановите на стручниот и играчкиот дел на оваа наша национална селекција.

"Дефинитивно, ќе играме во најтешката група. Погледнете ги нашите ривали, Израел, Словенија, Португалија, Естонија, нема друга таква група на првенството" - смета селекторот Светислав Костовски. "Освен тоа немаме никакви сознанија за противниците. Затоа можам да кажам дека почнуваме како аутсајдери. Не само заради квалитетот, туку и поради фактот што играме во Скопје. Место каде девојчињата чувствуваат, би рекол, некој дополнителен психолошки притисок. Дали е тоа условено од присуство на нивните најблиски, не знам"- смета Костовски.

Но и покрај овој податок, селекторот смета на она што досега го сработиле.

"Работевме, до денеска, бевме заедно 50 дена. Ова е петто собирање на оваа селекција која полека го фати оној потребен континуитет. Она неискуство го решаваме полека. Програмата за работа ја реализиравме во целост. Од оние базични подготовки во Виница, па с$ до седумте контролни натпревари во текот на подготовките, последната со Луксембург, кога се почувствуваа таа психолошка блокада, која верувам дека со добри игри на првенството ќе ја надминеме. Верувам во нив во она што го работевме"- дообјасни селекторот Костовски, кој не заборави да каже дека конечно оваа селекција почувствувала дека не е, пред с$ медиумски, запоставена.

Б. Радуловиќ

ЈЕЛЕНА АНТИЌ, КАПИТЕН НА НАШАТА СЕЛЕКЦИЈА

Да го дадеме најдоброто што можеме


"Со тек на време полека почнавме да ја враќаме вербата во себе во сопствените можности, и дека можеме да направиме добар резултат на ова првенство. Како што кажа тренерот, имаме поддршка, и ако сите се однесуваме коректно, особено она што го носи играњето во дресот на Македонија, можеме да сториме многу.

Очекувањата се големи, поголеми од кога било порано. Добро работевме на тренинзите, кои , нормално, сега на крајот, се сведени на шутерски. Имаме голема предност бидејќи натпреварите ќе ги играме во салата 'Јане Сандански' каде поминавме најголем дел од подготовките.

Како ќе оди тоа, ќе видиме уште денеска. Тргнуваме со главите горе, да го дадеме најдоброто што можеме"- рече на прес-конференцијата нашиот најголем адут на првенството.

ЉУПЧО ПАВЛОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОРГАНИЗАЦИСКИОТ ОДБОР

Да ја популаризираме женската кошарка


Осведочениот љубител на женската кошарка кај нас, Љупчо Павловски овој пат во улога на претседател на Организацискиот однор на ЕП во Скопје.

"Ако не се лажам, ова е најголема организација на еден настан во женската кошарка по оној Промоушн куп пред неколку години во Охрид. Момент кој треба да го искористиме максимално за уште поголема популаризација на женската кошарка. Тоа е нашата цел, која верувам ќе наиде на поддршка. Затоа и барам, без оглед на с$, еден афирмативен пристап. Што поголема поддршка за девојките во обидот за што подобар резултат и продолжение на континуитетот кој верувам дека ќе го имаат и на наредното ЕП, за играчи до 20 години"- побара Павловски.

ДЕЈАН ЛЕКИЌ СЕ ОБИДЕ ДА ГО ОБЈАСНИ ПРОБЛЕМОТ СО САЛАТА "БОРИС ТРАЈКОВСКИ"

Салата е веќе во "втор план"


На три дена пред почетокот на ова ЕП стана реалност дека истото не може да се игра во салата "Борис Трајковски".

Генералниот секретар на КФМ, Дејан Лекиќ, со обид да даде образложение зошто е тоа така.

"Дојдовме до една реалност дека не можеме да играме во салата 'Борис Трајковски'. Во оваа пригода морам да кажам дека одговорните за работењето на салата 'Борис Трајковски' дадоа максимални напори, беа исклучително коректни. Имаа огромна желба да ни помогнат. Истото важи и за луѓето од Агенцијата за млади и спорт. За жал, нема да играме таму. Тоа е лошата вест, и повеќе нема да коментирам ништо по тоа.

Добрата е дека имаме други две сали кои ни ги отстапија МЗТ Скопје и Вардар 2000. Имаме помош и од Фершпед Работнички, каде исто така изразија подготвеност да помогнат. Заедно со поддршката од неколку фирми, со натчовечки напори, за само 48 часа успеавме да ги приспособиме за игра, и да добиеме дозвола од ФИБА, чии претставници патем кажано се задоволни и од сместувачките капацитети" - кажа Лекиќ.

ГРУПА А

Германија

Швајцарија

Луксембург

Грција

Австрија

ГРУПА Б

МАКЕДОНИЈА

Словенија

Естонија

Израел

Португалија

ГРУПА Ц

Холандија

Данска

БиХ

Унгарија

Финска

ГРУПА Д

Ирска

Шкотска

Белгија

Англија

Летонија

ДЕНЕСКА НА ЕП

ГРУПА А


12.45: Германија - Швајцарија

15.00: Луксембург - Грција

ГРУПА Б

17.15: Естонија - Израел

20.45: МАКЕДОНИЈА - Словенија

ГРУПА Ц

11.00: Данска - БиХ

15.30: Унгарија - Финска

ГРУПА Д

13.15: Шкотска - Летонија

17.45: Белгија - Англија

МАКЕДОНИЈА НА ЕП

Јелена Антиќ

Бисера Божиновска

Ана Догазанска

Арнела Хоџа

Симона Јаневска

Анџелика Митрашиновиќ

Едина Муса

Александра Павловска

Сања Раденковиќ

Бисера Рајчиноска

Ема Решкоска

Ана Тантуровска

СЕЛЕКТОР: Светислав Костовски

Асистент: Перо СтамескиДЕНЕСКА, ВО КАВАДАРЦИ, СТАРТ НА ПОДГОТОВКИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ШАМПИОН

Се "пали" Фени Индустри

Со денешниот прв собир и официјално стартува подготвителниот период на македонскиот шампион и освојувач на двојната круна, Фени Индустри

Иако има доста "оправдани", се очекува на првата прозивка да се појават преостанатите расположиви сили.

"Во превод", извесно е дека стартот ќе биде означен без присуството на шефот на стручниот штаб, Емил Рајковиќ, но и на оние со другите репрезентативни обврски, како капитенот Горан Самарџиев, потоа Златко Гоцевски, веројатно и рековалесцентот Марјан Ѓуров.

Во отсуство на Рајковиќ, кој ја предводи младинската селекција на ЕП во Романија, тренажниот циклус ќе го отвори неговиот асистент. Љупчо Малинков и човекот задолжен за максимална физичка подготвеност на бранителот на двата трофеи, Томче Андоновски.

"Малинков и Андоновски ја добија програмата за работа и уверен сум дека ќе биде спроведена онака како што треба"- вели Рајковиќ. "Во оваа уводна фаза ќе се работи на физичката подготовка. Планирано е по десетина дена рабита во Кавадарци, оној втор дел да го реализираме на Маврово".

Извесно е дека почетниот дел од поготовките ќе го пропуштат и новите странски засилувања, пред с$ Лоренс Мек Кензи.

Во Кавадарци го очекуваат и доаѓањето ја Доналд Кол, кој има повратен билет од Америка, со кој треба да се утврдат завршните детали од новиот договор.

Со подготовките треба да стартува и најголемото летно засилување за кавадарчани, повратникот во мак-баскетот, Ѓорѓи Чековски.

И за крај...

ГРЧКИТЕ СЕНИОРКИ ПРЕСИЛНИ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ

Стартен пораз од домаќинот

ГРЦИЈА - МАКЕДОНИЈА 89:42

(27-7; 18-17; 27-3; 17-15)

МАКЕДОНИЈА: Јовановска 8, Удовалиева, Секуловска, Гавриловска, Димовска 5, Живковиќ, Раденковиќ 11, Георгиевска, Ацковска 5, Домлевска 1, Муса;

Женската сенироска репрезентација на Македонија со пораз, и тоа убедлив, депримирачки, го започна учеството на силниот меѓународен турнир во Атина.

Домашната селекција на Грција беше пресилна за составот на селекторот Видоја Секуловски. Грчките кошаркарки беа безмилосни и славеа со преубедливи (89:42).

Две катастрофално одиграни четвртини, првата и третата, се и основната причина за овој стартен неуспех на сениорките.

По првата било (27:7), во она третата уште поубедливи (27:3), или парцијално за 20. Минути, Грција направила неверојатни (54:10).

Во другите две четвртини било далеку порамноправно, во вториот период било "само" 18-17, во последниот, 17-15.

Во нашиот состав, над десет поени, само Моника Гавриловска, која забележала 12, и младата Раденковиќ, која реализирала еден поен помалку.

Во второто коло од турнирот, Македонија играше со селекцијата на Романија.

ПОСЛЕДНА ВЕСТ

Бугарите први до "стотката"


Машката сениорска репрезентација на Македонија го загуби првиот контролен натпревар од подготовките.

Во Софија, во натпревар од затворен тип, селекцијата на Бугарија била подобра од нашата и славела победа со резултат (100:93).

Според некои неофицијални информации, нашата селекција го добила првото полувреме, играла добро во три периоди од играта.

Но во финишот, по големиот број на замени кои ги направил селекторот Арсиќ, бугарите дошле до пресврт и триумф.

Инаку, овие две селекции на 11. август на истото место ќе одиграат уште еден, официјален натпревар.


Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
ariela Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ariela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 11:55
браво за напите кошаркарки. приредија многу добар натпревар.браво...


кои утакмици се за денеска каде и во колку??
forever in my heart,no matter what..
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 16:14
Добар предзнак за она што доаѓа

БУГАРИЈА - МАКЕДОНИЈА 100:93
(16-28, 24-22, 30-27, 30-16)

БУГАРИЈА: Иванов, Радионов 5, Виденов 19, Бозов 4, Врбанов 5, Ангелов 16, С. Георгиев 12, Великов, Младенов 2, Стојков 16, З. Георгиев 4, Џабер 15;

МАКЕДОНИЈА:В. Стефанов 24, Самарџиев 1, Петровски 2, Р. Стефанов 24, Соколов 3, Тасовски 5, Гоцевски, Антиќ 18, Стојановски 3, Самарџиски 14;

Со некомплетен состав во кој недостасуваат неколку ударни играчи како Гечевски, Илиевски и новото американско засилување Мејси, машката сениорска репрезентација на Македонија забележа "тесен пораз" на првата контролна средба од подготовките за ЕП во Полска.

Малку подобри, и тоа во финишот од натпреварот, беа нашите традиционални домаќини, селекцијата на Бугарија, која го доби првиот дуел со 100:93.

Без оглед на "затвореноста" на овој меч, сепак, излегоа доста детали за оваа прва проверка на нашиот национален тим.

А таа покажа дека нашата селекција има добра подлога, особено ако се знае дека "црвено-жолтите" доминирале во најголемиот дел од средбата, иако зад себе имаат само пет-шест планински тренинзи во Боровец.

"Со оглед на нивото на нашата физичка подготвеност, мислам дека она што го прикажавме против домаќинот ни дава една добра слика за можностите на оваа селекција" - вели капитенот Врбица Стефанов.

Токму тандемот Стефанов бил во преден план, особено во шутерските активности. И ако за Ристе тоа е можеби и за очекување, радува што и капитенот полека ја наоѓа својата шутерска форма.

"Рано е да се зборува за тоа, сепак, добро е кога во еден ваков дуел, згора на тоа прв по само неколку дена работа, функционираме сосема коректно, да не кажам одлично"- смета предводникот на нашиот национален состав.

Посебно што во овој момент играме со преполовена центарска линија во која Јовица Арсиќ ги има на располагање само Предраг Самарџиски и Перо Антиќ (не играше Гоцевски).

Стефанов смета дека ќе биде уште подобро кога на располагање ќе ги имаме и Гечевски и Мејси, секако и Илиевски.

"Ова треба да ни биде показател како да одиме понатаму. Сигурно е дека сликата ќе биде друга кога ќе се комплетираме. Би сакал да биде што е можно побрзо, како би имале увид, колку навистина можеме" - дополнува Стефанов.Конечно, Мејси!

Џеремаја Мејси, конечно, во Бугарија, поточно во Боровец. Голем камен му падна од плеќите на нашиот стручен штаб кога во друштво на директорот на репрезентацијата Илија Мерџановски, новиот американски адут со мак-пасош дојде во нашата база во хотелот "Самоков" на Боровец.

Мејси, кој пред извесно време стана нов играч на Реал Мадирд, ќе има неколку дена за "запознавање" со своите нови соиграчи пред онаа првата официјална "пријателска" закажана за 11 август во Софија против репрезентацијата на Бугарија.

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 16:15
Блажевски се враќа во црвено-жолтиот дрес

Уште една, би се рекло "крилна" грижа помалку ќе има стручниот штаб на македонската сениорска репрезентација откако Перо Блажевски одлучи, сепак, да се приклучи на подготовките на "црвено-жолтите".

Под доста убедувања, еден од кошаркарите со најголем број настапи за сениорската репрезентација одлучи дека с$ уште не е време за репрезентативна "пензија" и е подготвен да помогне во оваа репрезентативна "акција" која треба да н$ одведе на завршницата на ЕП 2009 година во Полска.

"Не сум човек кој често менува одлуки, тоа го знаат сите кои добро ме познаваат Но овој пат морам да го сторам тоа. Иако бев решен, и тоа многу одамна да не играм повеќе во репрезентацијата, сепак, ќе се приклучам на нашиот национален тим"- потврдува искусното крило.

Веројатно тоа нема да биде во наредните неколку дена од проста причина што Блажевски има проблеми со патната исправа.

"Пред неколку дена поднесов барање за издавање нов пасош. Доколу тоа биде решено брзо, можно е да патувам за Бугарија. Но во моментов е многу пореално да ги сочекам колегите овде, во Скопје, и да им се приклучам од почетокот на следната недела. Во меѓувреме ќе работам индивидуално за да ги стигнам во онаа физичка подготовка"- додава Блажевски.

Не треба да се трошат други зборови да се објасни самото присуство на Блажевски кај "црвено-жолтите", кои веќе станува и хронично, се "најтенки" токму на крилната позиција.

Во моментов селекторот Арсиќ може да смета единствено на Диме Тасовски, а по потреба, Ристе Стефанов и Војдан Стојановски може да се "качат" на позицијата "3".

Тешко е дека во скоро време Марјан Ѓуров може да влезе во сериозна конк*ренција, па враќањето на Блажевски може да се оцени како "полн погодок", и се чини во вистинско време, на неполн месец пред првиот квалификациски дуел, со Летонија, закажан за 3 септември во Рига.


Кон врв
ariela Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ariela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 16:46
ВЕЧЕР ВО 19:30, САЛА ЈАНЕ САНДАНСКИ.
МАКЕДОНИЈА - ПОРТУГАЛИЈА
forever in my heart,no matter what..
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 17:11

ТЕСЕН ПОРАЗ НА НАШИТЕ ЈУНИОРКИ ВО 2. КОЛО ОД ЕП ОД ДИВИЗИЈАТА "Б"

Среќата на страната на израелките

ИЗРАЕЛ - МАКЕДОНИЈА 80:76
(21-15; 21-26; 25-23; 13-12)

Сала " Јане Сандански". Гледачи: 700. Судии: Папапетру (Грција) и Бишчевиќ (БиХ)

ИЗРАЕЛ: Орион 4 (6ск), Долев 8 (4ск,1ас), Шафир 27 (6ск,3ас), Шехт 11 (3ск), Бен Барак 11 (3ск, 4,ас), Габај, Нешама 11 (1ск,1ас), Холцер 3 (2ск,1ас), Даган 4 (1ск), Кац, Јари 1 (1ск,1ас), Овадиа;

МАКЕДОНИЈА: Павловска 0 (2ск), Јаневска 3 (4ск,1ас), Муса 5 (9ск,3ас), Тантуровска 21 (5ск,2ас), Антиќ 12 (11ск,5ас), Догазанска 2 (1ск,1ас), Митрашиновиќ 20 (5ск), Божиновска, Раденковиќ 2 (1ас), Хоџа, Рајчиноска, Решкоска 11 (5ск,1ас);

Македонската женска јуниорска репрезентација загуби од Ирзаел со тесни (76:80) во второто коло од ЕП од Дивизијата "Б" за кошаркарки "под 18" години.

На начин на кој го добивме првиот дуел против Словенија, сега загубивме од израелките.

Нашите девојки немаа доволно концентрација во финалните двеи пол минути, кои патем кажано ги доигравме без помошта на капитенот Јелена Антиќ, која поради пет лични грешки порано ја напушти играта. Позитивата од три поени (76:73) која ја имавме на 2:22 минути пред крајот, ни беше доволна да го добиеме и овој натпревар.

Уште еднаш почнавме доста нервозно и со голема доза на трема од настап пред својата публика која уште еднаш добро ја пополни жешката сала "Јане Сандански". Нашето споро "тргнување" младите Израелки знаеја да го казнат, и подобро да го "отворат" натпреварот.

Предводени од одличната Шафир (со 27. поени, прв играч на натпреварот), Израелките поведоа со (7-3), потоа и со (10-5), за првиот период од играта да го решат во своја корист (21-15).

Во нашата игра се чувствуваше неорганизираност, која селекторот Костовски, се реши да ја спречи со внесувањето на најмладата репрезентативка, Анжелика Митрашиновиќ.

За разлика од првиот, на овој натпревар Ана Тантуровска доби посебна 'стража", и само одвреме навреме успеваше да избега од израелската контрола.

Но токму нејзиното "отворање", но и "појавата" на Митрашиновиќ го донесоа оној потребен имплус, кој донесе промени во играта на нашата селекција.

Во 15. минута Израел за првпат оствари двоцифрена предност (33:23), која ја бркавме до крајот на полувремето кога Тантуровска со тројка не приближи на само еден поен (42:41).

Изедначувањето дојде до 22. минута (44:44), и практично од тогаш се водеше изедначена игра, во која во неколку наврати Израел "побегна" на шест разлика, за по 30. минути да биде (67:64) за противникот.

Новата тројка на Тантуровска, не донесе во водство. Во 34. минута беше (70:67) за Македонија. Исто беше и кога Решкопска погоди за (76:73).

Но во следниот напад Антиќ ја прави 5. лична грешка (заврши со дабл-дабл од 12. поени и и 11.скока). на нецели две минути до крајот, почнуваат и проблемите од кои не се одбранивме. Пропадна шансата за уште еден триумф, но и комплетна прослава на роденденот на Едина Муса, која со цвеќе беше испратена да го одигра овој натпревар.

Б. Радуловиќ

РЕЗУЛТАТИ 2. КОЛО

ГРУПА А

Австрија - Германија 47:62

Швајцарија - Луксембург 54:68

ТАБЕЛА

1. Германија 2 2 0 125:82 4

2. Луксембург 2 1 1 117:126 3

3. Грција 1 1 0 72:49 2

4. Австрија 1 0 1 47:62 1

5. Швајцарија 2 0 2 89:131 2

ГРУПА Б

Португалија - Естонија 53:58

Израел - МАКЕДОНИЈА 80:76

ТАБЕЛА

1. Естонија 2 2 0 122:111 4

2. Израел 2 1 1 138:140 3

3. МАКЕДОНИЈА 2 1 1 150:153 3

4. Словенија 1 0 1 73:74 1

5. Португалија 1 0 1 53:58 1

ГРУПА Ц

Холандија - Унгарија 72:69

Финска - Данска 65:71

ТАБЕЛА

1. Унгарија 2 1 1 146:134 3

2. Данска 2 1 1 129:137 3

3. БиХ 1 1 0 72:58 2

4. Холандија 1 1 0 72:69 2

5. Финска 2 0 2 127:148 2

ГРУПА Д

Ирска - Белгија 65:72

Англија - Шкотска 70:60

ТАБЕЛА

1. Белгија 2 2 0 172:133 4

2. Англија 2 1 1 138:160 3

3. Летонија 1 1 0 118:143 2

4. Ирска 1 0 1 65:72 1

5. Шкотска 2 0 2 103:188 2

ДЕНЕСКА НА ЕП

(сала "Јане Сандански")

ГРУПА А

12.45: Грција - Австрија

19.30: Луксембург - Германија

ГРУПА Б

15.00: Словенија - Израел

17.15: МАКЕДОНИЈА - Португалија

(Сала СРЦ "Кале")

ГРУПА Ц

15.00: БиХ - Финска

17.15: Данска - Холандија

ГРУПА Д

12.45: Летонија - Англија

19.30: Шкотска - Ирска

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
ariela Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ariela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 13:16
Денеска:
19:30 СРЦ Кале - Македонија - Естонија (МТВ1)
forever in my heart,no matter what..
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 17:21
ОТКАКО ОД МОНТЕПАСКИ СЕ ВРАТИ ВО ЉУБЉАНСКА УНИОН ОЛИМПИЈА

Илиевски ќе игра на турнирот во Скопје?
"Доаѓам во Скопје, најверојатно на 15 август, значи ќе конк*рирам за место во селекцијата за проверките со Турција, Црна Гора и со Романија"- вели Илиевски...

... Потписот на договорот со старо-новиот клуб, од технички причини, одложен за една недела...

Можеби тоа го може само тој. Да изненади, и тоа пријатно. Иако одамна најави дека ќе им се приклучи на репрезентативните другари на 18 август, Владо Илиевски ќе го направи тоа порано.

Во Скопје се враќа на 15 август, ден пред почетокот на силниот меѓународен турнир кој ќе го организира нашата федерација.

Согласно со тоа ќе го чека неговата репрезентативна "шестка".

Но, тој и покрај својата играчка големина останува помалку скромен. Во свој стил коментира.

"Доаѓам неколку дена порано во Скопје, најверојатно на 15 август. Значи ќе влезам во конк*ренција за место во националниот тим за оној турнир"- вели Илиевски од Љубљана.

Самото споменување на главниот град на Словенија дава многу асоцијации, најмногу поврзани со останување на нашиот репрезентативен бек во најтрофејниот словенечки кошаркарски колектив."Ако ме прашувате за тоа, официјално не сум го потпишал договорот со Унион Олимпија за кој толку се зборува во последно време. Да, имаме договорено најголем дел од работите, но барем засега, тоа го одоложуваме за една недела. Веројатно е дека ќе биде официјализирано пред да се вратам во Македонија"- вели Илиевски.

Враќањето во редовите на "змајчеките" Илиевски би требало да го прослави и проширување на семејството. Момент кој нема да го остави во целосен мир можеби и на почетокот на квалификацискиот циклус?

"Некои, како да ги наречам, прогнози, се дека мојата сопруга треба да се породи на 4 или 5 сепотември. Тоа се совпаѓа со периодот на нашето гостување во Рига и пред дуелот со Португалија, три дена подоцна во Скопје"- вели Илиевски. "Затоа е можно, макар за кратко време, да 'скокнам' до Љубљана, па оттаму да се вратам за Скопје".

Полека заборава на Монтепаски и двете години во Сиена.

"Мислам дека не бев доволно испочитуван, а искрено полека почна да ми биде досадно да седнам и од клупата да ги гледам игрите на Монтепаски. Добро е во целата оваа ситуација што кога ќе се вратам во репрезентацијата ќе бидам мирен во тој поглед, значи со клуб во кој знам дека ги ценат сите мои квалитети и играчки и човечки"- смета нашиот интернационалец. "Освен тоа, договорот е на две години, сосема доволно и за мене и за моето семејство. Овде сме 'дома', што е доста битно во една ваква ситуација. За мене како играч играњето повторно во Унион Олимпија е предизвик. Жал ми е што Примож Брезец не се врати тука, ќе бевме уште посилни во следното издание на Евролигата. Се одлучи за Италија, но убеден сум дека раководството ќе направи сериозни напори да се формира евролигашка екипа која ќе има своја улога во следната сезона" - се надева Илиевски во пресрет на враќањето на репрезентативните обрски.

Мејси на Боровец - официјално!

По неколкудневно дознење, наводно поради проблемите со 'редатумирањето" на авионската карта, стручниот штаб на нашата репрезентација конечного дочека доаѓањето на Џеремаја Мејси.

Како што најавија од КФМ, новиот Македонец пристигна вчера попладне на софискиот аеродром од каде во друштво со директорот на репрезентацијата, Илија Мерџановски, брзо беше транспортиран до "базата" во Боровец.

Со оглед на тоа дека има само два дена за "аклиматизација", прашање е колку селекторот Јовица Арсиќ ше може да го искористи нашиот нов Американски адут на првата "контрола" закажана за 1.1 август во главниот бугарски град против домашната селекција.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 14:37

ПО ДЕСЕТ ДЕНА ПОДГОТОВКИ ВО БОРОВЕЦ, ДЕНЕСКА (17 ЧАСОТ), ВО СОФИЈА. СЕНИОРИТЕ НА ПРОВЕРКА ПРОТИВ БУГАРИЈА

Вистинска "контрола", пред сe за Мејси

Најтешкиот дел е зад избраниците на селекторот Јовица Арсиќ. Оние т.н. "висински подготовки" во Боровец завршија. Финалето е закажана за денеска, во 17 часот, но во Софија, кога црвено-жолтиот состав на Македонија ќе ја има првата посериозна проверка на сработеното.

Во салата " Универзијада" ги чека првата официјална контролна средба, и тоа против селекцијата на домаќинот, Бугарија.

Овие две селекции пред неколку дена на истото место одиграа уште една средба, но од затворен тип, која на крајот ја добија Бугарите (100:93).

Но, денеска би требало се да биде многу поинаку бидејќи пред с$ Македонија има еден адут повеќе во своите редови.

По два дена заедничка работа со соиграчите, денеска и официјално би требало да се случи дебито на Џеремаја Мејси во дресот на нашата репрезентација.

Новиот Македонец во петокот попладне конечно (по неколкудневно доцнење) допатува во главниот бугарски град и веднаш му се стави на располагање на нашиот стручен штаб.

Прашање за селекторот Јовица Арсиќ со каква физичка "слика" во моментов располага Мејси?

"Ако се знае дека со нас е кратко време, и тоа само два дена, не можеме да зборуваме за некоја комплетна слика. Сигурно е дека на Мејси ќе му треба време да 'се најде' со соиграчите. Се гледа дека не е баш физички најподготвен. И самиот ми призна дека не тренирал многу, освен оние шутерски активности. Затоа и наш приоритет ќе биде да го направиме што е можно побрзо и подобро. Како што се вели, ќе треба да ги зајакне градите, дишењето... Но најбитно е да се вклопи во нашиот систем на игра. Во разговорите со него и со играчите дознав дека тие повеќе слушале отколку што го гледале како игра. Мислам дека ќе биде с$ во најдобар ред во тој поглед. Ќе игра денеска, колку, ќе видиме од развојот на настаните"- смета Арсиќ.

Доаѓањето на Мејси би требало во многу да им ја олесни работата на Самарџиски и Антиќ под кошот. А за денешната средба во главниот бугарски град, во конк*ренција на центри, ќе биде и Златко Гоцевски, кој ги немаше на првата проверка.

"Гоцевски дојде неподготвен за подготовките, но полека го фаќа ритмот. Затоа и се пожали на болки во коленото, но сметам дека од ден на ден ќе биде с$ подобар. Ќе биде во составот за денешниот натпревар, исто како и Мираковски кој не играше на првата проверка"- потвдува Арсиќ.На денешната контрола во Софија

Можеби без Антиќ?

Перо Антиќ е новиот проблем за физиотерапевтот Миќо Филиповиќ. Нашиот крилен центар не го одработи неделниот утрински тренинг.

"Во неделата наутро, пред тренингот, Перо се пожали на болки во пределот на левото колено, и веднаш е даден на лекарски третман. Ќе видиме како тоа ќе биде во текот на денот. Се надеваме дека с$ ќе биде в ред и дека Антиќ ќе може да игра на денешнито натпревар во Софија".

Инаку, по средбата во "Универзијада" нашата селекција ќе остане во Софија. "Црвено-жолтите" ќе преноќат во "Царско село" па во вторник наутро ќе тргнат назад за Скопје.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
ariela Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ariela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 14:18
Јуниорките пак изгубија денес од Данска со 11 негатива.
Утре во 12 на МРТ.
forever in my heart,no matter what..
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 16:00
Срамотилаци...

УБЕДЛИВ ПОРАЗ НА "ЦРВЕНО-ЖОЛТИТЕ" ОД БУГАРИЈА ВО ПРВАТА ОФИЦИЈАЛНА ПРОВЕРКА

Многу "дупки" во одбраната

БУГАРИЈА - МАКЕДОНИЈА 100:79
(26-21; 19-24; 31-18; 24:16)

Сала "Универзијада" - Софија. Гледачи: 250. Судии: Зехиров-Иванов-Петров (Бугарија)

Играч п 3п 2п 1п ск. ас мин. Играч п 3п 2п 1п ск. ас. мин.

СТОЈКОВ 18 3/6 4/5 1/3 4 0 27 В. Стефанов 7 1/4 2/4 0/0 2 5 27

ЏАБЕР 21 1/2 8/12 2/2 5 1 32 Самарџиев 5 1/2 1/1 0/0 0 0 6

ВИДЕНОВ 18 1/3 5/9 5/6 6 2 24 Соколов 7 1/2 2/2 0/0 0 0 19

ААНГЕЛОВ 9 1/5 2/3 2/2 3 1 22 Мираковски 5 1/2 1/2 0/0 2 1 15

БАНЕВ 4 0/0 1/2 2/4 5 0 18 Петровски - - - - - - -

С. Георгиев 4 0/0 2/5 0/0 6 1 15 В. Стојановски 2 0/1 1/1 0/0 1 1 12

Врбанов 2 0/0 1/1 0/0 0 0 4 Р. Стефанов 4 1/5 0/3 1/2 5 1 28

Радионов 0 0/0 0/0 0/0 0 0 2 Тасовски 5 1/3 1/1 0/0 1 0 13

Бозов 0 0/0 0/0 0/0 0 0 1 Гоцевски 9 0/0 3/4 3/3 3 0 8

Младенов 0 0/0 0/0 0/0 0 0 3 Антиќ 17 1/5 5/6 4/7 8 0 29

Д. Иванов 14 4/6 1/5 0/1 6 1 16 Мејси 8 0/0 3/5 2/4 4 1 18

Аврамов 2 0/0 1/2 0/0 4 2 17 Самарџиски 10 0/0 4/6 2/4 8 2 25

Костов 8 2/4 1/1 0/0 0 0 17

Вкупно: 100 12/26 26/45 12/19 37 7 200 Вкупно: 79 7/24 23/35 12/20 34 11 200

Машката сениорска репрезентација на Македонија загуби од Бугарија со убедливи (100:79) на првиот "отворен" контролен натпревар од подготвителниот период.

По оние (100:93), во "затворениот", Б угарите не победија, овојпат со уште поубедлив плус од 21. поен на "јавниот" дуел во Софија.

По рамноправното прво полувреме, во продолжението од играта, се некако тргна наопаку по составот на Јовица Арсиќ .

Откако Бугарија ја доби првата четвртина со (26:21), ние вративме во втората со (24:19), па на полувремето беше нерешено (45:45).

По четири минути во третата четвртина, Бугарија направи мини серија 6-2, по која се одвои (51:47), за три минути подоцна да имаме негатива и од седум поени (63:56) и (65:58).

На крајот од третиот период таа разлика беше уште поголема. По новата мини серија (11-2), Бугарија поведе и со двоцифрен резултат (76:63). Во тој дел од играта примивме недозволиво голем број на поени, дури 31.

Откако поминаа само три минути игра од последниот период разликата ја надмина и "дваесетката" (85:65). Колата, дефинитивно, тргна низ бродото, па на четири минути до крајот домаќинот имаше плус 25 (93:68).

Лошатата одбрана услови да имаме проблеми и во напаѓачките активности. лесно примавме, а тешко дававме поени.

Па затоа по втор пат по ред за само неколку дена, примивме уште една "стотка" која треба да делува загрижувачки за стручниот штаб. Без оглед на тоа што само неколку часа порано "се симнавме" од Боровец и дојдовме во главниот град на Бугарија и тоа по десет дена напорна работа.

Перо Антиќ и како резервист дојде до највисоки бројки во нашиот состав. Забележа 17. поени и 8. скока, а двоен број на поени имаше и вториот наш висок играч Предраг Самарџиски (10. поени и 8. скока).

Имавме лоша реализација во шутот, посебно за три поени (29.%), ништо подобри не бевме ниту од линијата за слободни фрлања (само 60%).

Деби на Мејси, Стојановски, Мираковски

Дури тројца дебитанти во нашиот состав за овој натпревар. Иако "пријателски" сепак официјално беше прв за тројца наши кошаркари.

Џеремаја Мејси ги одигра првите 18. минути за Македонија. Дојде до ефект од 8. поени (3/5 за два и 2/4 за еден поен), 4. скока и 1. асистенција.

Во улога на дебитанти беа и Димитар Мираковски и најмладиот во ова друштво, Војдан Стојановски.

За 15. минути Мираковски даде пет поени, додека пак првите 12. минути во "црвено-жолтиот" дрес Стојановски ќе ги памети по првите два поени во сенироска конк*ренција.


Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 16:38
е па чак " Срамотилаци"изненадување
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 16:41
мхм
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Tonchie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Поискрен од Мона Лиза

Регистриран: 02.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tonchie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 18:58
Шпанците ја победија селскцијата на Кина

И тоа во голем стил со враќање од -14 поени негатива, за на крај во продолжение да слават со 10 поени разлика.
Пред се по заслуга на По Гасол, кој ја земал играта во свои раце. Помош во поени меѓу другите дал и Руди Фернандез со 21 поен.

Не знам колку ќе можат да им се спротивстават на САД, ама јас би сакал да ги видам Шпанците како олимписки шампиони во кошарка.
Немам потпис, ама имам профил на YouTube
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.