IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - КОШАРКА - новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОШАРКА - новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
Автор
Порака
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2012 во 18:41
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Ќе си играме дома кубење коса


плачење плачењеплачење
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2012 во 18:45
за овие ли се трошеа пари за прослава на плоштад и разни свечени пречеци бе???
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 00:50

Антиќ, Гечевески, Чековски, Илиевски и Мекејелб си одат од репрезентацијата?

 Неуспехот на квалификацискиот турнир во Каракас и неодењето на Олимписките игри се причините кои ги тера Тодор Гечевски, Ѓорѓи Чековски, Перо Антиќ, Владо Илиевски и Лестер Бо Мекејелб да најават заминување од репрезентацијата, пишува денешен „Фокус“.

Играчите уште во Каракас наводно го известиле раководството на Македонската кошаркарска федерација за своите планови и шансите за нивно појавување на Европското првенство во Словенија во 2013 година се оценуваат како минимални.

Гечевски (34 години), веќе имаше најавено дека турнирот во Каракас или евентуалниот настап на ОИ во Лондон ќе му бидат последни репрезентативни активности, а истото го направија и Чековски (32) и Илиевски (32).

Капитенот Перо Антиќ (29) веќе имаше една “кавга” со македонската јавност по неговата изјава во Евролигата дека доаѓа од ФИРОМ и пред заминувањето за Каракс се закани со бојкот, а Мекејлеб рекол дека нема да игра ако се растури овој тим.

И поранешниот селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Марин Докузовски, за дневниот весник “Дневник” вчера ја кажа неговата страна на вистината за неуспехот на кошаркарите во Венецуела.

“Требаше да бидам советник, но никој не ми се јави и не побара совет од мене. Немав увид што се случува во репрезентацијата и затоа не можам да коментирам. Kриво ми е што некој се обиде и успеа да ја раздвои фамилијата”, изјави селекторот кој ја одведе Македонија до четвртото место на Европското првенство.

Епа наздравје..тага


На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 09:20
газење од смеење пишува денешен „Фокус“. кул
 
Криво ми е само за Перо ако не игра заради тоа ФИРОМ, тоа му замеруваат истите оние на кои им лепат налепници пред да влезат во Грција да ги пржат газињата и да дишат морски воздух на "наше" море. губитник
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 17:31

Челниците на МКФ и на МОК утре пред новинарите: ќе има ли оставки за неуспехот во Каракас и за кратката колона во Лондон?


Предводниците на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и на Македонскиот олимписки комитет (МОК), утре (12 часот), на прес-конференција ќе треба да јавно да обелоденат дали планираат да преземат одговорност за неуспехот на предолимпискиот турнир во Каракас, каде што жолто-црвените беа елиминирани уште во четврт-финалето, но и за најмалата олимписка делегација во досегашната историја, која ќе има само четворица македонски спортисти на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон.

Димевски и Лекиќ пред новинарите ќе можат да понудат одговор на критиките од јавноста

Кошаркарите имаа огромна шанса да ја израдуваат нацијата со обезбедување олимписка виза во Каракас, но лошата игра, пред сè во одбраната, придонесе неочекувано да загубиме од селекции како Ангола и Доминиканска Република и предвреме да се вратиме тоа. Јавноста главниот виновник за ваквиот неуспех ја виде во одлуката на челниците на МКФ да не му понудат нов договор на доскорашниот селектор Марин Докузовски, еден од најзаслужните за четвртото место на ланското ЕП во Литванија, поради што сè погласни станаа барањата за заминување на претседателот Даниел Димевски и неговата десна рака, генералниот секретарДејан Лекиќ. Нетранспарентноста во работата, хаосот во младинските лиги, константно лошите резултати на младинските селекции, хаотичното делување на Канцеларија на МКФ, која дури и не знае кога игра најдобрата сениорска репрезентација, се само дел од замерките на работата на предводниците на македонската кошарка

Утрешната средба со новинарите е првата можност за двоецот Димевски-Лекиќ со оставки да одговорат на ваквите барања или, пак, да понудат контрааргумент зошто не би заминале кога се видени како најголеми виновници за пропуштената историска шанса за настап на една македонска селекција на олимписки турнир.

Ќе понесат ли одговорност за лошата работа на МОК и на МКФ? Тупурковски и Димевски

Изминатиов период големи критики имаше и на сметка на предводниците на МОК, кои иако немаат директно учество во развојот на спортистите што би требало да нè претставуваат на најголемиот светски спортски собир, сепак, не може да бидат амнестирани од овој, според многумина, срамен настап на Македонија на ЛОИ во Лондон со само четворица спортисти (најмалку досега) со специјална покана, кои со своите остварувања се неколку децении зад конкурентите и за кои ќе биде успех да не завршат на некое од првите три места – ама одзади.

Васил Тупурковски е на чело на МОК повеќе од две децении и сè погласни се мислењата дека е дојдено време за промени, за нови ветришта во оваа организација, која треба да се избори за можеби лидерско место во креирањето нова македонска спортска стратегија, која ќе биде во согласност со новите движења на светската спортска сцена, но и за чие остварување ќе биде создадена соодветна финансиска база. Останува да се види каков ќе биде одговорот на Тупурковски и на неговите соработници.
Изменето од емил - 10.Јули.2012 во 17:31
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 23:51
Originally posted by емил емил напиша:

Челниците на МКФ и на МОК утре пред новинарите: ќе има ли оставки за неуспехот во Каракас и за кратката колона во Лондон?


Предводниците на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и на Македонскиот олимписки комитет (МОК), утре (12 часот), на прес-конференција ќе треба да јавно да обелоденат дали планираат да преземат одговорност за неуспехот на предолимпискиот турнир во Каракас, каде што жолто-црвените беа елиминирани уште во четврт-финалето, но и за најмалата олимписка делегација во досегашната историја, која ќе има само четворица македонски спортисти на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон.

Димевски и Лекиќ пред новинарите ќе можат да понудат одговор на критиките од јавноста

Кошаркарите имаа огромна шанса да ја израдуваат нацијата со обезбедување олимписка виза во Каракас, но лошата игра, пред сè во одбраната, придонесе неочекувано да загубиме од селекции како Ангола и Доминиканска Република и предвреме да се вратиме тоа. Јавноста главниот виновник за ваквиот неуспех ја виде во одлуката на челниците на МКФ да не му понудат нов договор на доскорашниот селектор Марин Докузовски, еден од најзаслужните за четвртото место на ланското ЕП во Литванија, поради што сè погласни станаа барањата за заминување на претседателот Даниел Димевски и неговата десна рака, генералниот секретарДејан Лекиќ. Нетранспарентноста во работата, хаосот во младинските лиги, константно лошите резултати на младинските селекции, хаотичното делување на Канцеларија на МКФ, која дури и не знае кога игра најдобрата сениорска репрезентација, се само дел од замерките на работата на предводниците на македонската кошарка

Утрешната средба со новинарите е првата можност за двоецот Димевски-Лекиќ со оставки да одговорат на ваквите барања или, пак, да понудат контрааргумент зошто не би заминале кога се видени како најголеми виновници за пропуштената историска шанса за настап на една македонска селекција на олимписки турнир.

Ќе понесат ли одговорност за лошата работа на МОК и на МКФ? Тупурковски и Димевски

Изминатиов период големи критики имаше и на сметка на предводниците на МОК, кои иако немаат директно учество во развојот на спортистите што би требало да нè претставуваат на најголемиот светски спортски собир, сепак, не може да бидат амнестирани од овој, според многумина, срамен настап на Македонија на ЛОИ во Лондон со само четворица спортисти (најмалку досега) со специјална покана, кои со своите остварувања се неколку децении зад конкурентите и за кои ќе биде успех да не завршат на некое од првите три места – ама одзади.

Васил Тупурковски е на чело на МОК повеќе од две децении и сè погласни се мислењата дека е дојдено време за промени, за нови ветришта во оваа организација, која треба да се избори за можеби лидерско место во креирањето нова македонска спортска стратегија, која ќе биде во согласност со новите движења на светската спортска сцена, но и за чие остварување ќе биде создадена соодветна финансиска база. Останува да се види каков ќе биде одговорот на Тупурковски и на неговите соработници.
да
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2013 во 16:39
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2013 во 23:08
i jas prijatno se iznenadiv...

Директорот Мерџановски од Атина: Антиќ и Мекејлеб со нетрпение го очекуваат настапот за Македонија!

Неодамнешниот дуел на Олимпијакос и на Фенербахче во рамките на Евролигата (минатиот петок) беше идеална шанса колегите од таборот на македонската репрезентација, Перо Антиќ и Лестер Бо Мекејлеб, да разменат мислења за настапот на претстојното Европско првенство (ЕП) во Словенија и да му ги пренесат на директорот на репрезентациите, Илија Мерџановски, кој ја искористи можноста да се види со двајцата репрезентативци во Атина.

Мерџановски со Мекејлеб и Антиќ на заедничка вечера во Атина

На средбата, Мерџановски им ја презентирал програмата за подготовки и натпревари на нашата најдобра селекција следното лето, како и насоките и очекувањата во однос на исполнувањето на програмата на селекторот Алеш Пипан, која, пак, е оптимизирана да им овозможи на репрезентативците доволно време за одмор по напорните сезони.

И Антиќ и Мекејлеб со ентузијазам гледаат на претстојните настапи со репрезентацијата и со нетрпение очекуваат летово да се сретнат со останатите соиграчи. Многу ми е мило што гледам дека Перо е одлично прифатен и високо ценет во средината каде што настапува, задоволен е и тоа е најважно за еден странски играч, да има мир и позитивно опкружување околу себе”, изјави директорот Мерџановски за сајтот на Македонската кошаркарска федерација (МКФ).

Селекторот Пипан претходно имаше средба и со Војдан Стојановски, за време на неговиот краток престој во Скопје, а во наредниов период ќе се остварат средби и со Предраг Самарџиски, како и со младите кандидати за сениорската селекција, Андреј Магдевски, Кристијан Николов и други што настапуваат во странство.


Кон врв
acika Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај acika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2013 во 00:53
Кошаркарите го отвараат македонското деби


На своето прво учество на Медитеранските игри, кои од утре до 30 јуни ќе се одржуваат во турскиот град Мерсин, Македонија ќе ја претставуваат 116 спортисти во 19 спортови


Finis coronat opus
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2013 во 10:04
Еве убава вест која не можеа а да не ја уништат „патриотите“ .... 

Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2013 во 18:27
како ја уништија, не разбирам...
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2013 во 19:44
На официјалната страна на Атланта е претставен со двојно државјанство и н ова причина за плукање на капитенот кој успеа да се запише како прв Македонец во НБА .... среќа
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Vardan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vardan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 03:46
Moite pari za iden evropski sampioni vp baskat idat ili kaj Srbija ili Spanija,no sepak mala prednost pred se psiholoska im davam na Srbite
Ako sakate da go doznaenjeto znacenjeto na eden covek-samo dajte mu pole na dejstvuvanje
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2013 во 13:56

Обединети за Партизан, а секој на своја страна за македонската репрезентација 


Гостувањето на Партизан ја наполни арената „Борис Трајковски“ до последно место, а на трибината од спротивната страна на „Фемили Аеродром“ можеа да се забележат и голем број фанови на српскиот гигант. Гостувањето на навивачки групи во АБА-лигата е ретка појава, но овојпат поголемиот број од приврзаниците на белградските црно-бели не дојдоа од северниот сосед, туку се собраа од различни градови на Македонија.

Во „Борис Трајковски“ можеа да се забележат знамиња на „Гробари“ од Кавадарци, Свети Николе, Скопје, Велес, Битола и Куманово, Македонци кои се гледаат себе си како големи приврзаници на српскиот гигант, но сепак поголемиот дел од времето не за бодрење на „црно-белите“, туку за навредување на МЗТ.

Знамиња од толку наши градови на еден мал простор немаме видено навистина одамна, а добро би било во иднина Македонците да се обединат при настапите на својата репрезентација, без разлика дали во фудбал, ракомет или кошарка 


Обединети за Партизан, а секој на своја страна за македонската репрезентацијаИзменето од емил - 28.Октомври.2013 во 13:59
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.