IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно
  Активни теми Активни теми RSS - Денес...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Денес...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 562563564
Автор
Порака
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2020 во 20:23
Денес видов нешто,што само го имав слушано од постарите.
Впрочем не,доживеав!
Брат ми некако среќа задутре се враќа,после сите перипетии
од Португалија.Со молитва сме се да испадне по планот.
Жива среќа што беше официјален учесник во натпревари.
Неважно тоа,денес праиме план во зависност од мерките како
да се организираме.Моите повозрасни,мораше да се надвор од дома.
Ни беше опција станот во Охрид.Но јас заради работните обврски
да платам хотел,доколку мерката биде самоизолација за брат ми.
Поминува комшијата педесетина метри од мене.Израснавме таму ко
деца,имаше билјард и флипери.Ме праша шо како е со брат ми.
Му кажав и си отидов некои обврски да истерам низ град.Ми
ѕвони телефонов по половина час.Татко ми.Отпаѓа Охрид.
Шо е сеа?-Прашувам.
Помина Пеце ај нека биде името на комшијата,рече да не сме
мрднале ако биде во самоизолација.Сите тројца може да отседнеме
кај него на вториот спрат.
Ете без вонредни мерки има и луѓе!
А се тоа стоката од утре ќе ве видам.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2020 во 13:44
Денес работам од дома!
Абе се укршив.
Станав у 06:30.Бокалот го наполнив со
вода за кафе.Извадив тавчето,така ќе му дојде не
е тенџере тоа плиткото за у релна.Упс,се фатив у расчекор.
Си ја најдов шољата за кафе опнав три-четири зрнца шеќер.
Обично го пијам без шеќер,но денес некако имав потреба и
од него.Стаив кафето и тргнав тоа на страна до бокалот.
Вадам зејтинот од тоа кујна шо го викаат,на ѕид тие закачените
плакари.Го посипувам тавчето.Извадив кесе со јуфки!
Оркаааа!-Си се опоменувам сам себе.
Еднаш глеаше и сеа ќе си праел јуфки,у овие тешки времиња ако
ги утнеш ќе те каменуваат по дома.Го расцепив кесето од јуфките.
Полошо од тоа да одам до продавница и денес нема да има.
Буп јуфките у тавче,посипав од горе малце зејтин и сол.Кога им
влегов со две вилушки,ги збунив не знаеа јуфки ли се сарма ли се.
Али сЕ по план само шо завршив ова,палам релната го ставам тавчето,се
исклучува водата за кафе.На десна рука фрижидерот тука,лапам млекото
и ете ме пред бокалот.Се поднамрштив кога го забележав шеќерот.
-Не требаше,ајде бидна...
И си се плеснав на тераса со чибукот и кафето.
Прв пут у живот кафе на раат да не пијам.
Не било лесно пијам кафе,јуфките у релна ми се потпекуваат!
Една цигара,втора цигара...Станувам,почнале да жарат да палат јуфки.
Ги промешав,и му ја седнав да одморам со уште една цигара.
Атер за кафето шо останало.
А!У меѓувреме пред да излезам стаив вода у бокалот за јуфките да
зоврие.И ете ме назад испушив цигарата,извадив тавчето и ги поплавив
со водата.Назад у релна.Отварам фрижидерот колку ли јајца треба.
За да испаднат птка јуфкиве,пет доста ќе се.Така и бидна,ги оставив
до чорбалакот.Едно двеста грама сирење убаво го испасирав,па заедно со
јајцата како смеса го уедначив.Пуштам ишарет на релната,има вода уштеее.
По некоја минута ги извадив и промешав.Водата веќе се прибрала.Таман,за
уште една цигара.Се враќам,намалуам релната од 250 на 200 и ги посипувам
јуфки со јајца и сирење.Замив тоа шо напраив лом,кога отварам релна шо
да видам!Абре ко на сонце печени!
И така драги карантинци,самоизолирани некако оди спремањето на нашиот доручек.
Оние кои на таква мука се нашле,освен кукањето и броењето денови може
да научат нешто.Јуфкиве јас еднаш имам глеано само како се прават.
И ете успеав.Битно у настанов беше шо сите спиеа,па немаше кој сеир да ми фаќа.
Со сите Вас би се сменил и против оваа стихија така би се борел.
Но кај мене е поинаку.На друга линија јас ќе се борам.Скоро секој
ден надвор,со ракавици,со маски,со влажни марамици у кола,со гелови
со сФе!Дајте да биде што пократко...
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2020 во 23:02
Денес таман се прибрав по дома.
Ручав,сумирав неделава и кафето
на тераса.Ми ѕвони надвор од
работно време не мемориран број!
Си вратив филмот се треба да е завршено.
Сркнав од кафето и додека со левата го
држам телефонот и цигарата земам дим,а
со десната клизачи по скринот од телефонот
отварам линија.
-Молам?
-Почитувани,јас сум таа и таа по случаен
избор добитник сте на пар женски обетки.
Ќе речев и се изнасмеав у фаца,али и се
изнасмеав на уво.Пу пу скраја ќе се засркнев.
-Задржете ги како поклон и кажуам.
И не ни стигнав да докажам,во овие тешки
времиња како мало внимание од мене оти сепак
си ја вршите Вашата работа...Ми затвори!
Па неблагодарен народ сме бре.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2020 во 13:33
Денес ги усовршив јуфките...
Во јајцата и сирењето ситно исецкав пушен
свински врат.Не оти ја ги правев,поубави
немам јадено.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2020 во 18:38
Денес,несвојствено еден куп возила видов со ПП регистарски таблици.
Море ебаго да не сакате вија од то коронана што останала на ланскио пивофест да ни клаите.
Сетики не бев цел ден во кола,акајќи со маска накај маркет у Автокоманда го начекав десетарот од војска.
И он со маска,под рака држеше една бабичка со стап кој ја означуваше како лице со оштетен вид.
Он ли е не ли е,последен пат пред пет години го видов.Во библиотека,иста книга читавме со жти корици. Побелен во косата ама конституцијата и погледот над заштитната маска на него ме потсети.
Ние извиѓачите знаеме да видиме и тоа што не се гледа.Гоце ти ли си?Јас сум убеден,ама да прашам.
Ооооо Орка,добро сум те обучил.
Одевме заедно до маркетот полека заради бабичката.
Молчеше таа,непријатно да јас било што прашам околу нејзе.Застанавме.
Бабичке,еве стигнавме сега сте во редот.-И рече.
На жената пред нејзе само и посочи оти бабата не гледа,па да и помогнат да влезе.
Продолживме,само со воодушевување го погледнав и евоциравме по некој спомен од војска во комбинација со се ова шо ни се дешава.Некои луѓе се како поклон у животот.Се разделивме кога јас стигнав до мојот маркет,со желба следната средба повторно да ни биде во библиотека.
Се надевам и бабичката лесно минала,земајќи во предвид колку трпение треба деновиве.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2020 во 10:17
Денес се немаше среќа!
По петнаесе минути пешачење,
кај КуБа некаде ме удрија првите
капки дожд.Среќа решив да се вратам,
барем не искиснав. Ќе видам утре среќата.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2020 во 22:27
Денес бев на рилакс моде.Лабао.
Кај два саат ме удри сафрата,брат ми буцна
и се акнавме пешки накај Кучевиште.
Дваесе километри,добри три саати.У темпо.
Кога почнавме да се враќаме на некои
километар два од Света Петка,приоѓавме до една бабичка.
Море мило узните мотику.За стап сте сите доле.
Па и ме фати страот,држеше мотика...
Му ја летнавме надоле.Кој видел аир од мотика.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2020 во 19:36
Денес по тоа уличките на Водно,во делот на Црниче
се укочив на раскрсница кооооо...Па шо знам Џим Кери
у Глупавиот и Поглупавиот.Зинав!
Девојка приближи до улицата да помине.Ја без да дадам жмигавец
десно,и мафтам да помине.Она од таму ми мафта да поминам.
Мене прозорот отворен,конечно она фати да минува лево.
Со оглед дека мене не ми пречеше фатив ја десно.Кога ми се
приближи во линија на прозорот,вели.
- Среќа јас знам каде одам,ти изглеа не.Без жмигавецот!
Ама азган дете и ја,па контрирам.
-Понекогаш треба да застанеме,тоа што сакаме само ќе ни дојде.
И така се насмеавме,се разминавме.
После си викам,море Оркааа ако ти завртеше една ко штоп ќе ти беше лицето!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2020 во 14:18
,,,denes,,,e denes sum,,,a sho mislevte,,,voobichaeno kako i sekoj drug den,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2020 во 19:33
денес ме пече грло и плуќа, како ме затече, ќе умрам зевање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2020 во 19:58
Denes...cel den vrneee💭
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2020 во 12:54
,,,denes,,,mozhe da se kazhe spored toa kako e toplo pochnuva vistinsko leto,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2020 во 10:32
Негде завчера, одам по улица, мириса на пиперки како се печат, па може едно 150-200 метри.. Убаво.. Душа да ти се нарани
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 562563564
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.