IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Власи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Власи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 66>
Автор
Порака
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 18:30
Чим власите во Бугарија имаат крвави појаси верувам и тие во Македонија имаат. Ќе најдам и од Македонија.

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 02:00
Пиши Романе/...,а не власи.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:12
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Пиши Романе/...,а не власи.


aromani = власи

Види и кои се другите имиња со кои биле познати во светот.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 15:43
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Пиши Романе/...,а не власи.


aromani = власи

Види и кои се другите имиња со кои биле познати во светот.Да аромани,а не романи :)
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 01:43
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

ЏАФЕРИ ЗА ВЛАСИТЕ

„Надворешните ограноци кои ја уживаа сигурноста и слободата на дејствувањето беа пореволуционерни од оние во внатрешноста, кои, пак, често беа објект на османлиската репресија. Илинденското востание се дигна од надворешните ограноци, додека пак внатрешните се спротивставуваа. Дострелот на ова востание беше формирањето на Крушевската република која што згасна после 15 дена со енергичното навлегување на османлиската војска. Чудно е тоа што османлиската војска главно ги напаѓала влашките улици (во Крушево –з.н.) а словенските не ги чепнала. .“Некои анализи велат дека идејата за создавање на Македонија била влашка, бидејќи само ова прото-балканско население не стигна да формира сопствена држава. Во Пиринска Македонија, која што денес се наоѓа во составот на Бугарија, според бугарски извори, под изразот “македонски јазик“ се подразбирал влашкиот јазик.“Некои анализи велат дека идејата за создавање на Македонија била влашка, бидејќи само ова прото-балканско население не стигна да формира сопствена држава.


Може да стои како идеа,но нема некои сериозни докази,туку повеќе анти-докази.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 13:22
Нема сериозни докази, ама има над што да се замисли човек.
Мамамд рече дека имале не само црвени, току ЦРВЕНО-ЦРНИ појаси.

Познај што мислам!

Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 19:11
Власите се викале И Македони, носеле И црвени појаси, Џафери вели дека сакале македонска држава.

Македонците на Бајрон, највероватно, биле власи.

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 19:25
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Власите се викале И Македони, носеле И црвени појаси, Џафери вели дека сакале македонска држава.

Македонците на Бајрон, највероватно, биле власи.Шпекулација.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 19:28
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Власите се викале И Македони, носеле И црвени појаси, Џафери вели дека сакале македонска држава.

Македонците на Бајрон, највероватно, биле власи.Шпекулација.


Не шпекулација - ХИПОТЕЗА, која сака докази.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:28
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

ЏАФЕРИ ЗА ВЛАСИТЕ

„Надворешните ограноци кои ја уживаа сигурноста и слободата на дејствувањето беа пореволуционерни од оние во внатрешноста, кои, пак, често беа објект на османлиската репресија. Илинденското востание се дигна од надворешните ограноци, додека пак внатрешните се спротивставуваа. Дострелот на ова востание беше формирањето на Крушевската република која што згасна после 15 дена со енергичното навлегување на османлиската војска. Чудно е тоа што османлиската војска главно ги напаѓала влашките улици (во Крушево –з.н.) а словенските не ги чепнала. .“Некои анализи велат дека идејата за создавање на Македонија била влашка, бидејќи само ова прото-балканско население не стигна да формира сопствена држава. Во Пиринска Македонија, која што денес се наоѓа во составот на Бугарија, според бугарски извори, под изразот “македонски јазик“ се подразбирал влашкиот јазик.“Некои анализи велат дека идејата за создавање на Македонија била влашка, бидејќи само ова прото-балканско население не стигна да формира сопствена држава.

... kolku shto imam citano vo napisite na Aromanski jazik...a imam mnogu citano...ideja za formiranje aromanska drzava imalo vo mestata naseleni so Aromani vo Grcija (jugozapadna) i juzna Albanija. na teritorijata na deneshna Makedoija nikogash nemalo aspiracii za samostojna vlashka...tuku za zednicka drzava so Makedoncite i drugite ... site idei za samostojna vlashka drzava zavrshile so buk*reshkiot dogovor koga se predadeni na milost i nemilost na Grcite bidejki ne sakale da se deklariraat  Rumuni.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 21:29Каков е односот на Армоните кон Романија ши Романците?
Изменето од macedon_alex - 27.Април.2009 во 16:13
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 23:09

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:
Каков е односот на Армоните кон Романија и Романците?


..Mnogu korekten i mnogu prijatelski.големо%20гушкање

Изменето од macedon_alex - 27.Април.2009 во 16:14
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 23:17
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

[/QUOTE]<

... Vo Makedonija nikoj ne negira deka Armãnji se potomci na Aleksandar makedonski, toa vo site shkolski ucebnici postoi zapishano od sekogash. Vo Grcija DA, postoi negiranje na samite narodi a so toa avtomatski se negiraat istoriskite vistini.


Изменето од Boogie - 06.Декември.2008 во 09:37
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 00:00
Pa kazav, nikoj ne im preceshe da si kazat shto se. Ne kazaa samite, gi nema! Jasno ko den. Toa shto nekoj ne saka da si bide toa shto e  e negov problem, ne na nekoj drug. 

Изменето од Boogie - 06.Декември.2008 во 09:35
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 66>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.