IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - КОШАРКА - новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОШАРКА - новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КОШАРКА - новости
    Испратена: 11.Јуни.2008 во 16:48
Аренас заминува од Вашингтон

Екипата на Вашингтон визардс летово ќе остане без својот најдобар кошаркар, Гилберт Аренас.
Одличниот поентер реши да не ја одработи последната година од договорот со Вашингтон, користејќи го правилото во НБА-лигата дека може да замине во друг клуб доколку му бидат понудени подобри финансиски услови.
Аренас ќе може да преговара со заинтересираните клубови почнувајќи од 1 јули, а според првичните информации, најзаинтересирани за услугите на овој олстар-кошаркар се челниците на Њујорк никс и на Сакраменто кингс.


Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2008 во 16:51
Заре Марковски се враќа во Авелино

Македонскиот кошаркарски стручњак Заре Марковски, најверојатно, ќе биде новиот тренер на Авелино, кое сезоната што измина ја заврши на третото место во италијанското првенство. Тој беше без работа откако лани во ноември, по само две кола во Евролигата, беше отпуштен од Армани џинс Милано, со кое имаше потпишано двегодишен договор.
Бившиот македонски селектор ќе се врати во Ер Авелино по барање на првите луѓе на клубот, кои добро ги познаваат неговите квалитети. Марковски беше тренер на Авелино две години и му донесе опстанок и влез во плеј-офот, а своите најголеми успеси во Италија ги постигна со Виртус Болоња, со која се пласираше во финалето на плеј-офот и на италијанскиот куп, како и на Фајнл-форот на ФИБА Еврокупот.
Тој беше тренер и на Орка Кавадарци, Дарушафака (Турција), Лугано (Швајцарија), Сасари и на Трентина (Италија).
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 00:43

ДЕНЕСКА ЌЕ СЕ ФОРМИРААТ СТРУЧНИТЕ ШТАБОВИ НА МЛАДИНСКИТЕ СЕЛЕКЦИИ

Милевски со кадетите, Рајковиќ со младинците

Панче Милевски за селектор на репрезентацијата "под 16" години, а Емил Рајковиќ на онаа "под 20" години е предлогот на Стручниот совет на КФМ кој денеска (17 часот) ќе се најде пред членовите на УО на КФМ, а е поврзан со именувањето на селектори во овие две возрасни категории.

И ако за Рајковиќ беше познато од поодамна дека ќе биде "преселен" кај младинците, помалку изненадувачки доаѓа информацијата дека токму Милевски ќе ја добие довербата на стручњаците да работи со кадетската селекција која летово ја чека настап на ЕП од Дивизијата "Б" во Сараево.

Иако претходно се дигна преголема тензија, особено околу најавата за вклучување во работата со младите категории на тренери од странство, од тоа нема да има ништо.

Во работата на Рајковиќ и тоа со селекцијата која ја чека ЕП од Дивизијата "Б" (се игра во романскиот Тургу Муреш) во улога на асистент ќе се најде Слободан Петровски, кој "веќе беше виден" како селектор на селекцијата "под 16" години.

Од друга страна, како прв помошник на Милевски се очекува да биде предложен Бојан Христовски, кој со екипата на Плејмејкер-Центар го освои првото место на завршниот турнир во кадетска конк*ренција.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 00:44

ЈОВИЦА АРСИЌ ГО ОБЈАСНИ ПОШИРОКИОТ СПИСОК НА ИГРАЧИ ЗА ЕВРО-КВАЛИФИКАЦИИТЕ

Мејси го менува Стак

Селекторот вметна неколку нови имиња, од помладата гарда тука се Костоски, Стојановски, од оние поискусните на списокот фигурираат Блажевски, Самарџиев... Го нема аврамовски, се враќа и Чековски... Отпадна Рајан Стак, Вилкинсон и Вашингтон остануваат во комбинација...

Помалку или повеќе на старите и пред с$ добро познати и проверени сили ќе се потпре селекторот на сениорската репрезентација, Јовица Арсиќ, во новиот обид да се обезбеди пласман во завршницата на ЕП кое во 2009 година ќе се одржи во Полска.

Малку порано од најавите селекторот на нашиот национален тим излезе со предлог-листата на 24 кошаркари кои ќе бидат пријавени во ФИБА- Европа, а на кои ќе може да смета на есенските квалификациски натпревари за пласман на Евробаскетот.

Без некои поголеми измени е и списокот на Арсиќ, како во поглед на онаа "домашна" така и "надворешната", односно играчи кои играат надвор од Македонија, како и на "легијата на странци".

Сега е веќе извесно дека Рајан Стак е само едно добро минато за нашиот национален тим. Русокосиот Американец е изоставен од списокот, што значи дека дефинитивно ќе ги прескокне овие квалификации.

Но затоа, пак, Арсиќ ги остави на списокот тројцата останати Американци со македонски пасош кои ги предводи Мајкл Вилкинсон, како и новопечените Македонци, како Џеремаја Мејси и неговиот, сега веќе бивш соиграч од солунски Арис, Дариус Вашингтон.

Она што е особено видливо е фактот дека селекторот во своите замисли има и неколку млади имиња, како Александар Костоски и Војдан Стојановски, носителите на играта во младинската репрезентација.

Но, освен тоа има и дополнителна доза на искуство отсликано во повикот, или поточно кажано, номинацијата за Перо Блажевски, но и за Горан Самарџиев кои се враќаат на списокот, макар истиот бил во поопширна форма, на кој го нема Синиша Аврамовски. Затоа пак е вратен и Ѓорѓи Чековски, кој ги пропушти минатите квалификациски битки за Шпанија.

Македонија е во "Б" квалификациската група за ЕП 2009 година, во која се уште и селекциите на Португалија, Летонија и Естонија.

Првопласираната селекција обезбедува директен пласман на ЕП во Полска, онаа пак која ќе заврши на второто место ќе може да се надева на пат за Полска, како една од трите најдобри кои ќе ги завршат квалификациите на оваа позиција.

Според некои првични најави, стартот на подготовките е предвиден за 3 август, а еден месец подоцна, значи на 3 септември ги почнуваме квалификациите во дуелот на гостински терен против Летонија.Списокот на Арсиќ

Предраг Самарџиски (ФМП), Тодор Гечевски (Задар), Џеремаја Мејси (Реал Мадрид), Перо Антиќ (Лукоил Академик), Златко Гоцевски (Фени Индустри), Перо Блажевски (Вардар), Марјан Ѓуров (Фени Индустри), Диме Тасовски (Струмица), Ристе Стефанов (Лукоил А.), Дарко Соколов (Струмица), Војдан Стојановски (АМАК-СП), Горан Самарџиев (Фени Индустри), Врбица Стефанов (Менорка), Владо Илиевски (Монтепаски), Димитар Мираковски (Фершпед Р.), Огнен Стојановски (Фершпед Р.), Јане Петровски (МЗТ ФОН Универзитет), Ефтим Богоев (Струмица), Дариус Вашингтон (Арис), Мајкл Вилкинсон (Химки), Ѓорѓи Чековски (Черкаски Мавпи), Тони Грнчаров (Струмица), Александар Димитровски (Фени Индустри), Александар Костоски (Гравелин).

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 18:38
Гечевски останува во Задар

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=DD2DFE16622E56459524E09CDE3233AD

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 19:38

ИАКО ПРЕОДНИОТ РОК ПОЧНА, ПРВОЛИГАШИТЕ НЕ ЈА ПЛАТИЛЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНАТА КОТИЗАЦИЈА

Тест за сериозноста и принципите на прволигашите

Најдоцна до среда, односно до пред почетокот на седницата на Здружението прволигашките екипи ќе мора да уплатат по 262.730 денари (во случај лигата да брои 10), односно по 284.440 денари (ако лигата брои 12 клуба).

Каков ќе биде изгледот, или следното издание на Првата лига најверојатно одговорот ќе го добиеме по одржувањето на итната седница на Здружението на прволигашите закажана за 18 јуни (среда) во 13 часот.

Поттикнати со идејата на Управниот одбор на КФМ да ја прошири елитната дивизија од 10 на 12 клуба, претставниците на прволигашките екипи ќе треба да дискутираат за ова и тоа како сериозно прашање околу експанзијата на лигата за уште два члена, од Велес и од Прилеп.

За потсетување, препорака на УО на КФМ беше за ова важно прашање да се "консултира" и Здружението, а не само по секоја цена да се бараат некои (пре) високи суми за добивање на т.н. "вајлд-карти".

Но, пред да ја почнат седницата (се очекува и присуството на претседателот на КФМ, Даниел Димевски), по која ќе биде појасно дали ќе дојде до "проширување" на лигата, прволигашите ќе треба да решат уште еден, финансиски проблем.

Поточно, да си ги регулираат трошоците за учество за следното издание на Првата лига.

Согласно со договорот, на седницата на Здружението одржана пред неколку месеци во Кавадарци, своите финансиски обврски спрема канцеларијата на КФМ, треба (ше) да ги реализираат пред почетокот на преодниот рок, кој, како што е познато, почна в недела, на 15 јуни.

Според најавите, истото ќе треба да го сторат најдоцна до 18 јуни (среда), до почетокот на седницата.

А според калкулациите на лигата, секоја прволигашка екипа ќе треба да уплати по точно 262.730 денари, доколку лигата брои 10 клуба, односно по 284.440 денари, во случај таа да биде зголемена на 12 клуба.

Тоа е всушност првиот дел од котизацијата. Втората уплата треба да следи пред почетокот на вториот преоден рок, и изнесува 95.000 денари за Супер-лигата, односно 57.000 денари за екипите кои ќе играат во плеј-аут лигата. Исто толквата е сумата ако лигата брои 12 клуба.

Со еден збор, сега на испит доаѓа сериозноста и принципите според кои работат нашите прволигашки екипи, кои & се спротивставија на идејата за експанзија на лигата со уште два клуба.

Тоа и го наведоа во своето барања, кога за "сериозноста" на новаците во ова друштво побараа гаранции во вид на 30.000 евра.

Аргумент кој не е по желба на апликантите за влез во Првата лига, односно екипите на Овче Поле од Свети Николе и на Ултимејт Баскет од Прилеп.


Ве молиме, без испаѓање!!!

Не така одамна Здружението на Првата лига (одржано во Кавадарци, за време на ждрепката за "фајнал-ејт" турнирот од Купот на Македонија) донесе одлука во следната сезона Првата лига да биде проширена на 10 клуба.

Истовремено беше побарано од УО на КФМ да нема испаѓање од лигата, односно да не се играат оние бараж-натпревари (кои на крајот и не се одиграа). Како што тогаш беше кажано, с$ со една цел, да им се даде поголема шанса на помладите играчи.

Сега, сосема контрадикторно барање од последното, кога на неформалниот состанок на прволигашите било одлучено "влезот" на уште две екипи да вреди дополнителни 30.000 евра.

Каква ќе биде Втората лига?

Недоразбирањата на реалцијата УО на КФМ, со Здружението на првата лига, прават проблеми при формирање на Втората лига.

Токму поради двете екипи кои сакаат да "платат" и да играат во елитата, а едната од нив заврши како третопласирана во ланското издание на Втората лига (или по ново прва Б лига).

Трошковникот во една варијанта предвидел учество на 10 клуба, и во тој случај котизацијата за настап би била 125.280 денари.

Во другата, онаа со 12 клуба, како прв дел од котизацијата клубовите ќе треба да платат по 139.400 денари.

Плус уште 50.000 денари како втор дел, и тоа пред вториот преоден рок (30.000 за екипи кои ќе играат во Втората плеј-аут лига).

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 19:39

СТАРТ НА ПОДГОТОВКИТЕ НА СЕЛЕКЦИЈАТА "ПОД 20" ГОДИНИ

Прва проверка - физичката подготовка

Можеби со мало задоцнување, но, сепак, првиот ден од оваа недела го означи и почетокот на подготовките на нашата национална селекција на играчи "под 20" години.

Селекторот Емил Рајковиќ и неговиот асистент Слободан Петровски на првата прозивка во салата "Јане Сандански" ги дочекаа најголемиот број од повиканите кандидати за оваа наша селекција (играчи родени 1988 година и помлади).

Од нив отсуствуваа, и тоа оправдано, Александар Костоски, Петар Апцев, Димитар Петрушев и Владимир Брчков.

"Очекуваме многу брзо и тие да ни се приклучат во оваа прва фаза од подготовките. Како ќе се одвива, ќе зависи од моменталната физичка подготовка на поединците" - појаснува селекторот.

Ова треба да значи дека првите неколку тренинзи ќе бидат и тест за "физичката слика", со кој ќе раководи Томче Андоновски, кој ќе биде дел од стручниот штаб .

"Нормално е прво да направиме една ваква проверка на способностите на играчите. Овие неколку уводни тренинзи ќе бидат посветени токму на тој план. Ќе ни помага и Андоновски од кој очекуваме да ни даде реална слика за можностите. Доколку проценките се задоволителни, можеме да тргнеме во втората фаза. Ако биде обратно, тоа ќе значи дека првиот дел ќе го потрошиме токму на физичката подготовка на играчите"- објаснува Рајковиќ.

Иако првичниот список застана на бројката од 18 кандидати, извесно е дека истиот ќе доживее мали промени, односно ќе биде проширен на бројката од 20 играчи колку што ќе конк*рираат за она што ја чека оваа селекција во текот на ова лето. Настапот на ЕП од Дивизијата "Б" кое во текот на август ќе се одржи во романскиот Тургу Муреш.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 19:39

ВАРДАР ОСТАНУВА И БЕЗ ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ

Се бара замена за Милевски

Нови главоболки за управата на Вардар. Тимот од "Кале" не само што ќе треба да го формира новиот играчки состав, туку сега ќе треба да го реши и прашањето на тренерската позиција.

"Македонски спорт" дознава дека шефот на стручниот штаб, Панче Милевски од пред неколку дена повеќе не е со првиот состав на "вардарците".

Иако Милевски нема да биде прв тренер на Вардар, сепак, соработката со нив ќе продолжи. Најверојатно амбиците на клубот се поголеми, па на местото младиот стратег ќе застане странско лице.

Што се однесува до Милевски, тој ќе продолжи да работи само со младите категории на "вардарците", но и ќе биде целосно посветен на обврските односно подготовките со селекцијата "под 16"години.

За потсетување Милевски беше прогласен за најдобар млад тренер за изминатата година, а на кормилото на Вардар како прв тренер застана пред започнувањето на финалниот турнир од Купот на Македонија, како наследник на неговиот поискусен колега Тихо Матевски.

Инаку, по Перо Блажевски младиот тренер е второ име кое за многу краток период го напушти најсилниот состав на Вардар, кој ја имаше најслабата сезона од последните неколку.

Тимот од "Кале" не успеа да се избори за разигрувањето во плеј-офот, а во Купот на Македонија каде требаше да ја одбрани минатогодишната титула беше елиминиран уште во четвртфиналето.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 19:40

САШО ФИЛИПОВСКИ ИМ ГИ ДОСТАВИ БАРАЊАТА НА ЧЕЛНИТЕ ЛУЃЕ ЗА НЕГОВОТО ОСТАНУВАЊЕ ВО ПГЕ ТУРОВ:

Поволни услови за Евролигата

*Целата локална власт во Згожелец лобира за нашиот стручњак да остане со "биковите"

ПГЕ Туров можно е да остане без нашите стручњаци Сашо Филиповски и Боби Митев. Ова веста која овие денови постојано кружи во полските медиуми.

За Филиповски, кој во моментов е во Словенија, да го продолжи договорот со ПГЕ Труов управата на клубот ќе треба да го исполни неговото барање. Само добри услови за работа ќе го предомислат "кормиларот" да се врати во Згожелец.

Причината поради која Филиповски и Митев поставиле нови услови е Евролигата каде од наредната сезона дел ќе биде ПГЕ Туров.

Она што е доста интересно е тоа што целата локална власт во Згожелец лобира за "биковите" и понатаму да бидат под палката на тренерскиот тандем кој стигна до плеј-оф финалето.

"За Филиповски с$ уште не се знае кого ќе тренира наредната сезона. Иако тој во моментов е во Словенија, сепак, е во постојан контакт со претседателот на клубот. Само доколку добие поволни услови од клубот кој ќе биде дел од Евролигата ќе го задржат Филиповски во Згожелец. За неговото останување лобира целата локална власт и сите се подготвени по секоја цена тој да го продолжи договорот" - вака пишуваат полските медиуми.

Судбината на нашите стручњаци ќе биде позната кон крајот на неделата. Доколку Филиповски замине, автоматски си оди и неговиот асистент Боби Митев.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 19:41

УШТЕ ЕДЕН МАКЕДОНСКИ СТРУЧЊАК ЌЕ УЧЕСТВУВА НА ВРВНА ТРЕНЕРСКА КЛИНИКА

Марковски ќе предава во Кушадаси

Од 20 до 22 овој месец Кушадаси ќе биде зборно место на познати тренерски имиња.

Имено, во овој турски град ќе се одржи дводневна тренерска клиника во која во улога на предавач ќе биде поранешниот селектор на нашата најдобра репрезентација, Заре Марковски.

Покрај нашиот стручњак предавачи во ова познато туристичко место во Турција ќе бидат и Светислав Пешиќ, потоа екс-селекторот на Нов Зеланд, Таб Болдвин, како и турските тренери Мурат Озијер, Чејун Јилдизоглу и Четин Јилмаз, но и еволигашкиот судија Реџеп Анкарали и проф. д-р Јашар Севим и д-р Ѓокан Метин.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 19:42
ЗА МАЛКУ УШТЕ ЕДЕН "КАМ-БЕК" НА СЕЛТИКС ВО "СТЕЈПЛС ЦЕНТАРОТ" ВО ЛОС АНЏЕЛЕС

Лејкерси се "живи", серијата назад во Бостон

А Лејкерс - Бостон Селтикс 103:98 (2-3)

(39-22; 16-30; 24-18; 24-18)

ЛА ЛЕЈКЕРС:
Брајант 25 (7ск,4ас), Одом 20 (11ск,2ас), Гасол 19 (13ск,6ас), Фишер 15 (2ск,2ас), Фармар 11 (1ск,1ас), Радмановиќ 7 (5ск,2ас), Вујачиќ 4 (1ск), Волтон 2 (2ас), Мим, Туриаф, Ариза, Њубл;

БОСТОН СЕЛТИКС: Пирс 38 (6ск,8ас), Р. Ален 16 (2ск,2ас), Гарнет 13 (14ск), Кесел 9 (1ск,2ас), Хаус 6 (1ск,2ас), Т. Ален 6 (1ас), П.Џ. Браун 4 (3ск), Поуси 3 (6ск,2ас), Рондо 3 (2ск,3ас), Поу, Дејвис, Скалабрини;

Шампањското во чест на Бостон Селтикс не беше отворено во Стејплс Центарот. Дружината од Лос Анѓелес не им го дозволи, не им го даде тоа задоволство на "келтите" бидејќи во натпреварот број 5 Лејкерс победија со 103:98 и намалија на 3-2 во серијата која сега ја преселија во Бостон.

Сега Селтикс ќе мора да ја довршат работата во својот Банкнорт Гарден во Бостон.

Лејкерси не блескаа, но со еден тимски напор во кој Коби Брајант доби максимална поддршка, овој пат од неколку играчи, стигнаа до целта, серијата да ја продолжат, со тоа и надежта дека можат до невозможното.

Коби не одигра спектакуларно, освен ако не се земат предвид оние 12 минути од првата четвртина во кои постигна 15 од крајните 25 поени.

"Не можевме и не смеевме да допуштиме во нашата сала да се отвори победничкото шампањско за противниците"- рече Ламар Одом, секако еден од најдобрите играчи во составот на Фил Џексон на овој дуел. " Не беше лесно, но не ни очекувавме да биде така"- дополни еден од клучните играчи за победата број 2 на ЛА Лејкерс.

Оваа ситуација неодоливо наликуваше на онаа претходната кога "езеџиите" сами себе се "потопија".

Овој пат имаа плус 19 уште во првата фаза од играта, но дозволија Бостон целосно да се врати во мечот. На крајот ниту извонредниот Пол Пирс, кој постигна рекордни во ова финале 38 поени, не можеше да ја заврши серијата, па сега ќе мора да го стори тоа пред своите навивачи во Бостон.

"Сакавме да се вратиме дома како шампиони, но сега уште мораме да играме за таа титула"- изјави тренерот на Селтикс, Док Риверс. "Целата сезона напорно работевме да го заработиме тоа право да ги играме последните два натпревари на својот паркет. Бидејќи ни треба само уште една победа до титулата, не е нималку лошо што ќе имаме две шанси да ја зграбиме токму дома"- дополнува Риверс.

Коби Брајант беше доста "мирен", особено во моментите во кои досега не беше таков. Беше најефикасен, освен тоа имаше и седум скокови, четири асистенции и пет украдени топки, но и проблеми со "личните" како и шест загубени топки.

Но и еден "таков" Коби беше важен во моментите кога "се кршеше" натпреварот. Кога одигра неколку добри одбрани врз Пирс, и тоа во миговите кога гостите стигнаа до изедначување и шанса да "свртат" целосно.

И "клупата" на Лејкерси, толку оспорувана во однос на противничката, беше на нивото на задачата.

Сепак, најголемите заслуги одат кај центарскиот тандем Гасол-Одом, и двајцата со дабл-дабл ефект. Одом со 20 поени и 11 скокови, додека, пак, Шпанецот на 19 поени придодаде и изворедни 13 скока, со кои во целост делуваше рамноправно, дури и подобро во дуелите со Кевин Гарнет.

И КГ дојде до двоен ефект, но помал од Гасол (13 поени и 14 скока), но и три нереализирани слободни фрлања во финишот кој можеше да заврши и подобро и за него и за Селтикс.

А една од причините за крајниот резултат е и во тоа што освен нив само уште третиот член на "големото трио", Реј Ален, беше "двоцифрен".

Поточно првиот шутер на Бостон заврши со 16 поени и по два скока и исто толку асистенции.

Брајант почна фантастично, со четири тројки во првите осум минути за водство од 25-15 за Лејкерс, кое по поените на Радмановиќ беше покачено на 29-15 , за првиот период заврши со извонредни 39-22 за домашната екипа и дури 15 поени на контото на Коби.

А кога Вујачиќ погоди уште еднаш за 41-22, мислите веќе беа кон источниот брег и следниот дуел на великаните.

Но, "келтите" не мислеа на предавање, следуваше уште едно големо враќање на Бостон Селтикс и во овој меч.

По шесте празни минути на "езерџиите" Пирс го донесе гостинот на -4 (43:39), пред Одом да ја прекине таа црна серија.

Два разлика беше и на 1:14 минути пред крајот кога Пирс погоди за 95-97. А кога Фишер не погоди, токму Пирс се претвори во трагичар. Загуби една топка на водење, која Брајант ја стави со "забивање" за 99-95.

Но и тука, во Бостон не беше "мртво". Откако Коби беше делумен од линијата за слободни фрлања, на 14 секунди пред крајот беше само 101-98 откако Еди Хаус погоди од аголот "за три", а потоа беше блиску да им ја украде топката на Брајант и Фишер, кој беше фаулиран.

Искусниот бек не ја повтори истата грешка, ги реализираше двата "пенала", а потоа го искористи недоразбирањето на "келтите" и ја освои последната топка значајна победа број 2 во ова големо финале.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 19:43

РАЈАН РОНДО ПОВТОРНО СО СКРОМНА МИНУТАЖА

Не е во прашање повредата, туку...

Рајан Рондо повторно доби скромна минутажа од шефот на стручниот штаб на Бостон, Док Риверс. Иако не станува збор за повреда, сепак, с$ поизвесно е дека не му помога доволно на својот тим.

Ова е дел од пораката на Риверс, кој на последниот натпревар на Рондо му дозоволи да одигра само 14 минути.

"Во овој момент Рондо не игра најдобро. Иако е тоа така, ние с$ уште веруваме во него. Неговата работа е да го чува Коби, но топката повторно доаѓа во неговите раце. Од него се бара агресивна игра на топката" - изјавил Риверс.

На последната средба Рондо имаше очајни 1/7 за три поени. Иако на третата средба тој го повреди зглобот и не испушти многу средби, сепак, според многумина повредата не е проблемот.

"Тој е добар. Ова е за него втора година и никогаш нема да престанам да верувам во него. Знам дека е под голем притисок. Нема да се откажам од него, ќе продолжам да работам со него. Но овој момент тој не игра како што знае, како и да е ние веруваме во него" - завршил шефот на стручниот штаб на Бостон.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 19:43

ЦЕНТАРСКИОТ ТАНДЕМ НА ЛЕЈКЕРСИ РАБОТЕШЕ ОДЛИЧНО

Гасол и Одом ја завршија работата

Ламар Одом и Пау Гасол се чини дека ги оставија зад себе разочарувачките игри во оваа финална серија против Бостон Селтикс.

Му помогнаа на Коби Брајант онака како што тоа треба да го прават на секој натпревар.

"Големите" на Лејкерси го надополнија слабото офанзивно издание на Коби особено во второто полувреме, собраа 39. поени и уште 24. скока, како и 6. асистенции.

"Се видов себеси и знам како одиграв на последниот натпревар. Знам дека не бев доволно добар во последната четвртина. Затоа сакав само да останам фокусиран и да играм до крајот на натпреварот"- кажа Одом по вториот триумф во серијата.

Тој го имаше можеби и пресудното додавање (до Брајант) во финалната минута од играта по кое на 37.4 секунди пред крајот, Лејкерси покачија на плус 4 (99-95).

Веќе во следниот напад на Бостон, ја собра одбиената топка по нереализираниот удар на Кевин Гарнет.

"Дефинитивно Ламар заврши голема работа вечерва. Добивме доста нови нешта од него, делувавме доста заеднички и тоа се покажа на крајот" - фалеше и Брајант

Гасол имаше 10. поени и 6. скока во второто полувреме.

"Мораше да дадеме се од себе да го направиме последниот напор и да го покачиме интензитетот на агресивност вечерва за да се вратиме од она што ни се случи пред неколку дена. Мислам дека и дефинитивно оваа победа ни помогна да ја набилдаме нашата самодоверба, да ја вратиме назад"- дополни шпанскиот интернационалец."Игравме добро. Можеби не најдобро како што знаеме, но игравме со сето свое срце".

Впрочем трите скока повеќе на салдото на Лејкерси во овојнатпревар (40-37), доволно говорат за играта на високите момчиња на Фил Џексон.

"И двајцата завршија голема работа посебно околу скоковите. Пау беше агресивен, имаше неколку добри игри под кошот, Ламар беше полн со енергија, тоа го покажаа токму вечерва"- се надоврза и Фил Џексон за играта на својот тандем, кој патем кажано имаше и одлична реализација, Одом 8 од 10 од оле, додека Гасол погоди 6 од 10 шута во рекетот.

Сега Лејкерси ќе мора да ги добијат и следните две средби од финалето за да бидат шампиони. Но Бостон има 12-1 во доигрувањето за титулата пред своите гледачи.

"Ќе биде супер тешко за да дојдеме до тоа"- смета Гасол. " Сакаме да дадеме се од себе за да дојдеме до тој седми натпревар. Ќе видиме колку ќе бидеме способни за игра во 48. минути во Бостон. Секако нема да биде лесно. Но ние сме полни со самодоверба и треба да го направиме тоа"- вели на крајот Гасол.

Ниту еден од вкупно 28. тимови во НБА не станале шампиони откако губеле со 1-3 во финалето на плеј-офот.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 18:54
Самарџиски тренираше пред скаутите на Вашингтон

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Предраг Самарџиски завчера беше дел од тренинг-сесијата на Вашингтон визардс, една од многуте што се одржуваат во САД во пресрет на НБА-драфтот, кој ќе се одржи на 26 јуни во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк.
Информацијата за неговото присуство на тренингот во „Верзон центарот“ ја пренесе дури и реномираниот „Вашингтон пост“. Високиот центар годинава е пријавен за драфтот, а последните најави се дека тој би можел да биде избран пред крајот на втората рунда.
Самарџиски од пред неколку дена се наоѓа во САД, каде што планира да одработи неколку тренинг-сесии пред скаутите на НБА-лигашите. Прв во серијата тренинзи беше тој во Вашингтон, каде што Македонецот се прикажа во одлично светло. Покрај него на овој минитренинг-камп пред луѓето од Вашингтон тренираа уште и Американците Фоларин Кембл (Џорџ Мејсон колеџ), Девон Хардин (Калифорнија), Мартин Ити (Њу Мексико стејт), Саша Каун (Канзас) и Крис Лофотн од Тенеси универзитетот.
Македонскиот кошаркар е сместен во Њујорк, каде што се и сите случувања поврзани со драфтот. Самарџиски очекува најважната тренинг-сесија да се случи викендов кога во Њујорк треба да се појават претставници на речиси десетина НБА-екипи што делумно се заинтересирани за него.
„Нова Македонија“ неодамна објави дека за драфтување на Самарџиски сериозно размислуваат луѓето во гигантот ЛА лејкерси, кои во него гледаат шанса за минимален ризик и евентуално мали пари да добијат играч од типот на легендарниот Владе Дивац.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.