IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Образование надвор од законот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Образование надвор од законот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2008 во 22:55
Originally posted by brza brza напиша:

kako slepo se veruva vo sposobnosta ,..i voljata na "vladata",....toa e neshto ,...neverojatno!,...a ,..i bi razbral koga bi se rabotelo za novi lichnosti,...ama ,ovie ,..dokazani i prekazani ,..lopovi,...malverzatori,...i sl. na niv,...

... sekoj so svoe ubeduvanje... vremeto ke pokaze koj e vo pravo.... Pivara ke raboti...toj shto greshi casti skopsko....големо%20гушкање
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2008 во 23:21
da,...samo shto nema povekje vreme za,....experimentiranje!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 08:32
.... Eve ushte edna aktuelnost.. koja go potvrduva naslovot... nasheto obrazovanie..... so ministri koi dobivaat resor... samo za da dobijat partiska nagrada.... so sluzbenici  vo MON i BRO koi se so elasticni kicmi... pa opstanuvaat so godini bez nikakvi rezultati vo svoeto rabotenje... so direktori koi se samo masha vo necii race...
Почна ловот на врски за петки

Ве молам, ќерка ми мора да помине одлична на крајот на годината. Фали уште вие да и пишете петка. Знам дека има тројка на полугодие, но има ли шанси да не и заклучувате четворка за на крај? Ваквите класични родителски лелекања деновиве се нормална појава во основните и во училиштата за средно образование. Ургенциите за повисоки оценки почнаа, родителите фаќаат врски, наставниците и директорите се кријат и не одговараат на телефонските повици на нивните мобилни телефони. Тие веќе знаат дека ова е нормално во овој период од годината, кога сите бркаат повисок просек, кој треба да им го олесни уписот во средно и на факултет.
...zoshto urgenciii... ZARADI LOSHATA UPISNA POLITIKA.... matematika 2 ili 3...  dete nemoze da se zapishe vo medicina... pravo... filozofija...
Ученици во средните училишта тврдат дека без проблем добивале петки по некои предмети, иако полугодишните оценки им биле многу послаби.
- Моја другарка имаше тројка на полугодие по социологија. Професорот и рече дека ќе треба да и напише четири петки во дневник, за да може конечната оценка да и биде петка. Откако го измоли за петка, професорот и ја пиша и искоментира: „Е сега ако дојде инспекција и ако го видат дневникот, ќе биде смешно“ - ни рече матурантка во гимназијата „Никола Карев“.
Има и наставници што се жалат на притисоци од директорите. Наставничка во едно скопско училиште во општината Гази Баба тврди дека била принудена да пишува незаслужени оценки на деца што воопшто не учеле во текот на учебната година.
- Имав две ученички што македонски јазик не знаеја ниту за двојка. Но на крајот на годината, директорката дојде во канцеларијата, го отвори дневникот и ми нареди да им заклучам петки. Ми беше страв да не ме избркаат од работа и морав да ги пишам петките – тврди наставничката.
....i nastavnicite/profesorite se smao luge...koi imaat semejstva... i koi se borat da si gi zacuvaat mestata..... a direktorite... e direktorite...
Нема казни за нереално оценување

Во Законот за основно и средно образование не се предвидени казни или контрола на нереалното оценување, вели Ѓорѓи Николов, директорот на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) во Министерството за образование.
- Според Законот е предвидено само да се поништи оценка што е помала од онаа што реално ученикот ја заслужува. Ние само вршиме контрола на законитоста на оценувањето, односно, дали кај ученикот има континуитет во оценувањето, дали редовно добива оцени – објасни Николов.
Одговорноста за годишната оценка на ученикот, како што рече Николов, ја сноси исклучиво наставникот. Ако тој оценил дека ученикот напредувал во текот на годината, може на крајот да му пише петка, иако на пример, на полугодие имал тројка.
...i ama e pameten covekot... nastavnikot da bide dushman koj ke bide pamten zaradi koj deteto negde ne uspealo da se zapishe....
Петки за свои познати бараат и службеници во МОН

Извори за „Нова Македонија“ од Министерството за образование тврдат дека и тие секојдневно добивале повици од нивни роднини и пријатели, кои барале на нивните деца да им се пишат повисоки оцени. Како што тврди една вработена во Министерството, и таа самата барала од директорот на едно скопско училиште, да „среди“ за петка на нејзиниот внук.
- Зошто се чудите, не сум ни прва ни последна што бара ваква или слична услуга – вели службеничката.
И наставници во некои основни училишта потврдија дека добивале наредби од директорите да пишуваат петки, зашто тоа од нив го барале вработени во МОН.
... a tek ovie od opshtina... spisoci... fermani... petki... petki....
zalosno samo za onie shto ucea... se macea... cela godina... ovie "nagradenite"  pobednicki... i omalovazuvacki... gi ismevaat i nastavnicite i soucenicite....
 i posle nastavnicite/ profesorite bile krivi.... za neredite... za nedisciplinata
...  za neucenjeto....
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 19:11
не спомнувам кој и како учи тука,..... во приватново средно учичиште,..... само знам дека наставата им е на англиски..... и се случува.... оценката по македонски јазик да биде 3ка..... а англиски 5ка..... не би било толку чудно ( дури и болно збунетост ) да не знам дека до пред една година тоа дете учеше со мене..... и е Македонец....

и не знам зошто сите мислат дека е подобро приватното отколку државното..... баш мислам дека е обратно.... затоа што додека јас секој ден ,,скапувам,, од учење.... тие си го плаќаат школото.... плазење%20злонамерно 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 21:46
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

не спомнувам кој и како учи тука,..... во приватново средно учичиште,..... само знам дека наставата им е на англиски..... и се случува.... оценката по македонски јазик да биде 3ка..... а англиски 5ка..... не би било толку чудно ( дури и болно збунетост ) да не знам дека до пред една година тоа дете учеше со мене..... и е Македонец....

и не знам зошто сите мислат дека е подобро приватното отколку државното..... баш мислам дека е обратно.... затоа што додека јас секој ден ,,скапувам,, од учење.... тие си го плаќаат школото.... плазење%20злонамерно 

... biserna... shkoloto se plaka...no  ne se plaka/kupuva  znaenjeto.... toa se steknuva... i se koristi cel zivot.... diplomata ne go pravi intelektualecot.... znaenjeto e toa shto go razlikuva od drugite....
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 09:33
Me isprovocira postot na mamamd okolu zaklucuvanjeto ocenki. Toa e edna od pricinite poradi koja ne predavam vo uciliste tuku rabotam nesto sosema drugo. Se trudime da delime pravda, da gi naucime nesto decata, i duri i onie koi ne znaat se trudime da gi motivirame na bilo koj nacin, a na krajot na ucebnata godina ke ni dojde korumpiranata direktorka i ke ni rece, toj/taa e sin/kerka na toj i toj i mora da mu/i napises 5 samo zatoa sto tatko mu/i dava golemi pari vo ucilitevo pa detevo zasluzuva da ima odlicna ocenka. I normalno, od strav, mora da ja napises ocenkata bidejki ako ne ja napises dogodina nema da ti bide prodolzen dogovorot na delo zatoa sto pogolemiot broj od pomladite nastavnici se so dogovor na delo otkolku so zavereni raboti resenija. I zosto togas nekoj se macel 4 godini na fakultet da uci kako da gi nauci tie deca koga nekoi isfrustrirani individui li lecat kompleksi so toa sto ke zagrabat sto e mozno poveke pari od roditelite za nekoja ocenka plus. I koga ke otidat na fakultet i koga ke go padnat prviot ispit ke vidat kolku e tesko da se dobie realna ocenka. No zalno e sto i na fakultet si gi kupuvaat ocenkite, na prvatnite barem znaeme kolku plakaat, a na drzavnite sekoj profesor e so posebna tarifa...I sakame eden den tie decista da bidat lekari i da odime kaj niv da ni odreduvaat dijagnoza ili pak da bidat pravnici i da ne branat na sud
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 10:05

можеби токму затоа е штета што не работиш во училиште. ќе беше како Робин Худ - ќе земаше од богатите за да дадеш на сиромасите.    
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 09:27
ne e lesno filmadzike...ponekogas si velam deka e podobro nekoi od roditelite da se vratat vo ucilisnite klupi za da naucat nekoi raboti za odnesuvanjeto i moralot
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 13:13
bilo i ke bide, nikogas nema da ima promena, sto znaci ako dojde do zategnuvanje toa samo ke znaci deka samo pomal krug ke gi uzivaat privilegiite na gledanje niz prsti t.e. samo decata na elitata...pa toa e vo interes na kapitalistickiot sistem koj nastojuva da gi razgranici lugeto spored statusot koj go poseduvaat i odnapred da im ukaze na decata kade pripagaat...se e taka sovrseno, a nie se bunime, nie i ne znaeme kolku sme srekni
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 20:19
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

bilo i ke bide, nikogas nema da ima promena, sto znaci ako dojde do zategnuvanje toa samo ke znaci deka samo pomal krug ke gi uzivaat privilegiite na gledanje niz prsti t.e. samo decata na elitata...pa toa e vo interes na kapitalistickiot sistem koj nastojuva da gi razgranici lugeto spored statusot koj go poseduvaat i odnapred da im ukaze na decata kade pripagaat...se e taka sovrseno, a nie se bunime, nie i ne znaeme kolku sme srekni

... nikoj nema protiv... na kapitalistite neka im otvorat privatni shkoli... neka si plakaat po 5000 evra  mesecno... na godishno nivo edno ubavo stance... ko shto e vo normalnite obrazovni sistemi....a ne vaka gi razgrabaa mestata i gi koristat privilegiite  shto sekoja socijalna drzava gi dava za siromashtijata...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.