IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Музиката во исламот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Музиката во исламот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
Автор
Порака
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 00:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde bidi malu poprecizen so komentarot i odgovori so DA ili NE. Ne sakam kilometarski tekstovi kako sto praveshe porano efendija.

Dali muzikata i tancuvanjeto se zabraneti vo k*ranot?


Zabraneti se messenger,veke ti se dade Aet.
Vrati se nazad.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 00:17
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde bidi malu poprecizen so komentarot i odgovori so DA ili NE. Ne sakam kilometarski tekstovi kako sto praveshe porano efendija.

Dali muzikata i tancuvanjeto se zabraneti vo k*ranot?


Zabraneti se messenger,veke ti se dade Aet.
Vrati se nazad.


Svemirski, chekam odgovor od IslamBul. Prashanjeto beshe upateno do nego.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 00:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde bidi malu poprecizen so komentarot i odgovori so DA ili NE. Ne sakam kilometarski tekstovi kako sto praveshe porano efendija.

Dali muzikata i tancuvanjeto se zabraneti vo k*ranot?


Zabraneti se messenger,veke ti se dade Aet.
Vrati se nazad.


Svemirski, chekam odgovor od IslamBul. Prashanjeto beshe upateno do nego.

Tokmu toj ti go dade odgovorot.
A sto panicis,sto ima vrska koj od Muslimanite tuka ke ti odgovori ?
Кон врв
Noor4ever Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 74
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Noor4ever Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 00:34
mesenxher da ti olesnam malku
zabraneto e muzikata prepratena so muzicki instrumenti,
a peenjeto bez muzika e dozvoleno na primer ilahija (but without music),recitiranje na k*ran. Potoa e dozvoleno peenje no samo so Deff (potocno se pee po povod na nekoja svadba, ili Bajram ili druga manifestacija koja vo sebe ne sodrzi haram)
Ova go navedov trgnuvajki od nekolkute hadisi sto bea postirani vo vrska so muzikata,
Jas na primer slusam samo recitiranje na k*ran i toa me ispolnuva,
nemam potreba da slusam rock, hip hop, pop, ili trans ilahija (a vakvite ilahi se mnogu opasni i se napraveni so cel da se odtrgnat lugjeto od praviot pat, odnosno da bidat vo konfuzija i ze podrazbira deka za biznis)

pozdrav
Кон врв
IslamBul Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IslamBul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 00:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde bidi malu poprecizen so komentarot i odgovori so DA ili NE. Ne sakam kilometarski tekstovi kako sto praveshe porano efendija.

Dali muzikata i tancuvanjeto se zabraneti vo k*ranot?


Da
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 00:59
Znachi mozhe da se ima muzika i da se pee (bez instrumenti) samo ako toa e povrzano so k*ranot. Ne znam dali i svadbarskite pesni vi se so k*ranski temi, no toa verojatno e nekakov iskluchok bidejki ne veruvam deka bilo koj musliman bi pochituval zabrana na svirenje i peenje na najveseliot den od negoviot zhivot.

Sega mi e jasna rabotata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 01:10
Ajdeeeee ccccc ovaa stanuva smesno kako moze da ima muzika koga nema instrumenti moze li peenjeto da sviri ili instrumentot da pee hahahaha
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 01:49
Може да има музика и без инструменти, ама интересно е што ова не се почитува воопшто во исламскиот свет... ни кај нас... да се поправам - со чест на исклучоците...
Инаку е во ред - ако така треба, така треба...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 01:51
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Може да има музика и без инструменти, ама интересно е што ова не се почитува воопшто во исламскиот свет... ни кај нас... да се поправам - со чест на исклучоците...
Инаку е во ред - ако така треба, така треба...



Ne mi e jasn kako moze da ima muzika bez instrumenti ???

A toa deka ne se pocituva vo muslimanskiot svet eeeeee pa ne e samo toa sto ne se pocituva (cest na isklucoci) mnogu raboti ne se pocituvaat ......
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 01:55
Темплариус, не е точно дека не може музика без инструменти - православното пеење е исто без инструменти, нели?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 02:01
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Темплариус, не е точно дека не може музика без инструменти - православното пеење е исто без инструменти, нели?



Pa da ama toa e peenje zvucite se proizvod na covecki glas ne na instrumenti....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 02:02
IslamBul reche deka muzikata e zabraneta spored k*ranot.

Nekoi interpretiraat deka vsushnost ne e zabraneta dokolku vo nea se pee za k*ranski temi. Od ova pravilo isklucheni se svadbarskite pesni i tanci (ne znam sto se pee tamu, ama ne veruvam deka se k*ranski temi, tuku ljubovni, samo ajde neka bide...)

Vo vakov sluchaj instrumentite veke ne se nitu vazhni.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 17:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

IslamBul reche deka muzikata e zabraneta spored k*ranot.

Nekoi interpretiraat deka vsushnost ne e zabraneta dokolku vo nea se pee za k*ranski temi. Od ova pravilo isklucheni se svadbarskite pesni i tanci (ne znam sto se pee tamu, ama ne veruvam deka se k*ranski temi, tuku ljubovni, samo ajde neka bide...)

Vo vakov sluchaj instrumentite veke ne se nitu vazhni.



Messenger,
si pocnal i ti da mesas tradicija so verata... neise. Vikaat skim si takav si :)

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 18:07
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Dali muzikata i tancuvanjeto se zabraneti vo k*ranot?

Zabraneti se messenger,veke ti se dade Aet.
Vrati se nazad.


Ако е ова точно... Омере - што ќе правиш сега со хармониката...? Сериозно прашувам...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.