IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Македонци во Швајцарија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонци во Швајцарија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 22:53
vardarce, to sozaluvam.... znam kako e тага u pm edna nedela sum pak tuka i seuste ne mozam da se naviknam воздивнување
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 08:26
stignav

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 12:17
ne ti velam dobro dojde, znam ne ti e dobro stom si dojde тага
Кон врв
konstant Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konstant Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 23:02
kaj se vo swajcaria
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 20:27
koj kade намигнување
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 12:10
ke go pastiram i tuka, posto i za svajcarija se rabotit....
 
procitano i videno na www.koli.com.mk
 

Швајцарската партија на зелените предложила изгласување на закон со кој во оваа европска држава ќе се забрани употребата на поголемиот број на денешни автомобили.

Со воведување на новиот закон Швајцарците би можеле да стават крај на возењето на суперавтомобили на своите патишта, би се укинала продажбата на големи SUV модели, но и на поголемиот дел спортски автомобили, луксузни лимузини, па дури и некои моноволумени, а и по некој компактен автомобил.

Зелените всушност сакаат да го забранат возењето на сите автомобили кои се потешки од два тона и кои емитираат повеќе од 250 грама СО2 по километар или не ги задоволуваат оптималните норми за заштита на пешаците во случај на фронтален судир.

Поголемиот број автомобили на швајцарската листа делуваат како логичен збир за забранување: Aston Martin, Bentley, Hummer, но на листата се најдоа и компактните помали автомобили како Hyundai Getz или Nissan Micra.

Како што стојат работите, ако Швајцарците го донесат новиот закон, следната година на женевскиот салон на автомобили ќе треба да се оди со велосипед.

И друга категорија на луѓе ќе биде особено погодена од овој закон а тоа се македонските гастарбајтери кои едвај чекаат да дојде лето и да ги донесат своите модерни автомобили земени на кредит, лизинг или рентакар и да шетаат по градовите од каде потекнуваат со филозофија „нека пукнат комшиите“Изменето од seka - 14.Август.2008 во 12:24
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 21:28
so stana so temava slabo muabet...
speed
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 21:44
слабо ги има во Швајцарија намигнување
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 09:56
gi ima ali ne se pojavuvaat mnogu...
speed
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 20:15
skopsko i se e mozno!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 20:25
Originally posted by speed speed напиша:

gi ima ali ne se pojavuvaat mnogu...
 
 
Ги има ама сите се швицарци, читањето и пишувањето не им е јака страна, а и не разбираат добро македонски ...
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2008 во 00:00
a i ne im ni treba vo svicarska...pa ne se 25%
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7054
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2012 во 23:27
Имаме некој форумџија одовде што живее и работи во Швајцаријазбунетост
Ми треба нешто да се исконсултирам, да чујам негово мислење во врска со одредени работи
Ако има таков/ва нека јави ми се по лп.

Однапред благодарна.големо гушкање
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2012 во 22:55
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Имаме некој форумџија одовде што живее и работи во Швајцаријазбунетост
Ми треба нешто да се исконсултирам, да чујам негово мислење во врска со одредени работи
Ако има таков/ва нека јави ми се по лп.

Однапред благодарна.големо гушкање


Ај на ЛП. големо гушкањеКон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.