IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
Автор
Порака
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:11
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Омер а да не сте малце оф топик? дај префрли го постов во разговори жити се


Мислеше на мене или на Халид,не те разбирам.     
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:13
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Омер а да не сте малце оф топик? дај префрли го постов во разговори жити се


Мислеше на мене или на Халид,не те разбирам.     


Сигурно на мене мислела,но,Јас наместо сум го Поставил Прашањето или грешам?
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:14
се збунив газење%20од%20смеење на место ти е ама се губи темава..дајте ве молам....Велигден е преубава тема..дај да не ја упропастуваме молитва
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:16
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

се збунив газење%20од%20смеење на место ти е ама се губи темава..дајте ве молам....Велигден е преубава тема..дај да не ја упропастуваме молитва


Добро Блуе,јас никако не сакам да ја Уништувам,Напротив сакам да дознаам малку повеќе за Велигден!
П.с.Темавва кога ја постави,ја постави само да ја Читаме или и да Прашуваме!?
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:17
да да во ред е..ама искрено ти велам малце ми беше аут тоа со прашањето за Исус и Апостолите па затоа реков..ништо лошо...среќа ехххх колку го сакам Велигден мечтаење љубов
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:17
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

се збунив газење%20од%20смеење на место ти е ама се губи темава..дајте ве молам....Велигден е преубава тема..дај да не ја упропастуваме молитва


Халиде брате,не ти наредувам туку ти сугерирам да и удоволиш на блуе....префрли го постот на другата тема ,Аллах да те награди.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:18
Originally posted by misterX misterX напиша:

Poradi toa sto nemozam kontinuirano da ve sledam na forumive bi sakal da go iskoristam slobodnoto vreme za predvreme da im go cetitam golemiot praznik na site hristijani. Citav nekolku komentari koi spored mene nemozat da pridonesat za dobra megusebna komunikacija. Se spomnuvaat jajcata kako problem no jas tuka ne gledam nekoja greska i smetam deka takvot nacin na slavenje e samo edna ostavnina od poranesnite vreminja koja lugeto denes ja praktikuvaat kako obicaj a ne kako nesto koe proizleguva od biblijata. Ziveam vo mesana sredina i moite komsii hristijani sekogas za vreme na veligden kaj mene doma nosat vapcani jajca kako podarok za praznikot. Toa za mene e golem moment i nie treba da se gordeeme sto kaj nas na balkanot luge od dve razlicni religii mozat da se zblizat za vreme na eden praznik. Toa e porakata koja sekoja religija treba da ja nosi, ljubovta i megusebnoto poctuvanje. Nie kolu i da se pravime mudri i pametni i da sakame da nametneme nekoi svoi razmisluvanje,vo toa nema da uspeeme. denes sekoj covek si veruva na svoj nacin.Se dodeka toa veruvanje se manifestira so vapcanje jajca, pravenje baklavi, odenje na gosti i kaj onoj koj veruva malku poinaku od nas, svetot ima sansi da opstoi. Jas sum protiv site drasticni veruvanja i izmeni na svetite knigi vo polza na odredena opstestvena grupa i poedinci. Veligden kako i site drugi verski praznici e praznik koj treba vernicite da gi natera da bidat podobri luge a ne poloshi. Vapcanjeto jajca e samo eden mal obicaj i segment od slavnjeto na praznikot. Sustinata na praznikot e sosema druga iako nie muslimanite vo golema merka se protivime na hristijanskiot priod kon isusovoto voskresnuvanje, no toa bi bilo predmet za druga tema.
Pozdrav i se najdobro.




Ајде,МистерХ,малку да те потпоравам овде јас тебе!Мислам дека тука,логикава не ти држит!
Баклавата која ја спомна(мислам за Бајрам алудираш)...

Немат ,ама баш никаква врска со Славенјето на Аллах.џ.ш.!
Со никаква Балклава ние не го Манифестираме нашето веруванје кон Аллах.џ.ш.

Нашето веруванје кон Аллах.џ.ш.го Манифестираме со Обожавање преку целиот наш живот,а не со некакви си Баклави!
Ако направеме балклава,Тогаш е Ок..Но и ако не направеме Баклава..Тогаш е повторно Ок..

Што е со оној кој е Сиромав и целиот свој Живот му робуват на Аллах.џ.ш. и немат Можност да направет баклава,Според ова сега,заради тоа што немал да направет Баклава зарем е сега грешник?? а оној кој е Расипник и ниеднаш не му паднал на Сеџде на Аллах.џ.ш.(но напрвил Баклава за Бајрам)Зарем е Подобар од Оној Сиромавион кој целиот живот му робувал на Аллах.џ.ш.!?

Значи и оној кој правет Баклава и оној Кој не правет Баклава,и двајцата Прославуваат Бајрам!
П.с.Мислам дека алудираш на мене,за Мудроста,но јас не се правам Мудар,туку сакам да ми кажат дали тоа го правеле,Апостолите!

Ако си го прочитал Постот на Блуерпиер,ке видеше дека таа таму кажува дека Првото јајце е за "Бога"..

Tогаш,штом тоа го кажуват треба да даде и пасус,дали е тоа така!
Пошо од кај таа знае дека е за Бога?
да не и се всоноло тоа?..Сигурно..не

А ние не викаме дека Баклавата е за Аллах или за Мухаммед.а.с.
Туку Баклавата е за Почастување на Гостите и за нас самите!

Можеби сега ке кажеш..Но и јајцата се за почастување...Да,но зошто мора да се Вапцани?
Зошто не се Обични онака?

Суштината на Велигден,ке ни ја Кажат Христијаните,но секако со Пасус!
За да тоа им биде Веродостојно..Инаку би било рекла казала![/

Изменето од Halid ibn Velid - 22.Април.2008 во 19:07
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:18
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

да да во ред е..ама искрено ти велам малце ми беше аут тоа со прашањето за Исус и Апостолите па затоа реков..ништо лошо...среќа ехххх колку го сакам Велигден мечтаење љубов


Постеше ли?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:19
да..уште 4 дена среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:21
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

да..уште 4 дена среќа


Убаво од тебе.
Иншаллах-да даде Бог,постот да ти биде примен.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:23
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

се збунив газење%20од%20смеење на место ти е ама се губи темава..дајте ве молам....Велигден е преубава тема..дај да не ја упропастуваме молитва


Халиде брате,не ти наредувам туку ти сугерирам да и удоволиш на блуе....префрли го постот на другата тема ,Аллах да те награди.



Ај,пошто Блуе го сакаш многу Велигденот да ти Удоволам и да не ти ја Распиувам темава!

П.с.Брат Омере,сега еве ќе го префрлам!

И вам Аллах да ве награде!
    

Изменето од Halid ibn Velid - 22.Април.2008 во 18:24
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:24
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:25
големо%20гушкањефала
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:27
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:


Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

големо%20гушкањефала



П.с.Молим Блуе!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.