IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - КОШАРКА - новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОШАРКА - новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 21>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 11:12

НА ДЕНЕШНАТА СЕДНИЦА (13 ЧАСОТ) ПРВОЛИГАШИТЕ ЌЕ ГО БРАНАТ СВОЈОТ СТАВ

Лигата може да ја "шири" само Управниот одбор

Здружението ќе инсистира, доколку УО на КФМ веќе инсистира, двете нови екипи во Првата лига да платат по 30.000 евра за "влез".

Нема напредок во "преговорите" на релација Здружение на Прва лига- КФМ. Едните сакаат, другите се чини немаат намера да го променат цврстиот став, да нема нови промени на прволигашката мапа, односно проширување на Првата лига за уште две заинтересирани екипи - клубови.

И на ден пред одржувањето на итната седница на Здружението нема промени на ставовите на поголем број од прволигашките екипи, лигата да брои 10 екипи.

"Нашиот став е јасен, Првата лига во наредната натпреварувачка сезона генерално да брои 10 екипи, пред с$ од аспект на задржување на квалитетот на лигата и натпреварите"- велат поголем дел од претставниците на клубовите кои ја потпишаа своевидната петиција за задржување на овој статус на лигата.

Свесни се во Здружението дека пред себе го имаат ставот на УО на КФМ, кој вели дека треба да им се дозволи влез на двата апликанти, во овој случај екипите на Овче Поле и на Ултимејт Баскет од Прилеп.

Затоа и излегоа со свое размислување за актуелната ситуација.

"Ако веќе УО на КФМ реши да прошири лигата, и тоа од 10 на 12 екипи, во тој случај ние како Здружение имаме право на една ваква реакција. Па ние веќе дадовме една дозвола, токму на седницата во Кавадарци кога дозволивме лигата од осум да брои десет екипи во натпреварувачката сезона 2008/2009 година. И сметаме дека тоа е веќе голема отстапка.

Друга работа, како на тоа ќе реагираат клубовите кои по регуларен пат дојдоа до својот прволигашки статус? Сигурно е дека и Торус и Поп Спорт како нови членои на Првата лига потрошиле многу повеќе од оние 10.000 евра кои сега стануваат 'гаранција' за влез во Првата лига. Лошо е ако сето ова стане практика, а сето ова води кон тоа" - дополнуваат од Здружението на прволигашите.

Како и да е, денешната седница на Здружението, закажана за 13 часот (во просториите на КФМ) би требало да даде каква-така завршница на оваа нималку очекувана ситуација.

Секој со свои предлози, идеи, желби. Затоа ќе биде тешко да се дојде до некој концензус на кој инсистираше претставникот-апликантот од Прилеп.

Дали "слогата" ќе ги сочува клубовите или, пак, ќе преовладее мислењето кошарката да се шири и во други градови во Македонија, останува отворено прашање, можеби и се надеваме дека ќе биде затворено уште денеска.

Б. Радуловиќ

Денеска, "дедлајн" за котизацијата

Согласно со претходно договореното, денешниот ден е означен како последен кога клубовите членови на Здружението на Првата лига треба да ја уплатат првата рата од задолжителната Котизација за следната натпреварувачка сезона.

Според пресметките на канцеларијата на Првата лига, доколку лигата остане на 10 екипи, секоја од нив ќе треба да уплати по 262.730 денари.

Доколку, пак, дојде до проширување, таа сума би била поголема, поточно би изнесувала 284.440 денари.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 11:13

СЛЕДНАТА СЕЗОНА МАКЕДОНИЈА СО МЕСТО ПОВЕЌЕ ВО ЕВРО-КУПОВИТЕ

Загарантирани шест места, кој ќе ги пополни?

Место една, од наредната сезона во ФИБА Евро-купот ќе учествуваат две наши екипи.

Добриот рејтинг на КФМ, но и одличниот настап на Струмица во третото по ред Европско клупско натпреварување, е причината поради која Македонија покрај задолжителното место доби уште една една "вајлд карта".

Што се однесува до женската конк*ренција, тука имаме право да пријавиме четири екипи, и тоа во ФИБА Евро-купот, кое е, пак, второ по ред европско натпреварување, по Евролигата.

Инаку, краен рок за пријавување на машките екипи е 26 јуни, а доколку некој од нашите домашни женски тимови реши да излезе на европска сцена тоа ќе треба да го стори најдоцна до 30 овој месец.

Но, без оглед на оваа "привилегија", прашање е дали Македонија ќе има свои претставници во новото натпреварување на ФИБА (кое е во изработка).

Посебно ако се знае дека трите наши најдобри клуба, Фени Индустри, Струмица и Фершпед Работнички веќе се пријавија за учество во новоформираната БИБЛ лига. Тоа значи дека нема да бидат "во состојба" да ги следат останатите европски трендови.

Тоа можеби отвора простор за екипата на Вардар која пројави интерес за БИБЛ, но остана на "листата на чекање", евентуално МЗТ ФОН Универзитет или АМАК-СП, преостанатиот дел од учесниците на плеј-оф натпреварите.

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 11:14

ЈУНИОРКИТЕ ПОЧНАА СО ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ЕП "Б" ДИВИЗИЈА ЧИЈ ДОМАЌИН ЌЕ БИДЕ СКОПЈЕ

Почетна база, "Јане Сандански"

Од вчера и официјално нашата јуниорска женска селекција почна со подготовките за ЕП "Б" Дивизија кое од 6 до 15 август ќе се одржи во Скопје.

Селекторот на "црвено-жолтите", Светислав Костовски, на располагање има 15 кошаркарки, поголем дел од нив н$ претставуваа на Балканијадата во Романија која се одржа минатата година. А

добра вест за Костовски е тоа што во составот ќе биде и Јелена Антиќ, која во моментов се наоѓа во Скопје.

"Планот е овој месец да бидеме во Скопје, поточно во салата 'Јане Сандански' каде ќе тренираме двапати на ден. За разлика од минатата година сега нема да имаме селективни тренинзи, списокот е речиси оној истиот со кој заминавме на Балканијадата во Романија. Се радувам што во составот ќе биде Јелена Антиќ бидејќи нејзиното искуство ќе ни биде од голема помош" - вели селекторот на младинките, Светислав Костовски.

Инаку, репрезентацијата под "18" години на почетокот на идниот месец ќе одигра турнир на кој домаќин ќе бидеме токму ние. Практично овој турнир засега е единствената контрола за нашите младинки.

"На почетокот на јули планираме да заминеме во Виница каде би требало да останеме десетина дена. По завршувањето на подготовките ќе организираме турнир на кој ќе учествуваат Турција, Хрватска, Србија и Бугарија. Бидејќи засега ова се единствените контролни средби ќе се обидеме максимално да ги искористиме за што подобро да се подготвиме за ЕП" - додава искусниот стратег, кој заедно со своите избранички ќе имаат доста тешка задача, да ја одбранат честа како домаќини.

За потсетување Македонија е во групата "А" на Евробаскетот заедно со Австрија, Швајцарија, Германија, Луксембуг и Грција.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 11:14

КОБИ БРАЈАНТ ГО ЗНАЕ ПАТОТ ДО УСПЕХОТ ВО БОСТОН

Нема да форсирам, нема потреба за тоа

Лејкерси останаа "живи" во петтиот натпревар. Но доколку сакаат да го освојат шампионскиот прстен, ќе мора да го сторат тоа истото и во Бостон.

Свесен е за тоа и Коби Брајант, исто онолку колку што е свесен дека во Бостон нема многу работи да зависат исклучиво од него самиот.

И уште една голема ноќ на најдобриот играч во НБА лигата се чини дека нема да биде доволна за мир и спокојство кај "езерџиите" кога ќе се појават во "Банкнорт Гарден" во Бостон.

Како и да е, четата од ЛА ќе се обиде да стане прва во историјата која надополнила 1-3 во големото финале.

"Многу луѓе знаат да кажат, Коби ти треба да излезеш надвор и да дадеш 40, 50. Но тоа не е начинот на кој ние играме. И така не се освојува шампионска титула. Мора да останеме заедно, да 'јаваме' заедно и така да се обидеме да го сториме тоа"- вели Коби.

Ако работат како во неделата навечер, кога Лејкерси имаа четири играчи со двоцифрен број поени, тогаш не би требало да има проблеми за Брајант и соиграчите.

Но ако Коби е "сигурен" тогаш, другите носители, како Одом и Гасол, досега не покажаа дека "можат", посебно кога се зборува за настапите во Бостон.

"Ние сме многу подготвени бидејќи знаеме што можеме да добиеме од сето ова"- вели Ламар Одом. "Нема да ги победиме ако не бидеме балансирани. Ќе се обидеме да му помогнеме од првиот до последниот момент на натпреварот. Мора да бидеме балансирани и кај поените без разлика што ќе бидат многу поагресивни отколку што беа на последните средби во ЛА"- смета високото крило на "езерџиите".

Свесен е Брајант дека треба да добие поддршка, но во исто време е и максимално подготвен за "помош", каква што даде на претходниот натпревар.

"Не одам на шут многу често против нив затоа што знам дека доста често се преблиску до мене. Но многу важно за мене е да го 'притиснам' копчето во вистинско време. Тоа е клучот на успехот"- дополнува Брајант.

Клучните играчи обично играат многу подобро на домашен терен. И ако Брајант инсистира на неговата "себична игра", извесно е дека ќе му треба голема поддршка и од Одом и од Гасол, но и од Фишер, Фармар, Вујачиќ, Радмановиќ.

Освен Фармар, останатите резервисти на Лејкерс реализираа само шест поени на последниот натпревар.

"Генерално мислам дека имаме добра клупа, но во моментов нивната е за нијанса подобра од нашата " - признава и Фил Џексон."Затоа мораме да најдеме подобар начин и да одиме кон 6. натпревар и секако да'преживееме' ".

И ќе им треба помош на Брајант и стартерите, особено ако се знае дека Селтикс го симнаа Коби на 26.4 поени во финалето откако претходно имаше 31.9 поени, со процент на реализација од 42%.

Токму затоа Коби смета дека нема потреба да форсира во овој можеби и последен натпревар во сезоната.

"Можеби и би можел да се форсирам и да дојдам до 40. Да, но дали е тоа добро за мојот клуб ? Не, кога ќе видам отворен играч, ќе гледам да му ја дадам топката за тој да го стори тоа"- заклучува Брајант пред преселбата на Истокот.

За разлика од 2006 година, гледаноста скокна за 11%

Рејтингот на тв-гледаноста на НБА финалето по петтиот натпревар видливо скокна. По победата на Лејкерси над Бостон од АБЦ потврдиле дека дури за 10.1% се зголемила гледаноста. Во споредба со петтиот финален меч во 2006 година меѓу Далас и Мајами гледаноста на ова финале поголема за 11%.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 11:15

БОСТОН СЕЛТИКС ИМА ДВЕ МЕЧ ТОПКИ ЗА 17. ТИТУЛА, ПОЛ ПИРС УБЕДЕН ДЕКА ЌЕ ИСКОРИСТАТ БАРЕМ ЕДНА

Подобри сме, ќе земеме една

Селтикс се дома, но не се чувствуваат така удобно, особено не по последната игра од која можеа да извлечат голема победа.

Но, останаа со празни раце, па ја вратија серијата во својот град.

Сепак, Бостон има две топки за титула и тоа пред своите гледачи за да дојде до првата титула по далечната 1986 година и ерата на Лери Бирд, Кевин Мек Хејл и Роберт Периш.

Но, повредите уште еден голем дефицит во првото полувреме и топло-ладните претстави на Кевин Гарнет, "келтите" ги чинеа уште еден пораз и испуштена голема шанса за титулата да биде прославена уште во Холивуд.

"Не е тоа што го баравме. Ние сакавме уште две победи таму. Не го направивме тоа, се вративме дома, и реално е да се верува дека можеме да земеме една од овие две кои се пред нас" - вели Док Риверс.

Ќе има проблеми шефот на стручниот штаб на Бостон да ја формира екипата за титула. Пред натпреварот број 6 има проблеми со повредата на рамото на Кендрик Перкинс, нестабилноста на Рејџон Рондо предизвикана со повредата на скочниот зглоб на левата нога.

На тоа се надоврзаа и семејните проблеми за Реј Ален (болест на синот поради која мораше веднаш да го напушти ЛА).

Не смее да се заборави ниту фактот што Пол Пирс игра со повредено колено.

Традицијата е на страната на Селтикс, таа вели дека ниту една екипа во финалето не се вратила по 1-3. А шансите на Бостон се мерат во однос 1-17, за да ја освојат својата 17. титула.

"На една победа сме до титулата, а имаме два натпревари дома" - вели Пирс, кој даде рекордни во ова финале 38 поени на средбата број 5."С$ уште чувствуваме дека сме во предност, но и тоа дека сме подобар тим од нив".

Дали ова ќе бидат последните 48 минути од обновеното ривалство меѓу двата најголеми тима во историјата на НБА, ќе зависи и од многу други фактори.

Но факт е дека меч-топката е во рацете на тимот од Масачусетс.

ДОК РИВЕРС СВЕСЕН ЗА ДОПОЛНИТЕЛНИТЕ ТЕШКОТИИ КОИ ГИ НОСИ ФИНАЛЕТО

Преселбата ја уништува играта

Следејќи ги настаните од финалето, неминовен впечаток е дека форматот 2-3-2 можеби и не е среќно решение кога се играат вакви одлучувачки натпревари, особено кога еден против друг се Бостон Селтикс и ЛА Лејкерс.

Токму преселбата од истоток на Запад по само два натпревари им направи големи проблеми и на двете екипи. Фактор на кој не може никој да влијае како што треба и може.

Согласен со тоа е и Док Риверс. Тренерот на Бостон смета дека тоа делува уништувачки и дека не очекува којзнае каков квалитет во натпреварот број 6.

"Тоа се неверојатни турбуленции. Тешко е да се издржи, и тоа за секого во екипата. Мислам дека одењето од Запад кон Исток е уште потешко од она првото. Спиеш додека патуваш, а тоа не е добро, без оглед на тоа што и двете екипи се ставени во една иста позиција кога се зборува за тоа. Треба да влезеш во мечот максимално подготвен, а овие работи не го даваат тоа"- вели тренерот на Селтикс.

Сепак, Бостон ја има комфорноста во оваа серија, барем досега. А оние 12-1 во доигрувањето кои ги имаат на домашен терен треба да се гаранција дека титулата е многу блиску. Тоа и оние 16 банери кои се сведоци на 16 титули колку што досега собраа "келтите" се мотив кој треба да го совлада уморот при оваа последна преселба од Западот кон истокот.

"Тоа и не е така лошо место за да се биде таму" - констатира Риверс, мислејќи при тоа на ставањето и на 17. шампионски банер на врвот на "Банкнорт Гарден" во Бостон.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 11:18

ОЛ-СТАРОТ ПОДГОТВЕН ДА ЗАИГРА, НЕ И ПРВИОТ ЦЕНТАР НА БОСТОН

Добри сигнали за Ален, не и за Перкинс

Бостонс Селтикс го очекува Реј Ален во стартната петорка за следниот натпревар, но затоа, пак, сосема поинаква е приказната кога се зборува за Кендрик Перкинс.

Ален имаше семејни проблеми, Перкинс се$уште има проблеми со повреденото рамо. Ол-стар бекот с$ уште беше во една болница ЛА, покрај својот болен син, кога целата експедиција на Бостон се врати дома.

Но и покрај тоа во Селтикс се уверени дека Ален ќе се појави во првата петорка, особено ако се знае дека пред него е првата титула во 12-годишната НБА кариера.

Момент кој тешко се пропушта, па и за вториот по бројот на поени кај Селтикс. Во финалето, Ален има просек од 19.2 поени и 5.2 скока откако во претходните рунди имаше проблеми со реализацијата на шутот од далечина.

И Перкинс е "фактор" во играта на Селтикс, особено видливо на последниот дуел во која Одом и Гасол конечно дојдоа на своето. Забележаа високи дабл-дабл ефекти во отсуство на првата центарска опција кај Селтикс.

Извесно е дека и натпреварот што следи Перкинс ќе го одгледа од клупата за резерви.

Неговото место, барем во стартните пет ќе го заземе уште еднаш Леон Поу, кој и не покажа ништо по оној фантастичен натпревар кога постигна 20 поени.

На средбата број 5 тој беше заменет со П.Џ. Враун по нецели пет минути од играта во кои противникот веќе водеше со 14-5.

Токму поради тоа Глен Риверс мора да го стави Кевин Гарнет како чувар на Пау Гасол, а тоа носи проблеми со "личните" за неговиот најдобар дефанзивец.

Една од опциите на Риверс е да проба со со "руки" крилото Глен Дејвис. Но тоа е сепак нереална варијанта, да се ризикува со новакот во вака важен натпревар кој носи титула.

"Тешко е кога го немаме Перкинс, а Кевин страда поради проблемите со личните грешки. Така тие имаат предност со Пау и Ламар се доста поагресивни. Се надевам дека ќе го добиеме назад Перкинс, а тоа ќе го сочува Кевин од 'личните'. Затоа и мислам дека ќе биде фино ако биде така"- уверен е Риверс.

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 11:19

КИНЕЗОТ ОД ХЈУСТОН РОКЕТС НЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ СЕ ВРАТИ

Јао има "нејасна ситуација"

Прогнозите дека левото стопало на Јао-Минг изгледа сосема добро, во пресрет на предолимпискиот турнир, не се многу оптимистички, вели агентот на високиот Кинез.

Џон Хуизинга кажа дека с$ уште нема потврда информација дали неговиот клиент ќе игра на "Купот Борислав Станковиќ", кој важи како предолимписки а е закажан за периодот од 17 до 20 јули во кинескиот Хенгџу.

"Работите одат на подобро. Ако е с$ исчистено, можеби тој ќе има шанса да игра, но сега е многу рано да се зборува за еден таков распоред"- изјавил Хуизинга.

Дваесет и седумгодишниот прв центар на Хјустон Рокетс имаше фрактура на левото стопало, и од 27 февруари не одигра ниту еден натпревар за тимот од Хјустон.

До тој период имаше дабл-дабл просек изразен преку 22 поени и 11 скока.

Во меѓувреме Јао потврди дека нема да ја напушта својата родна земја с$ додека не биде целосно подготвен да се врати на тренинг во Хјустон. Но според последните клупски информации, можно е до крајот на овој месец Јао, сепак, да дојде до Хјустон и да оди на лекарска контрола кај тимскиот доктор на Рокетс.

"Можеби, но навистина е многу рано за него да биде инволвиран во некои пребрзи работи"- констатира агентот на Минг, кој пред извесно време ја стартуваше "Јао-Минг фондацијата" преку која сака да им помогне на неколку кинески области погодени од катастрофалните земјотреси.

ГАЗДАТА НА ЈУТА ЏЕЗ ИМА ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ

Милер хоспитализиран!!!

Сопственикот на Јута Џез, Лери Милер поради здравствени компликации во текот на вчерашниот ден е хоспитализиран.

Според првичните информации станува збор за дијабетис. Засега како што велат од клубот и најблиските, 64-годишниот Милер е надвор од животна опасност и се очекува во најскоро време брзо да се опорави.

Иако состојбата е добра, сепак с$ уште не се знае кога Милер, кој 23 години е сопственик на Јута Џез ќе биде пуштен на домашно лекување.

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 17:06

ДАЛИ Е НА ПОВИДОК СМЕНА НА ТРЕНЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА ВО ОХРИДСКИОТ ПРВОЛИГАШ?

Лазовски седнува на клупата на АМАК-СП?

Марјан Лазовски е најсериозниот кандидат да ја преземе функцијата на шеф на стручниот штаб на екипата на АМАК-СП.

Доскорешниот кормилар на МЗТ ФОН Универзитет, кој пред неколку дена ја раскина соработката со "металците", е во преговарачка фаза со раководството на охридскиот прволигаш.

Иако не се знаат поединостите, се најавува дека во најскор можен рок челниците на АМАК-СП ќе излезат со свој официјален став околу тоа кој ќе ја води екипата во наредната натпреварувачка сезона.

Во онаа претходната, поради суспензија, во финишот останаа без помошта на Игор Гацов, кој доби временска суспензија.

Иако првичната суспензија за Гацов изнесуваше 12 месеци, по жалбата Арбитражната комисија на КФМ ја преполови, па младиот тренер може да се врати на работа на 19 октомври, односно на самиот старт на следната сезона.

Но очигледно е дека во Охрид не сакаат да останат на една таква "чекачка" варијанта, поради што, иако неофицијално, веќе тргнале во потрага по нов шеф на стручниот штаб.

Последните информации од учесникот на овогодишниот плеј-оф велат дека во наредните неколку дена Лазовски треба да дојде во Охрид каде ќе ги има оние финални разговори поврзани со финансиските услови под кои би се официјализирала соработката со АМАК-СП.

Екипа која во штотуку завршеното првенство, беше најпријатното изненадување. Младиот состав на АМАК-СП предводен од Гацов заврши со ефект од 19 победи и само 11 порази, односно на третата позиција на табелата.

Подоцна, под доста "нечисти ситуации" беше елиминиран во четвртфиналето (во два натпревари) токму од екипата на МЗТ ФОН Универзитет, која ја предводеше токму Марјан Лазовски, кој има најголеми шанси да биде новиот охридски кошаркарски кормилар.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 17:07

ПРВОЛИГАШИТЕ НЕРАСПОЛОЖЕНИ ДА СЕ "ПРОШИРАТ"

(Не) возможна мисија...

Се поголемо е оддалечувањето од намерите на УО на КФМ и желбата на Здружението да се "шири" кон Велес и особено кон Прилеп.

Ниту получасовното образложение на претседателот на КФМ, воедно и на Управниот одбор, Даниел Димевски, кој важи за најголем иницијатор во следната сезона лигата да брои 12 место предвидените 10 клуба, не беше доволно за да ги разубеди прволигашите во обид да се донесе една вистинска одлука.

Одлука од која македонската кошарка би имала многу поголема корист отколку штета.

Мисијата во која тргнал првиот човек на КФМ, со која сака да ја "прошири" лигата за уште два центри, во овој случај Велес и Прилеп , не наиде баш на некој добар "прием" кај десетте клуба кои во моментов уживаат во статусот на прволигашки.

За нив е поразително, дури и потценувачки барањето на двата клуба, Овче Поле и Ултимејт Баскет, да бида упатено директно до УО на КФМ, а не на адресата на Здружението на прволигашите.

Целта, како што истакна Димевски, за една ваква идеја е интерес за подигнување на кошарката на едно ниво погоре. Да се направи уште еден чекор напред.

""Вајлд-картата е моја измислица преку која со несекојдневни мерки и средства, методи стигнавме до онаму каде што сме сега. Со два центри како Кавадарци и како Охрид, кои се и тоа како битни. И моја е вината за она што се случи со Маврово. Клуб кој и вие се обидовте максимално да го поддржите, или толерирате до последен момент. И пак ќе бидам за тоа затоа што во тој западен дел беа единствените кои ја имаат кошарката. Да, тоа беше неуспешна епизода, но тоа не значи дека не треба да продолжиме по истиот пат, да развиваме други центри"- се обиде да објасни Димевски.

Уште побитен момент според првиот човек на КФМ за една ваква идеја е што во кошарката би влегле два "некошаркарски " спонзори какви што досега беа "Витаминка", односно "Џумајлија", кои стојат зад двата апликанти.

"Едниот беше фудбалски, другиот многу повеќе загреан за ракометот, и затоа не смееме да го испуштиме овој момент"- дообјасни Димевски.

И иако првичното барање на Здружението беше доколку лигата се прошири на 12 клуба, двата клуба апликанти да уплатат по 30.000 евра, сега некако во втор план паднаа финансиските средства.

Димевски се обиде да појасни дека нема ниту недостиг на играчи во Македонија.

"Финансискиот аспект сигурно не е во прв план, а не е дека нема играчи, напротив, има, и тоа доста, што е сосема различно од некои претходни изјави. Мора да знаете дека ние како федерација немаме намера да наметнуваме решенија, туку дека сакаме да зборуваме со силата на аргументите. одлуката треба да биде заедничка, а не само да се сведува на тесноклупски интереси"- го затвори својот "елаборат" Димевски.

А клубовите не би биле тоа што се ако уште еднаш не го покажаа и своето второ лице.

Останаа во најмала рака недокажани. Иако потпишани, и тоа сите 10 на петицијата за "непроширување' на лигата, побараа нов собир, и тоа на 20 јуни (петок), во 11 часот, на кој очекуваа(т) да се појават и претставниците на двата клуба-апликанти.

Па откако ќе послушаат уште две "образложенија", можеби ќе се донесе и конечната одлука, Прва лига со 10 или со 12 клуба.

А дотогаш времето поминува, полека се ближи, истекнува, она од преодниот рок....како што забележа некој од присутните.

И затоа, како што го нарекоа гестот на добра волја, ќе се соберат уште еднаш, пред с$ да видат дали работите сме смениле на подобро или останале исти.ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СВИССЛИОН ПЕЛИСТЕР, МАРИО ТРИФУНОВСКИ, СО СВОЕ ВИДУВАЊЕ

Во Прилеп нема ништо...

"Уште не можеме да појасниме некои работи. На пример, како може екипа која играла во Трета лига, каде била третопласирана, да добие прволигашки статус. Ние во Свисслион Пелистер многу добро ја познаваме ситуацијата во Прилеп. И можам слободно да кажам дека таму нема ништо. Лани играа со четири играчи од Битола, од Пелистер, во првата петорка. Петтиот беше токму Влатко, кој сега сака да играат во Прва лига. Немаа ниту младински екипи, да не зборувам за школа, тренери. Едноставно кажано, вештачка работа. Таму има пари ама нема ништо.

И затоа би испаднале максимално несериозни доколку прифатиме една ваква ситуација"- се обиде да ја "отслика" реалноста во Прилеп, првиот човек на битолскиот прволигаш.

10.000 евра - потценување

Сосема потценувачки за прволигашите е "желбата" на двата клуба директно да му се обратат на УО на КФМ, а не токму на нив.

"Тоа се гледа и во барањето кое е насловено само до УО на КФМ" - забележаа претставниците на клубовите. "Со тоа тие н$ потцениле во старт. Факт е дека има грешка во чекори затоа што тие барања требало прво да одат до Здружението, па дури потоа да ги разгледува УО на КФМ".

Освен тоа, цифрата од 10.000 евра е потценувачка и за оние два клуба кои по регуларен пат се изборија за место во Првата лига.

"Ние потрошивме многу повеќе од таа сума. И со еден збор, тоа е потценување" - констатираше претставникот на Торус, првполасираната екипа во Првата "Б" лига.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 17:07

ВАРДАР, НАЈВЕРОЈАТНО, ЌЕ ОСТАНЕ И БЕЗ КАПИТЕНОТ

Кралевски кај "езерџиите"?

По Панче Милевски и Перо Блажевски, на повидок е уште едно заминување од Вардар.

Станува збор за капитенот на "вардарци" Филип Кралевски, чиј договор истече со завршувањето на сезоната.

Дознавме дека крилниот-центар на тимот од "Кале" овие денови имал разговор со најголемото изненадување од минатата сезона Амак СП.

Иако засега од таборот на охриѓани велат дека со преговорите с$ уште не почнале и тоа поради отсуството на првиот човек на клубот, Венко Шпакар, сепак, Амак СП, најверојатно, не сака да ги испушти слободните играчи со кои би можеле да бидат поконк*рентни наредната сезона.

Засега останува само под знак прашалник заминувањето на капитенот, кој беше еден од оние играчи со Вардар пред две години го освои Купот на Македонија.

Инаку, од старата постава тимот на Амак СП ги има продолжено договорите само со браќата Војдан и Дамјан Стојановски.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 17:08

БОСТОН СЕЛТИКС ЈА ВРАТИ СЛАВАТА, ВО "ГАРДЕН" ЗАКАЧЕН И 17. ШАМПИОНСКИ БАНЕР

Бостонски "масакр" за Лејкерс

Деновите на слава се вратија во Бостон, дефинитивно. И тоа по пауза долга, предолга, која трае(ше) цели 22 години.

И тоа како, со една неверојатна победа над најголемиот ривал во историјата на НБА лигата. Против еден ЛА Лејкерс стигнаа до неверојатни, но вистинити 131:92, и тоа во последниот натпревар од сезоната, во кој с$ беше подготвено за прослава.

И бидна прослава, и тоа каква, обоена во зелено, во боите на најтрофејниот клуб во историјата на НБА, за 17. шампионски банер кој ќе оди "горе" над "Банкнорт гарден".

Новиот паркет на новата сала во Бостон ги дочека шампионските почести чекани повеќе од две децении.

Толку и требаше да се обнови големото ривалство, Бостон-ЛА, толку беше чекан трофејот на Лери О'Браен кај "келтите".

Бостон Селтикс повторно е првак на НБА. На најдобар можен начин, со спектакуларна претстава ставија круна на извонредната сезона од соништата.

Во шестата средба од големото финале на НБА го "добија", го уништија, го масакрираа ЛА Лејкерс со плус 39 (131:92) за конечни 4-2 во финалето.

Имаа што да чекаат, на крајот и го дочекаа шампионскиот прстен.

Долго време Пол Пирс беше премногу осамен, но само до оваа сезона, кога му ги придодадоа Кевин Гарнет и Реј ален, сето останато сега & припаѓа на историјата.

"Сега имам своја титула. Се надевам дека си горд на тоа "- кажа КГ обраќајќи му се на веројатно најголемиот "келт" во историјата, Бил Расел.

"Секако дека сум"- му одговори најтрофејниот играч на Бостон во историјата. Тој помина низ сите овие работи не еднаш, туку точно 11 пати, рекорд кој веројатно и никогаш нема да биде достигнат.

Овој пат "езерџиите" беа сосема во втор план, можеби и во трет, кој знае. Како одиграа по онаа добра прва четвртина до крајот на натпреварот, кажуваат последните бројки.

Во Бостон с$ беше во знакот на зелената боја. Им помогна и Коби Брајант, кој не беше на МВП нивото, постигна "само" 22 поени (со слаба реализација, 7/22), иако на "отворањето" на средбата имаше 4/5.

"Тие одиграа најдобра одбрана во доигрувањето за титулата. Целта беше да се освои титулата, не МВП наградата, туку титулата"- рече Брајант по тешкиот пораз, и најкорисниот играч во НБА за оваа сега веќе завршена сезона.

Последната пресметка во сезоната не даде неизвесност достојна на едно финале. Иако Кевин Грнет и Реј Ален постигнаа по 26 поени, посебен белег на натпреварот му даде Рајџон Рондо, кому ни повредата не го спречи да постигне 21 поен, да има седум скокови, осум асистенции и шест освоени топки.

Пол Пирс заврши со дабл-дабл ефект изразен преку 17 поени и 10 асистенции, што со претходните настапи беше доволно да биде прогласен за МВП на финалето.

Кај очајните "езерџии" вреден за спомен само уште Ламар Одом, кој даде 14 поени, но и 10 скока и 5 асистенции.

Ех да го видеше ова Оербах...

Од екипа која лани дојде до мизерни 24 победи, Слетикс станаа шампион на НБА. Тоа е еден неверојатен момент кој пред с$ дојде по заслуга на менаџментот на Бостон предводен од Дени Ејнџ.

Ејнџ го направи потегот на сезоната кога во Бостон ги донесе Кевин Гарнет и Реј Ален. Тие двајца ја иницираа лавината која не запре до големото финале во кое ги "избришаа" и своите големи ривали од ЛА.

Податокот кој вели дека оваа разлика од 39 поени е најголемата победа во историјата на финалето кажува с$.

Иронично, но исто така вистинито е дека вториот најдобар скор во ова го имаат токму против Лејкерс.

Во далечната 1965 година, во 5. натпревар од финалето, Селтикс го победи Лејкерс со плус од 37 поени (129:96)..

Што би рекле во Бостон, ех да беше жив Ред Оербах како со задоволство би испушил од своите надалеку познати пури...

Во неговата улога овој пат се најдоа Бил Расел и Џон Хавличек од кои дојдоа и првите честитки за враќањето на титулата во Бостон.

ДОК РИВЕРС ГО ПОСВЕТИ ТРОФЕЈОТ НА СВОЈОТ ТАТКО

Што чекаше толку долго...

Посебно емотивно "го преживеа" овој натпревар и Глен Док Риверс од клупата. На 4:01 минута пред крајот тој ја повлече "големата тројка", а по тоа тргна победничките прегратки, се знаеше и зошто, с$ беше готово и подготвено за шампионска прослава.

Уште еднаш Риверс му ја посвети оваа победа, овој трофеј на својот скоро починат татко, кој на ден по финалето требаше да слави роденден.

"Прва помисла ми беше што мојот татко ќе кажеше за сето ова, а тогаш се насмеав"- вели тренерот на Бостон."Да го знаете, тогаш и вие би сте се насмеале бидејќи многу е веројатно дека ќе речеше, па и беше време, што чекаше толку долго"...

ПОЛ ПИРС -ПРОГЛАСЕН ЗА МВП НА ФИНАЛНАТА СЕРИЈА

Сега сум дел од нив...

Долги години се мачеше да дојде до она што дојде во оваа серија.

Пол Пирс долго време чекаше "друштво" со кое ќе тргне во нов обид да му ја врати старата слава на Бостон Селтикс.

Кога дојдоа Кевин Гарнет и Реј Ален с$ беше полесно.

Сега Пол Пирс има шампионски прстен, и тоа со екипата која како дете ја мразеше најмногу на светот. До него стигна против екипата од своето "маало" во ЛА.

Освен тоа низ шесте средби против Лејкерс дојде и до најголемото индивидуално признание, стана МВП на финалето

"Ова ми значи многу повеќе бидејќи сите овие момци како Хавличек, како Бил Расел, Кузи, почнаа нешто за што сведочат сите овие банери во салата. Сега и јас станав дел од нив, а тоа ме прави посебно горд"- вели најкорисниот играч во серијата.

Пирс не би бил тоа што е ако по крајот на средбата не истури цело буре "Геторејд" врз тренерот Док Риверс и го обои во портокалово.

Бостон Селтикс - ЛА Лејкерс 131:92 (4-2)

(24-20; 34-15; 31-25; 42-32)

БОСТОН: Ален 26 (4ск,2ас), Гарнет 26 (14ск,4ас), Рондо 21 (8ск,1ас), Пирс 17 (3ск,10ас), Поуси 11 (3ск,1ас), Хаус 9 (2ск,5ас), Поу 8 (4ск), п.Џ. Браун 6 (3ск,2ас), Дејвис 3 (4ск), Т. Ален 2 (1ас), Перкинс 2 (4ск), Кесел;

ЛА ЛЕЈКЕРС: Брајант 22 (3ск,2ас), Одом 14 (10ск,5ас), Фармар 12 (1ск,1ас), Гасол 11 (8ск,2ас), Волтон 8 (2ас), Вујачиќ 7 (2ск,1ас), Фишер 7 (4ас), Ариза 3 (1ск), Радмановиќ 6 (3ск), Туриаф 2 (1ск), Мим, Њубл;

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 18:12

РЕПРЕЗЕНТАТИВНИОТ БЕК ОСТАНУВА ВО "ГРАДСКИ ПАРК"

Стојановски верен на Фершпед Работнички

Огнен Стојановски ќе игра во бековската линија на Фершпед Работнички и во наредата сезона.

Еден од најстандардните играчи на "шпедитерите" во последните неколку години, вчера потпиша нов договор со најтрофејниот клуб во Македонија.

"Потпишавме договор со Стојановски, кој е со важност од една година со можност и истиот да биде продолжен за уште една година" - потврдува спортскиот директор на Фершпед Работнички, Горан Костовски.

Одличниот плејмејкер има посебен предизвик во следната сезона, кој и го натера да не размислува за друга опција освен онаа "црвено-белата" на клубот од "Градски парк".

"Ја продолжувам соработката со клубот во кој стигнав до она место на кое сум во овој момент. Добив впечаток дека можам да си го најдам своето место во екипата, особено што во следната сезона Фершпед Работнички ќе игра и во Балканската лига. Тоа е еден посебен мотив за мене. Тоа ќе бидат натпревари на кои се добива уште поголемо искуство, преку кои може да се оди напред. Тоа беше и причина повеќе да останам верен на Фершпед Работнички"- вели Стојановски.

Во изминатата сезона, во која "шпедитерите" и немаа многу простор за радости, Стојановски ја делеше минутажата со Димитар Мираковски на плејмејкерската позиција.

Стојановски, кој е на поширокиот репрезентативен список, настапи на 28 натпрвари на кои низ просечни 26 минути дојде до ефект од 10 поени, 2.2 асистенции и 1.5 скока по натпревар.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 18:14

Скандалозно однесување кон директорот на кадетската репрезентација

Забранет влез за Ристовски во "Кале"!!!

Не поминаа ниту три-четири дена од подготовките на нашата национална селекција на играчи "под 16" години, а веќе се случи еден скандал, ретко виден на нашите простори.

Иако уредно поставен од страна на УО на КФМ, за директор на оваа наша селекција, која ја чека настап на ЕП од дивизијата "Б" ова лето во Сараево, Љупчо Ристовски, по с$ изгледа, не е добредојден во малата сала во СРЦ "Кале" во Скопје.

Токму во оваа сала кадетската репрезентација, предводена од селекторот Панче Милевски, инаку тренер во екипата на Вардар, ги почна подготовките за настап на Евробаскетот.

Но, не и според предвидувањата на оние кои се задолжени да се грижат за што подобри подготовки на оваа репрезентација, вклучително и директорот Ристовски.

"Да, точно е. Од луѓето кои работат во салата не ми беше дозволен влез. Навистина не знам од кои причини. Не сакав да правам дополнителни проблеми. Го прифатив тоа како некоја сугестија, поради што веднаш си заминав од салата"- објаснува Ристовски.

Ристовски не сака да навлегува поради кои причини некој донел една ваква одлука. Но, забраната за"влез" веројатно ја дал некој кој очигледно не е запознат како треба да работи една национална селекција.

Овој проблем, кој има сериозен карактер, "ги тангира" и луѓето од КФМ, одговорни за непречена работа на националните селекции.

"Не сум запознат дека се случило ваква работа. Доколку е така ќе преземеме мерки. Пред с$ затоа што никој не може да се однесува така кон членови на стручниот штаб на која било наша репрезентација"- вели директорот на националните репрезентации, Илија Мерџановски.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 23:26

"ИГРАЧОТ НА ВЕКОТ" ВО МАКЕДОНИЈА НЕ МОЖЕ БЕЗ КОШАРКАТА

Петар Наумоски се враќа во Ефес Пилсен?

Овој пат тоа ќе биде во улога на тренер, планирано е Пеце Национале да биде еден од асистентите на Ергин Атаман во стручниот штаб на "пиварите".

Петар Наумоски не може без кошарката, тоа е дефинитивно откако се дознава дека нашиот најдобар играч на сите времиња планира и тренерска кариера.

Кошаркарот на векот во Македонија е дел од интернационалниот тренерски семинар кој овие три дена се одржува во турското летувалиште Кушадаси.

Според неколку турски медиуми, тоа бил и првиот предуслов за добивање на неопходната тренерска лиценца за Полат Намик, турското име и презиме на Петар Наумоски.

Уште поинтересни се најавите дека во најскоро можно време Наумоски би се вратил на "активностите" во кошарката.

И тоа за почеток, Пеце национале го одбрал местото од каде и ги почна најголемите играчки успеси. Од Истанбул, поточно во Ефес Пилсен, од каде тргна евро-приказната на "пиварите" и промоцијата во елитното друштво.

Со оглед на тоа дека поседува и почесен, турски пасош, кој го доби за посебни заслуги, за с$ што дал во развојот на турската кошарка, Наумоски ги исполнува сите строги критериуми за добивање на потребните документи и работа како тренер во турскиот шампионат.

Познато е и новото работно место на Наумоски. Новиот шеф на стручниот на Ефес Пилсен, Ергин Атаман, кој е во одлични односи со нашиот интернационалец уште од времето на Монтепаски, а потоа и Улкер, го повикал Наумоски да биде дел од стручниот штаб на "пиварите". Еден од асистентите во најтрофејниот турски клуб, и тоа во друштво на уште една играчка легенда на Ефес Пилсен, Уфук Сариџа.

Токму пред десетина дена откако беше познато дека Ергин Атаман се враќа во Истанбул и тоа на клупата на "пиварите", беше објавено дека негов прв соработник ќе биде токму Сариџа. Но некако љубоморно се чуваше тајната кој ќе го дополни стручниот штаб на тимот од Босфорот.

Голема играчка и тренерска трансформација се случува овие денови во Ефес Пилсен.

Б. Радуловиќ

Големо влијанието на Марковски

Заре Марковски е веројатно најголемиот "виновник" за една ваква разврска во кариерата на Наумоски.

Марковски, кој пред неколку дена го презема кормилото на италијанскиот Аир Авелино, е еден од предавачите на овој голем тренерски семинар во Кушадаси, кој е појдовна станица во новата, сега тренерска кариера на Наумоски, и "лобист" Наумоски да дојде и да ја земе потребната тренерска лиценца.

Тоа беше и тандемот на најзаслужните што пред девет години македонската сениорска репрезентација за првпат (и единствен досега) обезбеди пласман во завршницата на едно ЕП во Франција.

Вујаниќ, Смит...

По доаѓањето на Ергин Атаман, "пиварите" се засилија и со Милош Вујаниќ, а пред два дена ново лице во Истанбул е и Чарлс Смит, кој се враќа во Ефес Пилсен од Реал Мадрид.

Од домашните играчи, Ефес Пилсен го собра Синан Гулер, кој до лани играше за екипата на Бешикташ.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.