IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
Автор
Порака
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:56
PONEKOGAS I BOG NE E SEMOKEN
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:58
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 01:09
Halid - како што реков - вапцањето на јајца е обичај, во знак на почит кон одредена ситуација која се случила. Не е тоа акцентот на празникот, ниту тоа е смислата или поентата на празникот! Тоа е само пропратен обичај, ништо повеќе. Како таков, не гледам што има лошо во него. Ако Исус не го практикувал, не значи дека и ние не треба да го практикуваме. Ако така стојат работите во Исламот - добро за вас, ама кај нас, е малку поинаку.
Многу пати имам кажано тука - секој има право да Го Слави Бога на свој начин. Ваше е само да го почитувате нашиот избор, како наш, дури и да не се согласувате со него.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 02:18
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Vidi go toj pak za jajcata .... koga ti velam deka EvAngelos vi odgvori znaci deka se sl*gam so negoviot odogovor...
Pa normalno deka ke se sl*gas!

Ionaka nema ti so da kazes!

More, Evangelos si dade svoe viduvanje,no bez pasus!

Jas prasuvam,Dali Apostolite go praznuvale Veligddenot,i kako na Koj nacin,koj gi poducil kako da go praznuvaat???

Toa mi e celta....a za jajcata Manje vise...toa e samo NoVOTARIJA!!!

Vaka i Veligdenov ke ispadne Novotarija,poso ne gledam Pasus...no,da ne brzam so zaklucoci mozebi Evangelos,ke pastirat nekoj pasus..a Evangelos..??
 
Халид, зарем се сомневаш во мене? среќа Зарем мислиш дека јас би напишал нешто за христијанството, а да не го подржал со Библијата? Читај ми го потписот. Тоа сум јас, тоа е моето мото. Од новотарии се ежам како еж! среќа Алергичен сум на нив!
Адје, цитирај го оној дел од мојот одговор за кој сакаш да ти наведам библиски цитат. За тебе пријателе одма го вадам, како џокер од лев ракав среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 10:11
Трагично е човек кога ке сака да направи нешто убаво и го направи тоа во вероисповед. Се ке пропадне од некои си ете....што само се рчкаат овде...Кажав и пак ке кажам..Велигденот и јајцето за Велигден не се мода....тие се во знак на Бога..со почит.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 10:43
Poradi toa sto nemozam kontinuirano da ve sledam na forumive bi sakal da go iskoristam slobodnoto vreme za predvreme da im go cetitam golemiot praznik na site hristijani. Citav nekolku komentari koi spored mene nemozat da pridonesat za dobra megusebna komunikacija. Se spomnuvaat jajcata kako problem no jas tuka ne gledam nekoja greska i smetam deka takvot nacin na slavenje e samo edna ostavnina od poranesnite vreminja koja lugeto denes ja praktikuvaat kako obicaj a ne kako nesto koe proizleguva od biblijata. Ziveam vo mesana sredina i moite komsii hristijani sekogas za vreme na veligden kaj mene doma nosat vapcani jajca kako podarok za praznikot. Toa za mene e golem moment i nie treba da se gordeeme sto kaj nas na balkanot luge od dve razlicni religii mozat da se zblizat za vreme na eden praznik. Toa e porakata koja sekoja religija treba da ja nosi, ljubovta i megusebnoto poctuvanje. Nie kolu i da se pravime mudri i pametni i da sakame da nametneme nekoi svoi razmisluvanje,vo toa nema da uspeeme. denes sekoj covek si veruva na svoj nacin. Se dodeka toa veruvanje se manifestira so vapcanje jajca, pravenje baklavi, odenje na gosti i kaj onoj koj veruva malku poinaku od nas, svetot ima sansi da opstoi. Jas sum protiv site drasticni veruvanja i izmeni na svetite knigi vo polza na odredena opstestvena grupa i poedinci. Veligden kako i site drugi verski praznici e praznik koj treba vernicite da gi natera da bidat podobri luge a ne poloshi. Vapcanjeto jajca e samo eden mal obicaj i segment od slavnjeto na praznikot. Sustinata na praznikot e sosema druga iako nie muslimanite vo golema merka se protivime na hristijanskiot priod kon isusovoto voskresnuvanje, no toa bi bilo predmet za druga tema.
Pozdrav i se najdobro.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 16:21
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 16:33
голема%20насмевкаголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 16:38
Колку е убаво кога сите се согласуваат, околу нештата.
Добра споредба Мистер Х, исто како некој нас да не прашува зошто правиме баклава за Бајрам, и да вика дека е новотарија.
големо%20гушкањеподдршка за јајцата.среќа

И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 16:41
Јасно јасно..ете кај вас е баклавата и мислам јагнето беше така нели? е тоа ни е слично среќа ...сепак од која и да е вера..тоа чим се прави во Божјо име и со почит кон Него е добродојдено..како што кажа Зидарски...тоа е креативност....која се користи во чест на Бога.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 17:15
Баклавата да, сепак колењето на к*рбан(за јагнето) е обврска на муслиманите во одредени случаи.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 17:16
ај да се префрлиме во општо да ми објансиш нешто
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Vidi go toj pak za jajcata .... koga ti velam deka EvAngelos vi odgvori znaci deka se sl*gam so negoviot odogovor...
Pa normalno deka ke se sl*gas! Ionaka nema ti so da kazes! More, Evangelos si dade svoe viduvanje,no bez pasus! Jas prasuvam,Dali Apostolite go praznuvale Veligddenot,i kako na Koj nacin,koj gi poducil kako da go praznuvaat??? Toa mi e celta....a za jajcata Manje vise...toa e samo NoVOTARIJA!!! Vaka i Veligdenov ke ispadne Novotarija,poso ne gledam Pasus...no,da ne brzam so zaklucoci mozebi Evangelos,ke pastirat nekoj pasus..a Evangelos..??

 

Халид, зарем се сомневаш во мене? среќа Зарем мислиш дека јас би напишал нешто за христијанството, а да не го подржал со Библијата? Читај ми го потписот. Тоа сум јас, тоа е моето мото. Од новотарии се ежам како еж! среќа Алергичен сум на нив!

Адје, цитирај го оној дел од мојот одговор за кој сакаш да ти наведам библиски цитат. За тебе пријателе одма го вадам, како џокер од лев ракав среќа


Токму така Евангелос,Знам дека се Ежете од Новотарии!
И знам дека не правете ништо кое не го правел Исус и неговите апостоли!
Затоа би сакал да ми дадеш пасус околу оваа работа!
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќаБи било добро и да даеш еден пасус,за тоа Дали Исус им рекол на неговите Апостоли,да го празнуваат денот на неговото "Vоскресение??
Благодарам Евангелос!/B]
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 18:09
Омер а да не сте малце оф топик? дај префрли го постов во разговори жити се
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.