IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Pectus Excavatum (Вдлабнат граден кош)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Pectus Excavatum (Вдлабнат граден кош)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
mk.boy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mk.boy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 02:50
Mislam deka imam Pectus ne e mnogu golem, ne custvuvam bolki vo gradniot kos, nitu se gusam dali ke treba operativen zafat malku se sramam koga nekoj ke me fati i mnogu sakam da imam pravilen graden kos i ako mozete da mi kazete vezbi vi se molam bev kaj ortoped i toj mi kaza da se istegam na vratilo eve sega veke pocnav pa ke vidime ponatamu...vi blagodaram.
Кон врв
Veles boy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Veles boy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 14:32
Jas imam pectus(vdlabnat graden kosh)se sramam da odam i ne odam na plazi,na bazen,poradi toa se sramam i da se opustam pred zenska,a ubav decko sum.Zaboravete na ortopedi i vebzbi,nisto nema da vi pomognat-toa e samo laga i moraat da ve ubeduvaat zasto za toa ucele i od toa sega mora da si ja vadat platata.Edinstveno resenie e operacija.Imam nad 20 godini.Porano vezbite vo Ohrid i vo Veles nisto ne mi pomognaa,toa e samo gubenje vreme.Edinstveno resenie e operacijata.Bev na Torakalna vo Drzavna i eden hirurg mi rece ja pravele klasicnata metoda -da te isecat na srede graden kos napred i cel zivot da nosis beleg(a niv taka im e polesno za rabota).A,go prasav-Doktore a novata amerikanska metoda so zasekuvanje od strana?,pa mi rece-Ke probame i taka.Se obeshrabriv i poveke ne otidov,Sto sum jas opitno gluvce?Ima li nekoj na drzavno sto veke ja praktikuval novata metoda,od stranite,zasto vo Drzavna e 100 evra,a vo Re-medika e 3000 evra,a vo Filip Vtori e 6000 evra.Skapo e.Ako sakate da gi vidite lugjeto sto se oprirale,odete na:wwww.youtube.com i vnesete: pectus excavatum.
Ve molam neka mi pise nekoj koj znae na Drzavno dali poznava doktor veke ja praktikuval novata metoda i nekoj koj se pravel,a i sto ne se pravel od Makedonija,sakam da se zapoznaeme?
Кон врв
Veles boy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Veles boy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 21:26
Ve molam,nekoj da mi kaze samo ova ne mi e jasno: kaj novata metoda so shipka od stranite(a ne odnapred luzna-starata metoda) kaj pectus-vdlabnat graden kosh,dali shipkata ostanuva pod rebrata cel zivot ili kolku dolgo,neli ako ja izvadat pak ke propadnat odlepenite rebra sose rskavicata nadole?kako sto eden decko se sheguvashe? na www.youtoube.com (pectus excavatum) deka ako minel pod detektor za metal ke svirnel aparatot,ili mozebi deckoto pogresno go razbrav?
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2010 во 22:47
Pectus excavatum 
е најчест вроден деформитет на предниот ѕид на градниот кош, во кој неколку ребра и градни коски растат ненормално  т.н. потонати гради..
Вежби и различни совети од ортопед и физијатар во смисол на подобрување само до 15 годишна возраст….ако немаме подобрување колку побргу се решава за оперативна корекција толку подобро..Влошување на изгледот на градите и почетокот на симптомите обично се јавуваат за време на брзиот раст на коските во пубертетот…
http://2.bp.blogspot.com/_MmHg7S43Vj0/S0LmWODBy4I/AAAAAAAAAGM/rhi_7h1ARYI/s320/pectusexcavatum.jpg   http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Pectus1.jpg     http://inyourface.ocregister.com/files/2009/02/zane4_1024x768_jpg.jpg      http://www.roanoke.com/dtiphotos/2111502.jpg
посебно вознемирувачки за младите тинејџери со појава на проблеми со самодовербата и психолошки нарушувања како последица од сето тоа…pectus excavatum се смета како генетски дефект ( наследен) и може да се појави и при детска мускулна атрофија , рахит…е сега…..затоа што срцето се наоѓа зад градната коска се среќава видливи деформитети на срцето и присутна оштетена кардиоваскуларна функција како и проблеми со дијафрагмата т.е. намален белодробен капацитет …..
http://www.naritasekijyuji.jp/news/images/img_new_014en_17.jpg    http://www.ctsnet.org/graphics/experts/Thoracic/j_jacobs_mininvasive/JacobsFigure02.jpg     http://www.surgeryencyclopedia.com/images/gesu_03_img0172.jpg    http://www.cincinnatichildrens.org/assets/0/78/847/867/e4f17c59-868b-40c8-ba8d-cc3442e0c555.jpg
Третман на pectus excavatum може да биде со инвазивна и неинвазивна техника или комбинација од двете..Nuss  техника како најпрепорачлива и со најмалку губење на крв како најминимална инвазивна метода со поставување на стабилизациона лента-бар под градната  коска....Техниката Ravitch е инвазивна метода воведена во 1949 год…….при што се остранува *рскавицата и градната коска се одвојува….Една мала лента се вметнува под градната коска за да го одржи во саканата позиција се додека *рскавицата не зарасне повторно….обично околу 6 месеци….и после се остранува !!
 

http://3.bp.blogspot.com/_MpceaBsKWvg/SQQ1vArAa6I/AAAAAAAAAGE/8opSo4iT-HI/s400/ravitch.jpg    http://inyourface.ocregister.com/files/2009/02/paula_adbul_pec_problem.jpg

 јинг%20јанг ПАЗИ !!!Доколку не поднесуваш крв и слично не го гледај ова видео што всушност преставува операцијата...

Pectus excavatum repair by Dr Kotoulas 

 Голема вдлабнатина а се потсмева дечкото.....кликни!!

Pectus Excavatum - Nuss Procedure

ова ти е Нус понеинвазивна со  лента...Изменето од bijonse1 - 31.Јули.2010 во 23:06
Кон врв
G.D Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G.D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 02:31
добро, дали има некој тука или дали познавате некој што се оперирал по новата NUSS процедура на клинички или во приватните болници, за да сподели некое искуство... иначе во Македонија докторите ама ич не се запознаени со ова, воопшто не гледаат на тоа како некој проблем, некој деформитет, за нив е нормално и никој не препоорачува операција, би требало да има причина за тоа... мислење?
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 13:40
Најдобра и трајна корекција на овој деформитет може да се постигне со хируршка интервенција,сите други методи како физикална терапија и спортување може само да го маскираат овој деформитет со хипертрофија на мускулатурата ,но не и да се корегира коскениот дел.

NUSS методата е минимално агресивна при што се користат специјални шипки или пектус барови и комплетен инструментариум за нивно зацврстување.
Приватната клиника Ре-медика,располага со сите видови на барови и нивниот стручен тим вели дека постигнале големи резултати кај првите пациенти.Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.