IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Критики позитивни/негативни на личните тв
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Критики позитивни/негативни на личните тв

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 46>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:54
http://www.oblibene.com/userdata/shopimg/antik/Image/P1010699.JPG
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:55
Originally posted by anakin anakin напиша:

http://www.eyeline.cz/kalamar/grafika/logo.gif


Убава слика, ама некако како да му припаѓа на минатото, јас сум во современоста...
Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 23:03
Фала, друже мој, ќе ги употребам за позитивни критики, не гушки, бакнежи и што ти не од арсеналот на големите критичари од црвениот автобус, туку вистински критики...
Ти само читај...
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 00:42
...kritikata na literanova, spored mene, e krajno tendenciozna ...taka da shoznam...sho saka nek si pishue, negovo pravo si e toa, posho za delata koi se tuka opishani i postirani postojat i materijalni dokazi deka se prodadeni za dobra cena i posakuvani i chitani od ogromna publika po drugi javni forumi, taka da moz samo da se izblamira so takvite odmaznichki komentari-povtorno, a crveniot bus, moz da si go parkira, ama od pozadi kaj nego...губитник
Кон врв
darkangel Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај darkangel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 00:47
Благодарам моира на позитивните коментари
Благодарам и на литеранова на тоа што се потрудил да прочита нешто мое, жал ми е што не ти се допаднало...сепак далеку сум јас од еден писател или поет...само едно нешто...се надевам дека критиката е искрена и се темели чисто на твојата стручност да го оцениш моето дело..а не на тоа дека за моето дело дале позитивен коментар особи со кои не се “мирисаш“ многу
поздрав и повторно благодарам што ме читате и што сте одвоиле време да го оцените моето дело
Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 00:47
$BlackDevil$.........Сонувам дека станувам од мојот кревет,излегувам од собата,слегувам по скалите,ја отворам влезната врата,излегувам на улица.Надвор е ноќ осветлена од месечината.ПОд проѕирните сенки на дрвјата минуваат чудно убави жени,ме повикуваат да појдам некаде со нив.Патувам со нив во празните градски автобуси,се качуваме потоа во некој воз,поминуваме неверојатно зелени реки,слушаме музика во еден парк.Жените ме бакнуваат , ме водат во една необична куќа полна со статуи,трчам со нив по некакви големи скали...........Премногу доживувања за една ноќ.Се враќам назад дома ја отворам вратата,се искачувам по скалите,влегувам во мојата соба.Но таму креветот,веќе лежи некој.Гледам-тоа сум јас,односно некој мошне сличен на мене. Како можело тоа да се случи?Дали во мојот сон се замешал некој друг,дали сонот се удавил,да сум влегол во некоја споредна димензија на сонот,дали некаде при враќањето сум погрешил?Но каде се случила таа грешка?...........Се обидувам пак-вратата , скалите,собата.....Непознатиот е пак тука.Тој лежи како во свој кревет,сонувајќи веројатно некој друг сон и не мисли да исчезне.Се обидувам уште еднаш ,па уште еднаш.Залудно.Стојам долу пред влезот и очајувам и се надевам..............А наскоро ќе осамне и оној горе ќе се разбуди во мојот кревет и во мојот лик и тогаш се е готово.

Мотивот физичко соочување со себе, односно присутност на ликот на две места и негова средба со самиот себе го многу успешно го третира Славко Јаневски во својот расказ „Поштарот“, кој е едне од реткитке раскази со фантастична тематика во неговиот огромен опус... Додуша, фантастиката ќе заземе значајно место во неговиот циклус романи за Кукулино, но се работи за еден посебен вид фантастика, за фантастични слики доживеани во примитивната свест на ликовите кои авторот во натамошниот тек на романот ги демистицира ( постапка екфразис)..
Но овој мотив е сосема независен од мотивот во споменатиот расказ од Јаневски, бидејќи овде авторот не води низ пределите на својата потсветс, односно од еден сон, за кој станува свесен во сонот дека е сон, не воведува во друг сон, во кој се сочува со својот двојник, или со оној дел од себе од кого што стравува, со што се елиминира условот за фантастична приказна.
На технички план, убаво раскажана приказна, вешто развивање на дејствието, со кроки потези, при што авторот води сметка да оствари проток на време, иако истиот е поблизок до реалистичкиот метод на раскажување. Единствена замерка, што можам да му ја најдам, е преобременоста со реторички прашања во завршниот дел, кои негативно се одразуваат на севкупниот впечаток кај реципиентот....
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 00:48
oki toki

najdobro e da se napravi TIME OUT

od najmalku tri dena
posle toa - neka se vrati poezijata vo nasite srca


tri dena time out od sekakvi, kritiki, rakopleskanja i wooowiSILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
darkangel Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај darkangel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 00:52
Quentin
Во боите на виножитото

Ќе се најдеме пресликани во
боите на виножито
и без запирки
ќе си ги прераскажуваме
миговите откорнати
од едно збогум,
што долу на земјата
боли повеќе
од отворена рана.
Ќе ми споделиш
дека грижливо си
ги собирала сите мои стихови
и сега е моментот да
ја замениш тагата во нив
со божествени ноти
на една небесна харфа.
Пушти ја харфата, душо,
ќе ти речам.
Размрдај ги прстите
и засвири по мене.
Ќе излезат најубавите звуци
од едно тело што цела вечност
те посакува.
Ќе блеснат најмилните погледи
од едни очи што четири години те гледаа,
а уште четириесет ќе те сонуваат.
Дождовите и сонцето оттогаш
везден ќе се љубат,
но виножито веќе ќе нема...

ми се допадна многу...можеби неможам да оставам некоја критика или добар коментар..ама навистина многу ми се допадна
Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 00:54
Originally posted by anakin anakin напиша:

oki tokinajdobro e da se napravi TIME OUTod najmalku tri denaposle toa - neka se vrati poezijata vo nasite srcatri dena time out od sekakvi, kritiki, rakopleskanja i wooowiМе бркаш?
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 00:57
...pa i jas koa gi chitam delava na site, probuvam da pronajdam gram poveke emocii od lugeto sho gi pishuvaat...probuvam eventualno da ja svatam smislata na napishanto, ili temata, ako e dvosmislena mi se dopaga poveke, nemam zasho da kritikuem negativno nikogo, ako e nesho posebno i za izdvojuvanje sekako ne bi ja kriel svojata voodushevenost od toa-bi komentiral, inaku koj bi bil efektot na druga kritina osven deka sum ljubomoren na nekoe delo...there's no point in such a thing to do-mi izglea toa kao pljukanje po nechiva dusha-bezveze rabota...poezijata ne e gramatichka disciplina, taa ne e olimpijada i ne e konk*rs nekoj za himna...poezijata e del od nas, nisho poishe...
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 00:59
аиииииииииии....... а некој ќе траска тука глава......ќе губи залудно време........и за ништо ќе троши мозок.........ц ц ц........
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 01:06
Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

...pa i jas koa gi chitam delava na site, probuvam da pronajdam gram poveke emocii od lugeto sho gi pishuvaat...probuvam eventualno da ja svatam smislata na napishanto, ili temata, ako e dvosmislena mi se dopaga poveke, nemam zasho da kritikuem negativno nikogo, ako e nesho posebno i za izdvojuvanje sekako ne bi ja kriel svojata voodushevenost od toa-bi komentiral, inaku koj bi bil efektot na druga kritina osven deka sum ljubomoren na nekoe delo...there's no point in such a thing to do-mi izglea toa kao pljukanje po nechiva dusha-bezveze rabota...poezijata ne e gramatichka disciplina, taa ne e olimpijada i ne e konk*rs nekoj za himna...poezijata e del od nas, nisho poishe...time out
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 01:07
ne brkam
nego sakam site da ve zadrzam tukaSILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Tamawa Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tamawa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 01:11
Аман бе луѓе....ту што ме изненадивте БРЕ....Пак почнавте да се пукате а ?
Абе остајте се тоа глупостите на страна...јас овој го сакам,а оној не и сега ми му се**м за поезијата!!! Што викате да почнете само да читате? На крај краишта, па и не мора да се коментира,без разлика дали се има позитивен или негативен коментар!!!
Ве поздравувам сите и само продолжете да пишувате (по можност) поезија
Life's a bitch,but SO AM I !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.