IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 16:01
Никој не прави пародија од празникот....тоа се спрема и си кажуваме..нешто против? 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 16:13
Пст,блуе...ако тој над тебе ПЕАНИОТ ти досаѓа,само дај ми ишарет....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 16:15
среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 16:21
Не може да се каже дека е јагнето обичај за Велигден, поскоро е навика... Во минатото, секогаш, при одбележување на големи празници, се приготвувало најубавото јадење. Велигден, бидејќи е најголемиот празник, а и се случува во поволни временски услови, секогаш давал можност да се одбележи со богата трпеза. Зборуваме за времиња, кога јагне се јадело еднаш во годината и кога реткост биле било какви гозби... И кога таквата состојба трае со векови, тоа преминува во навика, односно во обичај... но нема никаква симболика.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 16:21

Ако, спремај те си вие јагне, јајца, мимоза итн, но отворете си посебна тема, а не тука овие рецепти неосновано да ги поврзувате со Христовото воскресение, со Велигден, затоа што на Тој ден никој не спремал јагне, никој не вапцал јајца, никој не правел мимоза салата, туку на тој ден воскреснал Христос.

Јас велам фокусот на оваа тема да биде Христос и Неговото воскресение, а не разни кујнски рецепти. Поправете ме ако не е така како што велам.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 16:22
Ти фокусот кај сакаш стај го, ние сепак збориме за Велигден. Зидарски кога ке се замислам во право си околу ова за јагнето големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 17:36
Абе доста со јагнињата,ми се превтри желудников.А ќе има една плешка за мене?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 17:42
голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 17:45
Ту бе,што сте биле скржави.

ЕвАнгелос,ти за викендов скокни до кај нас,со братми ќе спремаме Радичка пастрмка,многу е убава.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 17:47
абе ја се воздржувам да не одам оф топик..али ако си за ајде повели голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 17:51
"Исус и рече: „Јас Сум Воскресението и Животот; кој верува во Мене - и да умре - ќе живее. И секој, кој живее и верува во Мене, нема да умре довека. Веруваш ли во ова?”
(Јован 11:25-26)
 
"Христос воскресна од мртвите! Тој стана прв плод од големата жетва на сите што ќе бидат воскреснати од мртвите."
(1 Коринтјаните 15:20)
 
"Веруваме во Оној Кого Бог го воскресна од мртвите - Исус, нашиот Господ, Кој беше предаден заради нашите гревови, а беше воскреснат за наше оправдување"
(Римјаните 4:24-25)
 
"Бог Го воскресна Исус ослободувајќи го од смртта која очајнички се обидуваше да Го задржи, но не можеше...
Бог Го воскресна Исус и сите ние сме сведоци за тоа."
(Дела на апостолите 2:24,32)
 
"Бог ќе ги воскресне и нашите тела со истата моќ со која Го воскресна и нашиот Господ!"
(1 Коринтјаните 6:14)
 
"Доаѓа часот, во кој сите што се во гробовите ќе го чујат Неговиот (Христовиот) глас и ќе излезат од нив. Оние што правеле добро, ќе воскреснат за живот, а оние што правеле зло, ќе воскреснат за осудување"
(Јован 5:28)
 
"Господ лично ќе се симне од небото, на заповед со глас на архангел и Божја труба, и прво ќе воскреснат оние кои верувале во Христос. А потоа ние, што сме живи, заедно со нив ќе бидеме грабнати во облаците, за да се сретнеме со Господ и засекогаш да останеме со Него."
(1 Солунјаните 4:16-17)
 
"Последниот непријател што ќе биде уништен, ќе биде смртта!"
(1 Коринтјаните 15:26)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 17:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ако, спремај те си вие јагне, јајца, мимоза итн, но отворете си посебна тема, а не тука овие рецепти неосновано да ги поврзувате со Христовото воскресение, со Велигден, затоа што на Тој ден никој не спремал јагне, никој не вапцал јајца, никој не правел мимоза салата, туку на тој ден воскреснал Христос.

Јас велам фокусот на оваа тема да биде Христос и Неговото воскресение, а не разни кујнски рецепти. Поправете ме ако не е така како што велам.


I semejniot ili bratski rucek e sostaven del od praznuvanjeto... (se razbira ne i glaven)
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 20:47
ЕвАнгелос, интересно е што смртта се спомнува како непријател, а од друга страна, таа е еден од предусловите за вечниот живот (се разбира, по верата). Ме интересира твоето објаснување за рајот и за вечноста... Мислам дека токму оваа тема е адекватна за таква дискусија... пред извесно време имаше одлично објаснување на тоа прашање од Сард, ме интересира твојата лична интерпретација...
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 21:27
Grev e koga se posti da se kazuva , da vi bide tesko i da izigravate macenik, radosta pri postot ,molitvite mi go otvaraat srceto i moram da vi kazam go brojam vremeto do mojata pricest, radost?? mislam deka e toa poveke od radost.         
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.