IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - ВМРО - соэдавање и дело
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВМРО - соэдавање и дело

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 55>
Автор
Порака
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 22:41
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

лавче ти сигурен си дека Даме Груев е бугарин имаш доказ?

Што да ти кажам, Мунгос, за мене доказ е писмото до бугарската влада, подпишано од Сарафов, Груев и Лозанчев(се расправавме овде, не знам на коjа тема беше).
Спомените на Груев исто се доказ-тука има едно интервjу, ако те интересира:
Еден разговор со Даме Груев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 22:45
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

лавче ти сигурен си дека Даме Груев е бугарин имаш доказ?

Што да ти кажам, Мунгос, за мене доказ е писмото до бугарската влада, подпишано од Сарафов, Груев и Лозанчев(се расправавме овде, не знам на коjа тема беше).
Спомените на Груев исто се доказ-тука има едно интервjу, ако те интересира:
Еден разговор со Даме Груев


Да а оти баба ми ми нема кажано за оваа?За внук му да незнај.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 22:53
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 22:59
темата е за ВМРО а картата е каде функционирала ВМРО,дејците како Даме Груев,Гоце Делчев, и останати се Македонци а кога ти ги напаѓаш нив исто како да го напаѓаш ВМРО.

така да мислам дека сме во темата
Кон врв
scorpius Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scorpius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:14
коj кажал дека не се Македонци?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:29
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Нели викате дека БМОРК било исто фалсификат-ете книга од линк на страната на ВМОРО од македонската Вики:Encyclopedia Of The Age Of Imperialism
еве
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:06
Какви глупости эначи Чоли се надмина самиот себе си - во АвстроУнгарската војска доброволно против Турците војувале Хрвати,Срби,Чеси,Румуни и уште некои други - дали истите се АвстроУнгарци мислам бидејки доброволно биле во таа војска - или на пр. во борба против Австријците од страна на Русите се борел големиот Австријски офицер Штрајн дали Штрајн кога стапил во Руската војска доброволно станал Русин.

Кои глупости од овие ТуркоМонголи абе не ми се верува,фалсификуваат Македонска историја эа да добијат што? Не ми се јасни,што ке добијат ако го исфалсификуваат ВМРО,како ке го направат целиот тој народ кој бил во ВМРО неМакедонскизбунетост
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:16
Туку, ај ти кажи ми, како тоа некои спротивставувања на ВМРО со бугарското правителство постојано низ историјата, на што се должи тоа?


Изменето од Македон - 13.Ноември.2009 во 13:05
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 08:24
Значи тоа се должи на политиката на бугарските правителства-од една страна-и различните крила на ВМРО-од друга, кои подпаѓаат под влиjание на левите идеи.
Заради опити за зближување со србските влади ВМРО се однесува враждебно кон кабинетот на Стамболиски и учества во превратот на 9jуни 1923, и убиството му.
Порану под притисок од страна на Турциjа да се прекине со нападите на бугарски чети на неjзина териториjа,бугарските правителства се принудени да преземаат мерки против ВМРО.
Заради протести од соседите(виж за атентатот против Михаjлjану-1900г.)многу деjци се апсени-Сарафов е обвинет за учесник во убиството и е уапсен,но не го екстрадираат во Романиjа, а конфликтот е сериозен.


Изменето од lav4eto - 10.Ноември.2009 во 16:17
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:36
Не дека неэнаеш туку те лажат - эатоа и Стамболиски эавршил таму кај што эавршил
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 16:58

Весникот „Работническа искра“, чиј уредник е Васил Главинов во бр.4 (Битола, 5.11.1909), во уводната статија „Партиите и работниците“ дава своја карактеристика на Народната федеративна партија и Сојузот на бугарските конституционии клубови:

„...сакаме да кажеме неколку думи за бугарските партии кои имаат извесно значение во иднина.Засега во Македоно-Одринско се одделуваат главно две партии: едната е партија на македоно-одринските конституциони клубови; другата - на Јане Сандански и Хр. Чернопеев, крстена неодамна на „Бугарска народна федеративна партия“. За работниците во Македонија и Одринско е извонредно важно да знаат што претставуваат тие партии и како треба да се држат кон нив... Според својата суштина тие две партии се јавуваат како изразители на две различни класи.

Бугарската македоно-одринска конституциона партија ги претставува интересите на трговците и индустријалците, на фабрикантите и заможните еснафи, кои утре ќе се преобразат во индустријалци и едри трговци, на предприемачите, селските заможни стопани и лихвари - со еден збор, на класата која се нарекува граѓанска или буржоаска класа. Како партија на таа класа, која е националистичка, која сака да се соедини со своите браќа во Бугарија, Бугарската македоно-одринска конституциона партија е исто така националистичка и со сите свои стремежи и идеали на бугарската буржоазија во Македонија и Одринско.
Напротив, Бугарската федеративна партија се јавува како представителка на дребните трговци, занаетчии и селани-сопстевници, на бакалите и крчмарите - со еден збор, на тое коешто се нарекува воопшто дребна буржоазија. Така што, ако првата од нив е една буржоазна парија, втората е дребнобуржоазна. ...Од друга страна, и Бугарската народна федеративна партија истотака е националистичка, како и првата. Разликата е само во тоа што, првата сака содинување на Бугарите кон Бугарија при сите услови, додека втората тоа го сака само под услов во Бугарија да нема монархизам и др. Барем тоа се разбира од нивните зборови.

...Во секој случај сèпомалобројната дребнобуржоазна класа исто наклонува кон соединувањето со своите браќа затоа што во тоа го гледа спасот од нејзиното пропаѓање. И колку повеќе таа ќе пропаѓа со разитокот на капитализмот во Турција, толку повеќе бугарскиот национализам ќе закрепнува во неа, а затоа Бугарската федеративна партија ќе станува понационалистичка“

Видите ги сега и Главинов и Сандански во какви партии членувале...

Изменето од Македон - 10.Ноември.2009 во 21:20
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 21:19
лавче зошто не сте им помогнале на илинденци и не се кренавте во 1903 година?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 15:39
Гоне Бегинин-убиецот на воjводата Крсто Асенов-и жената му-Магда Гонова.
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:32
ВМРО ВО ДУШАТАголемо%20гушкањесреќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.