IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - РАКОМЕТ - новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАКОМЕТ - новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
Автор
Порака
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 16:16
ПОЧНУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА СТРУШКИОТ РАКОМЕТЕН ТУРНИР

Стружани го затвораат списокот

Голем број екипи пројавија интерес за учество на годинашниот 36. по ред струшки меѓународен ракометен турнир. Турниот ќе се одржи од 20 до 23 август, по вообичаената шема ќе се формираат две групи, три дена ќе се играат по две средби, а четвртиот, в сабота, натпреварите за пласман.

"Годинава е најголемиот интерес. Да настапат на турнирот побараа Вардар МРК и Пролет од Скопје, потоа Пелистер, Приштина, Врање, Будуќност (Подгорица), Жупа (Александровац), Борац (Чачак). Нема да избираме, односно одредуваме кој ќе учествува. Оние екипи кои први ќе се јават и дефинитивно ќе потврдат дека доаѓаат во Струга ќе бидат учесници на турнирот", вели претседателот на Струга, Крсте Иљоски.

"Подготовките веќе ги почнавме и прво што треба да направиме е да ги санираме оштетените делови на покриениот терен на спортскиот полигон, како и трибините и рефлекторите. Има доволно време до стартот и како што до сега сме го правеле ќе се потрудиме и годинава турнирот да се одвива во беспрекорна организација. Екипите ќе бидат сместени во хотелот Дрим и во мотелот 'Монтенегро' кој се наоѓа во непосредна близина до 'женска плажа', односно до отворениот спортски полигон", додава Науме Угреновиќ, кој го предводи тимот за организација на турнирот.


Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 17:18

"ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ" ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД УСЛОВИТЕ НА ЗЛАТИБОР

Првата фаза е полн погодок

Екипата на Вардар Про е единствената екипа од Македонија која првата фаза од подготовките ја реализира во странство. "Црвено-црните" од 2 август се на Златибор и таму се подготвуваат за претстојните предизвици.

"Овде е прекрасно. Изненаден сум од сите услови, од салата, од сместувањето, од приемот. Временските услови се одлични, овде е 23 степени, идеално за работа, за оваа фаза од подготовките", коментира тренерот на скопскиот тим, Веселин Вујовиќ. "Доаѓањето овде го сметам за полн погодок и можам уште сега пријателски да му препорачам на директорот на репрезентацијата на Македонија да го има предвид кога ќе ја подготвува репрезентацијата", вели Вујовиќ.

Вардар во Србија отпатува со 18 ракометари, а единствен кој остана во Македонија е голманот Никола Митровски, кој треба да заврши со терапијата на колената.

"Имавме мал пех на стартот, Немања Прибак го исчанчи зглобот, но веќе почна да тренира и наскоро ќе биде во полн ритам. Мали проблеми имаат и Ракчевиќ и Симовиќ, но ништо сериозно. Друго... умор, тоа е. Но, сосема нормално е во оваа фаза од подготовките играчите да се жалат на умор. Договоривме контролен меч со Ц. Звезда и тоа ќе биде првата контрола за екипата", вели Вујовиќ.

Вардар по комплетирањето на базичната фаза на подготовките продолжува во БиХ и Словенија и ќе учествува на четири турнири, меѓу кои централното место го зазема турнирот во Добој, каде ќе игра со Нордхорн и Иври во рамките на групата.ВАРДАР ПОБЕДИ НА ПРВАТА КОНТРОЛА

Денот, по утрото се познава

ВАРДАР ПРО - Ц. ЗВЕЗДА 29:27 (14:15)

Екипата на Вардар Про ја забележа својата прва победа во новата сезона. На контролниот натпревар кој го одигра со белградска Ц. Звезда, Вардар победи со два разлика. Минимална предност на полувремето, имаше белградскиот тим.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 14:38

РУСКИОТ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕЦ СЕ ВРАЌА НАЗАД БЕЗ ДОГОВОР

Погорелов заминува од Металург!

Не им требаше многу време во Металург за да видат дека Русинот Сергеј Погорелов е далеку од тоа што некогаш бил. Веќе на прв поглед беше јасно дека ќе му треба многу време за да се врати пред с$ во физичка форма. Му беа дадени неколку дена на Маврово да се адаптира, да почне со вистински тренинзи, но во меѓувреме веднаш почна потрагата по замена во случај тој да не може да остане.

Како што беше најавено, Погорелов беше испратен на лекарски прегледи, а резултатите кои ги добија во Металург, за жал, беа очекуваните. Погорелов покрај тоа што не е физички подготвен има и здравствени проблеми и тука некаде завршува приказната за неговиот ангажман во македонскиот шампион.

Деновиве и официјално ќе биде потврдено заминувањето на Погорелов од Металург и веројатно ќе биде објавен нов трансфер, име на играч кој ќе дојде во Македонија.

Од Металург разбирливо не сакаат премногу да ја комантираат ситуацијата со рускиот бек. Велат само дека им е жал што ова не успеало. Сергеј Погорелов е дефинитивно најголемото име кое дошло да игра во некој македонски тим. Но, се чини дека само името е и останато. Погорелов е многу далеку од своите најдобри денови и во ваква состојба нема да може да му помогне на Металург ниту во битката со Вардар уште помалку во натпреварите од Лигата на шампионите.

Но, не очајува македонскиот првак по Погорелов, уште од моментот кога им стана јасно дека постои можност да не се реализира договорот со Русинот почна да бара алтернативно решение.

Хрватот Даниел Џоно, Босанецот Ковач и уште неколку имиња беа и се во комбинација за трансфер во Металург.

Наскоро би требало да биде објавено името на играчот кој ќе ја пополни десно-бековската позиција во клубот.

Металург во меѓуврме ги продолжува подготовките на Маврово. Таму остануваат вкупно 13 дена, а клубот очекува на 15 август да им се приклучи Милош Ивановиќ, десниот бек кој се рахабилитира од повреда и ќе работи под посебен третман. Но, за разлика од Погорелов, Металург свесно влезе во "дил" со Ивановиќ, сметајќи на тоа дека тој би бил подготвен најмалку до крајот на годинава.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 14:38

ПРИЛЕПЧАНИ И СТРУМИЧАНИ (НАЈВЕРОЈАТНО) ЌЕ ОСТАНАТ ПРВОЛИГАШИ

Никој не одговорил на барањето за проширување

Екипата која со години беше позната како Т. К. Бренд од Прилеп и тимот на Струмица побара на конференцијата на клубови одржана на 3 август согласност од суперлигашите за проширување на Супер лигата и на тој начин да се пресели во најсилното натпреварување и условно кажано да ги спаси овие два ракометни центри од пропаст.

Клубовите треба писмено да се изјаснат до денеска, на пладне. Во случај некој клуб да не прати одговор, ќе се смета дека не го поддржува барањето за проширување на Супер лигата.

Струмичани и прилепчани би требало да почнат да се подготвуваат да ја одиграат оваа сезона како прволигаши. Договорот на конференцијата на клубовите беше до денеска на пладне да стигнат одговори, но доколку само еден клуб не прифати, тогаш пропаѓа целиот проект на овие два тима за враќање во елитата.

До вчера ниту еден суперлигаш немаше пратено одговор!

Дури и да соберат потписи со поддршка од сите суперлигаши, овие два клуба, сепак, нема да можат да влезат во Супер лигата. Одлука за проширување на лигите носи собранието на клубовите. Така, ова барање на двата споменати клуба фактички претставува барање за свикување на собрание на кое, доколку се согласат суперлигашите не би требало да имаат проблем да дојдат до посакуваното проширување.

Ваквото проширување не беше можно до пред некоја година. Имено, собранието може да донесе одлука за проширување на Супер лигата, но не за оваа туку за наредната сезона. Ова беше сменето во 2001 година, на собранието кое се одржа во Прилеп, во времето кога претседател на РФМ беше Душко Кадиевски. Тогаш беше сменето ова правило и лигата се прошири. Поточно беше направен компромис со екипите кои во тоа време штрајкуваа и тие кои играа.

Сеедно, прилепчани и струмичани денеска ќе знаат дали нивниот проект пропаѓа или дали ќе имаат шанса да играат во Супер лигата.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 15:59

КОМЕТАЛ Ѓ. П. НЕ УСПЕВА ДА АНГАЖИРА ЗАСИЛУВАЊА ОД МУНДИЈАЛОТ

Ништо од трансферот на Потоцки, тешко и за Гвон

Дефинитивно нема да има "дил" меѓу Кометал и Австрлијката Потоцки. Сe помали се шансите за ангажман на Корејката Гвон и сe помалку време за Кометал да ангажира засилувања за следната сезона.

Обидите на Кометал Ѓ. Петров да ангажира ракометарки кои беа во Македонија на јуниорскиот мундијал се со с$ помали шанси да бидат реализирани.

Вториот стрелец на првенството, Сали Потоцки од Австралија, требаше да биде едно од засилувањата, но тоа дефинитивно нема да се случи. Младата Австралијка останува во својата татковина. Не добила дозвола од нејзините родители да реализира ваков трансфер. Македонија, сепак, е далечна дестинација, а австралијските ракометарки се далеку од професионалци, ако ништо повеќе тогаш во сфаќањата и амбициите врзани за ракометот.

Така Потоцки се враќа назад и овој трансфер е дефинитивно "аут". Тоа го потврдија и од канцеларијата на Кометал Ѓ. Петров.

Кометал сигурно нема да жали што нема да ја има Потоцки во тимот, но ќе има за што да жали доколку не успее да ја ангажира Корејката Хана Гвон.

Гвон е ракометарката која беше прогласена за најкорисен играч на мундијалот. И статистички беше на самиот врв на ранкингот на играчите според индивидуалните остварувања.

Кометал стапи во контакт со неа, но нешто повеќе од една недела по крајот на мундијалот шансите таа да се пресели во Македонија се помали отколку што беа.

"Нема ништо ново по тоа прашање. Направивме еден контакт, но тешко оди реализацијата. Ќе видиме што ќе биде", изјави претседателот на клубот, Иван Бојков, без претеран оптимизам или очекувања дека нешто набрзо и на подобро ќе се промени во тој поглед.

Дунафер, екипата која веројатно ќе се распадне и која им даде одврзани раце на своите ракометарки доколку сакаат да заминат, би можел да е интересен за Кометал. Посебно на голманската позиција каде брани Хрватката Санела Кнезовиќ. Има и пар други ракометарки кои би донеле новини во овој тим на Кометал Ѓ. П.

"Следиме што се случува во Дунафер, веќе анализиравме каков профил на играчи имаат и дали може тука нешто да се стори. Имаме некое свое мислење и став, но не можам сега да кажам дали ќе има нешто од тоа. Ние сме во контакт со неколку менаџери и се работи на ангажман на играчи. Но, во моментов немаме ништо конкретно за објавување", вели Бојков.

Кометал во меѓувреме ја заврши фазата на подготовките на Маврово. Ракометарките во редуциран број ја одрабореа оваа фаза и сега се во Скопје, во очекување на првите контролни натпревари.КОМЕТАЛ И ГОДИНАВА НА ЗИКА КУП

Контроли со Звезда, Хипо, Рулментул ...

Кометал Ѓ. Петров и годинава ќе оди на турнирот "Зика куп", кој се одржува во Германија. Од 28 до 31 август, во Бад Урах ќе се сретне со дузина одлични екипи меѓу кои се и финалистите на ланската сезона од Лигата на шампионите, Звезда Звенигород и Хипо.

Кометал со Звезда ќе мора да се соочи и во натпреварите по групи, а во Бад Урах ќе биде уште еден можен противник - Рулментул Брашов од Романија.

Баер Леверкузен, каде што игра Наташа Коцевска, исто така е учесник. Шпанската Бера Бера од Сан Себастијан, норвешкиот Бјасен и германскиот Гепинген ја заокружуваат листата од осум учесници на ова издание на традиционалниот турнир.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 16:00

САМО ЕДЕН ПОТВРДЕН ОДГОВОР НА БАРАЊЕТО ЗА ПРОШИРУВАЊЕ НА СУПЕР-ЛИГАТА

Вип и Струмица останаа прволигаши!

Единствена екипа која го поддржа барањето на двата клуба кои сакаа проширување на Супер-лигата е В.В. Тиквеш од Кавадарци.

Вип 2007 од Прилеп и Струмица следната сезона ќе играат во Првата лига. Нивното барање за проширување на Супер-лигата од 8 на 10 екипи не мина кај суперлигашите и тука завршуваат нивните шанси и надежи и следната сезона да играат во најсилната конк*ренција.

Овие два клуба побараа на конференцијата на клубовите да се прошири Супер-лигата. Барањето требаше да биде верификувано од сите суперлигаши за да се најде на дневен ред на највисокиот орган, Собранието на клубови.

Клубовите требаше да се изјаснат до вчера на пладне.

Услов беше сите клубови да се согласат. Ако само еден не се согласеше со идејата за проширување, предлогот немаше да оди на УО, па на Собрание. До вчера, значи кога истече официјалниот рок, потврда имаше само од еден клуб - Винарска Визба Тиквеш од Кавадарци. Ниту еден друг тим немаше пратено одговор. Останува отворено уште ден-два, ако евентуално некој испратил одговор по пошта, но епилогот нема да се промени. Договорот од конференцијата имаше и еден подуслов. Доколку не стигне одговор од некоја екипа, тоа значи дека одговорила негативно.

Иако беа свесни дека шансите за врќање во Супер-лигата им се теоретски, сепак, не можеа да го скријат разочарувањето во Струмица и Прилеп.

Прилепчани, односно нивниот тренер и еден од иницијаторите за оваа идеја, Томче Петрески, разочарано ги коментираше одлуките на клубовите.

"Разочаран сум од односот на клубовите. Знам дека не побаравме мала работа. Свесни сме, ние регуларно го загубивме суперлигашкиот статус и тоа е тоа. Јас разговарав со управите на клубовите. Имаше различни мислења. Ни беше јасно ставено до знаење дека лигата нема доволно квалитет за да се проширува. Имавме и поддршка од некои клубови. Не можеме никого со сила да натераме, ниту, пак, можеме да се лутиме на некого. Ќе продолжиме да соработуваме со сите. Но, морам да кажам: Не е фер што никој не одговори! Не н$ удостоија ниту со негативен одговор. Поинаку ќе беше доколку испратеа одговор и напишеа дека не сакаат проширување од тие и тие причини. Вака...", вели Петрески.

"Но, тоа е тоа. Неорганизираност, незаинтересираност... поради тоа и ваков е нашиот ракомет. Како и да е, ракометот во Прилеп нема да згасне. Ќе одиграме една сезона во Првата лига и ќе се вратиме на многу поголема врата. Сега ќе се организираме, ќе се подготвиме и ќе бркаме суперлигашки статус низ натпреварувањето. Екипата засега го носи името ВИП 2007, но преговорите за спонзорство се во финална фаза и ќе има промена на името", изјави Петрески.

Со ова завршуваат суперлигашките надежи за ВИП и Струмица. Дури и сите суперлигаши да одговореа позитивно, тоа немаше да значи официјално враќање во Супер-лигата. Предлогот ќе требаше да оди на усвојување прво на УО, а по тоа и на Собранието на клубови, па дури тогаш ќе се знаеше дали ќе има проширување или не.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 17:17

МАКЕДОНСКИОТ ПРВАК ЗАИНТЕРЕСИРАН ЗА ХРВАТСКИОТ ПИВОТ

Кометал ја бара Бошњак

Кометал Ѓ. Петров останува во центарот на вниманието на ракометната јавност која со нетрпение очекува засилувања со кои Кометал одново би станал конк*рентен, колку што ќе се може во Лигата на шампионите.

Засилување на голманската позиција, иако дојде Хрватката Ана Крижанац ќе биде потребно, но најдефицитарна позиција во клубот во моментов е линијата. Таму сега е единствено Наташа Младеновска.

Имаше неколку шпекулации околу можниот наследни на Платон на пикерската позиција, но ништо не беше доволно конкретно, затоа и не се најде во јавноста.

Сандра Бошњак, пикерот на јуниорската репрезентација на Хрватска е едно од имињата кои се најчесто се вртат кога е во прашање засилување на линијата за Кометал.

Од управата не негираат дека имало обид да се постигне договор, но дека сето тоа оди тешко затоа што Локомотива има планови со неа.

Минатата сезона Бошњак беше позајмена во екипата на Сесвете, но сега вице-првакот на Хрватска решил да ја врати назад во своите редови.

Ова не го прави невозможен трансферот на Бошњак во Кометал.

За разлика од можните трансфери на Хана Гвон и Сали Потоцки, овој има далеку поголеми шанси да се реализира.

Наскоро, како и да е, Кометал ќе информира каков прогрес има во преговорите со евентуалните засилувања, а тука сосема сигурно ќе стане збор и за Бошњак.

Таа инаку беше селектирана во идеалната седморка на светското јуниорско првенство кое се одржа во Македонија, а на кое Хрватска финишираше како шеста.

Постигна 22 гола имаше и 9 блокади на вкупно 8 одиграни натпревари. Добро се снаоѓаше и во одбрана и во напади и сигурно би била освежување за Кометал, пред кого е долга сезона, во која покрај домашниот шампионат и Лигата на шампионите ќе се натпреварува и во регионалната лига.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 16:58
Станојевиќ, цел на Металург

Иако во моментов има посилен тим од лани, Металург, сепак, не е во позиција да ужива во шампионските моменти и подготовките за Лигата на шампионите. Подговотките течат, Металург не е во незавидна позиција, но мора да се врати на ракометниот пазар и да бара играч од позицијата десен бек за да може да каже дека е комплетен и подготвен за дуелите од квалификациите за Лигата на шампионите против турскиот шампион Измир и посебно со засилениот Вардар во првото коло од националниот шампионат.

Многу од нивните планови се сменија откако увидоа дека играчот кој требаше да донесе нови моменти во клубот, руската ѕвезда Сергеј Погорелов, нема да може да одговори на предизвикот.

Потрагата по замена почна уште истиот момент. Се редат имиња кои се на списокот на желби на Металург, но до вчера немаше конкретен "дил" со евентуално засилување.

Обидите да се ангажираат Џоно и Ковач полека излегуваат од комбинациите, но затоа влегува едно ново име. Србинот Александар Станојевиќ, 199 сантиметри високиот десен бек на Париз.

Станојевиќ е ракометар кој поголемиот дел од кариерата го мина во екипата на Партизан, пред во сезоната 2006/07 да замине прво во Балинген (беше соиграч на вардаровото засилување Милан Косановиќ), а по тоа и во Гумерзбах, каде заедно со Русинот Денис Захаров требаше да го надополнат заминувањето на Кјун Шин Јон од Кореја.

Една сезона по тоа, замина во Франција, во екипата на Париз, а сега доколку се биде во ред, би требало да продолжи во Металург.

Но, засега ништо не е договорено. Останува да се види како ќе се развива оваа ситуација и дали Металург ќе ја затвори оваа позиција. Таму се уште и Олег Маљцев и Милош Ивановиќ. Србинот, како и да е, е во период на рехабилитација и прашање е дали ќе биде подготвен до почетокот на сезоната.

Останува деновиве да се расчистат дилемите околу овој трансфер. Од клубот засега не коментираат околу шансите овој трансфер да биде реализиран.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 15:59

ОД ФРАНЦИЈА ЛЕВИОТ БЕК СЕ СЕЛИ НА ЕМИРАТИТЕ

Ангеловски во Ал Али

Левиот бек кој минатата сезона ја мина во Франција, Бранко Ангеловски во следната година ќе настапува на Емиратите.

Според информациите, тој се договорил на една година со тимот на Ал Али, а вчера требаше да замине во својот нов тим каде што ќе ја продолжи кариерата.

Ангеловски пред три сезони беше најдобриот ракометар во домашното првенство. Беше еден од најзаслужните што Металург дојде до титулата и одигра една одлична сезона. Потоа кариерата ја продолжи надвор од Македонија, а играше во екипата на Тулуз.

Иако имаше информации кои говореа дека тој ќе остане во оваа екипа, сепак, пред неколку дена дојде до разделба и тој стана слободен играч. За неговите услуги беше заинтересирана и екипата на Вардар Про. Сепак, во последен момент тој одлучи повторно да замине надвор од земјава и да игра за тимот на Ал Али.

Се работи за искусен ракометар, кој зад себе веќе има големо искуство. Секако останува и во плановите на селекторот Темелковски за репрезентацијата за Светското првенство така што без разлика на далечината може да се очекува да биде во тимот за Мундијалот следната година во Хрватска.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 19:42
"ВАРДАРЦИТЕ" НАЈДОБРИ НА ТУРНИРОТ ВО БИХ, КОЈ Е УВЕРТИРА НА СРЕДБИТЕ ВО ДОБОЈ

Вардар прв во Зеница

ФИНАЛЕ
ВАРДАР ПРО - ЗЕНИЦА 38:28
СРЕДБИ ВО ГРУПА
Вардар Про - Коњух Ж. 35:28
Вардар Про - Металопластика 32:26

Екипата на Вардар Про го освои првото место на турнирот во Зеница, каде против составот на домаќинот дојде до висока победа од 38:28 со што и го освои првото место.

На овој начин "црвено-црните" продолжуваат со одличните игри во подготвителниот период што само покажува дека формата на сите ракометари оди во нагорна линија. Финалниот дуел како што може да се забележи и од резултатот не донесе никакви проблеми за "вардарците" и тие заслужено успеаја да стигнат до триумф на мечот со Зеница.

Добрата игра беше само продолжена бидејќи ракометарите на Вардар Про покажаа дека се силни и на двата натпревари одиграни во група. Средбите се одиграа во саботата, а и на првиот и на вториот дуел немаше никаков проблем за да се дојде до победа.

Првата жртва беше составот на Коњух Живинице кој беше совладан со резутлат од 35:28, а потоа во вечерниот термин беше обезбедена уште една победа со која беше покажан квалитетот и на дуелот против Металопластика. Резултатот од 32:26 покажа дека финалето е потполно заслужено, а победата во него само потврди дека Вардар Про годинава има состав со кој сигурно ќе биде далеку поконк*рентен на Металург во борбата за титулата.

После настапот на турнирот во Зеница, "вардарците" заминуваат за Добој каде што би требало да бидат уште од денеска. Ќе продолжат со тренинзи пред стартот на силниот турнир каде ќе се обидат да стигнат до својата втора победа во неколкуте досегашни учества.

Калуѓеровиќ во МРК Вардар

Вториот тим на Вардар Про с$ повеќе се засилува за новата сезона во која ќе има и деби настап на евро-сцената. Оваа екипа го доби и Милан Калуѓеровиќ од Вардар Про, па сега има уште посилен тим од досега. Покрај тоа во своите редови ги има и пикерите Дарко Јанев и Никола Маркоски, кои играа за јуниорската селекција на ланското СП, а двајцата важат и како одлични одбранбени ракометари.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 15:54

ВЧЕРА СТАРТУВАШЕ ЈУБИЛЕЈНИОТ 40. ТУРНИР НА ШАМПИОНИТЕ

Добој ужива во врвен ракомет

Македонскиот вицешампион Вардар Про е претставник од Македонија на турнирот со најдолга традиција на Балканот.

Добој од вчера е во центарот на вниманието на ракометните збиднувања на Балканот. 40. издание на традиционалниот турнир собра на едно место 8 екипи од седум држави, а меѓу нив е и македонскиот вице-првак Вардар Про.

За скопскиот тим ова е главниот дел од подготовките за наредната сезона. Досега "црвено-црните" одиграа неколку натпревари, ги совладаа Ц. Звезда, Коњух, Металопластика и Зеница и го освоија турнирот чиј домаќин беше споменатата Зеница.

ТВ турнирот на шампионите, кој е со најдолга традиција на Балканот, е сепак нешто друго. За јубилејното 40. издание на овој турнир собрани се звучни имиња, екипи кои се познати во Европа, вклучувајќи го и актуелниот победник на Купот на ЕХФ, германскиот Нордхорн. Германците, кои во моментов настапуваат без олимпијците Холгер Гландорф и Горан Шпрем годинава решија да се подготвуваат на овие простори, па покрај учеството на турнирот во Добој, ќе се појават и на турнирот во Блаце, каде годинава ќе нема македонска екипа.

Токму бундеслигашот беше првиот противник на Вардар. Македонскиот тим се сретна со Германците синоќа. Денеска "црвено-црните" ќе одмораат, а по тоа ќе играат со домаќинот на турнирот Слога и со францускиот Иври.

Во групата "Б", сараевската Босна ќе се обиде да изненади некого од фаворитите. Репрезентацијата на Тунис е во Добој, исто како и ланскиот противник на Вардар во Лигата на шампоните, Адемар Леон од Шпанија. Унгарскиот вице-првак Пик Сегед го комплетира списокот на учесцници на турнирот од кого "слободно" би можела да се формира една група за Лигата на шампионите на ЕХФ.

Партизан Бјеловар е екипата која има најмногу триумфи на овој турнир. Шест пати оваа екипа триумфирала, последен пат во 1978. Македонскиот Пелистер има два триумфи во Добој. 1996 и 1997 година триумфираа битолчаните. Последен победник е Адемар Леон. Шпанците лани го совладаа Чеховски Медведи и го добија преодниот пехар кој го доделува ЕХФ, со оглед на тоа дека овој турнир е влезен во календарот на натпреварување на европската федерација.Распоред на натпреварите

1. Коло

Слога - Иври

Нордхорн - Вардар Про

Босна- Адемар Леон

2. Коло (среда)

Слога - Нордхорн

Тунис - Босна

Пик Сегед - Адемар Леон

3. коло (четврток)

Тунис - Пик Сегед

Вардар Про - Слога

Нордхорн - Иври

4. коло (петок)

Иври - Вардар Про

Пик Сегед - Босна

Адемар Леон - Тунис

Сабота:

Финале и мечеви за пласман

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 15:55

ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ ЗАМИНУВА ЗА СРБИЈА

Од денеска во Врњачка бања

Екипата на Вардар Осигурување, која минатата сезона го освои 3. место во Супер женската лига, од денеска ќе ги одработува подготовките во Србија во Врњачка бања. Ова е продолжување на традицијата "црвено-црните" да работат во подготвителниот период кај северниот сосед.

Според планот за работа во Врњачка бања ќе бидат одиграни и неколку контролни средби. Предвидено е да се спарингува Жупа, Хипопластика, Врњачка бања... што ќе биде добра можност да се проверат квалитетите на тимот.

Составот има и неколку принови. Покрај Дијана Милошоска во редовите на Вардар Осигурување дојдоа и Куксановиќ и Пујаз од Еуростандард Ѓ. Петров, како и Катерина Атанасоска, која во минатата сезона настапуваше во Првата лига.

"Ќе имаме посилен тим од лани и очекуваме да постигнеме одново добар резултат. Со исклучок на Маневска, која е пред суспензија бидејќи се нема јавено на подготовките, а најавува заминување во друг тим за што с$ уште не е платена отштета, другите ракометарки останаа во тимот. Со тој состав сметаме дека можеме да останеме во врвот на табелата", вели генералниот секретар на "вардарките", Боте Георгиевски.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 17:02
"ЦРВЕНО - ЦРНИТЕ" ДЕНЕСКА ГО ИГРААТ ВТОРИОТ МЕЧ НА ТУРНИРОТ ВО ДОБОЈ

Вардар по прва победа

Македонскиот вицепрвак, екипата на Вардар Про, денеска во Добој ќе ја "брка" својата прва победа, на мечот со домаќинот, тимот на Слога Добој.

Со оглед на високиот пораз на домаќините на дуелот со Иври, с$ освен победа на Вардар би било изненадување од "висока" класа на овој турнир.

Вардар на првиот натпревар загуби од бундеслигашот Нордхорн со пет гола разлика. Има причини и да биде задоволен, има и за незадоволство. Голманот Косановиќ се покажа како добра инвестиција за премиерата, иако "црвено-црните" ќе мора многу да поработат на колективноста во играта за да можат да се класифицираат меѓу екипите кои бркаат трифеи низ Европа.

Изненадување, ако може така да се каже, на турнирот беше високиот пораз на Босна од Адемар Леон од девет гола разлика.

Но, најдобриот босански тим ќе има шанса денеска да се рехабилитира за таа партија на натпреварот со Пик Сегед.

Вардар за противник ја има Слога, што во секој случај ќе биде убава можност да одигра мирен меч пред дуелот со францускиот Иври. Тој натпревар се игра денеска, со почеток во 17:15, а ќе биде пренесуван на Еуроспорт 2, денеска мечот со Слога (18:45), исто така ќе биде пренесуван на Еуроспорт 2.

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 21:18
ДВА МЕСЕЦИ ПОСЛЕ БАРАЖОТ СТИГНА ПОТВРДАТА ЗА ГОЛЕМИНАТА НА ТРИУМФОТ НА МАКЕДОНИЈА НАД ИСЛАНД НА ПАТОТ КОН СП 2009

Победа вредна олимписко сребро

Олимписките игри во Пекинг и второто место на Исланд докажаа колку беше голема победата на сениорите кога во баражот за СП дојдоа до триумф токму над овој противник.

Македонија не играше на Олимписките игри во Кина, но индиректно, по завршувањето на Игрите можеме да бидеме задоволни пред с$ од резултатот кој го постигна селекцијата на Исланд. Олимпиското сребро на оваа репрезентација ја зголеми вредноста на постигнатото на сениорите против Исланѓаните во баражот во кој успеавме да ги совладаме и да се пласираме на СП следниот јануари.

На Мундијалот следниот јануари ќе ги нема сребрените од Пекинг. Ќе ги нема токму поради тоа што играа против Македонија во баражот и не успеаја да победат. Затоа, сега имаме причина за двојно задоволство. Сега сите ќе гледаат со уште поголемо внимание бидејќи овој триумф покажува многу работи.

Триумфот во баражот покажа дека Македонија имаше квалитет да се најде и на Олимпијадата и таму да дотурка до голем резултат. Разликата во квалитетот меѓу репрезентациите постојано се намалува и затоа секој состав има причина за големи надежи од првенствата.

Исланд во Пекинг настапи со истиот состав со кој на почетокот на јуни играше во квалификациите за ОИ, а потоа и во баражот против нашата репрезентација. Играше речиси идентично како против Македонија, но овој пат поучени од тој двобој не ги правеа грешките поради кои останаа без учество на Мундијалот.

Уште во јуни на сите им беше јасно дека Македонија направи одличен резултат во баражот. Исланд секогаш се наоѓал во врвот на светскиот ракомет, а во Пекинг потврди дека Стефансон и колегите имаат квалитет и за медал. Сето ова е потврда дека и нашата репрезентација има состав кој е подготвен за многу повисоки дострели од победа во бараж. Самиот резултат на Исланд ни покажува дека немаме причина да стравуваме од никого ниту на Светското првенство. Ако можевме со Исланд, тогаш ќе можеме и против Германија, и против Полска, па и против Русија...

Ова се моменти во кои можеме да уживаме само неколку дена. Можеме неколку денови да се фалиме со тоа дека сме успеале да ги исфрлиме на патот кон СП сребрените од Олимписките игри. Меѓутоа, не смееме никако да живееме до Мундијалот на славата дека сме постигнале голем резултат во баражот бидејќи таму ќе н$ чекаат многу потешки средби. Олимпијадата ни покажа дека сме на вистинскиот пат. Натпреварите во Пекинг ни дадоа причина да веруваме во нашите квалитети и да продолжиме по патот кој го трасираме веќе неколку години. Македонија имаше сили да излезе на крај со Исланд, а доколку направи одлични подготовки, тогаш и во Хрватска на стартот на следната година ќе може да излезе на крај со уште неколку квалитетни репрезентации.

Не треба да заборавиме дека Исланд ќе дојде повторно во Скопје на квалификациски дуел. Овој пат тоа е за ЕП 2008. Сега оваа селекција ќе гостува како вицешампион од Олимписките игри. Тоа ќе биде шанса повторно да докажеме дека можеме да играме против најдобрите репрезентации во светот, а секако тоа ќе биде и нова можност да докажеме дека и нашата машка селекција веќе е кадарна да биде "рамо до рамо" со другите.ШТО ГИ ЧЕКА СЕНИОРИТЕ НА СП 2009?

Дури три репрезентации од петте противници на Македонија во првата фаза на СП 2009 се натпреваруваа на ОИ во Пекинг, но ниту една не успеа да дојде до медал.

Најдоброрангираната пред игрите, Германија, која е и носител на групата во која ќе игра Македонија на Мундијалот го имаше и најслабиот пласман. Германците завршија дури на 9. место, а разочарувачки беше и тоа што оваа селекција не успеа да го мине првиот круг. Игрите покажаа многу болни точки во играта на Германија, кои сигурно во јануари следната година ќе бидат поправени. Сепак, се виде дека нема потреба да се стравува од Бундес составот, но и тоа дека овој тим не е непобедлив.

Полјаците беа меѓу фаворитите за трофеј, но токму од Исланд загубија во четвртфиналето. Оваа репрезентација играше одлично против секој од противниците. Има константна форма и не се случуваат големи падови. Оттаму оваа репрезентација ќе ни биде веројатно многу потежок ривал отколку Германците. Инаку, Полска заврши на 5. позиција.

Русите веќе не се така квалитетни како порано, но повторно имаат генерација која може да дотурка далеку на големите натпреварувања. Иако претстојат промени, сепак, 6. место на игрите кажува многу за квалитетот. Меѓутоа, во однос на сите селекции овој состав имаше големи осцилации во играта.

Селекциите на Тунис и Алжир не беа на игрите, но овие репрезентации заостануваат со квалитетот зад другите.

ЕДЕН ПРОТИВНИК НА СЕНИОРКИТЕ НА ЕП ИГРАШЕ НА ОИ

Германките сосема разочараа

Носителот на групата во која ќе игра и Македонија на Европското првенство во декември кое се одржува кај нас, Германија целосно разочара со игрите на Олимпијадата. Оваа репрезентација која многумина ја сметаа за фаворит за медал ги разочара своите фанови со прикажаното на теренот.

Почнаа лошо од првиот меч и продолжија со очајно лошата игра до крајот на своите настапи. Германките немаа доволно квалитет и не беа доволно добро подготвени. Поискусните не беа на потребното ниво и тоа на крајот им се одрази на пласманот. Загубија од Русија, Јужна Кореја, Унгарија и Шведска, а го совладаа само Бразил, што беше премалку и на крајот завршија на 11. место. Податок кој ни дава причина дека сениорките имаат шанса да ги добијат на Европското првенство.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.