IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - КОШАРКА - новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОШАРКА - новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
Автор
Порака Обратен редослед
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КОШАРКА - новости
    Испратена: 30.Јануари.2020 во 22:44
viber-image-2019-05-09-14.17.39

Утрово Македонија ја погоди трагичната вест за смртта на македонската кошаркарска легенда Благоја Георгиевски – Буштур.

Буштур животот го загуби во собраќајна несреќа во Кисела Вода. Судбината како да сакаше да си поигра, па Буштур овој свет го напушти на денот на роденденот на уште една македонска легенда, Лазар Лечиќ.

Лечиќ денес го прославува 81. роденден кој веројатно ќе биде најтажниот во неговиот живот затоа што о остана без неговиот кошаркарски наследник и човекот кого го тренираше и со кого соработуваше во Работнички, но и во југословенските репрезентации.

Треба да се спомене дека Буштур минатата година за 80. роденден на Лечиќ беше еден од иницијаторите за големата академија. За жал тоа беше последната роденденска прослава на Лечиќ на кој присустуваше Буштур.

„Со ова сакаме да му дадеме признание на Лазар Лечиќ за се што направи за македонската кошарка кошарката и за нас. Остваривме контакти со многу луѓе кои сакавме да дојдат во Скопје. Речиси сите наши покани се од прв момент прифатени и тоа е доказ за белегот што го остави Лечиќ во македонската и југословенската кошарка“ гласеше изјавата на Буштур минатата година за организацијата на настанот на кој присустуваа повеќе кошаркарски легенди.

Извор: Спортски.мк

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2020 во 09:38

Заедно со Коби Брајант загина и неговата 13-годишна ќерка


Трагичната несреќа во која загина Коби Брајант го потресе светот. Животот на кошаркарската легенда згасна заедно со животот на една од неговите четири ќерки.

41-годишниот спортист и неговата ќерка Џиана (Џиџи) ги изгубија животите во хеликоптерска несреќа во Калабасас, Калифорнија.

Коби БрајантКоби БрајантКоби Брајант

Легендата на NBA патуваше заедно со ќерка си со приватен хеликоптер. Истрагата за причините за трагедијата е во тек.

Коби БрајантКоби БрајантКоби Брајант

Коби беше во брак со Ванеса со која има и три други ќерки.

Коби БрајантКоби БрајантКоби БрајантКоби БрајантИзменето од Valerija - 27.Јануари.2020 во 09:38
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2020 во 23:13
Потврдено е дека и ќерка му е почината, Gianna Bryant сршено срце
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2020 во 23:11

ТРАГЕДИЈА: Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа!


 

 

Коби Брајант, легендата на светската кошарка, го загуби животот во хеликоптерска несреќа заедно со уште четири лица, ексклузивно јавува медиумот „ТМЗ“ од САД.

Засега, нема детали за несреќата која се случила утрово во САД. Полицијата работи на случајот, а идентитетот на останатите лица не е познат.


Неофицијално, со него во хеликоптерот не била неговата сопруга Ванеса Брајант, а сите членови што патувале се мртви.

41-годишниот Брајант беше легенда на Лос Анџелес Лејкерс и целиот свој живот како играч им го посвети на „езерџиите“. „Црната Мамба“ имаше пет НБА-титули, а двапати беше МВП на финалињата.Изменето од zamislena - 26.Јануари.2020 во 23:11
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2015 во 20:45
Браво Перо...Многумина знаат,ама оние што цицаат одма етикетираат.
Јас сум му сведок на бизнисот со Опрема на Пеце,пред очи ми беше.
Не верувам дека во цела професионална кариера заработи колку од тој дил.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2014 во 13:11
Не ни треба златооо, вие сте златоооо...

..а сега одам да постирам една слика од Адријана Лима..
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2014 во 11:37
И бидејќи колегата не напишал јас ќе напишам дека Србија го освои сребрениот медал, додека САД сосема заслужено си го однесоа златото.... 
Јасно е дека НБА е најаката кошаркашка лига во светот и дека сега за сега нема достоен противник и уште долго нема да има ....
Но сепак респект за селекторот на Србија Ѓорѓевиќ кој изјави дека победи подобриот и не подлегна на провокациите од типот „ Ве бомбардиравме како во 1999 година“ ....
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2014 во 17:38
Утре ќе пишам кој медал го освои Србија на СП - златен или сребрен..
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2014 во 10:43
Браво да
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2014 во 08:49
Македонската кошаркарска репрезнетација се пласираше на претстојното Европско првенство во 2015. година откако вечерва во салата „Борис Трајковски" во Скопје буквално ја прегази Данска со 80:46. Данска пристигна во нашиот главен град како аутсајдер, но не очекуваше дека ќе биде тотално надиграна и омаловажена од избраниците на Александар Џикиќ.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2014 во 14:33
Македонската кошаркарска репрезентација загуби на гостувањето кај Белгија со 63:60 со што падна на второто место во квалификациската група за претстојното Европско првенство во 2015. година. Победничката серија е прекината, а пласманот на претстојниот Еврособир избраниците на Џикиќ ќе треба да го потврдат во Скопје.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2014 во 21:47
Македонија ја совлада Белорусија на гостински терен со 70:81   
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2014 во 08:52
Македонија ја совлада кошаркарската велесила Данска со 75:81

Македонската кошаркарска репрезентација во натпреварот од 2.коло од групата Д од квалификациите за Европското првенство ја постигна и втората победа. Совладана беше Данска на нејзин терен со 81:75. Резултатот по четвртини беше: 18:24; 18:20; 18:11 и 21:26.

По почетните 2:2 македонските кошаркари го презедоа водството и постепено го зголемуваа и во 8.минута беше 19:10. Сепак и покрај ова водство упорните домаќини на почетокот на вториот период (12.минута) изедначија на 26:26, а во 15.минута имаа водство 32:31. Но, во финишот на првиот дел Македонија направи серија од 13:2 за највисокото водство од 44:34.

На стартот од третиот период Македонија ја одржуваше предноста, но потоа нашите кошаркари имаа период од 5 минути без кош и Данска го искористи тоа со серија од 8:0 и во 27.минута изедначи на 51:51.

На почетокот на последниот период Македонија ја зголемуваше предноста, а Бојан Трајковски имаше серија од 7 поени. До крајот на дуелот домаќинот не успеваше да се доближи резултатски и предноста на нашите кошаркари беше постојано меѓу 3 – 6 поени. На крајот Соколов по грешката на противникот поентираше за конечни 81:75.

Поените за нашата репрезентација ги постигнаа: Дарко Соколов, Војдан Стојановски и Марко Симоновски по 12, Александар Костоски, Бојан Трајковски и Дамјан Стојановски постигнаа по 9, Ричард Хендрикс 8, Андреј Магдевски и Стојан Ѓуровски по 4 и Марјан Јанески 2.

Следниот натпревар Македонија го игра на 17.август во недела во Минск против Белорусија. Вториот натпревар од Д групата меѓу Белгија и Белорусија е во тек.

(преземено од Дневник, освен првиот ред)
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2014 во 09:38
Македонија ја растури Белгија во продолжение со 76:73 (рег. 62:62)

Македонската кошаркарска репрезентација синоќа ја победи фаворизираната Белгија на стартот од квалификацискиот циклус за Европското првенство 2015. Избраниците на селекторот Александар Џикиќ славеа по продолжение со 76:73 (16:19; 7:17; 22:13; 17:13; 14:11).

Овој триумф кој може да биде решавачки за пласман на нашите кошаркари на уште едно ЕП е остварен со пресврт во второто полувреме, по високата предност на Белгијците по првите 20 минути која изнесуваше 13 поени (36:23).

Во третиот период со серија од 12:2 македонските кошаркари фатија резултатски приклучок, а на четири минути пред крајот го имаа и првото водство (58:56). Основните 40 минути завршија 62:62, а клучните поени во дополнителните пет минути за голема радост на 4.000 присутни во СЦ „Борис Трајковски“ ги постигна Марко Симоновски на три секунди пред крајот на продолжението.

Најзаслужни за победата на Македонија беа Војдан Стојановски и Бојан Трајковски со по 16 поени, Александар Костовски со 14 поени 7 скокови и 4 асистенции и Риџард Хендрикс со 8 поени и 11 скокови.

Најефикасен во гостинскиот состав беше Аксел Хервел со 17 поени.

На првиот натпревар од Д-групата Белорусија убедливо ја совлада Данска со 97:72.

Македонија следните три средби ќе ги гостува, а првиот предизвик ја очекува в среда против Данска.

(преземено од Дневник, освен првиот ред)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.