IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Transgender (трансродни личности)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Transgender (трансродни личности)

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Transgender (трансродни личности)
    Испратена: 24.Април.2008 во 15:06
Постов вреди за нова тема.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Dogi, морам да ти потврдам дека се работи за дете кое е исклучително надарено за глума и пеење во вистинска смисла на зборот. Тоа е увидено од страна на блиските, па му го развиваат и тој талент.среќа

Но паралелно го носат и на лекари, и каде уште не подарди својата “феминизирана страна“.

Инаку не секој геј по дефолт страдал и од Џендер Идентити Дисордер, но семејната позадина на случајов само ме поттикна да дадам свое видување.

Е добро марија магдалена, со последниов пост малце од малце разграничи. Многу е битно да се кажи дека има голема разлика меѓу бидувањето геј, и трансродноста. Првото е сексуална ОРИЕНТАЦИЈА, а второто е сексуална ИДЕНТИФИКАЦИЈА. Првото е насочено кон другите, а второто е свесноста за себеси. Значи, детето не е геј туку е трансродно (transgender).

Имаше еден документарец за трансродни деца, заборајв како се викаше, ќе прашам па ќе пишам пак. Во него се велеше дека многу е лошо да се врши притисок на детето за тоа да се вклопи во оној род наметнат од општеството кој се базира само на неговите гениталии. За детето да биде среќно, мора да се остави да живее како оној пол со кој се идентификува, инаку се создаваат трауми, срам, неприфатеност, отфрленост од другите, депресии.......... дали навистина твојата пријателка сака таков живот да живее нејзиното дете?? Зошто родителот да го тера детето да живее онаков живот каков што РОДИТЕЛОТ сака?!??

Можеби е тешко едно такво дете да се прилагоди на една ваква средина со заостанат менталитет... но јас би одбрал да живеам за себе, а не за другите...

(да појаснам, оти знам дека ќе има коментари на последната реченица: јас не сум трансроден, јас сум машко, и сум задоволен со својот пол, не се чувствувам како жена и не сакам да си го сменам полот)


Изменето од RebeL - 27.Април.2008 во 05:22
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 15:11
Да додадам, лек за Gender Identity Disorder, колку шо знам јас не постои! (ако грешам нека ме поправи некој) Сега баш читнав малце на википедија, и не најдов ништо за лечење... значи кога нема лек, не треба да се стигматизира таквата личност туку, како и сите живи битија на планетата земја, таквата личност има право да живее и да води живот каков што сака.
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 15:26
Нема „одлика на жените“ и „одлика на мажите“. Тоа се стереотипи. Постојат и мажи кои готват и перат, постојат и жени кои одат во теретана, кои читаат весник пред телевизор.


Ова е моја лична одлика на карактерот, знам, можеби ми е мана... ситничар сум и секогаш ги поправам луѓето ако сметам дека грешат, било да е тоа синтаксички или аргументативно намигнување Ама не се лутам ако и мене ме поправаат кога грешам. среќа

Извини ако ти пречи...
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 15:47
ima razlika
zenite rezonirat drugacije
rebel

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:02
Originally posted by anakin anakin напиша:

ima razlika
zenite rezonirat drugacije
rebel


То е друго, јас зборував за Gender Roles (Родни Улоги)
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:03
Филмот горе шо го спомнав се вика   My Secret Self: A Story of Transgendered Children
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 18:48
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Нема „одлика на жените“ и „одлика на мажите“. Тоа се стереотипи. Постојат и мажи кои готват и перат, постојат и жени кои одат во теретана, кои читаат весник пред телевизор.


Ова е моја лична одлика на карактерот, знам, можеби ми е мана... ситничар сум и секогаш ги поправам луѓето ако сметам дека грешат, било да е тоа синтаксички или аргументативно намигнување Ама не се лутам ако и мене ме поправаат кога грешам. среќа

Извини ако ти пречи...


Улогите може и да се променат зависно од општеството, времето во кое живееме, темпото и слично, иако сепак некои работи се “машки“ а некои “женски“.

Но она во што се разликуваме посебно (нели, ако ги исклучиме половите улоги) е и начинот на размислување, навистина жените и мажите не мислат на ист начин. Нивните фокуси на размислување се поинакви, начинот на резонирање, едноставно не мислиме на ист начин.


Ете, и неандреталец како менеголема%20насмевка може да се сложи со различните, ако убаво и културно се дискутира.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 20:19
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Улогите може и да се променат зависно од општеството, времето во кое живееме, темпото и слично, иако сепак некои работи се “машки“ а некои “женски“.

Но она во што се разликуваме посебно (нели, ако ги исклучиме половите улоги) е и начинот на размислување, навистина жените и мажите не мислат на ист начин. Нивните фокуси на размислување се поинакви, начинот на резонирање, едноставно не мислиме на ист начин.


Ете, и неандреталец како менеголема%20насмевка може да се сложи со различните, ако убаво и културно се дискутира.

Ок јас зборувам за машки и женски „улоги“, а не за размислување..

Се сложуваме сепак намигнување

-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 08:44
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.