IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Колку треба младите да се интересираат за
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку треба младите да се интересираат за

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Колку треба младите да се интересираат за
    Испратена: 11.Мај.2008 во 15:17
Поттикнат од разговорот со татко ми пред некој ден, решив да ја отвораам оваа тема.
Се работи за следното, наскоро полнам 18 години, што значи со тоа добивам нови права и обврски, меѓу кои и правото на глас. Тоа и всушност беше разговорот со моите, дека јас ќе полнам 18, ќе можам да гласам и требало да се определам за некоја политичка опција.
Сето тоа пак, ме наведе на размислување: Дали уште сега треба/мора да се обојам партиски, дали треба/мора воопшто да размислувам на политика на 18 години?

Значи темава ја обопштувам, не само за мене, туку за сите млади.
Дали и колку треба да се интересираат младите за политиката?


П.С: Да се разбереме уште на почеток, темава не е отворена за некој да ме/не “упатува“ кон оваа или онаа политичка партија
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 15:27
upati se i kon pogresna partija ako sakas, ama GLASAJ!

inaku, utre, nemoj da te slushnam da se zalis za rabotnite uslovi, za toa sto platite bile mali, ili zatoa sto (ne daj boze) makedonija ke bide vturnata vo nova vojna ili federacija.
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 15:33
хеј,,,честитам за темата,,,навистиан многу добра,,,

политиката барем во вакви услови, како што е нашата земја, ни е наметната (бидејки во развиени земји каде што се имаат исполнети сите услови за слободно развиење на потенцијалот на индивидуите,,кога правеа една анкета,,,замисли,,тие не знаеја ниту кој е пресидент на нивната држава),,,сакаме или не ние,,мораме да се заинтересираме,,,но тоа во никој случај не значи дека треба да се приклучиш кон некоја политичка опција,,,

биди информиран,,,но не дозволувај и самиот да влезеш во таквите матни води,,,

бидејки знам дека младите како нас,,,им послужат само како алатки за кратка употреба,,,за постигнување нивни цели,,,а тоа верувам дека никој не го сака,,,,

п.с...ова е мое мислење,,,и јас имам 19 год...не сакам да сум партиски обоена,,,но тивко ги следам настаните,,,
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 15:38
јас како и да е не гласам...еднаш гласав и толку доста ми е...не сакам веке .....
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 15:51
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

јас како и да е не гласам...еднаш гласав и толку доста ми е...не сакам веке .....


abe i toa e pravo. da ne te gnajvam pak, dosaden stanuvam. ama so ova go gubis pravoto da se bunis zosto ova ne cini ili ona ne cini...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 15:53
да ...ама коа ке се бунам може некој да ме праша-епа кој тогаш е во ред за тебе.....а на тоа прашање сеуште немам одговор зашто немам пример да дадам...зашто нема таков човек на власт сеуште
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 15:56
Originally posted by doriangray doriangray напиша:

П.С: Да се разбереме уште на почеток, темава не е отворена за некој да ме/не “упатува“ кон оваа или онаа политичка партија
 
Сегашниот Изборен модел кај нас..се мисли на Пропорционалниот Модел..заправо те „упатува„ кон она што на сите веќе си им го предочил..за да не те упатуваа.
Сакал или не ..ти ..но и сите останати гласачи мораат да гласаат за билокоја ставена на списокот партија..
пс
Ако се промени моделот за Избори кај нас во Мнозински...тогаш гласаш за ЛИЧНОСТ..а не и директно за партија.
голема%20насмевка
 
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 15:56
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

јас како и да е не гласам...еднаш гласав и толку доста ми е...не сакам веке .....


abe i toa e pravo. da ne te gnajvam pak, dosaden stanuvam. ama so ova go gubis pravoto da se bunis zosto ova ne cini ili ona ne cini...


Oк, веќе е јасно дека треба да се гласа, ако не друго барем да отидеш да го поништиш ТВОЕТО ливче, за да не биде злоупотребено.

Меѓутоа не ми е јасно како мојот глас ќе допридонесе за ова да чини или она да чини?
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 15:58
може да отидам и ке пишам Гоце Делчев и тоа ке заокружам....Дориан...верувај само едно друже...коа ке гласаш за некој и ако тој дојде на власт-и почне државата пак да тоне и тоне и тоне...ако си патриот и ако ја сакаш Македонија три пати ке се покаеш што си гласал за него. Зашто ништо не напраил за Македонија. 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 15:59
Originally posted by novace novace напиша:

 
]Сакал или не ..ти ..но и сите останати гласачи мораат да гласаат за билокоја ставена на списокот партија..


Не мора да значи .
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 17:03
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

може да отидам и ке пишам Гоце Делчев и тоа ке заокружам....Дориан...верувај само едно друже...коа ке гласаш за некој и ако тој дојде на власт-и почне државата пак да тоне и тоне и тоне...ако си патриот и ако ја сакаш Македонија три пати ке се покаеш што си гласал за него. Зашто ништо не напраил за Македонија.


epa goce nema da se vrati od mrtvite.

ama nie ziveme vo demokratija, ne vo komunizam ili diktatura, fala bogu pomina i toa.

i vo demokratija drzavnite raboti se menuvaat so glasanje. Vakvoto kukanje od strana, mi izgleda na tipicen nas, makedonski seir gledanje. I ako ne glasas za toj sto ke ja unisti makedonija imas odgovornsot i toa MNOGU pogolema, bidejki ne si se ni potrudil da go dades glasot za najdobriot-a.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 18:01
nema sto jas da deluvam, jas ne sum na niedna lista. taka ni kjar ni zijan sum so ili bez tvojot glas. ama makedonija e zijan.

a te prasav zasto mi deluva deka ostana bez argumenti... osven se razbira argumentot na inaetot... tolku dobro poznatata makedonska glasacka motivacija.
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 19:38
maldite treba da se interesiraat za politika no prvo treba da vidat DELA a ne zborovi, FAKTI a ne lagi.
NIEDNA VlADA NEMA SILA DA NAPRAVI CUDO ZA 4 GODINI, NO MOZE LESNO DA SE VIDI KOJA PARTIJA JA KRASAT AFERI A KOJA TRUD I POSTOJANO RABOTENJE ZA INTERESITA NA R. MAKEDONIJA.
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 20:35
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Vakvoto kukanje od strana, mi izgleda na tipicen nas, makedonski seir gledanje. I ako ne glasas za toj sto ke ja unisti makedonija imas odgovornsot i toa MNOGU pogolema, bidejki ne si se ni potrudil da go dades glasot za najdobriot-a.
A ако гласаш и повторно ја уништи Македонија, а? Што тогаш? Дали пак јас сум виновен?
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.