IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Компјутер за секое дете
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Компјутер за секое дете

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
Автор
Порака Обратен редослед
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Компјутер за секое дете
    Испратена: 06.Октомври.2010 во 15:11
За жал, јас сум во онаа групација - 20%. Моите ученици учат од компјутер кој учителката го однела од доматага

Ги нема сите услови за користење на ИКТ во наставата


Истражувањето за употребата на компјутерот и интернетот во училиштата покажува дека 80 проценти од учениците имаат таква можност. Притоа 43 проценти се изјасниле дека компјутерот го користат неколкупати седмично како дел од наставата, а со таков интензитет користат интернет 37 проценти од учениците. Шеесет и два проценти од учениците рекле дека компјутер  користат само на часови по информатика, а 59 проценти кажале дека понекогаш користат интернет за пребарување на интернет страници.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 22:23
bash toa e problemot!изненадување

...shto se nabaveni,...a, sobiraat prashina  samo,...

....a za toa za kolku  se nabaveni ,..

zarem nekoj se somneva vo ...apetitite na drzavnite "krvopijci"?изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 21:36
Проблемот со компјутерите не е што се набавени туку што стојат во подруми во многу училишта од стравот на директорите дека ке бидат уништени и дека ке мора потоа да ги платат. Стравот лозје чува.голема%20насмевка
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 20:08
koga ke se sfati ,..deka edinstvena cel e nekoi da si napunat djebovite,..

...so toa shto "sekoe" dete ke ima kompj.....изненадување.

.mozebi i ke vi bide podobro,......... barem na tie shto  ne ime,..dabome!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 01:08
Ајде малку да бидеме по самокритички настроени,гледате дека се дале навистина бесмислено пари,50.000.000 евра,тоа е да ти пукне душата како можат се попаметно да се искористат овие средства.Кај нас секогаш се почнува од опашката,а по тоа се познава дека е матна работата и дека се перат парите,за некој да си лапне во џебот. НИЕ НЕМАМЕ СООДВЕТНО И КОМПЛЕТНО ОПРЕМЕНО ОБРАЗОВАНИЕ,кај нас образовниот процес е сеуште со концепт од бившите времиња,само декларативно менување не значи ништо,прво треба да се созрее,што ќе рече децата да пораснат(во влада),а потоа СПОРЕД ПОТРЕБИТЕ,а не кампањски да се воведува,пример,за почеток тоа би било училници за информатика,(информатичко описменување), потоа втора фаза,електронска припрема на одредени предмети,да се предвидат битните придобивки,а потоа да се лечат недостатоците,инаку вака само МАФИЈАТА НА Г,ВУЈО ќе заработува пари за луксуз.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 16:50

колку дупки има во образованието,

невозможно е да ги закрпат со компјутери...

Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 16:43
...ma , neka uverdat i ...subatomski,..sodrzini,...изненадување

.,..uvek ke si ostane ,...otepano,...да

"obrazovanieto' ,...makedonsko...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 14:01
Иако беше и е  критикувана од многумина идејата за лаптоп за наставниците и компјутер за секое дете, лично мене како практичар многу ми се допадна и ми е од голема корист во работата.
Но, ние не би биле ние ако не направиме секогаш да има проблем. Наиме, во многу училишта компјутерите (и лаптопите за најмалите) стојат заклучени и не се достапни иако сите наставници поминаа обуки за бајаги работи.
Очигледно е дека двајцава министри- за информатичко општество и образование треба да седнат здраво и да НАРЕДАТ под хитно училиштата да ги стават во функција компјутерите (и лптопите за најмалецките).
Деновиве во многу училишта се кршат копјата околу проблемите кои не се вистински (туку наметнати ) проблеми.
Многу директори инсистираат просветниот кадар своите планирања (годишни, месечни, дневни) да ги подготвуваат и да ги предадат (стават во своето CV во печатена форма0. Која ли небулоза, толкав трошок за хартија, тонер-САМО за да стоеле на располагање за увиди изненадување)
Прво самите програми се материјали за олеснување на работата и подобрување на квалитетот на наставата.
Второ со печатењето стануваат достапни секому и се губи индивидуалната креативност и идеи на самиот просветен работник
Трето- зошто некој би се мачел да прави нешто ако знае дека може да “позајми“ веке направени.
Некоординираноста меѓу БРО и државниот инспекторат прави најголеми проблеми кои реперкуираат со незадоволство кај самите просветни работници.
затоа и пропаѓаат фантастично добри идеи и акции. За жал

Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2010 во 21:52
(да не добиете впечаток дека сум со лоша намера ...) јас сум информиран дека ќе има поставување на камери од оваа година т.е. лето, само не именувам во кои школи. ке има две фази во поставувањето, едната е за следење на ходниците, кои ученици отсуствуваат од настава и втората фаза, надзор на сите кабинети. Арно ама ја знаете онаа теорија дека најголемите багабонти се оние кои имаат некоја протекција (има исклучоци кои се па доста успешни ученици ...)

....Добро, се сложувам, посебна приказна е и целиот проект, но морам да признаам дека мора да се размислува и за иднината .... КАКО ВРЕМЕТО НАПРЕДУВА, ТАКА МОРА И НАСТАВАТА ДА НАПРЕДУВА, РАКА ПОД РАКА СО ВРЕМЕТО ..
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2010 во 21:11
Полека бе KastuS.

Тоа што нема дел од компјутерската опрема е вина и вина само на тие што го спремале проектот. Оти, ако веќе се одделуваат толку големи пари за еден проект, нека се обезбеди и видео надзор во кабинетите по информатика. Две камери се потребни само, па ќе се знае кои се виновниците.

Вака, единствени виновници се тие кои што го спремаат проектот
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2010 во 21:06
Инаку, да и јас сум за дискусија за образованието во било кој сегмент ... со било кого, мораме луѓе да отвориме поширок круг за дебати, макар јавни само за да се воочи на народов и децата дека вредностите во државава ни се извртени .... трката за парите ни ја упропасти домашната средина, не е лошо да ја применуваме Американската практика, редновна посета на психијатар и разговор со тамошната личност, тоа не е ништо страшно, ништо лошо ... може само да биде корисно ... Пак кажувам, и јас сум за таа идеја која некој ја напомена за дискусија во било кое време .... пријатен ден, КастуС
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2010 во 20:56
Е како да ви постават компјутери кога сте невидени вандали, сите наставници се жалат во скопје дека незнаете да ги цените компјутерите. Тоа што фалат мауси и тастатури дали наставниците се криви ????? тоа што дел од вас сакаат да украдат тастатура или маус само за да ги шитнат на автопазар или на старо за пар метадончиња или три-четири цигари е посебна тема. Јас барем до сега не сум чул еден наставник да украде маус, а и самите викате дека само тие на наставниците работат ... ете ви го проблемот каде е. МОЈАТА ПРЕПОРАКА Е ДО НАСТАВНИЦИТЕ, ПРОБАЈТЕ ГО ПРОЕКТОТ Е-КАБИНЕТ, КАДЕ КЕ ИМАТЕ ЕДЕН КОМПЈУТЕР И ЛЦД-ПРОЕКТОР И НИШТО ДРУГО, БАТАЛЕТЕ КОМПЈУТЕР ЗА СЕКОЕ ДЕТЕ, ПОШТО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ВАНДАЛИ, НЕКУЛТУРНИ ПО СЕ ИЗГЛЕДА. НА ОВОЈ НАЧИН КЕ ИМА ПОГОЛЕМ ЕФЕКТ И КЕ ВИ БИДЕ ПОВИЗУЕЛНО. Не е проблемот за обуката на наставниците, секој наставник знае да користи онолку колку што треба но ВИЕ УЧЕНИЦИТЕ КОГА СЕДИТЕ ВО УЧИЛНИТЕ И НА ЗДРАВ КОМПЈУТЕР ВЕДНАШ ЗА ФЕЈСБУК СЕ ФАЌАТЕ, НЕЗНАЕТЕ БАРЕМ ДА ИСТРАЖИТЕ НЕШТО ВО КОРИСТ НА НАСТАВАТА. Ете на кратко тоа е тоа, сега за сега ...
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2010 во 20:43
и за секоj учител!голема%20насмевкаплазење
Кон врв
barmomk1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barmomk1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2010 во 20:42
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:ааа....тоа што некои патат по минатото...само значи дека не ја разбираат сегашноста...проектот си е добар...реалиацијата не чини...џабе си седат оние компјутери по училниците...кога наставниот кадар не е спремен да ги користи во наставниот процес...кога децата знаат повеќе од своите наставници во областа на информатиката...очигледно скапо ќе не чини нереализацијата на идејата...компјутер за секое дете...но...нешто друго ме заинтересира...употребата на терминот перење пари...
Originally posted by brza brza напиша:

...a be,shto tolku ste zapnale so toj fin izraz ...,,perenje
pari"?!изненадување......ne mozete li
ednostavno da kazete ,...beskrupulozna  i ...,,legalna" krazba,... pred
ochite na (slepiot) narod!
дали некој кој го користи овој термин љубезно ќе ми објасни...како тоа се испрани парите при овој проект...?или украдени, ако повеќе така милува да се каже...збунетостама конкретно, ако може, нормално...Грешен е изразот перење пари... Точниот назив е местење тендери!! Како и секој тендер во државава така и овој е наместен односно фирмата преку која оди набавката си има процент а таа фирма е секогаш блиска до министрите и некој близок до министрите. На жалост државен завиод за ревизија никој не го слуша што кажува а камо ли да се повика независна меѓунардона ревизорска куќа. Тогаш "рикнавме" нема да остане ни еден политичар ниту еден пратеник што е "чист". Тоа е тоа во кратки црти...


Изменето од barmomk1 - 04.Јуни.2010 во 20:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,195 секунди.