IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - “Четири сведоци дека Исус е син Божји“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Четири сведоци дека Исус е син Божји“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 00:44
E taka e spored tvoeto veruvanje, Koranot i negovite interpretacii. Potpolno si vo pravo.

Vo pravo si i za svrtuvanjeto vnimanie deka "Bozhji sin" ne e termon koj se koristel ekskluzivno za Isus, tuku se upotrebuval megju evreite sekogash koga kje se potencirale izvonrednite duhovni kvaliteti na nekoj chovek.

No spored hristijanskata dogma Isus e eden i edinstven Bozhji sin koj sedi na Negovata desna strana i koj doshol vo ovoj materijaln svet da gi iskupi nash*te grevovi.

E sega sto kje pravime? Kje imame megjusebno razbiranje i sozhivot so razlichnite veruvanja ili... ?

Изменето од Messenger - 24.Септември.2009 во 01:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 04:27
Во една божествено откровение од 1981/82 по смисла е објаснето дека: Сите ние како духовни битија, изворно земено сме ќерки и синови Божји - затоа и сите сме браќа и сестри во духовна смисла, бидејќи имаме еден заеднички извор: Бог.

Но Христос е првосоздадениот син Божји и е ко-регент(со-владар) на Бесконечноста. Останатите синови божји настанаа подоцна.

Изменето од Majkl - 24.Септември.2009 во 04:28
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 10:54
[/QUOTE]

jas ovde ne kontam edna rabota pisuvas.."Елисеј се помоли и Бог ја ослепе непријателската војска..."...e zasto ja oslepel..pa neli...Isus sinot bozji gi saka site luge podednakvo,i nema predrasudi..ta neli sme site ceda bozji?..Pa i tie vojnicinja sto gi oslepel bile necii sinovi,ne bile u labaratorija napraveni Ne mi se dopaga ova sto si go napisal ili potocno prepisal.Posreken ke bev ako kazese..Cetiri svedoci deka Isus e sin Bozji se...komsikata Kumrija ,cicko mi Mirko,Biljana i pesot na Mite...site tie tvrdat deka sinot Bozji Isus im dosol na son...ili neso u toj stil..a ne deka oslepuval vojnici [/QUOTE]

Bog ja oslepe vojskata, ne za da ostanat slepi, no povremeno bea oslepeni, elisej gi odnese vo erusalim pred carot. Tamu Elisej se pomoli da im se vrati vidot. Togas carot mislam deka prasa: "Dali da gi pogubam?" no Elisej rece: "ne, daj im da jadat i da pijat pa pusti gi da si odat doma."

Ima i lugje svedoci, ako si procital ponatamu, go spomnav Jovan krstitelot koj svedoci deka Isus e sin Bozji, i na samoto krstevanje na Isus, se slusna glas od neboto koj veli: Ovoj e Mojot vozljuben Sin koj e po mojata volja." i sam Bog od neboto go kaza toa dva pati.
ednas na krstevanjeto, ednas na gorata so Petar Jakov i Jovan. Tie go slusnaa isto toj glas. Petar svedoci za toj nastan vo svoeto poslanie vo biblijata.

na kraj po svoeto voskresenie site vernici koi se sobraa da se sretnat so Isus vo Galileja i tamu go vidoa kako se voznesuva na neboto.

Изменето од fileo - 24.Септември.2009 во 10:55
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 20:00
zosto edinstven sin bozji a stoe so adam i one bozji sin spored vas neli
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 20:02
E sega sto kje pravime? Kje imame megjusebno razbiranje i sozhivot so razlichnite veruvanja ili

zaosto da nemame megusebno razbiranje i sozivot iako iame razlicni veruvanja .
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 20:56
Pa toa velam i jas.

No sozhivotot ne se sveduva samo na zborovi, tuku na dela.

Sozhivot znachi - ti veruvaj slobodno vo onoa sto sakash da veruvash i ostavi me mene da veruvam vo onoa sto sakam jas da veruvam. Ako me interesira neshto od tvojata vera, ke te prasham... ako te interesira neshto od mojata, prashaj me. No ne mi veli deka mojata ne chini i deka veruvam vo neshto pogreshno, pa da ja prifatam tvojata.

Toa e sozhivot. Sozhivot znachi da se ima respekt za drugiot.

Изменето од Messenger - 24.Септември.2009 во 20:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 23:17
da tokmu taka iskreniot musliman sekogas e vo najdobri odnosi so site ,,,,,
no ne zaboravj ovoj e forum vo koj treba da se iskaze religiskoto ubeduvanje no ne vrs navredi i pcovki,, za zal gi ima od dvete stranii ,, jas sum imal raspravii so mnogu hristijani vo vrska   so ova no
i den denes sme vo najdobar odnos do sega , i prasanje mi bese


zosto edinstven sin bozji a stoe so adam i one bozji sin spored vas neli ,,, zarem on nesedi na denata strana na boga,,,,,, duri majkl izjavi

Сите ние sme како духовни битија, изворно земено сме ќерки и синови Божји ,,
sega proizleguva deka site nie sme sinovi na boga kakov apsurd    bog ne sozdal nee e rodil pozdrav
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 00:44
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

E sega sto kje pravime? Kje imame megjusebno razbiranje i sozhivot so razlichnite veruvanja ili

zaosto da nemame megusebno razbiranje i sozivot iako iame razlicni veruvanja .


Зависи од мене, тебе, ние, вие, тие...Малку добра волја, и-ѕвезда
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 00:47
da zavisii    no odgovorimi na postavenite prasanja
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 00:55
Pa, neli ti odgovoriv. Toa e hristijanskoto veruvanje - eden e kako Isus koj doshol da ne spasi od nash*te grevovi, pa koj veruva vo nego kje bide spasen... vkluchuvajki te i tebe, ako veruvash vo nego.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 01:05
a sto e so onie koi se kriminalci    kradci   ubijci siluvaci a veruvaat vo isus   i oni ke bidat spaseni spored tebe sitee   kakov apsurd vi ste vo zabluda
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 01:11
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

a sto e so onie koi se kriminalci    kradci   ubijci siluvaci a veruvaat vo isus   i oni ke bidat spaseni spored tebe sitee   kakov apsurd vi ste vo zabluda


Според тебе сме во заблуда, според Христа не...Кој од вас двајца е поголем авторитет? Ал Ислам или Христос?

Ќе се послужам со зборовите на спирос-Христовиот Исламтрепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 01:12
pa dobro be majkata kako moze onoj koj e kradec siluvac ubiecc   ke bide spasen samo ako poveruva vo hristos kako bog ,, nema logika be luge
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 01:15
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

a sto e so onie koi se kriminalci    kradci   ubijci siluvaci a veruvaat vo isus   i oni ke bidat spaseni spored tebe sitee   kakov apsurd vi ste vo zabluda

site koi shto imaat vera deka isus beshe krsten vo voda i raspnat na krst i deka na tretiot den voskresna od mrtvite i se voznese na neboto na sudniot den ke bidat pomiluvani
isus voskresna i za pravednite i za nepravednite
duri i za ubijcite i za kriminalcite i za bludnicite
bozjata ljubov e za site , duri i za pedofilite dokolku poveruvaat i se pokaat vo svoeto srce
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.