IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Критики позитивни/негативни на личните тв
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Критики позитивни/негативни на личните тв

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 43444546>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 22:23
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

...секоја чест

 
Лик бакнеж
        Sanja-a

Секогаш свежа, секогаш среќна си Sanja-a
симатија силна ствараш секаде
срцево скока се срами
сонце си секогаш стварно да

Изменето од bijonse1 - 17.Јули.2010 во 22:25
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 18:35
Originally posted by bohrmann04 bohrmann04 напиша:

Среќен роденден Снашке

БЕЛГРАДСКИОТ ЦЕПЕЛИН

На ќошињата на улиците го довикувам твоето име,
Додека некаде од далеку се слуша како свири нашата музика.
Си мислам на допирите на малите и меки раце,
Кои го разгоруваа огнот во нас,
На таа бледа Месечева светлина.

Во сите барови и трговски центри,
Пред себе го имам твоето лице,
Кое редовно се губи во маглите на влажните утра.
Но старите писма и фотографии едноставно не можат да те доловат,
Исто како што се губеше откако автобусот ќе заминеше.

Прекрасни дворци со столбови и куполи,
Изградив држејки ги твоите раце.
Веројатно ќе беше полесно да ме држиш при себе
Отколку што се трудеше да разбереш,
Колку далеку со умот избегав.
Во прегратките на една трагедија,
Премногу црна да се опише – Крајот на една голема илузија.
Сите оние страсти и доживувања кои успеавме да ги украдеме.
Тоа…Тоа не можат да те научат на школо.

На светот со песнава му ги објавувам,
Бесценетите вредности засекогаш замрзнати во времето,
Изградени врз пепелта на нашите изгорени срца.
Сите љубопитни би сакал да знаат дека,
Нашата љубов не наликуваше на воен марш,
На некаква си воена парада за демонстрација на моќ,
Туку на лесна прошетка по облаците.


a vikas 10.ooo IQ a?
Pesnickata prijavi ja za zlatno slavejce..mnogu mi e simpaсреќа


Изменето од Joshua_Tree - 21.Јули.2010 во 18:36
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2010 во 15:29
Originally posted by anakin anakin напиша:

дури и на форум

секој ден како тоа дежави

сакаме да сме подобри,

одошто сме

поготово во очите на другите

низ главата ритам

лежи, диг се, устај, седи

а не прифаќајки дека е убо да си глуп

во уште еден посран ден

.

смеејќи се на изреката не е се‘ во парите

има и некој ќар  од некретнините

замислуваме дека сме луцидно просветлени

и светиме како единствената сијалица

во старите подруми од кулата,

каде станарите заборавиле дека ги имаат

.

а секој ден стануваш во новиот ден

кој на полноќ е стар а ти делува прастар

а љубовта ти се чини како нешто во хоризонтот

за кое секој втор раскажува а секој десети пишува

ко демек е човекова измислица за смислата на постоењето

шо знам, можеби е и некоја смисла

ако со нејзината помош оставиш нешто зад себе

а зар е важно ако се сеќаваат на нас?

кому?

можеби само на сеќавачите

.

како и да е , и во усран ден имаме можност да оставиме нешто на цивилизацијатавистинско, без непотребни метафори...немам зборови!
Убаво е да jа слушнеш вистината, колку и ружна, сурова, окрута, нелицеприjатна да била таа!
а, да...спомените ги има само кога има трагови. кога правиш трагови значи дека сакаш да бидеш запамтен. и тоа е важно.
Изменето од pagane - 12.Август.2010 во 15:31
Кон врв
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2010 во 20:43
Originally posted by anakin anakin напиша:

.

ова е песна која никој нема да ја прочита

песна без идеа, емоции или некоја порака

е празна, а ниту самоит Бог не знае

зошто воопшто била напишана

песна без љубов, љубовници

без мене, без тебе, просто не‘ нема тука

се прашувам

ако не’ нема во песната

дали нас не‘ има воопшто

можеби ние бевме само во песните

тоа ќе да е

ова песна никој нема да ја прочита

барем не до крај

така да ова е песна без коментари

....јас ја прочитав... голема%20насмевка

аплауз
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 21:58
Originally posted by butterflyM55 butterflyM55 напиша:

Ти...кој срамежливо ѕиркаш
низ далгите на вечното зеленило
и зрачиш со мрна...скромна душа.
Скриен зад Бог и небесното синило,
сплотен во твоето чистилиште
бранејки се од камите на животот,
спушти ја раката на моето чело
исповед да слушнеш на мачна душа.
Стапни со босата нога
во мојот свет на илузии и соништа.
Исчисти ја тагата од очиве
кои само за тебе светкаат.
Бакни ја душава со стих кој проштева.
Земи ме за рака...Поведи ме...
Однеси ме во твојот свет...
свет на светото...божественото...
Сплетен од твоите нишки љубовни.
Покриј ме со покривка од солзи чисти.
Заспиј ме со приспивна песна од среќа,
и не дозволувај да паднам во искушение.
Избави ме од илузии.
Задржи ме со вербата твоја.
Води ме низ светот на светото.


дададаbravosssssssssаплауз
да
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 17:31
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

ЗБОГУВАЊЕОди си Веќе не мислам на разделбитеги излевам во калапи од навикакако коцки мразпа после ги грицкамонака,обично,како и се' другобез став,без суд.Оди си
со расипаните возови,купиња без парнонека те испрататкондуктери со исфлекани кошулии смрдеа на сирењемммда...и прозори што не се отвараат...флеки од бурек...засушени плуканици...и... ништоTИ? Ма добар си ТИНИЕ сме погрешниа просечноста тоа тешко го простуваЈас менувам насмевка за лелека ти никогаш не носиш чадорМоите мисли се меко злоа ти си вукодлак неизлечиво напален на женска мекост
...и белостНе е точно - не мислам дека си нездрав(од милост го велев тоа)само по малку брлив и блесави таман толку необиченза да си ми..хмм.... незаменливАко останеш,ќе те плукнам!
ќе те пречекорам и ќе те прерипнамОди си и ти ветувамдека вечно ќе тагувам по тебеА сега остави ме-ми се спие!

Dali e dovolno ako kazam kratko - POEZIJA. Deka odamna nemam citnato nesto vaka ubavo toa e sosema druga prikazna.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 17:33
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

               ТОЈТој е повисок од неа неколку небаи поубав неколку сонцаУмее да ги изговара нејзините недефинирани мислилесно како добро утрои никогаш не е нападен и груб.Тој знаедека човекот не се менува со едно утринско бричењеи дека животот е повеќе лутање отколку патување,но не се грижи за тоа. Од сите што ги познаватој е помудар неколку векаи подобар неколку леба.Не дига чаша на немузикални тоновииако му е јаснои сосема сеедно,што суштината одамнаизгубила биткa со форматаВо овој снобовски театар на невкус и кич,колку многу едноставното е благородно- си мисли таа.Како,излегува од канцеларија,и свежо ветре му влегува под кошулатаи почнува да росиа тој одбива да влезе во таксии сфаќа,дека со денови наназадне се чувствувал така доброИ тоа е толку многу...доволно.Втората половина од животот ја поминуваш тагувајќи по првата- ѝ вели тој.Таа му ставадве коцки мраз.


izvini, mojot prethoden komenter sakav da go vrzam za ovie stihovi, no umorot si pravi svoe.   
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 17:50
кај си бе мајсторче, жив ли си???? големо%20гушкање
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 14:31
kje odelo do sega na Tv da bilo poinaku.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2010 во 23:16
Аман бе, има ли модератор кој умее да направи разлика помеѓу критика и обичен коментар?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 19:58
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Рака која не допре жена една светлосна година

http://dmacmichael.files.wordpress.com/2010/02/space_pic_astronaut.jpg

Мислеше дека има све што може еден човек да посака и да биде среќен…

Мислеше дека мора уште  нешто да има што никој не може да го има…

Мислеше дека ќе знае  се гризна за усна и погледна нагоре…

Мислеше  ако го погледне севишниот  дека ќе го знае одговорот..

http://www.srbijanet.rs/images/stories/tehnologija/slike1/1/zvezda-t-piksidis-498.jpg

Наеднаш блесок од сјајна ѕвезда му ја отпушти загризената усна…

Наеднаш знаеше дека е тоа вистинскиот правец целта на неговата желба..

Наеднаш сето тоа стана реалност  како прв човек за таа дестинација..

Наеднаш   лебдеше во космосот  Земјата маслинка  на својата дланка …

http://vtm.zive.cz/files/imagecache/dust_filerenderer_big/upload/aktuality/kosmonaut_ve_vesmiru_jpg_4b97507041.jpg

Имаш време да размислиш и да ја гледаш  убавината на Универзумот…

Имаш  време да размислиш  за своето детинство и младоста…

Имаш  време да размислиш за првата љубов и за првиот бакнеж…

Имаш  време толку проклето многу време што мислите  се повторуваат…

http://1.bp.blogspot.com/_9UxHwUfG2qQ/TJLTmoOy1SI/AAAAAAAADYc/Uezih5ZjKMQ/s1600/yuri-gagarin-in-space.jpg

Нова ситуација на бескрајна тага и сама помисла на планетата Земја…

Нова болка која ги размачкуваше боите во Универзумот…

Нова слика на црно бел и ладен Универзум проклети комети и метеори..

Нова желба за крај на тоа космичко патување …

http://2.bp.blogspot.com/_3nZmqquLmJA/R4-ydcP_-KI/AAAAAAAAABM/ZG-Vvznlfr8/s400/blagodaram-za-add-astronaut-vselena.jpg

Љубов кон  создателите , кон човечкиот род и тоа мало кученце …

Љубов кон природата таа прекрасна во сите бои на спектарот…

Љубов кон кон тие прекрасни раце , црни очи и коса..

Љубов кон многу нешта и кон Таа  го направи слетувањето успешно…

http://img.youtube.com/vi/0-UgmsEyYD8/0.jpg

Се лажам или пак ја имам таа празнина , зошто сум се уште сам…???

Се лажам или навистина све е толку сменето и непознато…??

Се лажам или сум на планетата Земја…??

Се лажам дека сум среќен ги погледнав моите раце погледнав нагоре…

http://cooleria.mk/wp-content/uploads/2010/09/race4.jpg

Моите раце не допреа жена цела светлосна година …

Проклет да си Универзуме !!!

http://www.anorak.co.uk/wp-content/gallery/twitter-in-space/twitter-in-space-2.jpgда
бакнеж
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 10:52
bijonse1 - Рамнотежа-...да  многу убаво...
анакин да
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 12:10
Originally posted by Kali Kali напиша:

bijonse1 - Рамнотежа-...да  многу убаво...
анакин да


не сакам да бидам субективна
во овой случай ке бидам.
Бионсе моя е  ко авион- бомбардировач.
за анакин мислам нема потреба од зборови- таму веке лугето се си кажале.
како и да е.
кога си пристрастен се е убаво!среќа
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 12:27
a za so nie diskutirame tuka???изненадување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 43444546>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.