IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно
  Активни теми Активни теми RSS - Денес...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Денес...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 563>
Автор
Порака Обратен редослед
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Денес...
    Испратена: од вчера во 20:58
Денес окапав у Свети Наум,тоа оти си ги слушам комшиките-пензионерките.
Додека комшиите викаа сега ајде на терапија во кафанче.Јас,на комшиките
советите од параноја ги послушав.
Си го имам муабетот од добро утро до како сте што има.
Иако они уствари ме обработуваат да нешто подпрашаат.
И вчера и завчера,кажувам на две постари комшики шо ме задеси со ракава.
Двете како договорени!
Да одиш да си ја снимиш!На моја сестра ова-она и се деси.
Другава со такви црни прикаски шо и се десило на нејзин внук од брат!
Абе Бог да чува!
И ете целиот у уплав денес се насадив у стара Градска.
Иако одсабајле бев на матичен за упут.
Али немало шанси,па он ми кажа како да лажам за да ме примаат.
И излажав па ме примија без упут.Раката топ,али денот отепувачка.
Да не дае Господ да го занесе чоек патот по тие врати.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2019 во 18:19
Денес се оптегнав на канал и
репарирав зглоб на рамо.
Откако по кратка пауза се вратив на кола,
чаршијата пак ја баталив.Забораив колку може да
го смири чоек еден круг низ неа.
Позади амбулантата се наместив на паркингот.
Ми приоѓа постар чоек.
-За саат си или повеќе?
-Се слушнав со Тахир,идам накај него да ме
испраи на брзина и доаѓам ваљда за помалце од саат.
-Оооооо не бе младо дете,има гужви кај него.
А како си се туткал ќе трае да те исправа.
Бем ти муабет,едвај се решив ај ќе помине
со апчиња со масти.Шо ме коби вака.
Ајде ајде на ти за цел ден пеесче и дај
благослов лесно да иде.
О па мајстор е Тахир него лесно ќе му иде,
ти стискај зуби.-И се смее под брк!
Немам енергија за да се налутам,па и ја сум
закачко.Му се насмеав али со склет у мене.
Последен пат за ногата идев кај Цакан може
пред повеќе од десет години.А ова сега рамо
ме кине и мускул нешто како да ми го сече.
-Добар ден!Господин Тахир ќе Ве молам.
Зборувавме по телефон за рамото пред петнаесетина минути.
Како што разбрав тука треба да е!
-Да да јас сум!
Што е маката?
Му објаснив за рамото.
Ми се врати паметот у детство.
Дедо ми живееше у Бит Пазар,а Благој му беше пријател.
И си одев и таму сетики мирно дете бев на два три месеци.
Обавезно ќе ме прашаше како сум се повредил.Па кај местење
и карање си добивав.Додека дедо ми Бог да си го прости
ракиичка делкаше со татко му додека чекаше.
Среќа Тахир не ме праша што како,но со десетина потези ме среди!
Стегав очи на моменти,но на крајов на денот ќе речам има некој
скопски шмек низ она што е останато у Чаршија.
-Аааа како нов си!
Оној бркото од паркингот.
Истиот сум истиот,оној што го насамари да плати за цел ден.
а еве за половина час се вратив.
Му падна незгодно,тргна пари да ми враќа.
Слабо му држел дихтунг за шалење.
Не издржав кога маката си ја тргнав.
Ееее другар ти си само за кај Тахир,ти попуштил
дихтунгот паѓаш на провокација.
Го извади пак тој осмех под брк.
Не треба нека фати лекот!
А бе шјтан еден!-Со поширока насмевка.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2019 во 18:29
Denes ...Nedela ...🍻🥩🍟
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2019 во 19:38
Цитирано од 2014-та некој си март...
Originally posted by BIBI_G_3 BIBI_G_3 напиша:

чај од камилица,синко...3 пати на ден замивање и облоги (баба Рада е со гости,прочка денес па јас ја мењам) шала на страна сега,закажи си на очно,нек ти проверат диоптер да не се пореметило нешто од преголема употреба на лупата...Ете глејте датум и колку мене ми сече!
Ми текна дека и тука некој ме искара.
Да не беа ова документите за потпишуење,
уше ќе се влечкав така.
Денес се акав низ Кисела Вода,со луфта време.
Поминуам покрај оптичар,влагам.
Вака и вака,ама колку време?
За петнаесе минути имаш дијагноза.
Не ми треба дијагноза мене.Поарно да ми
се гледа мома да си најдам ми треба,му викам.
Колку години си?
Му кажуем.
Боље не стаај ако е за тоа,поголем маанџија ќе станеш.
Ожени се па дојди.
Скршивме мразот со смеење ме седна.
Јес да ми ослабе видот,али го глеав како превртува очи.
Многу си чекал.Што работиш?
Директор,му викам.
Еее затоа не ти сметало многу си работел,време за глеање си немал.
Еде не се стануе одма директор.
Не сум од тие партиските.
Почнав со метлата и купуење бурек у печатница.
Па станав офсет технолог со лупата у рука,ко војник со пушка.
Од таму компјутерот пред мене.И сето тоа така едно тринаесе години.
Па дојде ред ете и директор да станам.

На шала на смеа,неговото на арно испадна,ме обра седум иљади денари.
А ја еве и со наочари од денес у новчаников пак ништо не глеам.
Видов само нова пасија...
Од сега ќе баталам телефони,рамки за наочари ќе барам!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2019 во 22:05
Ги знаете оние денои коа не ви се искача од кола...
Е денес така!
Стигам дома и ми иде да вртам кругчиња низ населба.
Тоа парното ко од ветувањата пред избори за
гасификација на Зоќе!
А!Фала шо прашаФте...Ништо ново,кучи-посо.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2019 во 22:06
Денес конечно седнав со другарот од шФицарска.
Мене ми е ОК.Истиот оној шо си го сакам и знам од маЌедоња.
Му објаснував и никако да сфати,ми иде у живца тој
балкански менталитет.Седнуеш у кафана и конобарката е твоЈа.
Абе брат ОК е,али ме викна да се видиме или конобарки да бркаш.
Туку ај!Некоја ќе му го дотера паметот.И овие нашиве знаат на карта кај е шФицарска.
Како министер го владеат експлорерот.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2019 во 10:47
Денес исцицав кафе,доручкував,
испратив гости и исправ кола.
Толку мислам да му е ко за денес
само земјотрес ќе ме извади од дома.
Затоа што вчера видов доволно за цела
недела.Се изнервирав у Струмица за
цела година.Толку ќе му биде.
Преку Кочани за Делчево.
Назад до Виница за Берово.
Од таму до Струмица па кон Дојран.
За да од осум сабајле излезен во
десет вечер дома да се приберам.
Доста му е!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2019 во 22:10
После денешнава ексК*рзија,дојдов до
заклучок поарно ќе беше за шофер да учев.
Откако извртев триесетина километри низ Скопје
се прибрав дома околу 12ч.
Орка,фрлај се од себе мавни го тушот и
креветот ти е единствената обврска до
крајот на денот!
Ете така си реков,а којзнае и дали си дореков.
Или претходно баба ми веќе звонеше на телефон.
Душа она напраила сообраќајка со наочарите.Од
маса директ на патос.Солзи идат по телефон.
Ајде Цанде пали фиќото и праец Миладиновци
на првата десно после патарината.
Земав од тие штрафцигерите за фини нешта,
па ми се посреќи завршив работа.
Е сега баба пастрмајлија ќе те части!
Не бре бабо да идам,не сум седнал.
Су Ви кажал прикаската околу умирањето и сакањето...
Ајде Шчип по пстрмајлија.Беше гу земал,изел кафе
се е напил и дооома!
Не фрлив се од себе,не ми отиде паметот у тушот.
Уше тоа пастрмајлијата ми стоеше на грло.Фалеше
еден зачин па се осеќав некомплетен.
И зашо се другарите ако не за да те средат.
Ете го другар ми ај помини не сум те видел
на по едно пивце.
Па сега кога еве се прибрав страв ми е и да помислам на
фини нешта,којзнае шо ќе ме снајде.
И си ги редам обврските за утре,тешко мене.Ќе одморам ли
Му се думам да ѕирнам тоа високите политики у држааа
за денес,али знаејќи дека од увек висок криминал
само се дешаа поарно да не чепкам и да легнуам.
Утре со првите петли треба да сум на тераса со
кафето во рака.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2019 во 20:40
Денес се прибрав дома.
Многу вистина има у онаа народната.
-Доме,слатки доме!
Извртев вчера Велес,Прилеп,Битола,
Ресен,Охрид.
Порано кога ќе излезев од Скопје веќе
бев на релакс моде.Вчера на самиот
финиш пред Косел го видов стартот на
пожарот.Бедотија од племе сме,толку!
И ај денес од Охрид накај Поградец,
Корча кон Пустец за назад у Ресен
за ручек.Охрид и Скопје преку Кича.
Го имав утнато патот од Корча накај Пустец.
Петнаесетина километри кон Грција.Ја опраивме
работа првите полицајци ми кажаа каде сум утнал.
Мирдита.И хав мисед д роад фор..
Чка?
Кује руга пер Пустец?
Мбрапа пес километер дријта Звезде.
Ај кукууу орка
Тоа пет километри и назад,јасно.
Али ова дријта и звезде,нисам одавде.
Ај со раката у лево покажуам и му викам
дријта Звезде?
Јо бе дријта и ми покажуе у десно.
Њо те мајтош те Корча.
У маме му учам,мајтош ваљда е лево.
Али да се држам за дријта оти окапав тука цел ден.
Фалиминдељ!
И ајт Орка шкојташпие.
Е сеа Пустец...
Не отидов по жена немој после инсуинации,зад грб муабети.
Седнавме у тоа крчмата до црквата по еден сок да испиеме
па да продолжиме.Чоече после толку години видов некој дама да игра.
Еден од сопатниците ме прашува.
-И сега има ли македонци?
-Има ете ги видов јас ги виде и ти.
-Не алудирај понатака ништо на темата,
да уживаме во живописот.Знам шо ќе ми кажеш.
И не си во право,оти ние не сме македонци.
Виде какви се македонците.
е така северњаци ни М од Македонија нема
у ова држаа шо си го викате.
Со политичари шо крадат и народ кој ѓубрето
од пред носот подалеку не знае да го фрли,
дури и ова е малку!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2019 во 21:26
Пред некој ден Ви се пофалив улицата ни
ја направија.
Е денес!
Посабајле излегов до Кисела Вода,да пренесам
некои материјали.На враќање,да влезам у уличка истата
затворена.Влегов од друга улица само се пресоблеков и му ја
летнав,од другата страна на зградата.Не ни видов
што се дешава.Се вратив кај 17ч. се истуширав и
трчајќи до продавница отидов по витамини.
Значи она на МВР шо му треба за да добро функционира
се комшии ко моите.Абе шетаат под прозори и знаат кој
што денес дома руча,не па виша политика.
-Шо праиш комшија?
-Еве никому ништо и пак крив.
-Абе знаеш зашто ни ја гребат улицава?
-Нашава?
-Да бе!Не ли виде?Ене цел асфалт го изгребаа,
го утнале.
Еве ја пак ко Геро со имињава...
-Шо утнале?Не беше толку страшно,напраиле и
поголеми утки.Јес да на поголем дожд чамец ќе ни треба.
-Епа на Мира ќерка и нели свадба правеше сега викендов.
-Аха.
-А она кај Ебиветре работи.
-Да де.
-Па му плачела заради свадбата да лупнат асфалт на брзина,
и сеа еве пак го гребат ќе си почекаме уше најмалце два месеца
додека асфалтираат.
Шо се плаќа народ у овој картел.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2019 во 23:34
У принцип сум практичен чоек.
Телефонот за разговор е реткост
да го користам повеќе од три минути.
И тоа за работа!
Договараш,прецизираш детаљи.
Се глеаме јали слушаме,тоа е!
Денес девет минути и триесет и
седум секунди!
Пооо
Па Ката наша да го следела разговорот
ќе речеше.-Немоем носете ме у Шуткааа!
Од склет и тупење на мојот соговорник.
Заради фактот де дека изгубила толку време,
а милион тешко дека ќе падне.
Но и јас бев на граница ко оној Газо.
Господ да не ме казни,притвор да барам.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6799
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2019 во 14:45
Денес ќе одам на размена на книги. Баш да видам што ќе уловам. трепкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2019 во 09:01
Denes ...denes sabota den za pazarenje i trosenje energija za setanje po prodavnici...
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2019 во 02:24
Денес еве петоков ми привршува.
Релативно ми ти е времево,
кому се брза нека си го земе дека
сме сабота.
Ја ти пишем како мени јест!
Значи петок!Денес!
Покрај сите обврски ете имаше и
социјален живот.
И кој како тоа ќе си го доживее...
Соживот сетики тешко се најдува.
Додека со Џони ладни ко шприцер
го изодевме матриксот,
мене додека крадешкум погледот како тинејџер
го испраќав душаа вака ми пееше.
Без разлика какви звуци го нарушуваа
ритамот на капките дожд,кои по
плексигласот до моето уво допираа,душава
вака ми пееше.
Да,да по седум минути и триесет и седум секунди
после секое сретнување на погледите.
И повторно и повторно.
Заврши тоа,та на петоко не му дава да киниса и тие
седум минути и триесет и седум секунди ми се на рипит.
Шо о втам нека нема викенд!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 563>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.