IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Петки и вистинско знаење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Петки и вистинско знаење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 23:06
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...profesorite se najmnogu krivi za se shto se slucuva vo obrazovanie
zatoa shto ne rascistile shto e profesionalizam... Strancite koi drzat obuki za profesionalen razvoj na profesorite velat vaka:- ucenikot zakasni 5 min. profesorot e dolzen da go evidentira otsustvoto i da go informira ucilishniot psiholog i rakovoditel... a tie ponatamu policijata, socijalnite sluzbi... a tie roditelite ( e toa ni fali vo drzavata... lancena sorabotka na instituciite)- ucenikot e drzok na cas... ne uci... ne sledi... nastavnikot e dolzen da evidentira i gi informira sluzbite zadolzeni za toa.... tri slabi oceni znaci neminuvanje vo pogorno oddelenie/klas... poleka so proektite od USAID ...profesorite ke stanat profesionalci... ke mora oti ke seknat izvorite na finansiranje... znaci vo redot i mirot.... i profesionalnosta vo obrazovanieto se vklucuva vladata.... ne oti saka... mora........ roditelot ne dojde na vreme na povik na ucilishteto.... ne prezeme merki... deteto se isfrla od ucilishteto so preporaka.... e togash site ke se zamislat....... ako 5% se prifati shto velat strancite... a ke mora... bidejki tie finansiraat... definitivno ke receme zbogum na samovolieto.... od secija strana... aj boze daj pobrgu da dojdat tie denovi... Zbogum petkomanijo...zbogum vrskomanijo...


mamamd ne bi rekla deka treba taka se da se pravi... i ne bi rekla deka se profesorite najvise krivi... za mnogu tocki sto gi rece potpolno si vo pravo... no profesor koi ima vo oddelenieto 30 ili pojse ucenici.... toj ednostavno i prosto ne moze da bide dobar nastavnik!! Ne oti ne bi mozel, nego so 30 deca/tinejdzeri ednostavno ne e mozno da bides dobar nastavnik/profesor, dali prvo da im predavas, ispituvas, soslusivas ili da im gi " resavas " na semejstvata problemite so decata ( ova mozebi malce drsko zvuci, no mislam deka najvise treba roditelot za toa da odgovara)...

... ako vnimatelno citashe ... mojata "krivica" kaj profesorite e vo nedostatokot na profesionalnosta... se dodeka vnesuvaat emocii...cuvstva... ke otstapuvaat od principi... ke si dozvoluvaat da bidat predmet na manipulacija...
Кон врв
Ema14 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ema14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 00:42
da jas imam hemija 3 ( a za polugodie imav 5!?) poso ne odam kaj profesorkana na privatni casoj... a tie so odet imet 5,iako ni za 0 ne zasluzvet...
Respekt za onie koi me cenat,sakaat i mui go cuvaat grbot.A ostanatite?Pozdrav jas sum na vrvot
Кон врв
*___****M@r!J@****___* Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *___****M@r!J@****___* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 22:15
jas u prva u4ev nenormalno mn istorija i se borev da mi pisi 4 ka a use nekolku u4enici vo klas bukvalno predavaa prazni testovi a gi dobivaa 5 ki
naredna godina koga mu rekov na klasniot deka za da dobijam 5 ka dali treba da mi prepisi penkaloto na sred cas i da go dopisam testot vo nekoja kafana zamisli predadov prazen test mi pisa 1
predadov popraven 4ka a vo nikoj slu4aj nemav poeni za 5 pa mi pisa 5
potoa praev use eden testi i vo cela redica samo jas dobiv razli4en
pak go predadov prazen
i sega prviot 1 go izmeni vo 4 a posledniot ne go pisa
pa od 4 i 5 mi spusti 5 na kraj godina
I DALI SETO OVA MOZE DA VE ASOCIRA NA NESTO
STO PO GA......... SE SLU4UVA VO DRZAVAVA
KAKO MOZE DA ZEMAT NA DUSA NEKOE DETE NA KOE MU E POTREBEN USPEH ZA STIPENDIJA DA RE4EME I NEGOVATA ZASLUZENA 5 KA DA JA PISAT NA NEKOJ KOJ KE ODI NA PRIVATEN
PA TOA E ZALNO


Кон врв
taor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Април.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 14:42
Оценките не се мероло за знаење.
Кон врв
*___****M@r!J@****___* Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *___****M@r!J@****___* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 00:17
taka e
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 06:42
.... petkite i vistinskoto znaenje... izgleda smeshno... no ne e...  tragicno e.... a samo trebashe da im se kaze na onie koi urgiraat... NE MU PRAVITE USLUGA NA DETETO... naprotiv...mu nanesuvate shteta... mozebi ke razberea....

Петките се стопија на матурските испити
Учениците и директорите изненадени, само Бирото за образование задоволно

Жаклина Хаџи-Зафирова

Освен Бирото за развој на образованието, сите други се незадоволни од матурата. Родителите, поради послабиот успех што го покажале децата на матурата и високите суми за приговори. Учениците се сомневаат во критериумите за оценување, додека директорите на училиштата се засрамени поради оценките на нивните ученици и се прашуваат каде е пропустот.
... i ovdeka se mava po dzebot na roditelite...
...decata.. normalno bez doza na samokritika...
... direktorite ...na prag se da ...otkrijatt topla voda...
...profesorite gi docekaa svoite 5 minuti... koga tie zboruvaa...nikoj ne gi slushashe...
...ucilishnite psiholozi i pedagozi molcat...pravat strategija preku koj proekt... da zarabotat...
...sovetnicite molcat... tie se sovetnici... "sovetuvaa" od koi ucebnici da se uci... normalno od tie koi TIE gi pishuvaa... zaedno so profesorite od fakultet... pa po niv se i testovite za matura...
... edno e dobro... dogodina ... site ke ucat za znaenje... petkite ke se podzaboravat... ili za niv ke se izborat... ucenicite...

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 09:03
Otsekogas imalo pokloneti petki , no denes nemame pokloneti petki, denes imame petki kolku da se petki.

Za zal znam deka se povtoruvam i veke sum go napisala ova , no uste od prvo odd ne se ucat decata da rabotat samostojno i so svoj trud da gi dobijat ocenkite , tuku sekogas nekoj mora da raboti so niv. Ne se ucat da se borat za podobra ocenka, tuku roditelot ke pojde pa ke ja resi na kraj rabotata. Ako ima privatna firma i uste moze da ja sponzorira kerkata na nastivnackata.... mnogu lesna rabota.

i ova veke go ima napisano, ama pak ke go napisam.

Koga pogolemiot sin zavrsi vtoro odd. i seuste nemase opisni sveditelstva, negovata nastavnicka pred da gi podeli sveditelstvata ni rece :

- Ima roditeli koi po sekoja cena sakaat decata da im bidat odlicni i pod necij pritisok jas morav tie deca da gi napravam odlicni. No smetav deka e nepravedno sprema drugite deca, pa jas i niv gi napraviv odlicni. i ova e prv pat vo moeto 24 godisno rabotenje site ucenici da se so site petki"

ete tolku

i posle tie deca nema da pagjaat na maturski ispiti kako kruski?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 15:11
Самиот систем на оценување на децата со оценки е погрешен. Тие треба да се укинат, како што беше направено во едно основно училиште Eselbach во Германија, каде наместо оценки професорите на крајот од годината даваат еден општ извештај кон што покажува ученикот интерес, во што е успешен а во што помалце успешен.

Одличен ученик не е исто што и паметно дете, а уште помалце снаодливо дете. А во животот практичната снаодливост е битна(не зборувам за „снаоѓање„ преку лажење и крадење).
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 23:08
... i kaj nas se sproveduva opisno ocenuvanje.... samo malku poteshko se prifaka... bidejki site prashuvaat za kakva ocena odgovara dadeniot opis... a i ne e dozvoleno da se naveduvaat nepostiganjata... se sugerira da se navedat samo postiganjata na ucenikot... 
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 08:53
opisnoto ocenuvanje kaj nas poveke lici na karakteristika na samoto dete , otkolku opis na negovoto znaenje i postignati rezultati.

vo sveditelstvata ne smee da stoi deka deteto nesto ne znae, i ako nesto ne e navedeno vo sveditelstvoto, znaci deteto ne go sovladalo toa.

ama od kade jas da znam sto se treba da stoi vo sveditelstvata> kako da gi baram sveditelstvata na ostanatite 35 deca za da sporedam? a sekoe e razlicno.

sega ova se odnesuva na sveditelstvata koi gi pisuva nastavnickata na mojot sin, bidejki sekoja nastavnicka sama si gi pisuva po svoi kriteriumi.

vo sveditelstvoto stoi deka toj se druzi so odredena grupa deca . toa mene malku me zacudi, pa go prasav, dali e skaran ili ne zbori so site deca. toj mi kaza ne e skaran so nikogo, zboruva so site, ama najveke se druzi so 3 drugarcinja. ne otidov da ja prasam nastavnickata sto sakala da kaze, bidejki jas se prasuvam sto ke mi odgovorese ako ja prasav dali so site koleski na rabota isto komunicira, ili ima 1 ili 2 ili 3 so koi e pobliska. i kakva vrska ima toa so nejzinata rabota kako nastavnik...

Изменето од butel2 - 17.Јули.2008 во 08:57
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 12:30
... spored site kriteriumi... ne e normalno...ako vo edno oddelenie/klas...nema 10% slabi oceni... 10% dvojki... 10% petki... a ostanatoto trojki i cetrvorki... kako shto ne e normalno po site predmeti...ist ucenik da ima samo petki... po nieden zakon na fizikata... ne moze ucenik da e podednakvo nadaren i za prirodni i za opshtestveni nauki.... loshata upisna politika ja napravi petkomanijata... podobruvanje na upisnata politika ke go podobri i ocenuvanjeto... 
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 14:34
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... spored site kriteriumi... ne e normalno...ako vo edno oddelenie/klas...nema 10% slabi oceni... 10% dvojki... 10% petki... a ostanatoto trojki i cetrvorki... kako shto ne e normalno po site predmeti...ist ucenik da ima samo petki... po nieden zakon na fizikata... ne moze ucenik da e podednakvo nadaren i za prirodni i za opshtestveni nauki.... loshata upisna politika ja napravi petkomanijata... podobruvanje na upisnata politika ke go podobri i ocenuvanjeto... 


Za da ima ucenik petka po nekoj predmet ne mora da znaci deka e nadaren za istiot. Ako ucenikot pominuva dovolno vreme nad kniga i im posvetuva dovolno vnimanie na predmetite nema da ima nikakov problem so ocenkite. Vo ocenkata ne spadja samo talentot tuku i posvetenosta, odgovornosta, ucestvoto na cas, vnimanieto i pocit prema predmetot i taka natamu...
Zborot mi bese...ne mora da znaci deka samo talentiranite ke imaat petki, tuku ako se potrudi covek i ako ima zelba moze mnogu raboti da ostvari a ne edna vosliva petka da dobie. Baska materijalot do sredno ne e kojznae kakov pa da moze samo genijalcite da go razberat. Toj e namenet za ucenici i za ludje na taa vozrast i e predviden za ucenje sto znaci deka moze a i treba da se nauci.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 15:04
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:


Za da ima ucenik petka po nekoj predmet ne mora da znaci deka e nadaren za istiot. Ako ucenikot pominuva dovolno vreme nad kniga i im posvetuva dovolno vnimanie na predmetite nema da ima nikakov problem so ocenkite. Vo ocenkata ne spadja samo talentot tuku i posvetenosta, odgovornosta, ucestvoto na cas, vnimanieto i pocit prema predmetot i taka natamu...
Zborot mi bese...ne mora da znaci deka samo talentiranite ke imaat petki, tuku ako se potrudi covek i ako ima zelba moze mnogu raboti da ostvari a ne edna vosliva petka da dobie. Baska materijalot do sredno ne e kojznae kakov pa da moze samo genijalcite da go razberat. Toj e namenet za ucenici i za ludje na taa vozrast i e predviden za ucenje sto znaci deka moze a i treba da se nauci.

Да беше така јас ќе имав петки по математика во основно!Едвај 2 или 3 вадев на контролните на времето, а да знаеш многу одговарав на твојот опис и упатства горе.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 15:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... i kaj nas se sproveduva opisno ocenuvanje.... samo malku poteshko se prifaka... bidejki site prashuvaat za kakva ocena odgovara dadeniot opis... a i ne e dozvoleno da se naveduvaat nepostiganjata... se sugerira da se navedat samo postiganjata na ucenikot... 

Ете, оваа информација ја немав! Од кога се спроведува описното оценување кај нас? Паметно, и мошне го поздравувам! Но се надевам нема да биде од типот на јапонското: ДОБРО УСПЕАВ; УСПЕАВ; и ПОТРУДИ СЕ УШТЕ МАЛЦЕ . Имено во Јапонија и покрај овој метод на оценување меѓу децата постои фанатичен натпревар и патолошки срам ако некој не е оценет со ДОБРО УСПЕАВ, огромен притисок да учат, учат и како последица на тоа: огромен број на самоубиства меѓу учениците.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.