IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - РАКОМЕТ - новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАКОМЕТ - новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718>
Автор
Порака
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2012 во 02:24


Incredible Blue
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2012 во 19:34

На одржаниот прес денеска во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ беше најавена промоција на новите дресови на ракометната репрезентација.

dres2-500

Вечерва истите тие дресови беше најавена промоција на новите дресови на ракометната репрезентација.

Вечерва истите тие дресови беа промовирани во „Веро Центар“, во изложниот салон на еден од спонзорите на ракометната федерација. Стојанче Стоилов, Филип Миркуловски, Бранко Ангеловски и Филип Лазаров беа присутни на промоцијата на новиот дрес.

dres1-500

dres3-500 

dres4-500


Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2012 во 00:52
DA GO OBOIME I GETEBORG !!!!!Incredible Blue
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2012 во 15:11

Македонската фаланга повторно се мобилизира. Курир екслузивно дознава дека на неколку стотици македонски навивачи ќе им се овозможи патување во Шведска, со што ќе се засили поддршката за нашата ракометна репрезентација за пласман на Олимписките игри.

makedonska248
Владата и повеќе спонзори, еминентни приватни компании и пријатели на спортот ги подмируваат трошоците за патувањето, престојот и влезниците во целост.

Навивачите ќе бидат избрани по пат на лотарија. Се очекува во текот на денот Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Лазар Поповски да има прес-конференција на која ќе информира за бројот на навивачите, методологијата за избор и други детали за патувањето.

Македонија во петок го игра првиот натпревар од квалификациите, со почеток од 14:45 часот ќе се судриме со Унгарија.


Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 14:02
Ракометарите не го сакаат Лино Червар за селектор


 
Иако сите репрезентативци фрлаат дрва и камења по Шундовски, никој јавно не излегува да каже збор против него
 

 
 
Ракометарите кои се дел од македонската национална селекција не сакаат да има смена на селекторската позиција, односно наместо Звонко Шундовски, да дојде Лино Червар, сегашниот тренер на Металург. Играчите не застанале ниту зад сегашниот селектор, чии потези со изборот на играчи и со тактиката против ривалите многумина ги коментираа како лоши - објави Дневник.

Веднаш по мечот со Бразил имало разговор меѓу капитенот Kирил Лазаров и претседателот на РФМ, Михајло Михајловски, во кој се спомнало можна рокада на селекторската позиција, односно назначување на Червар, кој би требало да ги предводи на бараж-мечот со Австрија во јуни. Но капитенот и дел од репрезентативците, кои и порано порачуваа дека не сакаат да ги води Червар од клупата, и сега ја отфрлиле таквата можност. Сепак, како што пишива Дневник, никој не сака јавно да проговори плашејќи се од можните напади.

Тренерот на Металург подолг период во кулоарите се споменува како нов селектор и дел од раководството на федерацијата сака да го постави на таа функција, но не доби потврда од ракометарите, кои успеаја да го сменат претходниот селектор Љубомир Савевски правејќи му штрајк, со непојавување на тренинг. Савевски самиот си замина, а Шундовски дојде на предлог на играчите кои гласале дека најдобро би било да има македонско решение.

-Слично е и сега, во Гетеборг многу од репрезентативците во неофицијалните разговори фрлаат дрва и камења по селекторот за неговите одлуки во текот на натпреварите, но никој тоа јавно не сака да го каже. Сите бегаат од одговорноста, па ниту на прес-конференциите немаше нови лица, освен дежурните дрдорковци, Шундовски и Лазаров, кои мораа да објаснуваат зашто сме загубиле. Никој од играчите не застана јавно зад сегашниот селектор давајќи му поддршка без разлика на постигнатите резултати

Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2012 во 22:01
Cestitki za plasmanot na Makedonskite rakometarki na uste edno Evropsko Prvenstvo...


Na red se rakometarite. Pa, so srekja... i znaenje, sekako.
Incredible Blue
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2012 во 00:27

Скопската предност недостижна, ракометарите одат во Шпанија

Македонската ракометна репрезентација го продолжи континуитетот на настапи на големите натпреварувања, откако избори пласман на Светското првенство, чиj домаќин следната година ќе биде Шпанија.
 

Македонија  од Австрија, го загуби реванш натпреварот од баражот за пласман на Мундијалот, со 30:27, но благодарение на победата од пет голови разлика на првиот меч во јануари следната година ќе бидат дел од светската ракометна елита.

Македонската репрезентација речиси во ниту еден момент не го доведе во прашање својот пласман на СП, иако Австрија прва дојде до посериозна предност, во 19-та минута 9:6. Македонија се врати за само две минути, кога голови постигнаа Алушовски, Миркуловски и Димовски за 9:9.

На крајот од првото полувреме Македонија, предводена од капитенот Лазаров (6 гола во првиот дел) создаде предност од 14:13.

Второто полувреме почна со неколкуте успешни одбрани на Ристовски, а во 36-та минута Македонија дојде до три гола предност со 17:14, предност која „црвено-жолтите“ ја одржуваа се до 50-та минута. Австрија потоа се врати во водство, но без сили да ги загрози скопските пет голови предност.

Лазаров со 9 гола беше најефикасниот играч на Македонија, Мојсоски постигна 7, Алушовски 4, а Миркуловски 3 гола.

Македонија во Шпанија по трет пат во својата историја ќе учествува на Светските првенства, а Мундијалот ќе се одржи од 13-ти до 27-ми јануари 2013 година.

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2013 во 13:17
http://i-macedonian.blogspot.com/2013/01/blog-post_8.html

МАКЕДОНИЈА НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ ВО ШПАНИЈА ПОД УСТАВНО ИМЕ

Пред стартот на Светското првенство во Шпанија, кое ќе се одржи од 11 до 27 јануари, а каде што Македонија е во групата "Б" во Севиља заедно со репрезентациите на Чиле, Катар, Русија, Исланд и Данска, стигнаа пријатни вести од организаторот Шпанија.

Имено на нивната официјална веб страницаhandballspain2013.com/en/Teams/Macedonia нашата држава е заведена со уставното име Македонија.

Оваа убава вест треба да е мотив плус за нашите ракометари достојно да не` презентираат пред светската спортска јавност.

Автор: Благојче Андонов
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2013 во 09:07

 

Macedonia

FYRO Macedonia

It is all about Lazarov, isn’t it? Taking a look at the Macedonian national team one player indeed stands out. It is the top scorer of the 2009 WCh, who scored the largest number of goals ever scored during a WCh. Left-hander Kiril Lazarov managed that same brilliant feat at the 2012 European Championship in Serbia when he led his team to outstanding fifth place. Lazarov, who is playing with the colours of IHF Super Globe champion Atletico Madrid, is the most important player of the Macedonian play, the goal getter but also the motivator of the team. Thus his and his team’s feeling of disappointment was great when they missed the qualification for the Olympic Games at the tournament in Sweden. Coach Zvonko Shundovski (who is also the coach of Romanian champion Constanta) relies on goals scored by Lazarov and Naumce Mojsovski, who leads the group of players from champion Metalurg Skopje.

 
не се секирајте, уште 2 месеци и готово е со FYROM голема насмевка


Изменето од LiDivio - 11.Јануари.2013 во 09:09
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2013 во 00:45

Ајде дечки денес да ве видам на делоголемо гушкање
Ќе имате голееееема поддршка од трибините, не смеете да ја оплескатеда

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2013 во 10:29
Победивме.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2013 во 11:28

Браво дечки, направивте голем ќеиф. големо гушкање
Мене денес гласот ми е фатен, ама се изнавикав , изнаскокав и изнапеав.голема насмевка
Атмосферата не се опишува, се доживува со секоја клетка, од глава до пети.
Ајде сега и Португалија да ја смачкате, па да ве гледаме на уште едно првенство.
Не ми се допадна само свиркањето на швајцарската химна, неспортски потег додека домаќините мирно и културно ја ислушаа нашата.

П.С. Рацете ми трепереа па видеата се со лош квалитет, ама барем малку од атмосферата:забава
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2013 во 11:33
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Не ми се допадна само свиркањето на швајцарската химна, неспортски потег додека домаќините мирно и културно ја ислушаа нашата.


Леле, невоспитани....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2013 во 11:44

Не ми се допадна свиркањето навистина, многу ми беше простачки и провокаторски, ама помина без инциденти. Според мене тоа не е спортско навивање и треба да се искорени.
Инаку Швајцарците останаа фрапирани и со подзинати усти од навивачите и еуфоријата во салата.голема насмевка
Одвај им се слушаше гласот. голема насмевка

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.