IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Проблеми со забременување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Проблеми со забременување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 10:55
Edna rabota sto sum ja zabelezal i ne mi se dopaga e taa sto koga vinata e do mazot, brakot najcesto opstojuva, a dokolku e do zenata brakot se rastura, dokolku nema soodvetno resenie
Кон врв
marjanco Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marjanco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 13:22
jas mislam deka zenata za da zacne ,eden od faktorite e da bide vlazna,mislam da ima dobro vlaznenje,so toa vlaznenje se sproveduva spermatozoidot do jajce kletkata.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 08:51
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by bosa bosa напиша:

И јас и мажот ми бевме на испитување и се е во ред, а никако да останам трудна


Бидејќи одамна го поминав овој проблем, за жал без решение, ќе се потрудам да ти дадам неколку совети да не го правите она што ние го правевме
1. направете повторно проверка во некоја реномирана гинеколошка болница (НИКАКО во државна болница). Не гледајте на цената на услугите, затоа што ако се искомлицира понатаму потешко се решава. Сопругот нека направи хистолошко испитување на спермограм ако го нема тоа направено а кај тебе подетален преглед. Овие во државна појма немаат кутрите. Имено и кај нас првиот преглед го кажа истото дека никакви проблеми кај двајцата, а всушност постоел голем проблем (и кај мене и кај неа), а подоцна веке се влошија работите и беше невозможно нешто да се стори освен In Vitro.
Затоа веднаш одберете си друг лекар и одете, не чекајте.
Ако и тогаш резултатите се добри, тогаш проблемот е од психичка природа и се сложувам со тоа што другите го рекоа за тоа, да не се повторуваме.

... sekoja cest... sekoj par ima svoja individualnost... jas na primer imav prva bremenost... spontan... vtorata naj normalna... tretata... spontan... cetvrtata naj normalna... i  bidejki rodiv dve zdravi mashki deca... ginikologot niz shega mi rece ... da ne se trudam da ragam zenski deca... ocigledno "mojot organizam se bori protiv konk*rencija"... medicinski ne dokazano... ama vo praksa da...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 15:50
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by bosa bosa напиша:

И јас и мажот ми бевме на испитување и се е во ред, а никако да останам трудна


Бидејќи одамна го поминав овој проблем, за жал без решение, ќе се потрудам да ти дадам неколку совети да не го правите она што ние го правевме
1. направете повторно проверка во некоја реномирана гинеколошка болница (НИКАКО во државна болница). Не гледајте на цената на услугите, затоа што ако се искомлицира понатаму потешко се решава. Сопругот нека направи хистолошко испитување на спермограм ако го нема тоа направено а кај тебе подетален преглед. Овие во државна појма немаат кутрите. Имено и кај нас првиот преглед го кажа истото дека никакви проблеми кај двајцата, а всушност постоел голем проблем (и кај мене и кај неа), а подоцна веке се влошија работите и беше невозможно нешто да се стори освен In Vitro.
Затоа веднаш одберете си друг лекар и одете, не чекајте.
Ако и тогаш резултатите се добри, тогаш проблемот е од психичка природа и се сложувам со тоа што другите го рекоа за тоа, да не се повторуваме.


Вака сега, нема да ја бранам Клиника воопшто, само една мала забелешка за приватните реномирани клиники што ги споменува Атеист. Дали сте запознаени кои доктори работат таму? Драги мои, сите што ја напуштиле клиника или си држат тезги на приватните. Кадарот е да не речам ист. Разликата е во подобрата услуга зошто на клиника не ги боли уво за пациентите доколку добро не се закова со пари работата, а на приватните си плаќаш дебело и си добиваш соодветен третман. Зашто задоволен муштерија, повторно се ваќа на истото место. Клиника не живее од клиентела него од државен буџет.
Секако во секој случај е подобро да се оди на приватна.
Може треба да се поразговара и со психијатар, социјален работник.
Јас познавам многу двојки кои се бореа со стерилитетот и сите имаа индивидуален проблем. Оние кај кој се беше во ред експертите им препорачуваа поголем дел од времето да го минуваат заедно во пријатни активности, без мисла за стварање потомство.
И еден прекрасен совет особено за една жена е да чува нечиво дете, по можност од бебе. Значи да биде бебиситерка.Да поминува доста време со детето и на тој начин ќе се релаксира и нема да размислува негативно.
Крајна варијанта е да се посвои дете. Ова многу зависи од ставот на сопружниците во врска со посвојувањето.
Инаку и лично познавам пар кој се лечеше од стерилитет со години, наводно се беше во ред со нив, а никако да бидне. На крај посвоија детенце. За неполна година од посвојувањето жената остана бремена.
Епа чудо на душата се ваквите работи. Значи наравоучение е; се ќе биде само треба многу позитивен пристап и оптизмизам.
Кон врв
Anabela1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anabela1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 21:29
Здраво Боса
и јас го имам истиот проблем
во брак сум 2 години и никако да биде.
И нашите резултати се во ред,се е нормално.
Првата година не се замарав со тоа, ама оваа втората се многу нервирам.Пиев апчиња,ставав инекции, инсеминации и ништо сега паузирам од се.
Кажи ми кои испитувања ги правеше и што пиеше и во која болница одеш?
Ве молам само сериозно да се коментира бидејки е болна ова тема
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 21:29
Originally posted by anastea anastea напиша:

Najvazno ti e da go pustis mozokot da ti pase po zeleni livadi, da uzivas vo seksot zaradi uzivanje, ne zaradi pravenje deca, toa samo ke si dojde, stom se e ispravno i kaj dvajcata!.. Mozocnata bariera e najgolem problem vo ovie slucai, a ako ne mozes lesno da se oslobodis od "opsesijata", po edna caska dobro vince ili nekoe koktelce moze golema rabota da ti zavrsi...намигнување големо%20гушкање

най користният совет от сите
Кон врв
Anabela1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anabela1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 21:51
Bosa mnogu mozes da naucis za toj problem na forumite na             www.roda.hr i www.mameibebe.biz.hr
Кон врв
Devojcence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Март.2015
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 497
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Devojcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2015 во 04:52
Ne mozam da imam deca.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.